Gmina Dobra

Weekend Otwartych Ogrodów w Gminie Dobra [GALERIA]

W dniach 29-30 maja bieżącego roku na terenie gminy Dobra odbył się Weekend Otwartych Ogrodów. Ten pilotażowy projekt został zrealizowany z małego grantu finansowanego z środków budżetu Gminy Dobra, środków własnych Stowarzyszenia Carpe diem oraz grantu z Fundusz Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S A, a Partnerem Konkursu Fundacja „Za górami, za lasami”.

Opublikowane

w dniu

Sercem wydarzenia były wycieczki indywidualne i grupowe po prywatnych ogrodach udostępnione przez mieszkańców gminy Dobra. W tegorocznej, pierwszej edycji projektu, zostało udostępnionych 28 ogrodów – 7 w Dobrej, po 6 w Dołujach i Stolcu, 5 w Mierzynie, 2 w Wołczkowie i po 1 w Buku i Rzędzinach. Te zielone enklawy odwiedziło łącznie ok. 500 osób.

W ogrodach zostało zorganizowanych 15 warsztatów, w których wzięło udział 120 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pieczenia pizzy w ogrodowym piecu, pieczenia podpłomyków, ogrody wróżek, poidełka dla ptaków, ziołowniki czy malowanie na jedwabiu.

W ramach projektu zostały również zorganizowane zajęcia ogrodowej jogi, Garden Fitness, taniec pod chmurką, ogrodowe zajęcia rehabilitacyjne i Nordic Walking.

W czasie Weekendu Otwartych Ogrodów zorganizowano dwa jarmarki – w sobotę na Terenie Sportowo-Rekreacyjnym „Mierzynianka”, w niedzielę na Terenie Rekreacyjnym w Bezrzeczu.

Jarmark w Mierzynie rozpoczął się oficjalnym otwarciem projektu przez Wójt Gminy Dobra Panią Teresę Dera, Starostę Powiatu Polickiego Pana Andrzeja Bednarka oraz Prezes Stowarzyszenia Carpe diem Panią Izabelę Dryjańską. Uczestnicy jarmarku zostali zaproszeni na śniadanie na trawie, w ramach którego członkinie Stowarzyszenia Carpe diem i Stowarzyszenia na Rzecz Sołectwa Dołuje i Kościno wydały trzysta kanapek.

Bezrzeczański jarmark otworzyła Pani Wójt oraz partnerzy projektu. W czasie jarmarków odbyły się pokazy florystyczne Rafała Staszczyka z Pracowni „Plantacja” oraz dr hab. inż. Piotra Salachny, profesora ZUT. Pokazy psów ratowniczych i pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowali ratownicy z OSP Wołczkowo.

Uczestnicy jarmarków mogli wziąć udział w 6 warsztatach rękodzielniczych, ekologicznych i florystycznych, zajęciach ruchowych, konkursach i zabawach kierowanych do całych rodzin. Podczas jarmarku działał mobilny punkt konsultacyjny w sprawie konsultacji społecznych, dotyczących sporządzenia projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Dobra, w ramach projektu grantowego „Planowanie z mieszkańcami” (POWR.02.19.00-00-KP12/18) oraz punkt, w którym pracownice Wydziału Spraw Obywatelskich, prowadziły Spis powszechny.

W czasie jarmarku prowadzone były także akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci – Sary i Bruna, na rzecz OSP Wołczkowo oraz na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia KociArka i Stowarzyszenia Kudłata Przystań.

Na jarmarku nie zabrakło – szkółkarzy, producentów zdrowej żywności czy rękodzielników.

Pomysłodawcą wydarzenia było Stowarzyszenie Carpe diem, które zrealizowało projekt w partnerstwie z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, Kołem Gospodyń Wiejskich w Dołujach Kreatywne Wtorki, Stowarzyszeniem Nasze Bezrzecze, Stowarzyszeniem Bliżej Siebie, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectw Dołuje i Kościno, Kołem Gospodyń Wiejskich w Mierzynie „Mierzynianki”, GZL Dobra Oddział Skarbimierzyce i Bezrzecze, Stowarzyszeniem Społeczność w Sieci, OSP Wołczkowo, GPR OSP Wołczkowo – Zachodniopomorskie Psy Ratownicze i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Ludowym.

Honorowym patronatem wydarzenie obieli: Starosta Policki, Wójt Gminy Dobra oraz Dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Gmina Dobra

Drugą turę wyborów w Gminie Dobra rozstrzygną Zagrodzka i Napiwodzka

Żaden z kandydatów na stanowisko wójta DObrej nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, co oznacza konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów. Najwięcej poparcia w pierwszej turze zdobyła Magdalena Zagrodzka, która otrzymała 4 781 głosów. Drugą pozycję zajęła Joanna Napiwodzka z Koalicji Obywatelskiej, z wynikiem 2 203 głosów. To właśnie te dwie kandydatki zmierzą się w walce o fotel wójta Gminy Dobra w najbliższym czasie.

Opublikowane

w dniu

Na trzecim miejscu uplasował się Grzegorz Śliwiński, który był popierany przez dotychczasową wójt Teresę Derę. Jego kandydaturę poparło 1 933 wyborców. Waldemar Kitlas, z wynikiem 1 675 głosów, zajął czwartą pozycję. Lista kandydatów zamyka Bogusław Kozioł z wynikiem 914 głosów. Mieszkańcy Gminy Dobra po raz kolejny będą mieli okazję wybrać wójta w drugiej turze wyborów. Data drugiej tury zostanie podana przez komisję w najbliższym czasie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

KITLAS zamierza wprowadzić KOROZ – Co to jest?

Waldemar Kitlas kandydat na wójta gminy Dobra zamierza wprowadzić w przypadku zwycięstwa w wyborach samorządowych system KOROZ (Kontenerowy Organiczny Recykling Odpadów Zielonych). Jak twierdzi kandydat na wójta KOROZ przyczyni się do redukcji opłat za odpady komunalne aż do 30% oraz będzie możliwość oddawania odpadów zielonych w nieograniczonej ilości.

Opublikowane

w dniu

Zainwestujemy Wasze podatki w KOROZ (Kontenerowy Organiczny Recykling Odpadów Zielonych) i przez lata będziecie korzystać z tej inwestycji, płacąc za śmieci dużo mniej oraz oddając odpad zielony za przysłowiową złotówkę – pisze na stronie kitlas.pl/koroz kandydat na wójta

Waldemar Kitlas zamieścił na swojej stronie internetowej dokładny opis przedsięwzięcia i biznesplan. Z powyższego wynika, że nie jest to tylko obietnica wyborcza, ale dokładnie przemyślany plan działania w przyszłości.

KOROZ to nic innego jak znana już i sprawdzona technologia przetwarzania odpadów zielonych, które to stanowią w gminie Dobra aż 30% kosztów utylizacji odpadów komunalnych to jest 3 miliony 750 tyś złotych. Utylizacja odpadów w własnym zakresie, jak twierdzi Waldemar Kitlas przyczyni się do znacznych oszczędności, które chce przekazać bezpośrednio mieszkańcom. Przetwarzaniem odpadów zielonych ma zająć się Samorządowy Zakład Komunalny (jednostka budżetowa), a inwestycja w bioreaktory do przetwarzania odpadu zielonego wyniesie około 6 milionów złotych.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Dobra: Rusza nabór przedstawicieli do Zespołu ds. budżetu obywatelskiego na rok 2025

Opublikowane

w dniu

Nabór przeprowadzony zostanie w dniach 26.03.2024 – 19.04.2024 r. do godz. 15:00

Zgłoszenia przyjmowane będą w terminie do 19.04.2024 r., na załączonym formularzu. Formularz dostępny jest także w siedzibie Urzędu Gminy.

Zgłoszenia przyjmowane będą:

  • w sekretariacie Urzędu Gminy Dobra przy ulicy Szczecińskiej 16a lub
  • w formie elektronicznej na adres: gmina@dobraszczecinska.pl

Nabór przeprowadzony zostanie wśród grup:

  • mieszkańcy gminy;
  • członkowie organizacji pozarządowej

O przynależności do poszczególnej grupy decyduje kandydat poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola na formularzu.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 91 441 05 41.

Zapraszamy do aktywnego udziału w rozwoju naszej Gminy.

Zarządzenie Nr 54/2024 Wójta Gminy Dobra z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących naboru członków Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 >> pobierz (pdf)

Formularz zgłoszeniowy >> pobierz (pdf) | pobierz (doc)

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie