Region

Wspierają finansowo uczelnie walczące z COVID-19

Uruchamiają drukarki 3D, projektują i produkują maski oraz przyłbice, które chronią lekarzy i personel medyczny. Zachodniopomorskie uczelnie włączyły się w pomoc regionalnym szpitalom i produkują sprzęt ochronny, którego tak bardzo brakuje. Marszałek Olgierd Geblewicz chce w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego stworzyć specjalny zestaw wsparcia dla jednostek akademickich i wesprzeć je grantami, które sfinansują te działania.

Opublikowane

w dniu

Globalna pandemia koronawirusa wykazała, że nie jesteśmy dobrze przygotowani do tej dramatycznej sytuacji. Przed nami bardzo wiele wyzwań: od konieczności zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej po wynalezienie szczepionki –  mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Gdy zaczęły pojawiać się głosy, że w naszych szpitalach brakuje środków ochrony, zachodniopomorskie uczelnie wyższe bardzo szybko znalazły pomysły, by pomóc w walce z epidemią COVID-19. Zaangażowanie Politechniki Koszalińskiej czy Akademii Sztuki w Szczecinie jest bardzo budujące. Uważam, że trzeba nasze szkoły wyższe włączyć w to, by wpisały się w walkę z epidemią w sposób innowacyjny. Chcemy nie tylko wspierać środowiska naukowe w zakresie produkcji w technologii 3D sprzętu ochronnego czy opracowania receptur i technologii dezynfekcji, ale umożliwić wdrożenie nowych, innowacyjnych i skutecznych sposobów poprawy ludzkiego bezpieczeństwa – dodaje marszałek. 

Najważniejsze komponenty projektu PROTO_LAB, który ma wesprzeć zachodniopomorskie uczelnie wyższe, to:

  • granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację pomysłów – w tym przypadku zakłada się granty do 150 tys. zł na 3 m-ce, na wydatki osobowe zespołu badawczego, zakup materiałów do badań, produkcji prototypów i wyposażenia laboratoryjnego;
  • granty na testowanie prototypów w warunkach rzeczywistych;
  • granty Plus na certyfikację niezbędną dla pilnego uruchomienia produkcji prototypowych rozwiązań. 

Wstępne szacunki wykonane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wskazują, że zestaw wsparcia dla uczelni wyższych walczących z epidemią koronawirusa mógłby wynieść nawet 5 mln zł. Co ważne, wypracowywane jest rozwiązanie, które umożliwiałoby dofinansowanie projektów na poziomie do 100%, tak by starająca się o wsparcie uczelnia, nie była zmuszona do angażowania środków własnych. Najprawdopodobniej za wydatki kwalifikowane będzie można uznać te zrealizowane już od 1 lutego br. Dzięki takiemu mechanizmowi pieniądze będą mogły pokryć wydane już koszty. Przewiduje się, że nabór wniosków o wsparcie będzie miał charakter ciągły. Nabór ma ruszyć tak szybko, jak to możliwe (poinformujemy o jego uruchomieniu). Planuje się, że wsparcie finansowe będzie uruchamiane w ramach rozwijania inteligentnych specjalizacji Pomorza Zachodniego i identyfikacji nowych obszarów gospodarczych z potencjałem rozwojowym. Pieniądze uruchamiane w zestawie wsparcia dla uczelni wyższych w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Nowe przeznaczenie tych środków jest możliwe dzięki elastycznemu podejściu Unii Europejskiej do kwestii wsparcia środkami unijnymi walki z epidemią.

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie