Gmina Dobra

Weekend Otwartych Ogrodów w Gminie Dobra [GALERIA]

W dniach 29-30 maja bieżącego roku na terenie gminy Dobra odbył się Weekend Otwartych Ogrodów. Ten pilotażowy projekt został zrealizowany z małego grantu finansowanego z środków budżetu Gminy Dobra, środków własnych Stowarzyszenia Carpe diem oraz grantu z Fundusz Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S A, a Partnerem Konkursu Fundacja „Za górami, za lasami”.

Opublikowane

w dniu

Sercem wydarzenia były wycieczki indywidualne i grupowe po prywatnych ogrodach udostępnione przez mieszkańców gminy Dobra. W tegorocznej, pierwszej edycji projektu, zostało udostępnionych 28 ogrodów – 7 w Dobrej, po 6 w Dołujach i Stolcu, 5 w Mierzynie, 2 w Wołczkowie i po 1 w Buku i Rzędzinach. Te zielone enklawy odwiedziło łącznie ok. 500 osób.

W ogrodach zostało zorganizowanych 15 warsztatów, w których wzięło udział 120 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pieczenia pizzy w ogrodowym piecu, pieczenia podpłomyków, ogrody wróżek, poidełka dla ptaków, ziołowniki czy malowanie na jedwabiu.

W ramach projektu zostały również zorganizowane zajęcia ogrodowej jogi, Garden Fitness, taniec pod chmurką, ogrodowe zajęcia rehabilitacyjne i Nordic Walking.

W czasie Weekendu Otwartych Ogrodów zorganizowano dwa jarmarki – w sobotę na Terenie Sportowo-Rekreacyjnym „Mierzynianka”, w niedzielę na Terenie Rekreacyjnym w Bezrzeczu.

Jarmark w Mierzynie rozpoczął się oficjalnym otwarciem projektu przez Wójt Gminy Dobra Panią Teresę Dera, Starostę Powiatu Polickiego Pana Andrzeja Bednarka oraz Prezes Stowarzyszenia Carpe diem Panią Izabelę Dryjańską. Uczestnicy jarmarku zostali zaproszeni na śniadanie na trawie, w ramach którego członkinie Stowarzyszenia Carpe diem i Stowarzyszenia na Rzecz Sołectwa Dołuje i Kościno wydały trzysta kanapek.

Bezrzeczański jarmark otworzyła Pani Wójt oraz partnerzy projektu. W czasie jarmarków odbyły się pokazy florystyczne Rafała Staszczyka z Pracowni „Plantacja” oraz dr hab. inż. Piotra Salachny, profesora ZUT. Pokazy psów ratowniczych i pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowali ratownicy z OSP Wołczkowo.

Uczestnicy jarmarków mogli wziąć udział w 6 warsztatach rękodzielniczych, ekologicznych i florystycznych, zajęciach ruchowych, konkursach i zabawach kierowanych do całych rodzin. Podczas jarmarku działał mobilny punkt konsultacyjny w sprawie konsultacji społecznych, dotyczących sporządzenia projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Dobra, w ramach projektu grantowego „Planowanie z mieszkańcami” (POWR.02.19.00-00-KP12/18) oraz punkt, w którym pracownice Wydziału Spraw Obywatelskich, prowadziły Spis powszechny.

W czasie jarmarku prowadzone były także akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci – Sary i Bruna, na rzecz OSP Wołczkowo oraz na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia KociArka i Stowarzyszenia Kudłata Przystań.

Na jarmarku nie zabrakło – szkółkarzy, producentów zdrowej żywności czy rękodzielników.

Pomysłodawcą wydarzenia było Stowarzyszenie Carpe diem, które zrealizowało projekt w partnerstwie z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, Kołem Gospodyń Wiejskich w Dołujach Kreatywne Wtorki, Stowarzyszeniem Nasze Bezrzecze, Stowarzyszeniem Bliżej Siebie, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectw Dołuje i Kościno, Kołem Gospodyń Wiejskich w Mierzynie „Mierzynianki”, GZL Dobra Oddział Skarbimierzyce i Bezrzecze, Stowarzyszeniem Społeczność w Sieci, OSP Wołczkowo, GPR OSP Wołczkowo – Zachodniopomorskie Psy Ratownicze i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Ludowym.

Honorowym patronatem wydarzenie obieli: Starosta Policki, Wójt Gminy Dobra oraz Dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Gmina Dobra

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Kociaki czekają na adopcję

Prawie 100 kocich maluchów i starszaków czeka na adopcje w kocim przedszkolu w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej. Wszystkie są zaszczepione, odrobaczone, zachipowane i gotowe do przytulania. Każdy koci maluch ma zagwarantowaną darmową sterylizację i kastrację w terminie 6 miesięcy od dnia adopcji.

Opublikowane

w dniu

Zapraszamy serdecznie do odwiedzania Domu Kota i wybrania jednego, dwóch, a może i trzech przytulasków.

Dziękujemy bardzo za otrzymane od Państwa podarunki takie jak: koce, poszewki, ręczniki, karmę – mówi Dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej, Katarzyna Hermanowicz. Wszystkie znalazły już miejsce w kocich i psich pomieszczeniach. Jeżeli jeszcze zechcecie podarować coś naszym podopiecznym, z przyjemnością przyjmiemy mokrą i suchą karmę dla kociąt oraz karmę gastro (pełnoporcjowa karma dietetyczna dla kociąt). Z góry pięknie dziękujemy w imieniu naszych kociaków i zapraszamy do odwiedzania schroniska. Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty w godz. 10.30-15.30.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Budowa drogi ul. Piaskowa

Przekazano plac budowy na zadanie pn.:”Wołczkowo budowa ul. Piaskowej wraz z infrastrukturą oraz przebudową istniejącego rowu melioracyjnego” Zadanie jest dofinansowane środkami pochodzącymi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zadanie pn.: „Wołczkowo – budowa ul. Piaskowej wraz z infrastrukturą”.

Opublikowane

w dniu

Zadanie polega na budowie ul. Piaskowej w Wołczkowie (od skrzyżowania z ul. Lipową do skrzyżowania z ul. Agawy), jako drogi kategorii gminnej o długości ok. 912,58 m i szer. 5,5 m z kostki brukowej betonowej z odwodnieniem w postaci kanalizacji deszczowej wraz z jednostronnym chodnikiem, zjazdami do przyległych posesji i skrzyżowaniami z innymi drogami publicznymi. Budowa drogi obejmuje również budowę oświetlenia ulicznego, odcinka kanalizacji sanitarnej oraz przebudowę sieci teletechnicznej i istniejącego oświetlenia oraz niezbędną wycinkę i zastępcze nasadzenia drzew.

Ponadto zadanie obejmuje budowę kanalizacji deszczowej od skrzyżowania ul. Siewnej i Piaskowej do wylotu do Strugi Wołkowskiej przy ul. Zielonej w Redlicy (z przebudową rowów). Przebudowa rowów i budowa odcinka kanalizacji deszczowej jest pierwszym etapem budowy kanalizacji deszczowej mającej służyć do odwodnienia tej części Wołczkowa.

Wykonawca prac: MDB Sp z o.o., ul. Łukasińskiego 9, 71-254 Szczecin.

Wartość prac: 13 438 8892,50 zł

Wartość dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: 2 029 323,43 zł

Termin wykonania prac: 26.08.2023r.

Kierownik WKI

Tomasz Kakowski

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Budowa odprowadzenie wód deszczowych z rejonu ulic Kolorowa i Mierzyńska

Gmina Dobra otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 milionów zł z Rządowego Funduszu POLSKI ŁAD „Budowa odprowadzenie wód deszczowych z rejonu ulic Kolorowa i Mierzyńska wraz ze zbiornikiem retencyjnym w Mierzynie”.

Opublikowane

w dniu

W lipcu br. została podpisana umowa na roboty budowlane. Wykonawcą prac jest firma: MAZUR Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Henryk Mazur.

Zakres inwestycji:

 budowa kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym i przepompownią wód deszczowych,

– budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków, zasilaniem przepompowni i drogą dojazdową do zbiornika oraz

– przebudowa istniejącej nawierzchni ul. Kolorowej w Mierzynie wraz z likwidacją kolizji,

Termin realizacji 12 m-cy od podpisania umowy.

Wartość umowy: 9 689 499,64 zł brutto

 

Kierownik WKI

Tomasz Kakowski

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie