Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Wytwarzamy to, czego potrzebuje rynek

Opublikowane

w dniu

[lead]Rozmowa z Piotrem Zarosińskim, dyrektorem Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro w Grupie Azoty.[/lead]

Jak prezentuje się rynek nawozów?

Konkurencja jest ogromna, rynek bardzo trudny, a my, jakby temu na przekór, przez ostatnie dwa lata lokujemy na nim całą naszą produkcję. Produkcja przez cały rok idzie pełną parą przy zachowaniu jakości i rozsądnej polityki cenowej.

-Gdzie Grupa Azoty sprzedaje nawozy?

Dzięki przejęciu w ubiegłym roku niemieckiego producenta nawozów specjalistycznych spółki Compo Expert poszerzamy swoją obecność na rynkach europejskich. Oprócz miejsc, w których byliśmy od lat, a więc na rynku niemieckim, czy brytyjskim, sprzedaliśmy właśnie partie nawozów do Chorwacji, Hiszpanii i Grecji. Mamy szansę, żeby zaistnieć we Francji. Poza tym na przestrzeni ostatnich trzech lat znacząco zwiększyliśmy sprzedaż nawozów na Ukrainie.

-A rynek krajowy?

-Jest dla nas najważniejszy. Sprzedajemy na nim ok 60 proc. całej produkcji Grupy Azoty. Pracujemy w oparciu o bardzo prostą zasadę – produkujemy to, czego potrzebuje rynek. Sprzedaż i produkcja są ze sobą ściśle powiązane. W tym przypadku możemy mówić o współpracy, która układa się obecnie wręcz wzorowo.

-Stoi pan na czele Departamentu Korporacyjnego Handlu w Grupie Azoty…

-Właśnie minęła pierwsza rocznica utworzenia korporacyjnego departamentu handlu. Przypomnę, że na początku wzbudzał on bardzo wiele kontrowersji. Teraz mogę już śmiało powiedzieć, że koncepcja wspólnego działania sprawdziła się. Ludzie lubią pracować w dobrze zorganizowanym zespole. W tym przypadku są to pracownicy najważniejszych spółek Grupy Azoty – Puław, Polic, Tarnowa, Kędzierzyna i Gdańska. Praca zespołowa zawsze przynosiła rezultaty, a w sprzedaży jest po prostu nieodzowna.

Czyli sprawdza się na tym, jak to pan określił „trudnym rynku”?

-W tej chwili lokujemy na rynku produkcję wszystkich naszych fabryk i myślę, że należy to uznać za duży sukces. Najlepszą miara naszej efektywności j są bardzo dobre wyniki finansowe. Osobiście jestem zadowolony z działania departamentu, myślę, że zarządy poszczególnych spółek Grupy Azoty także, a co najważniejsze zadowoleni są jego pracownicy. Przed rokiem trzeba było namawiać do tej pracy, obecnie dostajemy wiele pytań o możliwość zatrudnienia w DKHSA. To pokazuje, jak postrzegana jest teraz wspólna praca w ramach całej grupy.

-Gdzie urzęduje szef Departamentu Handlu?

-Nowoczesne spółki funkcjonują tak, że nie ma znaczenie konkretna lokalizacja. Osobiście mam trzy biura – w Policach, w Puławach i w Tarnowie, które współdzielę z pracownikami konkretnej spółki. Dla mnie nie ma znaczenia skąd kieruję zespołem. Oczywiście znaczna część pracowników swoje podstawowe zadania wykonuje w spółkach macierzystych gdzie mają wpływ na to co dzieje się w obszarach handlu i marketingu i współpracują z pozostałymi działami np. z produkcją czy logistyką.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Uruchomiono pochodnie w Morskim Terminalu Gazowym w Policach

Grupa Azoty Polyolefins S.A. informuje, że w związku z pierwszym przyjęciem propanu, na terenie Morskiego Terminala Gazowego w Policach w dniach 23 – 26 grudnia br., będzie miało miejsce kontrolowane uruchomienie pochodni (tzw. flary), charakteryzujące się wysokim płomieniem ognia dającym efekt świetlny widoczny z dużej odległości.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańców Polic pragniemy poinformować, że proces uruchomienia pochodni jest w zaplanowany w harmonogramie prac i w pełni kontrolowany przez wyspecjalizowany zespół produkcyjno – technologiczny Spółki.

 

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Polimery Police bliskie uruchomienia. Pierwsza dostawa propanu do nowego gazoportu w Policach jest realizowana [FILM]

Gazowiec „Guadalupe Explorer” dostarczył w czwartek 22 grudnia pierwsze 22 tys. ton propanu, które zostaną przeładowane do zbiorników propanu na terenie Morskiego Terminalu Gazowego inwestycji Polimery Police, a następnie posłużą do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu. Dostawa realizowana jest w ramach umowy na zakup propanu z firmą Trafigura PTE Ltd. na kwotę ok. 250 mln dolarów. Dzięki umowie zabezpieczone zostało ponad 50 proc. zapotrzebowania Grupy Azoty Polyolefins na surowiec w latach 2023-2024.

Opublikowane

w dniu

W wydarzeniu z okazji pierwszej dostawy propanu udział wzięli m.in. Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc, Wiceprezesi Zarządu Grupy Azoty S.A. Mariusz Grab i Grzegorz Kądzielawski oraz Prezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński.

Projekt Polimery Police realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji, tj. propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki – dwa na propan o pojemności 40 tys. m3 każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m3.

Zrealizowana dostawa propanu potwierdza, że budowa nowej fabryki Polimery Police wchodzi w finalną fazę inwestycji. Całościowy postęp prac wynosi już ponad 98 proc., a przeładowanie propanu do zbiornika usytuowanego w nowym polickim gazoporcie należy traktować jako symboliczny początek kończenia budowy nowego kompleksu chemicznego. Tym samym, w przyszłym roku będziemy uruchamiać inwestycję, dzięki której Grupa Azoty i Polska dołączą do europejskiej czołówki w produkcji polipropylenu i będą jednymi z największych wytwórców w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym, przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i w temperaturze wrzenia – 42 st. C (propan) i -104 st. C (etylen). Zbiorniki są wykonane w konstrukcji dwupłaszczowej, co oznacza, że w widocznym zbiorniku zewnętrznym znajduje się drugi zbiornik – wewnętrzny, w którym znajdować się będzie ciecz. Przestrzeń międzypłaszczowa wypełniona jest materiałem izolującym – perlitem. Płyty denne zbiorników będą podgrzewane, dzięki czemu grunt pod zbiornikami nie będzie narażany na zamarzanie od niskich temperatur cieczy i wypaczanie.

 

Guadalupe Explorer to nowoczesna jednostka przeznaczona do przewozu gazu LPG w stanie skroplonym. Statek wybudowano w 2022 roku w stoczni w Korei Płd., ma 189 m długości, 28 m szerokości, 10,5 m zanurzenia i jest jedną z największych tego typu jednostek zwijających do zespołu portów Szczecin – Świnoujście. Jej wejście do Portu Morskiego w Policach możliwe było dzięki pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 m.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Pierwszy gazowiec jutro wpłynie do Portu w Policach

Pierwszy gazowiec przypłynie do nowego terminalu w Policach jutro 22 grudnia br. około godziny 10.00. Przywiezie propan. Gaz będzie wykorzystany do rozruchu instalacji.

Opublikowane

w dniu

W polickim porcie wybudowano terminal gazowy, gdzie będzie przyjmowany propan i etylen.  Gazowiec zacumuje do nowego nabrzeża, które jest przystosowane do głębokości 12,5 metra. Nowy gazoport będzie miał zdolność około 30 procent gazoportu w Świnoujściu.

Ten terminal to jest wielka inwestycja, sam terminal jest wart ponad miliard złotych. Cała inwestycja Polimery Police to ponad 7 miliardów złotych. Z punktu widzenia polickiego portu to największa w historii inwestycja, z której się cieszymy i której otwarcie niebawem – mówi Andrzej Łuc, prezes Portu Police.

W Policach stanęły trzy zbiorniki przystosowane do przechowywania dwóch rodzajów gazu. Port w Policach rozrasta się, dzięki m.in. pogłębieniu toru wodnego do Szczecina do 12,5 metra.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie