Wakacyjna droga nad morze. Nowa S6 do Kołobrzegu, do Świnoujścia alternatywnie DW 111
Na drogach krajowych prowadzących nad morze w województwie zachodniopomorskim ruch drogowy w okresie wakacyjnym wzrasta nawet ponad trzykrotnie. Efektem wzmożonego ruchu jest tworzenie się zatorów drogowych, szczególnie w miejscach o zmniejszonej przepustowości. Wraz z oddawaniem do ruchu nowych odcinków dróg szybkiego ruchu i modernizacją istniejących tras dojazd na wypoczynek staje się szybszy i wygodniejszy. Realizowane roboty wiążą się też jednak często z pewnymi utrudnieniami. Dlatego trasę dojazdu warto zawsze dostosowywać do aktualnej sytuacji. Zachęcamy do zapoznania się z informacją o utrudnieniach w drodze nad morze w województwie zachodniopomorskim i trasami alternatywnymi.
Co roku przygotowywane są w naszym regionie trasy alternatywne, które prowadzą nad morze nie głównymi drogami, ale trasami bocznymi, na których jest mniejszy ruchu. Oczywiście droga lokalna nie będzie miała takich parametrów jak droga krajowa, ale często zapewni dojazd bez zatorów spowodowanych robotami, czy po prostu dużym ruchem. Mapy z trasami są dostępne dla kierowców na stacjach paliw w Miejscach Obsługi Podróżnych Sitno Wschód i Wysoka Wschód na drodze ekspresowej S3 Szczecin-Gorzów.
Atrakcyjną alternatywą podczas tegorocznych wakacji będzie ciągle droga wojewódzka nr 111, którą możemy ominąć budowany odcinek S3 Brzozowo-Miękowo. Na tej drodze w wakacje nie będzie prowadzonych robót. Trasa alternatywna jest oznakowania biało-niebieskimi tablicami. Od węzła Goleniów Zachód (Święta) przez Modrzewie, Kąty, Stepnicę i Żarnowo dojedziemy do Recławia i Wolina. Również od Świnoujścia i Międzyzdrojów trasa jest oznakowana na węźle Wolin Wschód (Recław).
Możliwe jest również całkowite ominięcie drogi S3 i dojazd nad morze drogą wojewódzką nr 106. Trasa ta jest jednojezdniowa, ale ruch na niej jest zdecydowanie mniejszy niż na S3. Jeżeli nie chcemy się spieszyć i dojechać nad morze spokojniejszą drogą, można rozważyć tą alternatywę. Na węźle Myślibórz trzeba zjechać na DW119, w Pyrzycach na DW106, którą przez Stargard, Maszewo i Nowogard dojedziemy do pasa nadmorskiego.
We wschodniej części województwa zatory tworzą się w Bobolicach i na DK11 do Koszalina, dlatego przy bardzo dużym ruchu zalecana jest jazda od Szczecinka DW 172 i DW163 w stronę Kołobrzegu.
Utrudnienia możliwe na węźle drogowym A6/DK10 Szczecin Kijewo
W czerwcu tego roku nowi wykonawcy przystąpili do robót przy przebudowie węzła drogowego Szczecin Kijewo. Plan zakłada oddanie na koniec tego roku nowego wiaduktu nad autostradą wraz z prowadzącą do niego jezdnią DK10 w stronę Szczecina oraz dwoma łącznicami (Stargard-Świnoujście i Świnoujście-Szczecin). Prowadzone roboty mogą powodować pewne utrudnienia w ruchu, ale planując prace wzięliśmy pod uwagę weekendowe wzrosty ruchu, dlatego największe utrudnienia – takie jak zawężania jezdni będą poza weekendami wakacyjnymi.
S3 z dwoma jezdniami do Goleniowa
Od połowy czerwca tego roku zostały uruchomione 2 jezdnie na S3 i A6 od Szczecina do Goleniowa. To nie tylko same jezdnie, ale również przebudowany węzeł Rzęśnica i nowy węzeł drogowy Kliniska Wielkie. Na drodze trzeba zwracać szczególną uwagę na oznakowanie, gdyż na nowych węzłach jedzie się inaczej niż wcześniej. Na węźle Rzęśnica w kierunku Świnoujścia jedziemy teraz prosto łagodnym łukiem, a nie jak to było w starym układzie węzła w prawo i dalej wiaduktem nad DW142. Mapy nawigacji satelitarnych mogą nie być jeszcze zaktualizowane, dlatego nie należy do końca ufać ich wskazaniom.GDDKiA
Ten odcinek S3 to jeszcze cały czas plac budowy, do wykonania został roboty poza głównymi jezdniami – dokończenie przejścia dla zwierząt, siatek wygradzających, kładki dla pieszych, czy dróg dojazdowych. Dlatego na tym odcinku jest ograniczenie prędkości do 90 km/h i mogą występować lokalne zwężenia. Jednak przejazd S3 do Goleniowa będzie znacznie lepszy niż w poprzednich latach. Warto tu wspomnieć, że uzyskanie efektu komunikacyjnego w postaci nowych jezdni i węzłów na S3 nastąpiło na 10 miesięcy przed kontraktowym terminem zakończenia robót. Podobnie na A6 Szczecin Dąbie-Rzęśnica, gdzie nowy wykonawca w ciągu 2 zamiast 6 miesięcy zakończył roboty drogowe.
Od Goleniowa do Brzozowa przejazd przez budowaną S3
O ile do Goleniowa mamy przebudowę istniejącej drogi, to od Goleniowa do obwodnicy Parłówka powstaje zupełnie nowa dwujezdniowa S3. W tym sezonie wakacyjnym jeszcze nie pojedziemy nową trasą, roboty mają się zakończyć do kwietnia przyszłego roku. Obecnie trwają intensywne prace, wykonywana jest nawierzchnia i obiekt mostowe. W wielu miejscach na obecnej DK3 występują utrudnienia – ograniczenia prędkości, zjazdy na plac budowy, tymczasowe skrzyżowania. Tymczasowe organizacje ruchu będą się wielokrotnie zmieniać, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na oznakowanie i sytuację na drodze. Jeżeli chcemy uniknąć utrudnień na tym odcinku, to z pewnością warto jechać nad morze poza weekendami wakacyjnymi lub wybrać trasę alternatywną.
Nowa S6 do Kołobrzegu, Mielna i Koszalina
W ubiegłym roku oddaliśmy do użytkowania drogę ekspresową S6 od Goleniowa do Koszalina. Nowa dwujezdniowa droga ekspresowa ma długość ponad 130 km. Dzięki tej trasie znacznie poprawił się dojazd do wielu miejscowości nadmorskich i wschodniej części regionu. Do Kołobrzegu, czy Ustronia Morskiego zamiast starą DK6 przez Płoty, Rymań i dalej drogami wojewódzkimi i powiatowymi dojedziemy bezpośrednio nową S6. Ekspresowa „szóstka” jest prawdziwą rewolucją komunikacyjną w tej części regionu. Na trasie zlokalizowane są 3 pary miejsc obsługi podróżnych, gdzie można się zatrzymać, odpocząć i skorzystać z toalety, ale nie ma jeszcze stacji paliw, dlatego trzeba pamiętać o tym, że w celu zatankowania trzeba zjechać z S6.
Elektro Jahn działa tuż przy granicy polsko – niemieckiej. Jeden z głównych oddziałów firmy mieści się właśnie we Frankfurcie nad Odrą. Przedsiębiorstwo Od ponad 30 lat współpracuje ze swoimi klientami, głównie z Berlina i Brandenburgii. To jeden z przykładów firm, które szukają pracowników w Polsce. Dla Polaków mimo zmniejszającej się różnicy w wynagrodzeniu to nadal niemiecki pracodawca jest interesujący.
Dynamiczny i wykwalifikowany zespół działa w obszarach instalacji elektrycznych, prefabrykacji szaf rozdzielczych, instalacji oświetlenia ulicznego, technologii wykrywania zagrożeń i technologii informacyjnych posługując się mottem „kontakty łączą”.
Na początku roku firma Elektro Jahn podpisała umowę o współpracę z Zespołem Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Uczniowie szkoły będą uczestniczyć w praktykach organizowanych przez Elektro Jahn. Wkrótce firma zamierza podpisać kolejne listy intencyjne z następnymi szkołami branżowymi na terenie Województwa Lubuskiego. i Zachodniopomorskiego.
Bliskość granicy powoduje, że mieszkając w Polsce można z powodzeniem pracować w Niemczech. Dla wykwalifikowanych pracowników, dla których problemem może być odległość – firma oferuje zakwaterowanie. Już teraz w Elektro Jahn pracują osoby właśnie z Polski.
– Ten przykład to jeden z wielu, gdzie polski pracownik będzie wybierał niemieckiego pracodawcę. Ta tendencja po kilku latach spadku na nowo rośnie – mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.
Dokument „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” – pokaz filmowy w Szczecinie
W najbliższym czwartek, mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu kulturalno-historycznym o znaczącej wadze pamięci narodowej. Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego oraz inicjatywa „Jesteśmy, by pamiętać” serdecznie zapraszają na pokaz specjalnej projekcji filmu dokumentalnego Jaceka Frankowskiego pt. „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”.
Film ten jest poświęcony pamięci Danuty Siedzikówny, znanej jako „Inka”, wartościowej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Danuta Siedzikówna była postacią, która z wyboru zaangażowała się w walkę o niepodległość Polski, a ostatecznie heroicznie poniosła śmierć z rąk ówczesnych władz komunistycznych. Została zamordowana 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku, mając zaledwie 17 lat.
Przed pokazem filmu odbędzie się wprowadzenie prowadzone przez Adama Czarniawskiego z inicjatywy „Jesteśmy, by pamiętać”, skupiające się na działalności żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz ich spoczynku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ta część wydarzenia ma za zadanie przybliżyć uczestnikom tło historyczne oraz społeczne znaczenie oddziału, w którym „Inka” służyła.
Spotkanie odbędzie się 29 sierpnia 2024 roku o godzinie 17:30 w siedzibie Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego, znajdującej się przy ulicy Janosika 13/2. Jest to część projektu realizowanego przez Centrum Wolontariatu Patriotycznego „Szaniec”. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że pokaz filmu jest doskonałą okazją do refleksji nad przeszłością oraz roli młodych ludzi w historii walki o wolność Polski.
W związku z nasilającymi się upałami i kolejnymi dniem wakacji, policja przypomina wszystkim wypoczywającym nad wodą. Qd początku wakacji w regionie utonęło już 10 osób, władze podkreślają znaczenie zachowania ostrożności i zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z plaż oraz innych miejsc do kąpieli.
Ekipy policyjne prowadzą intensywne działania kontrolne na obszarach kąpieliskowych, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości wśród odpoczywających. Akcent kluczowy policyjnych komunikatów kierowany jest do uczestników letniego wypoczynku: „Zabierajcie ze sobą przede wszystkim zdrowy rozsądek. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Nie daje drugiej szansy.”
Mając na uwadze, iż każdy przypadek utonięcia jest swoistego rodzaju tragedią, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy umiejętności pływackie, apelujemy o najwyższy stopień ostrożności na plażach i miejscach do kąpieli. Nie lekceważmy siły natury i słuchajmy zaleceń ratowników oraz służb porządkowych.
W ramach działań prewencyjnych, policja promuje edukacyjne kampanie dotyczące bezpieczeństwa nad wodą. Informacje na temat aktualnych akcji i porad dotyczących zachowania bezpieczeństwa znajdują się na lokalnych stronach internetowych oraz są dystrybuowane w miejscach publicznych.
Pamiętajmy! Żadne działania nie zastąpią rozsądku osób korzystających z kąpieli. Aby zminimalizować ryzyko utonięcia, stosuj się do tych zasad:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Informują o tym znaki i tablice;
2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz;
3. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
4. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, pachwiny i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”;
6. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: „podtapianie”, spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska);
7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło;
8. Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby;
9. Nie pływaj na czczo i bezpośrednio po posiłku – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może skutkować poważnymi konsekwencjami;
10. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby lub zaopatrz się w bojkę na szelkach;
11. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr;
12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
13. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych:
• 112 – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer ten można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM;
• 601 100 100 – numer alarmowy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).
W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami, które będą w dalszym ciągu zachęcały do korzystania z atrakcji wodnych, apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą, rozwagę i odpowiedzialność, zwłaszcza podczas korzystania z kąpieli. Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.