Powiat Policki

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy: Z potrzeby podnoszenia swoich kwalifikacji

Gdy trzy lata temu w podszczecińskim Mierzynie powstawał Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy, w całej Polsce takich placówek było zaledwie pięć. ZUL zrzesza słuchaczy w różnym wieku, zarówno z pobliskich okolic, jak i z całej Polski. Chętni korzystają z zajęć na uniwersytecie nie tylko z potrzeby podnoszenia swoich kwalifikacji, lecz po to, aby zobaczyć, dotknąć nowego i być razem. Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie oferuje spersonalizowane i elastyczne kursy wysokiej jakości, spełniające oczekiwania każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

W lutym 2017 roku zrodziła się idea powołania do życia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego jako placówki niepublicznej, poświęcającej swoją działalność przede wszystkim osobom dorosłym zamieszkującym obszary wiejskie. Z uwagi na fakt bezpośredniego sąsiedztwa z Republiką Federalną Niemiec organizatorzy pragnęli przeznaczyć znaczną część działalności placówki na naukę języka niemieckiego dla Polaków oraz języka polskiego dla Niemców, a tym samym na szeroko pojętą wymianę międzykulturową. Dialog międzykulturowy jest wyzwaniem zarówno dla ponowoczesności, jak i dla obszaru w jakim usytuowany jest ZUL. 

– Wzorem do naśladowania dla twórców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego stały się niemieckie placówki internatowe dla osób dorosłych, czyli Heimvolkshochschulen (uniwersytety ludowe) – mówi Angelika Felska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego. 

Inicjatorzy pomysłu pragnęli, aby ZUL stał się swoistego rodzaju centrum międzykulturowym organizującym kursy zarówno długie (dwuletnie), jak i krótkie (weekendowe). Poza tym planowano przygotowywać wystawy, wernisaże, warsztaty, szkolenia czy przedsięwzięcia integrujące środowisko lokalne (mając na uwadze zarówno najbliższych sąsiadów z otoczenia ZUL, jak i z Niemiec). Idąc za tymi założeniami, pomysłodawcy (Angelika Felska oraz Jarosław Kwiatkowski) w dniu 16 maja 2017 roku podpisali akt notarialny, który tym samym powołał do życia pierwszy uniwersytet ludowy w województwie zachodniopomorskim i zaledwie szósty w całym kraju. Dopełnieniem formalności stało się otrzymanie w 2017 roku wpisu do rejestru stowarzyszeń i fundacji Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynika, że od tego dnia formalnie funkcjonuje Fundacja Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Siedziba ZUL znajduje się w Mierzynie, w gminie Dobra Szczecińska. Warto podkreślić, że założyciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego są specjalistami w zespole eksperckim ds. uniwersytetów ludowych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym prowadzą zaawansowane prace nad Programem Rozwoju Uniwersytetów Ludowych w Polsce, a także są współzałożycielami Federacji Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych.

– Głównymi dziedzinami działalności uniwersytetu są: promowanie patriotyzmu, edukacji, praca na rzecz wykluczonych, kultura, samokształcenie oraz organizacja czasu wolnego – dodaje Angelika Felska. Wszystko to przy rozumieniu rozwoju i akceptacji zmian cywilizacyjnych.

W uniwersytecie pracuje się w atmosferze współdziałania i współpartnerstwa. W grupach prowadzi się działania nad projektami, ale i na rzecz uniwersytetu. Uczymy się przez praktykę.

– Dziś, po 3 latach działalności, uniwersytet ma zrealizowanych prawie 40 różnych projektów lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych – mówi Felska. Doposażone zostały pracownie, uzyskano Certyfikat ISO, prowadzona jest działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Tutaj uczestnicy są zawsze w centrum. Dlatego wszelkie kursy dostosowywane są do ich aktualnych potrzeb. Każdy słuchacz podąża ścieżką edukacji, przygotowaną zgodnie z jego celami, umiejętnościami i tempem. Warto wspomnieć, że większość kursów, szkoleń i warsztatów prowadzona jest nieodpłatnie i dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

– Na przestrzeni ostatnich lat organizowane były m.in. następujące szkolenia: kursy zawodowe (Kurs kompetencji biurowych, Akademia nowych możliwości, e-senior, College Liderów), kursy językowe (j. niemiecki i j. angielski), muzyczne (Letnia Szkoła Muzykowania, Muzykanci na Pomorzu Zachodnim), warsztaty rękodzielnicze (zabawa z drewnem i filcem, ceramika), zajęcia ruchowe: taniec dla pań/par lub joga oraz wiele, wiele innych – wylicza Angelika Felska

Wielkim wyzwaniem dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego stało się zdalne prowadzenie zajęć edukacyjnych w dobie pandemii. Jednak dzięki wymaganym kompetencjom zespołu, wiedzy merytorycznej, jak również odpowiednim narzędziom (oprogramowanie, sprzęt), ZUL potrafił sprawnie dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Przenosząc spotkania do sieci, bezpośredni kontakt z uczestnikami został ograniczony zgodnie z zaleceniami. W ostatnim czasie prowadzony jest zatem zdalnie kurs Budżet w pigułce i kursy językowe oraz liczne webinaria podejmujące rozmowy o kryzysie i o emocjach mu towarzyszących. 

– Serdecznie zapraszamy Wszystkich na nasze zajęcia – szykujemy się już do wiosny – apeluje Felska. Zachęcamy do podejmowania intelektualnych wyzwań. Budujemy dla Państwa ścieżki rozwoju, nie wskazujemy ich!

Reklama

Powiat Policki

Zamknięcie odcinka drogi powiatowej w Stobnie na czas prac

Mieszkańcy Stobna muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym. Od poniedziałku, 21 października, na potrzeby przeprowadzenia prac bitumicznych zostanie zamknięty dla ruchu odcinek drogi powiatowej znajdujący się między ulicą Osiedle pod Lipami a miejscowością Stobno. Planowane prace dotyczą nie tylko wymienionego odcinka, ale i samej miejscowości Stobno, gdzie ruch pojazdów będzie odbywać się wahadłowo, kontrolowany przez sygnalizację świetlną.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcy robót drogowych przewidują, iż utrudnienia te potrwają blisko miesiąc. Kierowcom zaleca się korzystanie z alternatywnych tras, które wyznaczono przez Mierzyn, Skarbimierzyce, Dołuje, wracając na drogę w Stobnie. Zarówno drogi powiatowe, jak i droga krajowa zostały uwzględnione w oznakowanym objeździe. Lokalne władze proszą mieszkańców o wyrozumiałość i dostosowanie się do tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Poprawa bezpieczeństwa drogowego pomiędzy Warzymicami a Będargowem

Rozpoczynają się prace mające na celu wzmocnienie poboczy kruszywem na drodze łączącej miejscowości Warzymice i Będargowo. Zamierzone działania rozpoczną się i zakończą w listopadzie bieżącego roku, co jest odpowiedzią na liczne zgłoszenia i oczekiwania mieszkańców obszaru powiatu polickiego.

Opublikowane

w dniu

Prace te mają charakter tymczasowy, lecz ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z tego odcinka drogowego. Inicjatywa ta jest efektem aktywnych działań i dialogu pomiędzy władzami lokalnymi, radą rodziców szkoły znajdującej się w tej okolicy, przedstawicielami sołectwa, jak również samorządem gminy.

Równocześnie do działań związanych z utwardzaniem poboczy gmina przygotowuje pełny projekt budowlany, który ma zrewolucjonizować infrastrukturę drogową na ww. odcinku. Przedmiotowy plan inwestycji obejmuje kilka kluczowych elementów: przebudowę konstrukcji jezdnej, wprowadzenie kanalizacji deszczowej, stworzenie dróg dla ruchu pieszego i rowerzystów oraz budowę nowego chodnika. Starania o uzyskanie odpowiedniego finansowania są już w toku. Wszystkie działania są ukierunkowane na realizację remontu w kolejnym roku.

Zdj. Starostwo Powiatowe w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Bezpłatne badania profilaktyczne w ramach akcji „Po zdrowie z Powiatem Polickim”

Starostwo Powiatowe w trosce o zdrowie mieszkańców powiatu polickiego zaprasza na spotkania oraz bezpłatne badania profilaktyczne. W październiku mieszkańcy czterech gmin Powiatu Polickiego (Nowe Warpno, Police, Dobra, Kołbaskowo) będą mieć okazję skorzystać z bezpłatnego badania profilaktycznego słuchu w mobilnym gabinecie Audikabus. Nie ma zapisów na badanie.

Opublikowane

w dniu

Dodatkowo Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach i Komenda Powiatowa Policji w Policach przeprowadzi stoiska informacyjno-pomiarowe, w których m.in. nauka samobadania piersi w ramach kampanii „Bądź swoją bohaterką”, symulacja z użyciem narko i alkogogli, instruktaże prawidłowego mycia zębów, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar i analizę składu ciała, profilaktyka uzależnień.

Poniżej harmonogram przeprowadzenia badań w każdej gminie Powiatu Polickiego:

28.10 (poniedziałek) 9.00-14.00

Audikabus (mobilny gabinet do badania słuchu) stanie przy Urzędzie Gminy Nowego Warpna, ul. plac Zwycięstwa 1

29.10 (wtorek) 9.00-14.00

Audikabus stanie na parkingu Starostwa Powiatowego w Policach, ul. Tanowska 8

30.10 (środa) 9.00-14.00

            Audikabus stanie przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej

(Klub w Dołujach), ul. Żubrza 7

31.10 (czwartek) 9.00-14.00

Audikabus stanie przy Szkole Podstawowej w Przecławiu, Przecław 27

W listopadzie Stowarzyszenie „FIZJOSPORT” zaprasza na bezpłatne testy PSA dla mężczyzn po 40 r.ż. Dzięki wykonaniu bezpłatnych testów PSA mieszkańcy Powiatu Polickiego będą mieli możliwość sprawdzenia stanu swojej prostaty oraz uzyskania informacji na temat ewentualnych zmian, które mogą wymagać dalszej diagnostyki lub leczenia.

Prowadzimy zapisy pod numerem tel. 91 432 81 56 – Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach.

Dodatkowo Stowarzyszenie Polickie Amazonki w Policach poprowadzi warsztaty upowszechniające samokontrolę badania jąder i instruktaż samobadania z użyciem trenażera do badania jąder.

Poniżej harmonogram przeprowadzenia testów PSA w każdej gminie Powiatu Polickiego:

4.11 (poniedziałek) 14.00-18.00

·       siedziba Nowowarpieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Warpnie, ul. Warszawska 11

13.11 (środa) 14.00-18.00

·       hala widowiskowo-sportowa Zepołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach (pokój pielęgniarki), ul. Siedlecka 6e

18.11 (poniedziałek) 14.00-18.00

·       Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej (Klub w Dołujach), ul. Żubrza 7

25.11 (poniedziałek) 14.00-18.00

·       Szkoła Podstawowa w Przecławiu, Przecław 27 (pokój pielęgniarki)

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie