Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Wytwarzamy to, czego potrzebuje rynek

Opublikowane

w dniu

[lead]Rozmowa z Piotrem Zarosińskim, dyrektorem Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro w Grupie Azoty.[/lead]

Jak prezentuje się rynek nawozów?

Konkurencja jest ogromna, rynek bardzo trudny, a my, jakby temu na przekór, przez ostatnie dwa lata lokujemy na nim całą naszą produkcję. Produkcja przez cały rok idzie pełną parą przy zachowaniu jakości i rozsądnej polityki cenowej.

-Gdzie Grupa Azoty sprzedaje nawozy?

Dzięki przejęciu w ubiegłym roku niemieckiego producenta nawozów specjalistycznych spółki Compo Expert poszerzamy swoją obecność na rynkach europejskich. Oprócz miejsc, w których byliśmy od lat, a więc na rynku niemieckim, czy brytyjskim, sprzedaliśmy właśnie partie nawozów do Chorwacji, Hiszpanii i Grecji. Mamy szansę, żeby zaistnieć we Francji. Poza tym na przestrzeni ostatnich trzech lat znacząco zwiększyliśmy sprzedaż nawozów na Ukrainie.

-A rynek krajowy?

-Jest dla nas najważniejszy. Sprzedajemy na nim ok 60 proc. całej produkcji Grupy Azoty. Pracujemy w oparciu o bardzo prostą zasadę – produkujemy to, czego potrzebuje rynek. Sprzedaż i produkcja są ze sobą ściśle powiązane. W tym przypadku możemy mówić o współpracy, która układa się obecnie wręcz wzorowo.

-Stoi pan na czele Departamentu Korporacyjnego Handlu w Grupie Azoty…

-Właśnie minęła pierwsza rocznica utworzenia korporacyjnego departamentu handlu. Przypomnę, że na początku wzbudzał on bardzo wiele kontrowersji. Teraz mogę już śmiało powiedzieć, że koncepcja wspólnego działania sprawdziła się. Ludzie lubią pracować w dobrze zorganizowanym zespole. W tym przypadku są to pracownicy najważniejszych spółek Grupy Azoty – Puław, Polic, Tarnowa, Kędzierzyna i Gdańska. Praca zespołowa zawsze przynosiła rezultaty, a w sprzedaży jest po prostu nieodzowna.

Czyli sprawdza się na tym, jak to pan określił „trudnym rynku”?

-W tej chwili lokujemy na rynku produkcję wszystkich naszych fabryk i myślę, że należy to uznać za duży sukces. Najlepszą miara naszej efektywności j są bardzo dobre wyniki finansowe. Osobiście jestem zadowolony z działania departamentu, myślę, że zarządy poszczególnych spółek Grupy Azoty także, a co najważniejsze zadowoleni są jego pracownicy. Przed rokiem trzeba było namawiać do tej pracy, obecnie dostajemy wiele pytań o możliwość zatrudnienia w DKHSA. To pokazuje, jak postrzegana jest teraz wspólna praca w ramach całej grupy.

-Gdzie urzęduje szef Departamentu Handlu?

-Nowoczesne spółki funkcjonują tak, że nie ma znaczenie konkretna lokalizacja. Osobiście mam trzy biura – w Policach, w Puławach i w Tarnowie, które współdzielę z pracownikami konkretnej spółki. Dla mnie nie ma znaczenia skąd kieruję zespołem. Oczywiście znaczna część pracowników swoje podstawowe zadania wykonuje w spółkach macierzystych gdzie mają wpływ na to co dzieje się w obszarach handlu i marketingu i współpracują z pozostałymi działami np. z produkcją czy logistyką.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zielone światło dla rozwoju Portu Morskiego Police: Unia Europejska przyznaje znaczące dofinansowanie

Zarząd Morskiego Portu Police sp. z o.o. może świętować sukces, gdyż otrzymał znaczne wsparcie finansowe z Unii Europejskiej na realizację projektu mającego na celu rozbudowę infrastruktury kolejowej. Dotacja w wysokości ponad 150 milionów złotych zostanie przeznaczona na budowę węzła kolejowego, który zintegruje Port Police z siecią transportową kraju poprzez linię kolejową nr 437.

Opublikowane

w dniu

Ten projekt jest szczególnie istotny z perspektywy wzrostu gospodarczego powiatu polickiego, gdyż umożliwi znaczne zwiększenie efektywności i pojemności operacyjnej w obszarze przepływu towarów. Rozbudowa portu w Policach i skomunikowanie go z linią kolejową to strategiczna inwestycja w infrastrukturę, która może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności regionu, a także stworzyć nowe miejsca pracy i wygenerować dodatkowy ruch gospodarczy.

Dzięki temu projektowi, Port Police zyska nową jakość w obsłudze logistycznej, stając się jeszcze bardziej atrakcyjnym punktem na mapie europejskich szlaków transportowych. Realizacja inwestycji przyczyni się również do większej ochrony środowiska, poprzez promowanie transportu kolejowego, który jest znacznie bardziej ekologiczny niż transport samochodowy.

Zarząd Portu już zapowiedział, że planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych w najbliższym czasie, a całość projektu ma zostać zrealizowana zgodnie z harmonogramem unijnego dofinansowania.

 

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Polimery Police: Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała pierwsze 100 tysięcy ton polipropylenu w ramach rozruchu instalacji

Do 15 maja br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 100 tys. ton polipropylenu. To poziom produkcji osiągnięty w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na instalacji PDH (odwodornienia propanu), i PP (polipropylenu), jak również na AUX (instalacjach pomocniczych) i HST (morski terminal gazowy).

Opublikowane

w dniu

Polipropylen produkowany w ramach nowo powstałych instalacji w fabryce w Policach przeszedł pozytywne testy i jest dostępny w sprzedaży bezpośredniej oraz dystrybucji. Zgodnie z założeniami, gama produktów Spółki jest sukcesywnie poszerzana. Docelowe portfolio Spółki to ponad 30 typów polipropylenu pod marką Gryfilen®. Wprowadzanie nowych rodzajów produktów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i w miarę uzyskiwania pozytywnej walidacji produktów, zarówno od strony produkcyjnej, jak i przetwórczej u klientów. Morski Terminal Gazowy w Policach regularnie przyjmuje dostawy propanu i etylenu. W ubiegłym tygodniu Spółka przyjęła dziewiąty statek
z ładunkiem propanu –
mówi p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins Wojciech Blew.

Portfolio produktowe Grupy Azoty Polyolefins pod marką Gryfilen® obejmuje homopolimery, jak
i kopolimery, w różnych typach dostosowanych do potrzeb przetwórców. W regularnej ofercie znajdują się już:

  • Gryfilen® H02-L i H04-L dedykowany do produkcji sznurków i taśm spinających w procesie ekstruzji,

  • Gryfilen® H03-N przeznaczony do produkcji opakowań sztywnych w technologii termoformowania, również do kontaktu z żywnością,

  • Gryfilen® H03-F przeznaczony do produkcji folii BOPP,

  • Gryfilen® H12-G przeznaczony do procesu formowania wtryskowego dla wielu zastosowań, w tym artykułów gospodarstwa domowego, artykułów sportowych, rekreacyjnych, zabawek czy sztywnych opakowań cienkościennych.

Hyundai Engineering Co. Ltd., Generalny Wykonawca inwestycji w ramach umowy EPC w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu Polimery Police. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez Generalnego Wykonawcę Parametrów Gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla Instalacji do produkcji propylenu (PDH) oraz instalacji do produkcji polipropylenu (PP). Osiągnięcie Parametrów Gwarantowanych jest ściśle powiązane z przeprowadzeniem Testu Integralności całej instalacji.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zmiany w składzie Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. odwołała z dniem 10 maja br. Pawła Bakuna  z funkcji Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Opublikowane

w dniu

Podczas posiedzenia w dniu 10 maja br. Rada Nadzorcza Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na wybór Wiceprezesa ds. finansowych, powierzając tę funkcję Maciejowi Wolańskiemu, dotychczasowemu Dyrektorowi Departamentu Finansów Spółki.

Uchwałą z dnia 10 maja br. Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. postanowiła ustalić liczbę członków Zarządu Spółki na trzy osoby.

Aktualny skład Zarządu jest następujący:

Wojciech Blew – p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Aleksandra Ścibich-Kopiec – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Maciej Wolański – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie