Region

Wspierają finansowo uczelnie walczące z COVID-19

Uruchamiają drukarki 3D, projektują i produkują maski oraz przyłbice, które chronią lekarzy i personel medyczny. Zachodniopomorskie uczelnie włączyły się w pomoc regionalnym szpitalom i produkują sprzęt ochronny, którego tak bardzo brakuje. Marszałek Olgierd Geblewicz chce w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego stworzyć specjalny zestaw wsparcia dla jednostek akademickich i wesprzeć je grantami, które sfinansują te działania.

Opublikowane

w dniu

Globalna pandemia koronawirusa wykazała, że nie jesteśmy dobrze przygotowani do tej dramatycznej sytuacji. Przed nami bardzo wiele wyzwań: od konieczności zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej po wynalezienie szczepionki –  mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Gdy zaczęły pojawiać się głosy, że w naszych szpitalach brakuje środków ochrony, zachodniopomorskie uczelnie wyższe bardzo szybko znalazły pomysły, by pomóc w walce z epidemią COVID-19. Zaangażowanie Politechniki Koszalińskiej czy Akademii Sztuki w Szczecinie jest bardzo budujące. Uważam, że trzeba nasze szkoły wyższe włączyć w to, by wpisały się w walkę z epidemią w sposób innowacyjny. Chcemy nie tylko wspierać środowiska naukowe w zakresie produkcji w technologii 3D sprzętu ochronnego czy opracowania receptur i technologii dezynfekcji, ale umożliwić wdrożenie nowych, innowacyjnych i skutecznych sposobów poprawy ludzkiego bezpieczeństwa – dodaje marszałek. 

Najważniejsze komponenty projektu PROTO_LAB, który ma wesprzeć zachodniopomorskie uczelnie wyższe, to:

  • granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację pomysłów – w tym przypadku zakłada się granty do 150 tys. zł na 3 m-ce, na wydatki osobowe zespołu badawczego, zakup materiałów do badań, produkcji prototypów i wyposażenia laboratoryjnego;
  • granty na testowanie prototypów w warunkach rzeczywistych;
  • granty Plus na certyfikację niezbędną dla pilnego uruchomienia produkcji prototypowych rozwiązań. 

Wstępne szacunki wykonane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wskazują, że zestaw wsparcia dla uczelni wyższych walczących z epidemią koronawirusa mógłby wynieść nawet 5 mln zł. Co ważne, wypracowywane jest rozwiązanie, które umożliwiałoby dofinansowanie projektów na poziomie do 100%, tak by starająca się o wsparcie uczelnia, nie była zmuszona do angażowania środków własnych. Najprawdopodobniej za wydatki kwalifikowane będzie można uznać te zrealizowane już od 1 lutego br. Dzięki takiemu mechanizmowi pieniądze będą mogły pokryć wydane już koszty. Przewiduje się, że nabór wniosków o wsparcie będzie miał charakter ciągły. Nabór ma ruszyć tak szybko, jak to możliwe (poinformujemy o jego uruchomieniu). Planuje się, że wsparcie finansowe będzie uruchamiane w ramach rozwijania inteligentnych specjalizacji Pomorza Zachodniego i identyfikacji nowych obszarów gospodarczych z potencjałem rozwojowym. Pieniądze uruchamiane w zestawie wsparcia dla uczelni wyższych w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Nowe przeznaczenie tych środków jest możliwe dzięki elastycznemu podejściu Unii Europejskiej do kwestii wsparcia środkami unijnymi walki z epidemią.

Region

Masa atrakcji dla dzieci i dorosłych. Tak Zamek pożegna karnawał

Gorące rytmy samby, spektakl interaktywny dla dzieci, ognisko, degustacja lokalnych wyrobów, animacje i wiele, wiele innych! Tak zapowiada się Pożegnanie karnawału na Zamku, które rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny.

Opublikowane

w dniu

Karnawał jest czasem radosnym, pełnym tańca, śpiewu i zabawy. Takie również będzie jego pożegnanie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się na Dużym Dziedzińcu, a poprowadzi je Damian Viking Usewicz, jeden z najbardziej znanych szczecińskich stand-uperów i dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii SZPAK.

Na rozpoczęcie zaplanowano Baśniową Paradę z udziałem publiczności, której przewodzić będą artyści z Gwardii Gryfa. Dla najmłodszych przygotowano także interaktywny spektakl „Baśniobór”. Będzie zabawa przy ognisku, a dodatkowo uczestników rozgrzeją gorące rytmy samby w wykonaniu zespołu Bloco Pomerania. Zarówno dzieci, jak i dorosłych do czasów Księstwa Pomorskiego przeniosą historie związane ze szczecińskim dworem. Znani aktorzy lokalnych scen wykonają improwizowane etiudy obrazujące dawne bale hucznie wyprawiane w Zamku.

Nie zabraknie również niespodzianek dla prawdziwych smakoszy. Podczas wydarzenia kucharze warzyć będą zupę gulaszową z dziczyzny. Zaplanowano degustację lokalnych wędlin i bigosu, a także pieczenie kiełbasek przy zamkowym ognisku. Będą stoiska z grzanym winem, regionalnym piwem, gorącą czekoladą, kawą czy herbatą.

Zwieńczeniem Pożegnania karnawału na Zamku będzie kolorowa parada oraz prezentacja najpiękniejszych strojów karnawałowych – warto więc pomyśleć o wyróżniającym się przebraniu. Każdy z uczestników otrzyma maskę karnawałową.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz program są dostępne na stronie zamek.szczecin.pl

Czytaj dalej

Region

Zbigniew Bogucki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Szczecina

Ogłoszona została oficjalna nominacja posła Zbigniewa Boguckiego na kandydata Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach na prezydenta Szczecina. Decyzję Komitetu Politycznego partii ogłosił europarlamentarzysta Joachim Brudziński podczas sobotniej konferencji. Akcentując brak podziałów partyjnych w kontekście miasta, Brudziński zaznaczył znaczenie merytorycznego wymiaru polityki oraz dążenia do dobra wszystkich obywateli.

Opublikowane

w dniu

Poseł Bogucki podkreślił potrzebę nawiązania bliższej współpracy ze środowiskami lokalnymi oraz wsłuchania się w głosy mieszkańców, których zdaniem brakuje obecnie uwzględnienia w procesie decyzyjnym. Zwrócił uwagę, że rady osiedlowe są marginalizowane, a ich projekty, w tym obywatelskie, nie znajdują należytego wsparcia i realizacji.

Podczas konferencji przedstawiono również liderów list wyborczych do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz do Rady Miasta Szczecin z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Do głównych graczy na różnych poziomach samorządowych należą: Agnieszka Kurzawa (sejmik), oraz Krzysztof Romianowski, Maciej Kopeć, Marcin Pawlicki, Janusz Jagielski i Dariusz Smoliński (Rada Miasta Szczecin).

Do końca lutego, Prawo i Sprawiedliwość poda nazwiska swoich kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów w poszczególnych gminach.

Czytaj dalej

Region

Duński gigant energetyki wiatrowej Vestas w obecności Króla Danii świętuje uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Szczecinie

Vestas, globalny partner branży energii odnawialnej w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych, wmurował kamień węgielny pod planowaną fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Uroczystość z udziałem Jego Królewskiej Mości – Fryderyka X Króla Danii, oficjalnych przedstawicieli rządów Polski i Danii oraz partnerów biznesowych, miała miejsce 2 lutego na Ostrowie Grabowskim. Podkreśla ambicję Vestas stworzenia w Polsce centrum morskiej energetyki wiatrowej, która ma pomóc w transformacji energetycznej i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Firma Vestas już w październiku 2022 r. ogłosiła, że uruchomi w Szczecinie fabrykę montażową gondoli i piast dla swojej flagowej turbiny wiatrowej V236-15.0-MW. Fabryka zostanie uruchomiona w 2025 r. i wygeneruje około 700 nowych miejsc pracy w rejonie Szczecina. W ten sposób spółka niemal podwoi swoje zatrudnienie w Polsce, ponieważ już teraz zatrudnia 800 pracowników.

– Vestas zamierza przewodzić rozwojowi zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który może zapewnić skalę potrzebną do zaspokojenia oczekiwanego wzrostu popytu na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące nowych fabryk offshore w Polsce to silny sygnał, że Europa może pobudzić inwestycje w branży wiatrowej i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom politycznym dotyczącym morskich projektów wiatrowych – mówi Tommy Rahbek Nielsen, dyrektor operacyjny Vestas.

Vestas ma historycznie silne korzenie w Polsce i jest obecny na rynku od ponad dwóch dekad. Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe podkreśla, że Polska jest perspektywicznym rynkiem.

– Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i rozwijający się przemysł wiatrowy, który może stać się centrum offshore dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy aktywni w Polsce od ponad 20 lat i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie. – mówi Nils de Baar.

W styczniu 2024 r. firma Vestas ogłosiła dodatkowo plany utworzenia drugiej fabryki w Szczecinie, w Polsce. Fabryka ma produkować łopaty do turbin V236-15.0 MW i  rozpocząć działalność w 2026 roku. W drugim zakładzie Vestas stworzy ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy.

Vestas Poland prowadzi obecnie rekrutację, a oferty pracy można znaleźć na stronie www.vestas.com/careers/job-openings.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie