Region

Wystawa plenerowa „1980. Jedno plemię”

Wystawa plenerowa „1980. Jedno plemię” ma przypomnieć wydarzenia Sierpnia ′80 i wyjątkowych szesnastu miesięcy „Solidarności”. Był to początek zmiany systemu politycznego w Polsce, do czego doszło w 1989 roku. Na tle wydarzeń ogólnopolskich zostaną przypomniane te dziejące się na Pomorzu Zachodnim, a w szczególności – w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

To przede wszystkim wielki strajk w stoczni im. Adolfa Warskiego, podczas którego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, popierany przez ponad 300 przedsiębiorstw w regonie. Szczecin, obok Gdańska, stał się głównym ośrodkiem strajkowym w Polsce. W obu miastach pierwszym postulatem był ten dotyczący powołania niezależnych samorządnych związków zawodowych. Zarówno do Szczecina, jak i Gdańska, na negocjacje ze strajkującymi przyjechały komisje rządowe. Ich członkowie zmuszeni byli ustąpić w kwestiach zasadniczych, choć wydawały się one niezmienne od końca II wojny, kiedy w Polsce został narzucony system komunistyczny.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

Wystawa przypomni czas przełamania w polskim społeczeństwie poczucia marazmu, beznadziei, lęku przed przyszłością i nadciągającym wielkim kryzysem gospodarczym. To właśnie Sierpień ′80 pokazał, czego naprawdę chcą Polacy; pokazał, że społeczeństwo jest spragnione normalnego życia według demokratycznych reguł, – gdzie każdy może zabrać głos i wyrazić swoje poglądy – oraz życia
w prawdzie.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

To wtedy zaczęło rodzić się społeczeństwo obywatelskie, dzięki któremu po latach możliwa była bezkrwawa rewolucja i transformacja. To dzięki polskim przemianom, zapoczątkowanym w sierpniu 1980 r. , dziewięć lat później ruszyła lawina, zmiatając żelazną kurtynę. W te wszystkie procesy włączyli się, albo je inicjowali, mieszkańcy Szczecina i Pomorza Zachodniego.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

________________________________________________________________

Wystawa plenerowa „1980. Jedno plemię”

SONY DSC

18 sierpnia – 31 października 2020 roku

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1

Kurator wystawy: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Współpraca kuratorska: Aneta Popławska-Suś, Paula Sendra

Teksty i wybór zdjęć: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Konsultacja historyczna i recenzja: prof. Jan Skórzyński

Projekt graficzny:
 Filip Bylak
Korekta: Wiktoria Klera-Olszak, Bartosz Zasieczny

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie –Centrum Dialogu Przełomy, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Na czasie

Exit mobile version