Region

W tym sezonie spotkajmy się na Bulwarach

Przed nami najcieplejsze miesiące w roku, a wraz z nimi plenerowe wydarzenia. Łasztownia budzi się do życia i wraz z Juwenaliami rozpoczyna kolejny sezon pełen dobrej zabawy.

Opublikowane

w dniu

Kalendarz i pogoda za oknem jasno dają do zrozumienia, że już czas najwyższy wyjść z domu i korzystać z tego, co miasto ma nam do zaoferowania. Jak co roku wokół Odry można zaobserwować wzmożony ruch i zwiększoną liczbę spacerujących w kierunku Bulwarów i Wyspy Grodzkiej. To jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc w Szczecinie. W ciągu sezonu przez teren Łasztowni przewijają się setki tysięcy osób.

Koncerty i wydarzenia

Łasztownia stała się nowym sercem miasta. Od maja do września teren ten tętni życiem. Tegoroczny kalendarz wydarzeń zapowiada się bardzo obiecująco. Zaczynamy już lada dzień, bo 19 maja koncertami z okazji Juwenaliów, podczas których wystąpią m.in.: Lady Pank, Mery Spolsky, Paluch, Sarius, Gibbs. Przez trzy dni Łasztownia i Wyspa Grodzka staną się centralnymi ośrodkami studenckiego święta.

Ale koncertów w tego lata na Łasztowni będzie znacznie więcej. W lipcu i sierpniu będą odbywały się u duże festiwale muzyczne. 16 lipca Artur Rojek zainauguruje szczecińskie Letnie Brzmienia, które w tym roku na Łasztownię przyciągną: Korteza, Sobela czy Bitaminę i Jakuba Skorupę. Końcówka lipca to Festiwal Garaże, a także Szczecin Rap Festiwal. Sierpień to długo wyczekiwane Męskie Granie. Na szczecińskiej scenie wystąpią m.in. Kwiat Jabłoni; MROZU; Natalia Przybysz: Organek; Dawid Podsiadło; Igo, Miuosh i wielka Orkiestra Męskiego Grania 2022.

Nie samymi koncertami Łasztownia żyje. Wraz z wakacjami na bulwary powrócą Bulwarove. W tym roku spotkamy się cztery razy w ramach cyklu wydarzeń. Pierwszy Bulwarovy weekend to 25-26 czerwca. Nie zabraknie darmowych animacji i warsztatów, a także biegów, które będą odbywały się w soboty. Jak zawsze będzie można wypocząć, dobrze zjeść i spędzić miło czas.

Kolejnym ciekawym punktem w kalendarzu wydarzeń na Łasztowni będzie Kino na Leżakach, które zagości na Wyspie Grodzkiej dwukrotnie w trakcie tego sezonu. Ogromny ekran, leżaczki, popcorn i widok na Wały Chrobrego, czego chcieć więcej?

Największym wydarzeniem będą Żagle 2022. To żeglarskie święto zagości nad Odrą w dniach 19-21 sierpnia. Piękne żaglowce, atrakcje dla całych rodzin i muzyczne koncerty sprawią, że ten weekend będzie jednym z najfajniejszych wakacyjnych weekendów.

Atrakcje stałe

Bogaty kalendarz wydarzeń to tylko część tego, co Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia oferuje w ramach nadchodzącego sezonu. Po Juwenaliach rozpocznie się montaż Koła Młyńskiego – Wheel of Szczecin, które wystartuje na początku czerwca. Chwilę później, bo od początku lipca będzie można korzystać z atrakcji Holiday Parku.

Stałymi punktami na mapie Łasztowni są także Port Bar, Terminal Kultury oraz kultowa Wyspa Grodzka z Miejską Strefą Letnią. Każde z tych miejsc organizuje szereg wydarzeń i koncertów, które warto śledzić na facebookowym profilu Bulwary Miejsce Spotkań.

Co nowego?

Od początku maja działają już dla turystów i mieszkańców Food Port oraz Miejska Strefa Letnia, które w ciągu najbliższych tygodni będą się nieco zmieniać. W strefie food trucków pojawią kolejne nasadzenia i meble, za sprawą których przestrzeń stanie się jeszcze przyjemniejsza. W ramach estetyzacji terenu Łasztownia zyska w tym sezonie kolejne trawniki i miejsca do wypoczynku.

Nowego wyglądu nabierze także plaża na Wyspie Grodzkiej. Będzie jeszcze ładniej i bardziej komfortowo. Przesunięte zostaną nieco wejście główne i scena. Dodatkowo operator doposaży teren w nowe stoliki, leżaki i powiększy strefę gastronomiczną. Zmiany sprawią, że terenu dla odwiedzających będzie jeszcze więcej.

Dbajmy o wspólne dobro

Kto już wybrał się w tym sezonie na Szczecińskie Bulwary, być może spotkał już ekopatrol, który dba o porządek na nabrzeżach w trakcie weekendów. Łatwo go rozpoznać, bo przedstawiciele ekopatrolu są ubrani w charakterystyczne zielone koszulki. Oprócz utrzymania czystości patrol pełni także funkcję edukacyjną.

To tylko część nowości i zmian, jakie będą pojawiały się w tym sezonie na Łasztowni. Najświeższe aktualności oraz kalendarz wydarzeń znajdziemy na Facebooku  Bulwary Miejsce Spotkań.

Region

Nowe życie Świnoujskiej latarni

Mieszkanie Latarnika, pokój, w którym dyżurował tuż pod szczytem latarni, warsztat. Oryginalne wyposażenie z końca XIX wieku i realistyczne dioramy. Pasjonaci opiekujący się Latarnią Morską w Świnoujściu mimo blokady lądowej rozpoczynają projekt, który ma nadać temu wyjątkowemu zabytkowi nowe życie!

Opublikowane

w dniu

Pierwszym etapem tego przedsięwzięcia jest zebranie dokumentów i wykonanie projektu tzw. rehistoryzacji wnętrz. Środki na ten cel pasjonatom ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Ochrony Zabytków. Na to zadanie uzyskano blisko 150 000 zł – cały projekt będzie jednak kosztował kilka milionów złotych, bo poza przywróceniem pierwotnego układu pomieszczeń, przewidziano także zakup oryginalnych mebli, narzędzi i innych przedmiotów z epoki.

Naszym marzeniem jest, by spacer po Latarni był podrożą w przeszłość do przełomu XIXi XX wieku – mówi Agata Kucharska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, jedenz pomysłodawców projektu – goście, którzy nas odwiedzą zobaczą, jak mieszkały rodziny latarników, zobaczą magazyn paliwa do latarnianych lamp i będą mogli położyć się na twardym łóżku na szczycie latarni, na którym przez kilkadziesiąt lat czuwali strażnicy ognia – Latarnicy” – dodaje Kucharska.

Dodatkowym elementem ekspozycji mają być realistyczne postacie Latarników, ubrane w historyczne stroje, a projekt w przyszłości ma także być uzupełniony nowoczesnymi hologramami. Warto dodać, że równocześnie pasjonaci chcą zorganizować razemz Samorządem konkurs zagospodarowania okolic zabytku (taki konkurs ogłoszono już w 2018 roku) – będzie to możliwe, gdy miną obecne obostrzenia w dostępie do Latarni.

Warto przypomnieć, że Latarnia Morska w Świnoujściu obecnie jest niedostępna od strony lądu i można dostać się do niej tylko od strony wody. Pasjonaci, Samorządowcy i mieszkańcy Świnoujścia liczą, że ten stan niedługo zostanie przywrócony do normalności i Królowa Jasności znów będzie dostępna bez ograniczeń.

Koncepcja „Nowe Światło, Nowe Życie” powstała w zespole pod kierownictwem Pana Piotra Piwowarczyka i Agaty Kucharskiej.

Latarnia Morska Świnoujście – najwyższa na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego
i
w całym jego basenie, jedna z najwyższych latarń morskich na świecie. Jest najwyższą Latarnią wybudowaną z cegły do jej szczytu prowadzi dokładnie 308 schodów.

Do Latarni Morskiej można dostać się jedynie drogą wodną. Statek wypływa codziennie
z ul. Wybrzeże Władysława IV o godzinie 10:00, 12:45 oraz 15:45, na Warszowie są 15 minut później.

Dzięki wsparciu finansowemu Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. pakiet zawierający zwiedzanie Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz rejs w dwie strony statkiem ma wyjątkową, promocyjną cenę i kosztuje 40 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy.

Czytaj dalej

Region

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Police-Mścięcino, Trzeszczyn

83 lat temu, 14 czerwca 1940 r., z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych 753 polskich więźniów politycznych. Do obozu trafiło ostatecznie 728 mężczyzn, głównie harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, którzy planowali przedrzeć się na Węgry, członków organizacji niepodległościowych i studentów.

Opublikowane

w dniu

Byli oni, nie licząc 30 niemieckich kryminalistów, którzy przybyli wcześniej z KL Sachsenhausen i objęli funkcje obozowych kapo, pierwszymi więźniami politycznymi KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się także jako datę oficjalnego uruchomienia obozu.

Dlatego 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Ten dzień, 8 czerwca  2006 r. został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,  jako święto narodowe dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

Czytaj dalej

Region

Gryfus przekazuje dar serca: dzieci z rodzin zastępczych otrzymały rowery ufundowane przez uczestników rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego

Wieloletnią tradycją corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowanego wiosną przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest zbiórka środków na zakup rowerów dla dzieci z rodzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. W przeszłości rowery zakupione z gryfusowych zbiórek trafiały m.in. do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Trzcińsku – Zdroju czy też do rodzinnych domów dziecka na terenie Pomorza Zachodniego.

Opublikowane

w dniu

Cieszę się ogromnie, że rowery trafiły do rodzin w których są naprawdę potrzebne. Wzruszenie obdarowanych dzieci jest największą nagroda na wolontariuszy zaangażowanych w pomoc” – powiedziała Maria Bohuszewicz – Kobrzyńska, wolontariuszka Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Podczas 12. Rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, który odbył się w dniach 22 – 23 kwietnia 2023 roku w ramach zbiórki do puszek oraz darowizn przekazanych na konto fundacji udało się zebrać 4.400 złotych. Wolontariusze Gryfus upiekli na tą okazję specjalnie wiele ciast, które były podziękowaniem dla wszystkich biorących udział w zbiórce funduszy na rowery dla dzieci. Dzięki zabranym środkom Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus za 4.780 złotych zakupił 3 rowery z kaskami i akcesoriami niezbędnymi do bezpiecznej jazdy na rowerze. W przeddzień Dnia Dziecka rowery zostały przekazane dzieciom z rodzin zastępczych będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

To jest piękne, że rowerzyści uczestniczący w naszych rajdach nie tylko realizują swoją pasję, ale także pomagają tym, którzy w życiu nie mieli tyle szczęścia” – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Jest to dowód na to, że sport i działalność społeczna mogą iść w parze. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu uczestników rajdów, Gryfus kontynuuje swoją misję – nie tylko propagowania aktywności fizycznej, ale także pomocy tym najbardziej potrzebującym.

Już ponad 10 lat zbieramy środki na rowery podczas kolejnych edycji rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego. Ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz ofiarność darczyńców sprawiają, że każdego roku kolejne rowery trafiają do dzieci z rodzin zastępczych, domów dziecka czy też z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej” – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie