Kultura

Wirtualny Dzień Dziecka w Teatrze GWITAJCIE

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Dziecka – święto, które obchodzić powinniśmy ze szczególnym pietyzmem. Nie tylko ze względu na szczególny jego charakter, ale też (a może właśnie przede wszystkim) w związku z nieuchronnie pojawiającym się dyskursem o roli dziecka w społeczeństwie, cywilizacyjnych zalet i zagrożeń i potrzeby ochrony nie tylko fizycznej sfery dziecka, ale też jego wciąż rozwijającej się tożsamości psychicznej, intelektualnej i emocjonalnej. Zwłaszcza emocjonalnej.

Opublikowane

w dniu

Dziecko, sto masek, sto ról zdolnego aktora. Inne wobec matki, inne wobec ojca, babki, dziadka, inne wobec surowego i łagodnego nauczyciela, inne w kuchni, wśród rówieśników, inne wobec bogatych i biednych, inne w codziennej i świątecznej odzieży.

Słowa wybitnego pedagoga Janusza Korczaka dość jednoznacznie wskazują na potrzebę obcowania z kulturą i sztuką od najmłodszych lat. Dzieci chłoną teatr tak, jak żaden dorosły nie potrafi. To dla nich nie zachcianka, nie artykuł natury luksusowej; jest to potrzeba pierwszej kategorii. Istotą dziecięcej wyobraźni jest umiejętność wcielania się w rozmaite role, tak całkowicie wyimaginowane, jak dostosowane do aktualnych społecznych sytuacji. Należy pielęgnować tę umiejętność, chronić wrażliwość na interpersonalne interakcje i dbać o jak najszersze spektrum kontaktów dzieci ze sztuką teatralną.

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Dziecka – święto, które obchodzić powinniśmy ze szczególnym pietyzmem. Nie tylko ze względu na szczególny jego charakter, ale też (a może właśnie przede wszystkim) w związku z nieuchronnie pojawiającym się dyskursem o roli dziecka w społeczeństwie, cywilizacyjnych zalet i zagrożeń i potrzeby ochrony nie tylko fizycznej sfery dziecka, ale też jego wciąż rozwijającej się tożsamości psychicznej, intelektualnej i emocjonalnej. Zwłaszcza emocjonalnej.

Tym bardziej, że czasy w których przychodzi nam obecnie funkcjonować nie sprzyjają rozwojowi ani fizycznemu, ani psychicznemu. Zamknięci w epidemicznej izolacji rozluźniamy społeczne kontakty międzyludzkiej koegzystencji. My, dorośli, dostosujemy się i wykształcimy nowe formy tych kontaktów. Dzieci są w dużo gorszej sytuacji. Pozbawione rówieśniczych interakcji uciekają w świat wyobrażony i kreują swoją indywidualną imaginacyjną rzeczywistość. Powszechnym katalizatorem nadmiaru owych wyobrażeniowych światów jest teatr – miejsce, gdzie dokonuje się swoista synteza fantazji i rzeczywistości. Obcowanie z przedstawieniem teatralnym hierarchizuje i kategoryzuje rozbuchaną wyobraźnię dziecka i pozwala w cudowny sposób „poukładać” rozsypane klocki dziecięcej fantazji. Paradoksalnie – tej potrzeby nie jesteśmy w obecnym stanie naszym dzieciom zapewnić.

Jako teatr w dużej mierze ukierunkowany na widownię dziecięcą, jesteśmy świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności. I dlatego w ten szczególny dzień – Dzień Dziecka – chcemy chociaż wirtualnie zapewnić naszym najmłodszym Widzom odrobinę teatralnej magii. W ten właśnie wyjątkowy czas udostępnimy dla naszej najmniejszej i najbardziej wymagającej Widowni trzy z dotychczas wyemitowanych w Internecie bajek Teatru Rozmaitości GWITAJCIE1 czerwca, od godziny 8:00 do godziny 20:00, na kanale YouTube Teatru Rozmaitości GWITAJCIE, będzie można obejrzeć następujące nasze produkcje:

Uczestnictwo w internetowych wydarzeniach Teatru GWITAJCIE jest całkowicie bezpłatne. Jeśli jednak chcieliby Państwo wesprzeć nasz Teatr dobrowolnym datkiem, to podajemy nr konta 02 1140 2004 0000 3802 7508 2138 z dopiskiem WSPARCIE DLA GWITAJCIE. Jednocześnie informujemy, że podane konto jest firmowe, jest zgłoszone w US i znajduje się na tzw. białej liście. Zapewniamy, że cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na bieżącą działalność Teatru.

Dziecko jest zapowiadającą się zorzą człowieczeństwa, istotą chłonną i ciekawą wielkiego świata ludzi

Reklama

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej

Gmina Police

Letnie kino plenerowe już 20 lipca na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Zapraszamy, by rozsiąść się wygodnie na leżakach i zrelaksować podczas seansu, który z pewnością zapewni dużą dawkę dobrego humoru i pozytywnych emocji! Polska komedia „Miłość jak miód” to opowieść o dojrzałej przyjaźni i miłości, która przychodzi niespodziewanie i nie patrzy na metrykę.

Opublikowane

w dniu

Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zostaje nad morzem. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?*

*Opis dystrybutora

Kiedy? 20 lipca (sobota), godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie