Kultura

Teatr Lalek Pleciuga zaprezentował plany na nowy sezon

W sezonie 2022/23 Teatr Lalek Pleciuga otwiera się na młodzież. Do końca roku kalendarzowego planowane są aż trzy premiery, kierowane do tej grupy wiekowej.

Opublikowane

w dniu

Już w najbliższy piątek 16 września odbędzie się prapremiera „Niezłych ziółek” Magdaleny Mrozińskiej w reżyserii Pawła Aignera. To dynamiczna, pełna humoru sztuka dla dzieci od lat 9, której bohaterami są czarne charaktery ze znanych baśni i podań. W galopującej akcji widz odnajdzie refleksję nad światem, w którym dobro nieustannie przeplata się ze złem, a obecność tego drugiego jest potrzebna, żeby docenić dobre chwile i wartości takie jak przyjaźń i zaufanie. To także rozprawa o tym, że nic nie jest czarne albo białe. Świat i jego mieszkańcy są wielowymiarowi i skomplikowani.

Kolejną premierą, zaplanowaną na 8 października, będą „Nienauczalni” – spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka oparty na książce Gordona Kormana, kierowany dla widzów od 12 roku życia. To opowieść o osobliwej klasie skazanych na porażkę „nienauczalnych”, w których – jak się okaże – kryją się fantastyczni, wrażliwi nastolatkowie. To spektakl, z którym może się utożsamić każdy, dla którego ważnym elementem na obecnym etapie życia jest szkoła – pełna przygód, wyzwań, a przede wszystkim skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Pod koniec listopada Pleciuga zaprosi na „Śnieżycę” w reżyserii Przemysława Żmiejki, spektakl dla młodzieży od 14 roku życia, będący adaptacją książki Neala Stephensona. To niezwykłe interaktywne widowisko multimedialne będzie opowieścią o możliwościach technologii, jak również próbą uchwycenia współczesnej rzeczywistości nastolatków, w której świat realny miesza się z wirtualnym. Widz poza tradycyjnym odbiorem spektaklu będzie mógł śledzić jego dalszą treść, logując się smartfonem do wcześniej stworzonego wirtualnego pokoju, gdzie uzyska dodatkowe informacje dotyczące akcji.

Nowy rok kalendarzowy przyniesie spektakle kierowane do młodszych widzów. W lutym 2023 ceniony duet twórców – Maria Wojtyszko i Jakub Krofta przygotuje autorski projekt dla dzieci w wieku szkolnym – spektakl dotykający problematyki rodziny patchworkowej.

W marcu zaś z inicjatywy aktorek Marty Łągiewki i Mai Bartlewskiej powstanie spektakl „Kolory”, inspirowany książką „Czarna książka kolorów” Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci na temat kolorów. Przedstawienie wzbogacone warsztatami, choć dedykowane dzieciom z dysfunkcją wzroku, przeznaczone będzie również dla widzów bez niepełnosprawności.

W przyszłym roku kalendarzowym do „Pleciugi” przyjedzie Janni Younge, pochodząca z RPA, światowej sławy artystka autorskiego teatru formy. Stworzy spektakl dla najmłodszych, który zrodzi się z przeprowadzonych wcześniej warsztatów z aktorami i dramaturgiem. Premiera zaplanowana jest w okolicach Dnia Dziecka.

Niezłe ziółka” – prapremiera 16 września

Dość bajkowych happy-endów, dość przewidywalnych słodkich zakończeń, w których wygrywa dobro, a zło jest poniżane i ośmieszane!

Wywrotowa grupa sztandarowych czarnych charakterów z różnych podań i baśni postanawia przeciwstawić się odwiecznej strukturze opowieści dla najmłodszych i dowieść, że zło jest dobre, a dobro złe. Żeby tego dokonać muszą zniszczyć mityczną Fabrykę Dobrych Bohaterów. Szkoda tylko, że nikt im nie powiedział, jakie to może mieć konsekwencje…

 „Niezłe ziółka” Magdaleny Mrozińskiej w reżyserii Pawła Aignera, uznawanego za jednego najwybitniejszych współczesnych twórców teatralnych to sceniczna jazda bez trzymanki. Przygodowa sztuka pełna humoru, zawrotnych akcji oraz postaci, których nie sposób nie polubić, jest opowieścią o sile przyjaźni oraz magii świata, w którym dobro nieustannie przeplata się ze złem.  A mając za sobą przykre doświadczenia, możemy bardziej docenić to, co miłe. Czyżby rzeczywiście zło nie było takie złe? Poszukajcie odpowiedzi razem z naszymi niezłymi ziółkami!

Dla dzieci od lat 9

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pleciuga szeroko otwarta!

W ramach dwóch dużych projektów: „Teatr szeroko otwarty” (środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz „Pleciuga otwarta dla wszystkich” (PFRON) Teatr Lalek PLECIUGA rozpoczął szereg działań, które uczynią ten teatr miejscem bardziej dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami.

Teatr Szeroko Otwarty” – Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Pleciuga otwarta dla wszystkich” – ze środków projektu Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Działania będą miały na celu zwiększenie dostępności we wszystkich obszarach: informacyjno-komunikacyjnym, cyfrowym i architektonicznym. Projekty zakładają m.in.:

– Audiodeskrypcję na spektaklach dla dzieci i dorosłych
– Touch tour przed spektaklem
– 3 Totu pointy
– Makietę tyflograficzną przed teatrem
– Dotykowe katalogi kostiumów i lalek
– Tłumaczenie spektakli na Polski Język Migowy
– Dostosowanie strony internetowej zgodnie z ustawą dla jak najszerszego kręgu odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem osób narażonych na tzw. wykluczenie cyfrowe (m.in. wizytówka w PJM, wirtualny spacer, napisy).

W ramach projektów teatr zakupi:

– Słuchawki do audiodeskrypcji
– Słuchawki wyciszające dla osób w spektrum autyzmu
– Drukarkę 3D

Ponadto planowane są:

– Warsztaty dla dzieci (pełnosprawnych i niepełnosprawnych): plastyczne, sensoryczne, teatralne
– Wystawa sensoryczna
– Szkolenia (z pisania audiodeskrypcji, ze skutecznego komunikowania się z osobami o różnych niepełnosprawnościach, Kurs języka migowego)

Reklama

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Agnieszki Hekiert w Niekłończycy – mieszanka jazzu i natury

W magicznym otoczeniu wiejskich krajobrazów w Niekłończycy, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne. W sobotę, 10 sierpnia, o godzinie 19:00, znana wokalistka jazzowa i ceniona trenerka wokalna z programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, Agnieszka Hekiert, wystąpi wraz ze swoim trio.

Opublikowane

w dniu

Koncert odbędzie się w niecodziennej przestrzeni – w kręgu utworzonym z bel siana, tworzącym intymną atmosferę. Takie ustawienie będzie nie tylko wspierać akustykę, ale także pozwoli publiczności znaleźć się blisko artystki, co jest rzadkością na koncertach o dużym rozmachu.

Agnieszka Hekiert, znana z głębokiej interpretacji standardów jazzowych oraz autorskich piosenek, obiecuje wieczór pełen emocji i muzycznych wrażeń na najwyższym poziomie. W trakcie koncertu posłuchać można będzie zarówno subtelnych ballad, jak i energetycznych melodii swingowych, które wprowadzą publiczność w stan zachwytu i skłonią do refleksji.

Wydarzenie to jest nie tylko okazją do zetknięcia się z jazzem w najlepszym wydaniu, ale również sposobnością do docenienia piękna lokalnej natury oraz kreatywności organizatorów w doborze miejsca dla takiego wydarzenia.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie