Dziecko, sto masek, sto ról zdolnego aktora. Inne wobec matki, inne wobec ojca, babki, dziadka, inne wobec surowego i łagodnego nauczyciela, inne w kuchni, wśród rówieśników, inne wobec bogatych i biednych, inne w codziennej i świątecznej odzieży.
Słowa wybitnego pedagoga Janusza Korczaka dość jednoznacznie wskazują na potrzebę obcowania z kulturą i sztuką od najmłodszych lat. Dzieci chłoną teatr tak, jak żaden dorosły nie potrafi. To dla nich nie zachcianka, nie artykuł natury luksusowej; jest to potrzeba pierwszej kategorii. Istotą dziecięcej wyobraźni jest umiejętność wcielania się w rozmaite role, tak całkowicie wyimaginowane, jak dostosowane do aktualnych społecznych sytuacji. Należy pielęgnować tę umiejętność, chronić wrażliwość na interpersonalne interakcje i dbać o jak najszersze spektrum kontaktów dzieci ze sztuką teatralną.
Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Dziecka – święto, które obchodzić powinniśmy ze szczególnym pietyzmem. Nie tylko ze względu na szczególny jego charakter, ale też (a może właśnie przede wszystkim) w związku z nieuchronnie pojawiającym się dyskursem o roli dziecka w społeczeństwie, cywilizacyjnych zalet i zagrożeń i potrzeby ochrony nie tylko fizycznej sfery dziecka, ale też jego wciąż rozwijającej się tożsamości psychicznej, intelektualnej i emocjonalnej. Zwłaszcza emocjonalnej.
Tym bardziej, że czasy w których przychodzi nam obecnie funkcjonować nie sprzyjają rozwojowi ani fizycznemu, ani psychicznemu. Zamknięci w epidemicznej izolacji rozluźniamy społeczne kontakty międzyludzkiej koegzystencji. My, dorośli, dostosujemy się i wykształcimy nowe formy tych kontaktów. Dzieci są w dużo gorszej sytuacji. Pozbawione rówieśniczych interakcji uciekają w świat wyobrażony i kreują swoją indywidualną imaginacyjną rzeczywistość. Powszechnym katalizatorem nadmiaru owych wyobrażeniowych światów jest teatr – miejsce, gdzie dokonuje się swoista synteza fantazji i rzeczywistości. Obcowanie z przedstawieniem teatralnym hierarchizuje i kategoryzuje rozbuchaną wyobraźnię dziecka i pozwala w cudowny sposób „poukładać” rozsypane klocki dziecięcej fantazji. Paradoksalnie – tej potrzeby nie jesteśmy w obecnym stanie naszym dzieciom zapewnić.
Jako teatr w dużej mierze ukierunkowany na widownię dziecięcą, jesteśmy świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności. I dlatego w ten szczególny dzień – Dzień Dziecka – chcemy chociaż wirtualnie zapewnić naszym najmłodszym Widzom odrobinę teatralnej magii. W ten właśnie wyjątkowy czas udostępnimy dla naszej najmniejszej i najbardziej wymagającej Widowni trzy z dotychczas wyemitowanych w Internecie bajek Teatru Rozmaitości GWITAJCIE. 1 czerwca, od godziny 8:00 do godziny 20:00, na kanale YouTube Teatru Rozmaitości GWITAJCIE, będzie można obejrzeć następujące nasze produkcje:
Uczestnictwo w internetowych wydarzeniach Teatru GWITAJCIE jest całkowicie bezpłatne. Jeśli jednak chcieliby Państwo wesprzeć nasz Teatr dobrowolnym datkiem, to podajemy nr konta 02 1140 2004 0000 3802 7508 2138 z dopiskiem WSPARCIE DLA GWITAJCIE. Jednocześnie informujemy, że podane konto jest firmowe, jest zgłoszone w US i znajduje się na tzw. białej liście. Zapewniamy, że cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na bieżącą działalność Teatru.
Dziecko jest zapowiadającą się zorzą człowieczeństwa, istotą chłonną i ciekawą wielkiego świata ludzi