Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra – prezentacja i inauguracja działalności
W sobotę, 21 maja br. podczas briefingu zorganizowanego na Terenie Sportowo – Rekreacyjnym Mierzynianka w Mierzynie odbyła się prezentacja oraz inauguracja działalności Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.
Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra została założona jako stowarzyszenie zwykłe w dniu 3 kwietnia 2022 roku przez grupę aktywnych społecznie mieszkańców Gminy Dobra. Wśród członków założycieli znaleźli się szefowie trzech klubów radnych Rady Gminy Dobra (Magdalena Zagrodzka – klub „Inicjatywa Dla Gminy Dobra”, Ewa Głowacka – klub „Lokalni” oraz Paweł Malinowski – klub „Razem Dla Gminy Dobra”), a także inni radni i mieszkańcy Gminy Dobra. Na Przedstawiciela Stowarzyszenia wybrano Pawła Malinowskiego. W dniu 6 kwietnia 2022 roku prezentowana organizacja pozarządowa została wpisana do ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonej przez Starostę Polickiego.
Działalność samorządowa i działalność społeczna w ramach organizacji pozarządowych bardzo często się przeplatają, co potwierdza działalność naszych radnych, którzy podejmują różne ważne dla mieszkańców inicjatywy w ramach interpelacji czy propozycji zmian w uchwałach, a zarazem prowadzą bardzo aktywnie funkcjonujące organizacje pozarządowe. To właśnie radni decydują czy mieszkańcy będą mieli realny wpływ na wydatkowanie środków z budżetu np. poprzez Budżet Obywatelski czy Fundusz Sołecki. Dlatego w ramach Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra chcemy rozwijać się zarówno w swojej działalności samorządowej jaki i działalności społecznej w ramach organizacji pozarządowych – powiedział Paweł Malinowski, radny Rady Gminy Dobra i przedstawiciel Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.
Założyciele Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu organizacji pozarządowych oraz organizowaniu wydarzeń dla lokalnych społeczności. Jako radni podejmują inicjatywy społeczne, które służą poprawie życia mieszkańców Gminy Dobra. Paweł Malinowski jest założycielem i prezesem Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, która organizuje największe wydarzenia turystyki rowerowej na Pomorzu zachodnim i prowadzi działania edukacyjne na rzecz środowiska rowerowego. Malinowski jest także autorem wielu interpelacji radnego mających na celu poprawę życia mieszkańców Mierzyna i Gminy Dobra. Magdalena Zagrodzka prowadzi stowarzyszenie „My w Gminie Dobra”, jako radna jest autorką wielu ważnych społecznie interpelacji oraz inicjuje wiele aktywności służących lokalnej społeczności. Ewa Głowacka jest prezesem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Sołectwa Mierzyn oraz prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich „Mierzynianki”. Prowadzone przez Ewę Głowacką organizacje organizują liczne wydarzenia skierowane do różnych grup wiekowych Mierzyna i Gminy Dobra. Katarzyna Ciurzyńska oraz Janusz Zarzycki jako radni Bezrzecza podejmują ważne kwestie służące poprawie bezpieczeństwa oraz komfortu życia mieszkańców ich miejscowości oraz gminy. Janusz Zarzycki od wielu lat zabiega o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla naszej gminy. Bartosz Rzechowski reprezentuje i wspiera mieszkańców w działaniach prawnych, a Piotr Owczarek aktywnie uczestniczy we wszelkich działaniach społecznych.
Cieszę się ogromnie, że łączymy siły radnych z różnych klubów i w ten sposób będziemy mogli jeszcze lepiej służyć mieszkańcom naszej gminy, których reprezentujemy w Radzie Gminy Dobra. Mamy nadzieję, że do naszej inicjatywy dołączy wielu mieszkańców Gminy Dobra – powiedziała Magdalena Zagrodzka, radna Rady Gminy Dobra i współzałożycielka Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.
Założyciele Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra chcą wspólnie zachęcać mieszkańców do zaangażowania się w życie społeczne i samorządowe w naszej gminie, a jako radni przedstawiać swoje propozycje pod głosowania Rady Gminy Dobra. Będą nadal zabiegać m.in. o Fundusz Sołecki dla Gminy Dobra. Fundusz Sołecki jest mechanizmem, który powołał ustawodawca w celu aktywizacji społeczności lokalnych, bo to one same decydują o przeznaczeniu środków budżetowych z funduszu na swoje własne potrzeby. Wspieranie społeczeństwa obywatelskiego jest naszym obowiązkiem, aby każdy mieszkaniec czuł się integralną częścią społeczności gminy i wiedział, że jego głos jest ważny i słuchany.
Celem Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego – społeczeństwa ludzi świadomych swoich praw i obowiązków, angażujących się w sprawy swojej społeczności lokalnej.
W ramach swojej działalności będziemy współpracować ze wszystkimi organizacjami wzmacniającymi samorządność w Polsce oraz wspierającymi budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Naszym priorytetem jest zwiększenie zaangażowania lokalnych społeczności w działalność społeczną i samorządową – powiedział Janusz Zarzycki, radny Rady Gminy Dobra i współzałożyciel Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.
Założyciele Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobrazapraszają do wspólnej pracy na rzecz Gminy Dobra wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej gminy. Stowarzyszenie jest otwarte dla wszystkich chętnych.
Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra pozyskała dwie dotacje w ramach Programu Społecznik na rajdy rowerowe na terenie Gminy Dobra, które będzie współorganizować z Fundacją Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. W dniu 17 maja 2022 roku na Mierzyniance w obecności Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, w imieniu Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra umowy z prezes Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – Natalią Wagner podpisał Paweł Malinowski. W ramach przyznanych dotacji zostaną zorganizowane dwa wydarzenia: „Drugi Rodzinny Rajd Rowerowy po Gminie Dobra” oraz „VII Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy”.
W najbliższą niedzielę 28.maja br w godz od 12.00 do15.00 Teren Rekreacyjno – Sportowy Mierzynianka ul Nasienna 20 serdecznie zapraszamy Was z rodzicami na „Mierzyński Wór Przygód – Dzień Dziecka”.
W programie: dziecięca strefa radości, Militaria, warsztaty robienia naturalnych lizaków, skakańce, dmuchańce, bańki mydlane, pokazy, gry, zabawy ruchowe, konkursy z nagrodami, wata cukrowa, popcorn i wiele innych niespodzianek.
Projekt jest realizowany z Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra
Polsko – Ukraiński Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy
27.05.2023 (sobota) w Mierzynie odbędzie się Polsko – Ukraiński Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy, na który serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników jazdy na rowerze mieszkańców Mierzyna, rodzin z Ukrainy , Szczecina oraz innych miejscowości Pomorza Zachodniego niezależne od wieku. Trasa rajdu liczy ok. 10 km i prowadzi z terenu rekreacyjnego- sportowego „Mierzynianka” do patio CH Ster.
Tempo jazdy będzie bardzo rekreacyjne (10 km/godz.), aby najstarsi i najmłodsi uczestnicy nie mieli problemu z pokonaniem trasy. Dzieci w rajdzie mogą uczestniczyć wyłącznie pod opieką swoich opiekunów. Pamiętajcie też o zabraniu kasków co znacznie zwiększy Wasze bezpieczeństwo.
Miejsce zbiórki to – Teren Sportowo – Rekreacyjny „Mierzynianka” w Mierzynie godz 9:30
Rozpoczęcie Rajdu godz.10:00.
Zakończenie planowane jest na terenie patio Centrum Handlowe Ster ul. Ku Słońcu 67, gdzie na uczestników wydarzenia będą czekały medale okolicznościowe kamizelki dla dorosłych i dzieci, elementów odblaskowych , poczęstunek, konkursy z nagrodami i mnóstwo niespodzianek o których dowiecie się już niebawem.
————————————————————————————————————————————————
Щиро запрошуємо родини з України на польсько-український велопробіг поколінь
Дата проведення мітингу: 27 травня 2023 року
Час збору: 9:30
Початок:10:00 Спортивно-відпочинкова зона Mierzynanka в Межині, вул.Насенна 20
Кінець зльоту: торговий центр Ster, вулиця Ku Sloncu 67, де заплановано багато атракціонів, включно з нагородженням медалями. світловідбиваючі жилети, частування
Rajd organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn,które pozyskało środki z Program Społecznik 2022-2024 „Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”
Rozpoczęły się zapisy na 9. Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy, który odbędzie się 17 czerwca 2023 roku. Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz Wspólnotę Samorządową Gminy Dobra we współpracy Centrum Handlowym „Ster” i organizacjami pozarządowymi z terenu Gminy Dobra oraz mieszkańcami gminy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji uczestnictwa.
Rowerzyści w bardzo spokojnym tempie (około 10 km/h) pokonają dystans 15 kilometrów jadąc uroczymi ulicami Mierzyna i podziwiając najciekawsze miejsca położone w tej miejscowości (w tym zabytkowy wiatrak, który jest symbolem Mierzyna). Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu będą czuwali policjanci z Mierzyna, Polic oraz Szczecina. Rowerzyści zgromadzą się na Terenie Sportowo – Rekreacyjnym „Mierzynianka” w Mierzynie. Na starcie rajdu rowerzyści otrzymają odblaskowe kamizelki rowerowe oraz pamiątkowe numery startowe.
Organizatorzy przygotowali duży zapas wody, aby uczestnicy rajdu mieli możliwość uzupełnienia swoich bidonów podczas przejazdu przez Mierzyn. Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy rajdu otrzymają pamiątkowe medale przedstawiające wiatrak koźlak z XIX wieku, który jest symbolem Mierzyna, a Centrum Handlowe Ster przygotuje poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia (pieczone kiełbaski, prowiant oraz napoje). Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie przeprowadzą szkolenie i konkursy z bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci i młodzieży, a policjanci z komisariatu Szczecin – Pogodno będą znakowali chętnym rowery. Policjanci przekażą dzieciom odblaskowe akcesoria poprawiające ich bezpieczeństwo oraz materiały edukacyjne.
Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus podczas swoich rajdów przykłada ogromną wagę do edukacji dzieci i dorosłych w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Następnie wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra poprowadzą konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wydarzenie adresowane jest do całych rodzin, w tym najmłodszych dzieci, które są w stanie w tempie około 10km/h pokonać dystans 15 kilometrów. Uczestnictwo dzieci dozwolone WYŁĄCZNIE pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Organizatorzy przypominają, że na gryfusowych wydarzeniach wymagana jest jazda w kaskach zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Bezpieczeństwo uczestników rajdu jest priorytetem.
Na organizację rajdu Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra pozyskała dotację z budżetu województwa zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia będzie Grupa Gezet, która udostępni organizatorom samochód niezbędny do organizacji i zabezpieczenia rajdu. Sponsorem wydarzenia jest także firma Demant, która od wielu lat wspiera rajdy rodzinne oraz wydarzenia kulturalne organizowane na terenie Gminy Dobra. Organizatorzy gorąco dziękują samorządom oraz firmom za wsparcie tej inicjatywy.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.