Gmina Dobra

X Festiwal Róż w Gminie Dobra – Podróż w czasie na cześć hrabiny von Arnim

Wójt Gminy Dobra Magdalena Zagrodzka, Burmistrz Gminy Blankensee oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej z zapraszają wszystkich do udziału w X Festiwalu Róż, który odbywać się będzie pod ciekawą konwencją. Organizatorzy sugerują, aby goście uczcili pamięć słynnej hrabiny Elizabeth von Arnim, nie tylko poprzez podziwianie róż, ale również poprzez stawiennictwo w kostiumach z przełomu XIX i XX wieku.

Opublikowane

w dniu

Festiwal rozpocznie korowód Królowej Róż, który wyruszy o godzinie 11:40 spod Urzędu Gminy w Dobrej, pokonując dystans do terenu rekreacyjno-sportowego przy ulicy Sportowej 9. Historyczne stroje kwiatowe, kapelusze oraz wianki mają za zadanie nie tylko umilić to wydarzenie, ale również przenieść uczestników w zaczarowany czas pełen elegancji i uroku.

Ta społeczna uroczystość, będąca hołdem dla różanej tradycji, staje się okazją do spotkań, wymiany doświadczeń oraz wspólnego świętowania. Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy za sprawą strojów i dekoracji poczują atmosferę epoki, w której żyła hrabina von Arnim, znana także z powieści „Elizabeth i jej ogród niemiecki”.

Przedstawiamy szczegółowy harmonogram imprezy:

11.40 – Korowód  Królowej Róż od Urzędu Gminy – rondo do terenu imprezy

12.10 – Oficjalne otwarcie festiwalu – teren sportowo- rekreacyjny

12.25 – Prezentacja strojów XIX w.

12.50 – Państwowe Ognisko Baletowe ze Szczecina- układ taneczny

13.10– Olga Dąbkiewicz prelekcja i pokaz mody XIX w.

13.45 – Mia Begegnungszentrum/ Centrum Spotkań – przedstawienie

14.10 – Rytmix – pokazy taneczne

14.25 – Prezentacja strojów z Korowodu Królowej Róż

14.40 – CHillArts Studio Szczecin

15.00 – Zespół Jackpot

15.50 – Pokaz tańca dworskiego – grupa taneczna z gminy Dobrej

16.10 – Teatr Broadway

16.40 – Konkurs stroi dla uczestników festiwalu

17.10 – Teatr Broadway

 

Wydarzenia towarzyszące

12.00 -18.00

– salonik poezji Elizabeth, poczęstunek- różana herbata w saloniku herbacianym

– wystawy malarskie, wystawy florystyczne

– pokaz instalacji florystycznych

– garderoba w kufrze – mierzenie strojów

– plener malarski

– aranżacje ogrodowe

– sesje fotograficzne przy aranżacjach

– kiermasz ogrodniczy, kiermasz ekologiczny, kiermasz rękodzielniczy

– warsztaty rękodzielnicze, warsztaty dla seniorów

– animacje dla dzieci, plac zabaw, malowanie buziek i zaplatanie warkoczyków

Do zobaczenia w niedzielę 16 czerwca na terenie sportowo rekreacyjnym w Dobrej przy ul. Sportowej 7.

„Projekt Nr FMP-043-24 pn. „ X Polsko- Niemiecki Festiwal Róż” realizowany ze środków Funduszu Małych Projektów w Programie Współpracy Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/ Polska 2021-2027 w zakresie celu szczegółowego 4.6.: Kultura i zrównoważona turystyka. “. „Das Projekt Nr FMP-043-24„ 10. Deutsch- Polnisches Rosenfestival” realisiert aus den Mitteln des Kleinprojektefonds im Koorperationsprogramm Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polen 2021-2027 im Bereich des spezifischen Ziels 4.6: Kultur und nachhaltiger Tourismus.“

 

Gmina Dobra

Ostatnie spotkanie cyklu „Historia w Dobrej” – wykład prof. Simińskiego o Raminach

W środowy wieczór, 19 czerwca, Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie stał się miejscem dydaktycznym dla licznie zgromadzonych miłośników historii naszego regionu. Było to ostatnie spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego „Historia w Dobrej”, organizowanego przez Monikę Kołacz. Tematem przewodnim wykładu były losy rodu von Ramin na Pomorzu, a wydarzenie to było wyjątkowe także ze względu na osobę prelegenta – profesora Rafała Simińskiego.

Opublikowane

w dniu

Profesor Simiński przygotował specjalnie dla tego wydarzenia prelekcję, która była wynikiem skrupulatnych badań źródeł archiwalnych. Swoją wiedzą i odkryciami podzielił się z zainteresowanymi, kreśląc obraz kariery członków rodziny von Ramin. Wykład dotyczył ich wpływu na administrację książęcą, a także ich obecności w duchowieństwie. Nie pominięto również wątku Raminiów jako mieszczan szczecińskich.

Dodatkowym akcentem, który z pewnością zachęcił uczestników do dalszej własnej edukacji, była deklaracja profesora o przygotowaniu artykułu na ten temat do „Przeglądu Zachodniopomorskiego”. Organizatorka wydarzenia wyraziła satysfakcję, że cykl „Historia w Dobrej” może być inspiracją dla naukowców takiego formatu.

Na kontynuację cyklu edukacyjnego będziemy musieli poczekać do października. Wówczas to kolejne wydarzenia rozszerzą naszą wiedzę o fascynujących kartach lokalnej historii.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Sobota pełna historii – oprowadzanie po zabytkowym kościele w Mierzynie

Zapraszamy wszystkich miłośników historii i architektury na wyjątkowe oprowadzanie po zabytkowym kościele w Mierzynie. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 czerwca, o godzinie 14:00 i włączone jest w cykl „ZWIEDZAMY KAMIENNE KOŚCIOŁY GMINY DOBRA”.

Opublikowane

w dniu

Przewodnikiem będzie Monika Kołacz, znana i ceniona za swoje bogate kompetencje w zakresie historii lokalnej oraz umiejętność wciągającego przekazywania wiedzy. To doskonała okazja, by nie tylko zaznajomić się z wyjątkowym charakterem kościelnego interieru, ale również posłuchać o bogatej historii i znaczeniu tej świątyni dla społeczności lokalnej.

Oprowadzanie jest w pełni finansowane z budżetu Gminy Dobra – podkreślając tym samym zaangażowanie władz lokalnych w promowanie kultury i dziedzictwa regionalnego. To doskonała inicjatywa edukacyjna, która przewidziana jest dla osób w każdym wieku.

Wstęp na wydarzenie jest wolne i serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Wydarzenie jest zarówno szansą spędzenia czasu w kulturalny sposób, jak i możliwością pogłębienia swojej wiedzy na temat lokalnych zabytków, przybliżając ich historię i znaczenie dla kultury naszego regionu.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Aktywny weekend – Program rozwoju sportu w Gminie Dobra

Gmina Dobra, w ramach współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, zainicjowała projekt „Aktywny Weekend”, mający na celu promocje zdrowego stylu życia wśród mieszkańców. Projekt skierowany jest do osób w różnym wieku, obejmujący dzieci, młodzież oraz dorosłych.

Opublikowane

w dniu

Zajęcia sportowe w ramach projektu organizowane są cyklicznie na terenach przyszkolnych dwóch placówek edukacyjnych. W Publicznej Szkole Podstawowej w Bezrzeczu, przy ul. Górnej 3, a także w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie, przy ul. Kolorowej 27, mieszkańcy mają możliwość skorzystania z różnorodnych form aktywności fizycznej, które są dostosowane do różnych grup wiekowych i umiejętności.

Harmonogram zajęć został starannie przygotowany, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Szczegóły oferty zajęć można znaleźć na plakatach umieszczonych w widocznych miejscach obu szkół oraz w innych punktach informacyjnych gminy. Program „Aktywny Weekend” to doskonała okazja dla mieszkańców powiatu polickiego do spędzenia aktywnie czasu, poprawy kondycji i zdobycia nowych umiejętności sportowych.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie