Największym wyzwaniem ostatnich tygodni jest sytuacja powodziowa. Pierwsze transporty z pomocą od mieszkańców gminy dotarły już do poszkodowanych. Burmistrz podziękował za wsparcie zarówno ze strony mieszkańców, jak i ochotniczych straży pożarnych, które niezwłocznie udały się na południe Polski, by pomóc na miejscu.
Zbiórka darów w obiekcie OSiR przy ul. Piaskowej trwa. Władze apelują o dostosowanie przekazywanych artykułów do aktualnych potrzeb powodzian, które są komunikowane na bieżąco. Kowalewski zaznaczył również, że sytuacja wodna w gminie jest stale monitorowana przez zespoły kryzysowe.
W kontekście rozwoju ekonomicznego gminy, burmistrz wspomniał o zachęcających rozmowach z inwestorami zainteresowanymi polickim portem i przypuszczalnym wzrostem atrakcyjności terenów dzięki planowanej budowie bocznicy kolejowej.
Miasto zamierza także przeprowadzić liczne działania komunalne. W przypadku modernizacji ulic, remont ul. Kochanowskiego wejdzie w kolejny etap, z półmilionowym budżetem. Modernizacja ul. Siedleckiej jest na etapie prac projektowych, a gmina ubiega się o fundusze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Planowane podwyżki opłat za wodę i ścieki zostały anulowane, a gmina zapowiada nowe stawki oraz dokapitalizowanie ZWiK kwotą około 2 milionów złotych.
Burmistrz odniósł się również do problemu nieprzyjemnych odorów pochodzących od polickich polimerów, potwierdzając, że problem ten będzie przedmiotem rozmów z zarządem Grupy Azoty Police.
Na koniec, radni zajęli się tematem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pn. „Komunalne Police”, który obejmie obszary łącznie 107 ha na terenie kilku miejscowości pod Police.