Zachodniopomorskie

Wielka inwentaryzacja dróg rowerowych na Pomorzu Zachodnim

Powstaje najnowsza mapa dróg rowerowych w regionie – tych istniejących, tych budowanych i tych planowanych. Przez trzy miesiące urząd marszałkowski gromadził i opracowywał dane przesłane przez samorządy, a z efektów tej pracy można korzystać na www.drogirowerowe.wzp.pl Mapa rowerowa Pomorza Zachodniego ma być aktualizowana dwa razy w roku.

Opublikowane

w dniu

W ankietach wysłanych do wszystkich gmin, powiatów, zarządców infrastruktury poproszono o wskazanie dróg rowerowych, które dotychczas nie były uwzględnione na  mapie www.drogirowerowe.wzp.pl (prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego). W specjalnym formularzu znalazły się pytania o lokalizację, długość, stan techniczny, rodzaj nawierzchni, rok oddania do użytku itd. W osobnej ankiecie zapytano o plany inwestycyjne dotyczące ścieżek rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych. Gromadzenie i opracowywanie danych trwało prawie trzy miesiące. Odpowiedzi napływały od listopada 2021 r. do 1 lutego 2022r.
Rozwój infrastruktury rowerowej na Pomorzu Zachodnim jest bardzo dynamiczny. Chcemy ten proces jeszcze zintensyfikować i uporządkować, oczywiście we współpracy z gminami i powiatami – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz. – Podstawową funkcją inwentaryzacji jest uzyskanie najświeższych, najpełniejszych danych i oczywiście udostępnienie ich rowerzystom.
Ankiety inwentaryzacyjne pozwolą uzyskać wiele informacji przydatnych rowerzystom. Np. czy dana droga ma nawierzchnię bitumiczną, betonową (z płyt chodnikowych, z kostki), z kruszywa, naturalną nieutwardzoną? Jaki jest stan nawierzchni (równa, nierówna, bardzo nierówna)? Jeśli rowerowa infrastruktura będzie dopiero budowana – samorządy doprecyzowują, czy inwestycja jest umieszczona w Wieloletniej Prognozie Finansowej? Czy trwa przygotowanie dokumentacji? A może już kończy się budowa?
Mapa rowerowa Pomorza Zachodniego www.drogirowerowe.wzp.pl została już uzupełniona o te najnowsze dane. Ankiety przesłały 64 instytucje, nie tylko urzędy gmin, ale także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Szczecin oraz Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Kilkanaście podmiotów mailowo udzieliło wyjaśnień, że na rowerowej mapie „ich terenu” nie wystąpiły zmiany.
Samorządy i zarządcy dróg, którzy dotychczas nie przesłali ankiet – w każdej chwili mogą się włączyć do systemu. Udostępnić informacje istniejących ścieżkach rowerowych wcześniej „niewidocznych” na mapie czy właśnie realizowanych projektach.
Zgromadzone dane zostaną wykorzystane również przy opracowaniu „Regionalnego Planu Transportowego Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030”, który ma służyć koordynacji i kompleksowemu planowaniu inwestycji w zakresie sieci ponadlokalnych sieci transportowych. Najaktualniejsza i najdokładniejsza mapa dróg rowerowych pozwoli również określić regionalne cele dotyczące m.in. transportu nisko- i zeroemisyjnego oraz wspierania mobilności mieszkańców. Ponadto dokument będzie przydatny w planowaniu i realizacji zadań współfinansowanych funduszami UE z perspektywy na lata 2021-27.

Na czasie

Exit mobile version