Region

Węzeł Głębokie – trwa przebudowa ronda

Trwają prace przy budowie pętli tramwajowo-autobusowej na Głębokim. Układane są kolejne fragmenty torowiska wzdłuż wyznaczonych, przyszłych peronów tramwajowych. Trwają również prace na ulicy Kupczyka.

Opublikowane

w dniu

Na kolejnym fragmencie ulicy Kupczyka trwa skuwanie fragmentów starej nawierzchni jezdni. Przypominamy, że obowiązuje tam ruch wahadłowy. Z kolei na ulicy Zegadłowicza oraz przy skrzyżowaniu realizowane są prace ziemne i sieciowe.

Apel do pieszych

Apelujemy do pieszych o korzystanie z leśnej ścieżki, która została wyznaczona w celu ominięcia terenu, gdzie prowadzone są roboty budowlane wzdłuż ulicy Zegadłowicza. Na skrzyżowaniu przy jeziorze Głębokie wyznaczone są przejścia dla pieszych, oznakowane jest również obejście. Prosimy o zachowanie uwagi, stosowanie się do zaleceń oraz nie przekraczanie ogrodzenia na ul. Zegadłowicza.

O inwestycji

W ramach inwestycji wykonana zostanie pętla tramwajowo-autobusowa z peronami tramwajowo-autobusowymi door to door, miejscami postojowymi kiss&ride, stanowiskami do postoju taksówek, parkingiem rowerowym, stanowiskiem wypożyczalni roweru miejskiego. Na terenie pętli zamontowanych zostanie 8 dwustronnych wiat przystankowych oraz elementy małej architektury takich jak ławki, przysiadki i kosze na śmieci. Pętla posiadać będzie budynek socjalny z poczekalnią dla pasażerów. Węzeł zostanie wyposażony w System Informacji Pasażerskiej oraz system zasilania telefonów komórkowych – ładowny poprzez panele słoneczne. W ramach przebudowy skrzyżowania Al. Wojska Polskiego z ul. Zegadłowicza, ul. Kupczyka i ul. Miodową powstanie czterowlotowe rondo turbinowe. Inwestycja obejmie również budowę parkingu z zachowaniem walorów parkingu leśnego i okolicznego drzewostanu.

Przebudowane zostaną również okoliczne ulic. W ramach przebudowy Al. Wojska Polskiego zaprojektowano 2 jezdnie po 2 pasy ruchu. Po stronie zachodniej znajdzie się wydzielony ciąg pieszo-rowerowy, oddzielony od jezdni pasem zieleni o szerokości 3 m. Na ul. Zegadłowicza zaprojektowano jezdnię o szerokości 7 m (2 x 3,5 m) na odcinku od skrzyżowania al. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Kąpieliskową – ok. 300 m. Wykonane zostanie także włączenie do nowego układu drogowego ul. Kąpieliskowej. Po stornie zachodniej zaprojektowano pomiędzy krawędzią jezdni a ogrodzeniem kąpieliska „Głębokie”, ścieżkę rowerową dwukierunkową o szerokości 2,5 m i chodnik o szerokości 2,25 m. Na ulicy Miodowej przebudowany zostanie niezbędny odcinek ze względu na przebudowę skrzyżowania i budowę wjazdu na pętlę. Wzdłuż ul. Miodowej, pomiędzy istniejącym budynkiem restauracji a pętlą tramwajowo-autobusową, zaprojektowano ścieżkę rowerową o szerokości 2 m z włączeniem do układu dróg leśnych. W pobliżu skrzyżowania wykonany zostanie wlot na układ ścieżek rowerowych z jezdni ul. Miodowej. W ramach projektu dojdzie również do przebudowy ul. Kupczyka na odcinku ponad 1,8 km. Pojawi się nowa jezdnia o szerokości 6 m (2 x 3 m) a także ciągi pieszo-rowerowe i ścieżka rowerowa. Prace obejmą także budowę oświetlenia, kanalizacji deszczowej oraz przebudowę instalacji podziemnych.

Region

Edukacyjne sobotnie warsztaty w TOEE – sposób na zakończenie ferii

Miłośnicy przyrody w wieku szkolnym nie będą się nudzić w ostatnią sobotę ferii zimowych. Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej zaprasza na serię warsztatów edukacyjnych, które mają na celu rozszerzenie wiedzy o zwierzętach oraz rozwijanie empatii wśród najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

O godzinie 11:00 rozpocznie się warsztat pt. „Walentynki wśród zwierząt”, skierowany do dzieci w wieku od 6 lat. Ciekawostki na temat zwyczajów godowych zwierząt, ich zachowań w okresie rozrodu oraz tajemnice świata przyrody zostaną przedstawione w przystępnej dla dzieci formie. Dzięki interaktywnym zajęciom, uczestnicy będą mieli okazję poznać miłosne zwyczaje fauny w sposób zarówno edukacyjny, jak i zabawny.

ZAPISZ SIĘ: https://tiny.pl/t8jpf24r

Drugi warsztat będzie miał miejsce o godzinie 13:00 i będzie nosił nazwę „Miej serce i patrz w serce”. Jest on również przeznaczony dla dzieci powyżej 6 roku życia. Podczas tej sesji, młodzi uczestnicy nauczą się, jak ważna jest empatia wobec zwierząt oraz jakie są sposoby na okazywanie troski i zrozumienia dla potrzeb żywych istot. Interaktywny charakter warsztatów z pewnością przyciągnie uwagę uczestników i zachęci ich do aktywnego udziału.

APISZ SIĘ: https://tiny.pl/4h7ghn8p

Oba warsztaty są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc niezbędna jest wcześniejsza rejestracja. TOEE zachęca rodziców do zapisywania swoich pociech i wspólnego spędzenia edukacyjnego czasu w miłej i inspirującej atmosferze.

 

Czytaj dalej

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie