Gmina Police

Wyrządzono gminie szkód finansowych znacznych rozmiarów

Opublikowane

w dniu

[lead]Ujawnione informacje o nieprawidłowościach w gospodarce odpadami w wykonaniu najwyższych urzędników gminnych są szokujące nie tylko z powodu rzeczywistości jaką odsłaniają, ale również dlatego, że ci sami urzędnicy jeszcze niedawno twierdzili, że winnymi podwyżek za usuwanie odpadów w Gminie Police są nieuczciwi mieszkańcy i przepisy wprowadzane przez władze centralne – uważają działacze lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości w Policach. Organy ścigania powinny zająć się nieprawidłowościami w Zakładzie Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym. [/lead]

Oficjalne stanowisko PiS jest efektem listu skierowanego przez byłego dyrektora zakładu Jerzego Nędzusiaka do przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Ufniarza. W piśmie były dyrektor opisuje nieprawidłowości w gospodarce odpadami i za taki stan obwinia burmistrza Polic Władysława Diakuna oraz jego zastępcę Macieja Greinerta.

Zarzuty, stawiane przez byłego dyrektora, dotyczą między innymi wyrządzenia gminie szkód finansowych znacznych rozmiarów, celowego zadłużania zakładu, łamania zapisów ustawy o odpadach oraz permanentnego braku odpowiedzi burmistrza i jego zastępcy na sygnalizowanie przez Jerzego Nędzusiaka nieprawidłowości.
19 lipca 2019 roku były Dyrektor Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów (ZOiSOK) w Leśnie Górnym, Jerzy Nędzusiak, skierował do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Policach oraz radnych Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI pismo, w którym ujawnił szereg nieprawidłowości w zakresie prowadzenia gospodarki odpadami przez osoby odpowiedzialne za te kwestie w gminie Police, głównie Burmistrza Polic Władysława Diakuna i zastępcę Burmistrza, Macieja Greinerta.

W piśmie tym, powołując się na dane i fakty, autor ujawnia szereg decyzji i zaniechań wielu osób, które doprowadziły do wyrządzenia gminie szkód finansowych znacznych rozmiarów. Mowa między innymi o blokowaniu przygotowania planu restrukturyzacji ZOiSOK, zadłużaniu Zakładu, zatrudnianiu niekompetentnych osób na kluczowych stanowiskach w gminie, „nabijaniu kabzy” zewnętrznym przewoźnikom poprzez zaniżanie stawek za przyjmowanie odpadów, torpedowaniu korzystnej umowy ze spalarnią w Szczecinie, łamaniu zapisów ustawy o odpadach i permanentnym brak odpowiedzi Burmistrza i jego zastępcy na sygnalizowanie przez Dyrektora ZOiSOK powyższych nieprawidłowości.

Ujawnione przez byłego dyrektora zakładu informacje są szokujące – mówi członek zarządu polickich struktur Prawa i Sprawiedliwości Paweł Mirowski. Te argumenty, które są przywołane w piśmie pokazują, że ci sami urzędnicy jeszcze niedawno obarczali winą za podwyżkę odpadów komunalnych w gminie Police nieuczciwych mieszkańców, którzy mieszkają w tej gminie. To są oszczerstwa, które padały względem mieszkańców, natomiast dziś pokazujemy, jakie były rzeczywiste kulisy wprowadzonych podwyżek. Podkreślę: bez wprowadzenia nawet konsultacji społecznych.
Były Dyrektor ZOiSOK podsumowuje, że bezmyślna polityka władz Gminy w zakresie gospodarki odpadami będzie miała niebagatelny wpływ na wysokość opłat ponoszonych przez mieszkańców. Zaznaczyć należy, że autor pisma za sygnalizowanie przełożonym wspomnianych nieprawidłowości, w lutym 2019 roku został przez Burmistrza zwolniony z pracy.

Jerzy Nędzusiak został zwolniony z pracy w lutym 2019 roku. Zdaniem działaczy Prawa i Sprawiedliwości, przyczyną rozwiązania umowy było sygnalizowanie przez niego wspomnianych już nieprawidłowości.

W związku z powyższym, Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość wezwał Burmistrza Władysława Diakuna do publicznego i szczegółowego odniesienia się do zawartych w piśmie Dyrektora ZOiSOK zarzutów. Ponadto, mając na uwadze, że pismo to zawiera wątki wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa przez urzędników publicznych, radni z PiS wezwali Przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Ufniarza do przekazania opinii publicznej, jakie konkretnie działania w tej sprawie podjął, a zwłaszcza, czy skierował ją do odpowiednich organów ścigania.

Uważamy, że ujawnione informacje o nieprawidłowościach w gospodarce odpadami w wykonaniu najwyższych urzędników gminnych są szokujące nie tylko z powodu rzeczywistości jaką odsłaniają, ale również dlatego, że ci sami urzędnicy jeszcze niedawno twierdzili, że winnymi podwyżek za usuwanie odpadów w Gminie Police są nieuczciwi mieszkańcy i przepisy wprowadzane przez władze centralne – mówił podczas konferencji prasowej, Mariusz Różycki. W świetle powyższych faktów, oczekujemy niezwłocznego odniesienia się do powyższej sprawy przez Burmistrza Polic, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Policach oraz przez władze Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI.

[subtitle]Co zawierają pisma byłego dyrektora[/subtitle]

W sumie dziennikarze podczas konferencji prasowej otrzymali trzy pisma byłego dyrektora ZoiSOK. Pierwsze pismo, skierowane do Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach, Grzegorza Ufniarza oraz radnych WS Gryf XXI, „nieprawidłowości w gospodarce odpadami komunalnymi w Gminie Police, które skutkują wyrządzeniem szkód znacznych rozmiarów w interesie publicznym i prywatnym”. W piśmie tym czytamy między innymi: „Na przełomie lat 2014 – 2015 doszło do wymiany obsady trzech kluczowych dla gospodarki odpadami stanowisk w Gminie· naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami, zastępcy Burmistrza i Prezesa Trans-Net. Ponieważ stanowiska objęły osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, zaproponowałem Burmistrzowi Polic utworzenie z udziałem nowo powołanych osób zespołu roboczego, którego zadaniem byłoby sporządzenie raportu opisującego aktualny stan gospodarki odpadami w Gminie i na lokalnym rynku regionalnym, a następnie wypracowanie strategicznego planu działania na najbliższe miesiące i lata. Propozycja została odrzucona” – część pisma, z uwagi na obszerność, opublikujemy za tydzień. Kolejne pismo, skierowane przez Jerzego Nędzusiaka do burmistrza Polic dotyczy udzielenie informacji dotyczącej ustalonych wynagrodzeń miesięcznych i zmiennych Prezesów – Dyrektorów Spółek gminnych: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka Akcyjna, Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej „TRANS-NET” S.A., Zakład Wodociągów i Kanalizacji Police Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo, że pismo jest datowane 1 lipca br. do chwili obecnej autor wniosku nie otrzymał na niego odpowiedzi.

Kolejne pismo, skierowane do Prezesa Trans-Netu, Adama Pacholika, dotyczy wniosku o udzielenie informacji dotyczącej: ilości odpadów surowcowych z grupy 15 zebranych w Gminie Police, które zostały przekazane do zagospodarowania do instalacji Remondis Szczecin sp. z o.o. w latach 2017, 2018 i 2019, oraz ceny za 1 Mg przedmiotowych odpadów, jaką Spółka uzyskała d przejmującego odpady. Drugi wniosek dotyczy ilości kursów pojazdów Spółki, które zostały wykonane, aby dostarczyć wymienione wcześniej odpady do instalacji przejmującego odpady.
Ostatnie pismo, skierowane do obecnego dyrektora ZOiSOK, , dotyczy udzielenia informacji dotyczącej: ilości zmieszanych odpadów komunalnych 20 03 O1 i innych odpadów przyjętych do przetwarzania (skierowanych na halę przyjęć) w instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów Zakładu w okresie od 01.01.2019 r. do 30.06.2019 r., ilości zmagazynowanych w Zakładzie na dzień 30.06.2019 r odpadów o kodzie 19 12 12 (frakcja nadsitowa) przeznaczonych do zagospodarowania w spalarni lub innej instalacji zewnętrznej, ilości i ceny za 1 Mg odpadów o kodzie 19 12 12 przekazanych do spalarni szczecińskiej w okresie Ol Ol 2019 r. do 30 062019 r., ilości zmagazynowanych w Zakładzie na dzień 30.06.2019 r. odpadów o kodzie 19 05 99 (tzw. stabilizat), przeznaczonych do zagospodarowania na składowiskach podmiotów zewnętrznych, ilości i ceny za 1 Mg odpadów o kodzie 19 05 99 (stabilizat) przekazanych do zagospodarowania na składowiskach zewnętrznych w okresie 01.01.2019 r. do 30.06.2019 r., aktualnej wysokości wynagrodzenia Dyrektora ZOiSOK.


Reklama

Gmina Police

Cykl „Obiady Czwartkowe” w Policach – wsparcie i integracja lokalnej społeczności

Mieszkańcy Gminy Police będą mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Obiady Czwartkowe”, inicjatywie mającej na celu wsparcie osób potrzebujących oraz integrację lokalnej społeczności. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek, począwszy od 28 listopada 2024 roku, a zakończą się 27 lutego 2024 roku, w godzinach od 13:00 do 16:00, w przestrzeni Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej 97 w Policach.

Opublikowane

w dniu

Głównym celem spotkań jest tworzenie relacji międzyludzkich, które mogą okazać się bezcennym wsparciem dla wielu osób. Inicjatywa ta pozwala na spotkanie, prowadzenie rozmów, dzielenie się doświadczeniami i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Organizatorzy zapewniają, że każde spotkanie będzie także okazją do otrzymania ciepłego posiłku w formie „ciepłej zupy” oraz dostępu do punktu „wymiany ciepła”, co ma kluczowe znaczenie w zimowe miesiące.

Projekt „Obiady Czwartkowe” jest efektem współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach z lokalnymi instytucjami, organizacjami oraz przedsiębiorstwami. Taka synergia różnych środowisk pozwala na realizację strategicznego celu, jakim jest wsparcie najbardziej potrzebujących członków społeczności i zapewnienie im miejsca, w którym mogą oni znaleźć zrozumienie i pomoc.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Gmina Police uruchamia program „Opieka wytchnieniowa” – wsparcie dla opiekunów

Burmistrz Polic ogłosił nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2024, który jest częścią działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Program, wspierany środkami z Funduszu Solidarnościowego, ma za zadanie pomóc członkom rodzin i opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Opublikowane

w dniu

Uczestnictwo w programie jest skierowane do opiekunów:
1) dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością,
2) osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym orzeczeniem.

Celem „Opieki wytchnieniowej” jest zapewnienie rodzinom oraz opiekunom czasu na regenerację poprzez tymczasowe przejęcie obowiązków związanych z opieką.

Gmina Police zabezpieczyła fundusze na różne formy wsparcia, które obejmują:
1) 14-dniowy, całodobowy pobyt osoby dorosłej w placówce z całodobową opieką,
2) 240-godzinny pobyt dzienny dla dziecka z niepełnosprawnością w domu przebywania dziecka.

Program jasno określa, że osobą świadczącą opiekę wytchnieniową na miejscu zamieszkania nie może być krewny, opiekun prawny lub współmieszkańcy opiekuna bądź osobę niepełnosprawną. Wymagane są odpowiednie dyplomy potwierdzające kwalifikacje lub co najmniej sześciomiesięczne doświadczenie w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Zainteresowani mogą składać wnioski u Burmistrza Polic. Osoba zakwalifikowana do programu nie będzie obciążona kosztami pobytu w placówce opiekuńczej.

TERMIN ZAKOŃCZENIA REALIZACJI PROGRAMU OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ – edycja 2024 UPŁYWA Z DNIEM 31.12.2024 R.

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2a.

Z programu Opieki Wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą dorosłą niepełnosprawną, która:
– ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
– wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
– stale przebywa w domu, tj. nie korzysta  z ośrodka wsparcia (np. SDŚ) lub placówek pobytu całodobowego np. ośrodek szkolno-wychowawczy czy internat.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników do wniosku należy dołączyć Kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny FIM (stanowiącej załącznik 7 do Programu), którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka.

Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać do dnia 05.12.2024 r. w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2 (budynek przychodni), piętro IV, w godzinach: poniedziałek 7.30-15.30, wtorek – piątek 7.00-15.00 lub przesłać pocztą.

Druki wniosków wraz z załącznikami dostępne są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1 oraz na stronie internetowej www.opspolice.pl.

Więcej informacji można uzyskać w Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1, tel. 91 576 80 90.

Załączniki:

  1. Karta zgłoszenia do Programu Opieka wytchnieniowa – edycja 2024 (plik doc 30KB)
  2. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM, którą uzupełnia lekarz rodzinny, lekarz rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuta lub pielęgniarka (plik doc 58KB)
  3. klauzula informacyjną RODO w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (plik doc 27KB)
  4. Oświadczenie o korzystaniu z innych form wsparcia (plik doc 49KB)

Czytaj dalej

Gmina Police

Spotkanie na temat przeciwdziałania przemocy w Policach – 25 listopada

Mieszkańcy Polic będą mieli okazję uczestniczyć w otwartym spotkaniu poświęconym problematyce przeciwdziałania przemocy. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godzinie 12:00 w hotelu Dobosz, zlokalizowanym przy ulicy Wróblewskiego w Policach. Inicjatywa organizowana jest przez polickie Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii i cieszy się wsparciem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie otworzy premiera spotu społecznego pt. „DOM-SZKOŁA-PRACA. PrzeMOC wokół nas!”, który ma na celu uświadomienie obecności przemocy w różnych sferach życia. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać ekspertów poruszających tematykę przemocy w środowisku zawodowym i metod tworzenia bezpiecznego miejsca pracy. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja Procedury Niebieskiej Karty, wyjaśniająca jej zastosowanie i funkcjonowanie po założeniu. Nie zabraknie również wykładu na temat psychologicznych mechanizmów przemocy domowej i prelekcji o problemie przemocy w szkole.

Wydarzenie przewiduje również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań ekspertom.

Spotkanie ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności, jako platforma edukacyjna i wspierająca w przeciwdziałaniu przemocy w każdej formie.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie