Region

Wpuścicie nas wreszcie do domów i do pracy! – fotorelacja

Kilkadziesiąt osób, po obu stronach granicy polsko-niemieckiej w Rosówku protestowało przeciw zamknięciu granic. Zamknięcie granic to gigantyczny problem dla Polaków, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w Niemczech. A szacuje się, że takich osób może być nawet kilka tysięcy.

Opublikowane

w dniu

Protesty odbyły się po obu stronach granic w wielu miejscach nie tylko na granicy polsko-niemieckiej. Jakie były postulaty, odczytane przez organizatorów protestów? Mieszkańcy pogranicza chcą, żeby rząd zniósł restrykcje w poruszaniu się między Polską a Niemcami i Czechami. Od połowy kwietnia każdy, kto przekracza granicę, musi się udać w Polsce na 14-dniową kwarantannę.

SONY DSC

Po niemieckiej stronie wraz z mężem mamy gabinety lekarskie – mówi Iwona Nitsche, mieszkanka Moczył. Od prawie miesiąca nie pracujemy. Mąż wkrótce przekroczy granice i będzie nocował w gabinecie. Wprowadzone przepisy uniemożliwiły nam pracę i prowadzenie gabinetów.

SONY DSC

To gigantyczny problem dla Polaków, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w Niemczech. A szacuje się, że takich osób może być nawet kilkadziesiąt tysięcy. Od kiedy rząd wprowadził nowe obostrzenia, tacy pracownicy stanęli przed wyborem – albo mogli pozostać w Polsce, ale stracić źródło dochodu, albo przenieść się do Niemiec – i stracić kontakt z bliskimi.

SONY DSC

Sprawa nie dotyczy wyłącznie takich pracowników. Szacuje się, że przynajmniej kilka tysięcy rodzin mieszka po niemieckiej stronie i dojeżdża do pracy w Polsce. I takie osoby zostały odcięte od swoich zakładów pracy. Sporo polskich rodzin przez rządowe zakazy jest też odseparowanych od swoich bliskich. A zdarza się, że po drugiej stronie granicy mieszkają osoby chore czy niepełnosprawne. Zamknięte granice nie pozwolą też na powrót do szkół wielu uczniom, którzy mieszkają po polskiej stronie, ale kształcą się w Niemczech.

SONY DSC

Moje córki uczęszczają do szkoły w Niemczech – dodaje pani Iwona. Dzieci po drugiej stronie granicy wracają do szkół 11 maja Jeżeli będą zamknięte granice, jak moje córki będą mogły się dalej uczyć?

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie