Kultura

Wiosenne Koncerty Gitarowe powracają na żywo

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na wyjątkowe koncerty nie tylko miłośników muzyki klasycznej. Podczas tegorocznej edycji wystąpią artyści łączący pasję, muzykalność oraz technikę gry na najwyższym poziomie – wśród nich Dawid Pajestka, trio Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz Bartłomiej Miler oraz Błażej Sudnikowicz i Kupiński Guitar Duo.

Opublikowane

w dniu

Wiosenne Koncerty Gitarowe już dawno wpisały się w kalendarz szczecińskich wydarzeń kulturalnych. W zeszłym roku z powodu pandemii koncerty odbyły się online, teraz jednak powracają w swojej tradycyjnej formie na żywo z publicznością.

Foto: Zamek Książąt Pomorskich

XXIV edycja Wiosennych Koncertów Gitarowych stanie się okazją do spotkania z zaproszonymi  wykonawcami. W zeszłym roku takiej możliwości nie było, festiwal odbył się w formie wirtualnej. Tym razem z dźwiękami gitary wracamy do sali Anny Jagiellonki, w której instrument ten brzmi naprawdę pięknie.– mówi Piotr Pałac, kierownik artystyczny wydarzenia i szczeciński gitarzysta. Jesteśmy przekonani, że zaproponowane koncerty przyniosą satysfakcję zarówno wytrawnym melomanom jak i tym spośród Państwa, którzy jeszcze nie zetknęli się z gitarą w jej najbardziej „poważnym” wydaniu.

Pierwszy weekend (19.03 i 20.03) koncertowania rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.00. Na scenie pojawi się Dawid Pajestka, szczeciński artysta, laureat wielu konkursów gry na gitarze klasycznej i muzyki kameralnej. Koncert zwieńczy wspólne wykonanie W.A. Mozarta ze skrzypaczką Magdaleną Pajestką. W niedzielę 20 marca, o tej samej godzinie, w Zamku pojawi się trzech światowej klasy muzyków. Będą to gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, akordeonista Maciej Frąckiewicz i perkusista Bartłomiej Miler. Już samo zestawienie brzmienia gitary i akordeonu wydaj się egzotyczne, a wsparcie takiego duetu przez instrumenty perkusyjne powoduje, że będziemy mieli okazję wysłuchać wyjątkowego koncertu. Warto dodać, że niedługo po koncercie w Szczecinie muzycy wchodzą do studia, aby nagrać materiał na płytę.

W drugi weekend (26.03 i 27.03) o godz. 18.00 rozpocznie się recital Błażeja Sudnikowicza. To katowicki gitarzysta i kompozytor, który w swojej muzyce łączy brzmienie gitary klasycznej, lutni i dawnych instrumentów smyczkowych ze współczesnymi technikami produkcyjnymi. Usłyszymy kompozycje z jego, będącego w trakcie realizacji, debiutanckiego albumu o tytule „MIASTA”. Gitarzyście towarzyszyć będą młodzi artyści tworzący kwartet smyczkowy, studenci akademii muzycznej w Katowicach. Zaproszenie do wykonania finałowego koncertu, który odbędzie się w niedzielę 27 marca przyjęli muzycy tworzący duet Kupiński Guitar Duo – Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński. To jeden z najbardziej docenianych duetów gitarowych, który występował z recitalami w większości krajów Europy, USA, Meksyku, Chinach, Japonii, Tajwanie. W Szczecinie artyści wykonają m.in. utwory F. Mendelssohna, J.PH. Rameau, A. Piazzolli.

Bilety: 50 zł koncerty 19, 26 i 27 marca, 60 zł koncert 20 marca – dostępne w kasach Zamku (Duży Dziedziniec ,wej. A lub Dziedziniec Menniczy, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, wej. I) oraz na stronie internetowej https:/bilety.zamek.szczecin.pl. Więcej informacji: https:/zamek.szczecin.pl/wydarzenie/koncerty/xxiv-wiosenne-koncerty-gitarowe/

Reklama

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie