Na początku wieku XIX, w ramach reform Steina i Hardenberga szlachta w Prusach utraciła uprzywilejowaną pozycję w państwie, co naruszyło jej dotychczasowy status i ekonomiczne podstawy funkcjonowania. Stopniowo zmieniał się w związku z tym model życia rodzin szlacheckich, zwłaszcza w Prowincji Pomorskiej, gdzie dominowali niezamożni przedstawiciele tego stanu, którzy często tracąc swoje majątki ziemskie zmuszeni byli do szukania pozarolniczych źródeł utrzymania.
Oznaczało to również zmiany w stylu życia szlachcianek. Wynikały one nie tylko sytuacji finansowej rodziny, ale także postępu cywilizacyjnego oraz przemian społeczno-kulturowych. Celem wykładu będzie ukazanie sytuacji kobiet ze stanu szlacheckiego, które na przełomie XIX i XX wieku musiały sprostać nowym oczekiwaniom stawianym przed „paniami na włościach”, odnaleźć się w wielkim mieście u boku męża urzędnika lub oficera lub jako „tzw. stare panny”, często pozbawione wsparcia ze strony rodziny, zadbać o swój los.
Szczególny nacisk zostanie położony na ukazanie życia codziennego panien kanoniczek w fundacjach dla samotnych szlachcianek działających m.in w Marianowie i Kamieniu Pomorskim oraz roli kobiet z majątków wiejskich w popularyzowaniu nowoczesnym metod gospodarowania na wsi.
NOTA O PRELEGENTCE:
Dr hab. prof. US Agnieszka Szudarek w swoich badaniach zajmuje się m.in. ruchami kobiecymi przełomie XIX i XX w Prusach, ze szczególnym uwzględnieniem Prowincji Pomorskiej oraz sytuacji pod zaborem pruskim. Jest autorką szeregu publikacji z zakresu historii kobiet, w tym dotyczących działalności stowarzyszeń kobiecych w Szczecinie, ale także sytuacji szlachcianek pomorskich w XIX wieku. Pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest członkinią Komisji Historii Kobiet Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz współpracowniczką Instytutu Studiów Kobiecych w Białymstoku.