Gmina Dobra

Wybudują drogi na osiedlu „Sportowe”

Trwają prace projektowe mające na celu „Opracowanie dokumentacji technicznej budowy dróg na osiedlu „Sportowe” dotyczące ulic Paproci, Kameliowej, Konwaliowej, Frezjowej oraz Tulipanowej w Dobrej” w ramach zadania: „Budowa dróg na osiedlu „Sportowe” w Dobrej” wraz z uzyskaniem dokumentów niezbędnych do realizacji zadania (pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót).

Opublikowane

w dniu

Prace nad projektem drogowym rozpoczęły się gdy trwały jeszcze roboty budowlane związane z budowa kanalizacji deszczowej na osiedlu w Dobrej.

Celem opracowania jest budowa dróg osiedlowych na osiedlu „Sportowe” w Dobrej, który obejmuje ulice Tulipanową, Frezjową, Kameliową, Konwaliową oraz ul. Paproci. W ramach opracowania zakłada się poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy poprzez budowę sieci dróg z kostki betonowej, budowę wyniesionych skrzyżowań mających na celu zmniejszenie prędkości na osiedlu, budowę chodników oraz zjazdów do przyległych posesji. Szerokość jezdni zaprojektowana jest zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, tj. 5,00 m lub 6,00 m.. Szerokość chodników – 2,00 m.

Po wykonaniu wstępnego projektu zagospodarowania terenu przeprowadzono konsultacje społeczne i wprowadzono zmiany udoskonalając projekt.

Projektant w ustalonym terminie złożył kompletną dokumentację dla zadania: „Budowa dróg na osiedlu „Sportowe” w Dobrej” w Starostwie Powiatowym wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę. W toku postępowania okazało się, że konieczna jest aktualizacja i ujednolicenie stanu prawnego oraz geodezyjnego na przedmiotowych drogach, min. W ramach ujednolicenia zgłoszony i oddanych do użytkowania obiektów budowlanych w rejonie osiedla Sportowego. Trwają także prace projektowe związane ze szczegółowa inwentaryzacją zieleni i projektem nasadzeń kompensacyjnych, mających na celu możliwe jak największe unikniecie wycinek istniejącego drzewostanu. Analizowane są także możliwości etapowania procesu budowy dróg na osiedlu.

W związku z powyższym do końca maja bieżącego roku powinny zakończyć się prace projektowe oczekiwane jest uzyskanie pozwolenia na budowę dla przedmiotowej inwestycji, tak aby w III kwartale 2020 r. można było wybrać wykonawcę dla realizacji pierwszego z etapów budowy dróg na osiedlu sportowym w Dobrej.

Reklama

Gmina Dobra

Dobra: Zamknięcie kasy w wydziale ds. odpadów

Opublikowane

w dniu

Informujemy że z dniem 1 listopada 2024 r. kasa w Wydziale ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji przy  ul. Granicznej 39b w Dobrej, zostaje zamknięta na stałe.

Wszelkie opłaty, także  związane z gospodarką odpadami można regulować w kasie przy Wydziale ds. Podatków, ul. Graniczna 24a w Dobrej.

Godziny otwarcia:

poniedziałek 9:00 – 16:00

wtorek i piątek 11:00 – 14:00

środa i czwartek 9:00 – 14:00

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Niespodzianki przy renowacji zabytkowego pomnika w Stolcu

Trwają prace renowacyjne przy zabytkowym pomniku nagrobnym Jürgena Berndta von Ramin usytuowanego na terenie cmentarza przykościelnego w miejscowości Stolec w Gminie Dobra. 

Opublikowane

w dniu

Pomnik wchodzi w skład zabytkowego zespołu kościoła ewangelickiego z XVIII wieku. Obelisk wzniesiony w centralnej części cmentarza wzniesiono ku czci młodego właściciela ziemskiego z rodu von Ramin, który żył w latach 1764-1792 i zginął śmiercią tragiczną. Żona, aby uczcić jego pamięć, wzniosła mu okazały pomnik w stylu barokowym.
– Obecnie prowadzony jest pierwszy etap prac przy posadowieniu pomnika. To pierwsza, a zarazem ważna cześć robót budowlanych, ponieważ całość znajduje się w gruncie, a stanowi podstawę zabezpieczającą jego stabilność – mówi Dariusz Przybylski, kierownik budowy.
Już na tym etapie okazuje się, że pomnik kryje niespodzianki.
Kilka dni temu pracownicy odsłonili murek znajdujący się pod ziemią, a który biegnie dookoła pomnika. Zabezpieczał on obelisk przed korzeniami drzew, naporem gruntu i zapewne stanowił dekorację. Ponadto dekoracyjny murek był sporządzony po to, by pomnik można było oglądać z bezpiecznej odległości nie narażając go na szwank.
– Postępujące prace budowlane odsłoniły ważną informację, że pomnik posiada fundament tworzący rdzeń ceglany, a widoczny, ciosany kamień zewnętrzny jest tylko dekoracyjną okładziną fundamentu. Wcześniejsze badania tego nie wykazywały – mówi Przybylski.
Warto podkreślić, iż prace prowadzone są pod fachowym nadzorem przy czynnym udziale Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
Obecnie jest to nieruchomość stanowiąca własność Skarbu Państwa, którą zarządza Starosta Policki a środki na gospodarowanie nieruchomościami zapewnia Wojewoda.
Koszt obecnego etapu to prawie 40 tys.zł. Starostwo Powiatowe w Policach wnioskuje o kolejne środki na kontynuowanie tych prac w przyszłym roku pozwalające zająć się częścią nadziemną tj. naprawą ceglano – kamiennego trzonu, konserwacją kamienia w partii elementów rzeźbionych i płyt okładzinowych oraz rekonstrukcją brakujących elementów rzeźby.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Zakończono remont ścieżki rowerowej między Dobrą a Łęgami

Mieszkańcy Dobrej mogą już korzystać z odnowionej ścieżki rowerowej łączącej Dobra (ul. Sportowa) i Łęgi. Prace remontowe, zgodne z założeniami umowy, zakończyły się terminowo.

Opublikowane

w dniu

Remontowane odcinki ścieżki przeszły szereg prac, które zapewnią większy komfort oraz bezpieczeństwo użytkownikom. W ramach robót budowlanych dokonano rozbiórki zużytej nawierzchni oraz podbudowy. Kolejno zadbano o odtworzenie konstrukcji ścieżki, co pozwoliło na przywrócenie jej pełnej funkcjonalności.

Dodatkowo, zatroszczono się o aspekty środowiskowe i estetyczne, używając nowoczesnych i trwałych materiałów, które harmonizują z otaczającym krajobrazem. Nowa ścieżka jest wynikiem starannego planowania i realizacji, mając na uwadze oczekiwania i bezpieczeństwo miłośników dwóch kółek.

Inwestycja stanowi ważny element rozwijającej się infrastruktury rowerowej w regionie i przyczynia się do promowania aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców oraz turystów odwiedzających powiat policki.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie