Region

W tym sezonie spotkajmy się na Bulwarach

Przed nami najcieplejsze miesiące w roku, a wraz z nimi plenerowe wydarzenia. Łasztownia budzi się do życia i wraz z Juwenaliami rozpoczyna kolejny sezon pełen dobrej zabawy.

Opublikowane

w dniu

Kalendarz i pogoda za oknem jasno dają do zrozumienia, że już czas najwyższy wyjść z domu i korzystać z tego, co miasto ma nam do zaoferowania. Jak co roku wokół Odry można zaobserwować wzmożony ruch i zwiększoną liczbę spacerujących w kierunku Bulwarów i Wyspy Grodzkiej. To jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc w Szczecinie. W ciągu sezonu przez teren Łasztowni przewijają się setki tysięcy osób.

Koncerty i wydarzenia

Łasztownia stała się nowym sercem miasta. Od maja do września teren ten tętni życiem. Tegoroczny kalendarz wydarzeń zapowiada się bardzo obiecująco. Zaczynamy już lada dzień, bo 19 maja koncertami z okazji Juwenaliów, podczas których wystąpią m.in.: Lady Pank, Mery Spolsky, Paluch, Sarius, Gibbs. Przez trzy dni Łasztownia i Wyspa Grodzka staną się centralnymi ośrodkami studenckiego święta.

Ale koncertów w tego lata na Łasztowni będzie znacznie więcej. W lipcu i sierpniu będą odbywały się u duże festiwale muzyczne. 16 lipca Artur Rojek zainauguruje szczecińskie Letnie Brzmienia, które w tym roku na Łasztownię przyciągną: Korteza, Sobela czy Bitaminę i Jakuba Skorupę. Końcówka lipca to Festiwal Garaże, a także Szczecin Rap Festiwal. Sierpień to długo wyczekiwane Męskie Granie. Na szczecińskiej scenie wystąpią m.in. Kwiat Jabłoni; MROZU; Natalia Przybysz: Organek; Dawid Podsiadło; Igo, Miuosh i wielka Orkiestra Męskiego Grania 2022.

Nie samymi koncertami Łasztownia żyje. Wraz z wakacjami na bulwary powrócą Bulwarove. W tym roku spotkamy się cztery razy w ramach cyklu wydarzeń. Pierwszy Bulwarovy weekend to 25-26 czerwca. Nie zabraknie darmowych animacji i warsztatów, a także biegów, które będą odbywały się w soboty. Jak zawsze będzie można wypocząć, dobrze zjeść i spędzić miło czas.

Kolejnym ciekawym punktem w kalendarzu wydarzeń na Łasztowni będzie Kino na Leżakach, które zagości na Wyspie Grodzkiej dwukrotnie w trakcie tego sezonu. Ogromny ekran, leżaczki, popcorn i widok na Wały Chrobrego, czego chcieć więcej?

Największym wydarzeniem będą Żagle 2022. To żeglarskie święto zagości nad Odrą w dniach 19-21 sierpnia. Piękne żaglowce, atrakcje dla całych rodzin i muzyczne koncerty sprawią, że ten weekend będzie jednym z najfajniejszych wakacyjnych weekendów.

Atrakcje stałe

Bogaty kalendarz wydarzeń to tylko część tego, co Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia oferuje w ramach nadchodzącego sezonu. Po Juwenaliach rozpocznie się montaż Koła Młyńskiego – Wheel of Szczecin, które wystartuje na początku czerwca. Chwilę później, bo od początku lipca będzie można korzystać z atrakcji Holiday Parku.

Stałymi punktami na mapie Łasztowni są także Port Bar, Terminal Kultury oraz kultowa Wyspa Grodzka z Miejską Strefą Letnią. Każde z tych miejsc organizuje szereg wydarzeń i koncertów, które warto śledzić na facebookowym profilu Bulwary Miejsce Spotkań.

Co nowego?

Od początku maja działają już dla turystów i mieszkańców Food Port oraz Miejska Strefa Letnia, które w ciągu najbliższych tygodni będą się nieco zmieniać. W strefie food trucków pojawią kolejne nasadzenia i meble, za sprawą których przestrzeń stanie się jeszcze przyjemniejsza. W ramach estetyzacji terenu Łasztownia zyska w tym sezonie kolejne trawniki i miejsca do wypoczynku.

Nowego wyglądu nabierze także plaża na Wyspie Grodzkiej. Będzie jeszcze ładniej i bardziej komfortowo. Przesunięte zostaną nieco wejście główne i scena. Dodatkowo operator doposaży teren w nowe stoliki, leżaki i powiększy strefę gastronomiczną. Zmiany sprawią, że terenu dla odwiedzających będzie jeszcze więcej.

Dbajmy o wspólne dobro

Kto już wybrał się w tym sezonie na Szczecińskie Bulwary, być może spotkał już ekopatrol, który dba o porządek na nabrzeżach w trakcie weekendów. Łatwo go rozpoznać, bo przedstawiciele ekopatrolu są ubrani w charakterystyczne zielone koszulki. Oprócz utrzymania czystości patrol pełni także funkcję edukacyjną.

To tylko część nowości i zmian, jakie będą pojawiały się w tym sezonie na Łasztowni. Najświeższe aktualności oraz kalendarz wydarzeń znajdziemy na Facebooku  Bulwary Miejsce Spotkań.

Region

1,5% podatku na OPP zamiast dotychczasowego 1%

W rozliczeniu PIT za 2022 rok możemy przekazać organizacjom pożytku publicznego 1,5%, a nie 1 % jak dotychczas. Wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Emeryci i renciści mogą wypełnić prosty formularz PIT-OP. W ubiegłym roku zachodniopomorscy podatnicy przekazali prawie 43 mln zł .

Opublikowane

w dniu

Zmiany w przepisach podatkowych na 2022 r. spowodowały, że podatnicy mają prawo przekazać 1,5% (a nie jak do tej pory 1%) swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mimo tego, że nowe przepisy podatkowe weszły w życie 1 lipca 2022 r. kwotę 1,5% podatku na rzecz OPP oblicza się od wynagrodzeń uzyskiwanych począwszy od 1 stycznia 2022 r.

Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w zeznaniu

Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeśli chcesz, by Twoje wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możesz go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

Jeżeli dokonujesz rozliczenia rocznego, korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazałeś cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu.

Oczywiście możesz zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy. Dla podatnika przekazanie 1,5% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem

Ułatwienia dla emerytów i rencistów

Jeżeli jesteś emerytem lub rencistą i nie masz obowiązku złożenia zeznania podatkowego i chcesz przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego wystarczy, że złożysz PIT-OP w terminie do 2 maja.

Jeżeli złożysz oświadczenie PIT-OP, będzie to oznaczać, że wyraziłeś zgodę na przekazanie kwoty w wysokości 1,5% podatku należnego.

Ponadto, jeżeli otrzymałeś od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożysz wniosku PIT-OP, organ podatkowy przekaże kwotę 1,5% podatku należnego na rzecz OPP wskazanej przez Ciebie we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2021 rok. W tym przypadku przekazanie kwoty 1,5% podatku należnego na rzecz OPP następuje na podstawie wniosku PIT-OP sporządzonego przez organ podatkowy za pośrednictwem portalu podatkowego (automatyczna akceptacja PIT-OP).

Zasady przekazywania 1,5% podatku na OPP

Naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania, lub oświadczeniu PIT-OP przekazuje na rzecz jednej OPP kwotę nieprzekraczającą 1,5% podatku należnego wynikającego:

  • z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie albo
  • z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Warunkiem przekazania kwoty 1,5% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Czytaj dalej

Region

Poszukiwania tzw. Cesarki w Płoni

W najbliższą niedzielę (5 luty) o godz. 10:00 Marek Łuczak zaprasza wszystkich chętnych do dalszych poszukiwań resztek pomnika tzw. Cesarki (Kaiserplatz) w Płoni. Tym razem sprawdzony będzie gruz na stoku wzgórza, bliżej leśniczówki oraz przywieziony brakujący kamień z datą: 1871.

Opublikowane

w dniu

28 stycznia 2023 roku odnaleziono 7 kamiennych oparć i dwa kamienne siedziska, które odtworzyliśmy. Usunęliśmy rownież śmieci, betonowy gruz oraz porozbijaliśmy i usunęliśmy betonowe elementy konstrukcyjne, które ktoś wyrzucił na miejscu pomnika. Pozbieraliśmy i zakopaliśmy wszystkie elementy metalowych zbrojeń, by nie raniły się o nie zwierzęta.
29 stycznia zobaczyłem w poczcie wiadomość od mieszkańca Płoni, który 10 lat temu znalazł przy drodze w kupie gruzu, wspomniany przeze mnie głaz z wyrytą na nim datą 1871, a następnie zabezpieczył go na swojej posesji – mówi dr Marek Łuczak, Pomorskie Towarzystwo Historyczne. W tę niedzielę zamierzam odebrać ten głaz i ustawić go ustawić dokładnie w miejscu, gdzie się znajdował (wg fotografii z 2007 roku).
Data 1871 rok- wiąże się traktatem pokojowym zawartym 10 maja 1871 roku we Frankfurcie nad Menem, który zakończył wojnę francusko-pruską i wyniósł na tron pierwszego cesarza Niemiec – Wilhelma I Hohenzollerna, urodzonego jako Wilhelm Friedrich Ludwig von Preußen (1797-1888). Wilhelm I wstąpił na tron 17 stycznia 1871 roku po zjednoczeniu Niemiec. Wydaje mi się, że pomnik upamiętnia właśnie rozmowy pokojowe, zjednoczenie Niemiec oraz wstąpienie na tron Kaisera -pierwszego cesarza Niemiec – Wilhelma I.
Chętnych proszę o zgłaszanie się na FB, spotykamy się przy dawnej leśniczówce przy ul. Sennej, dokładnie przy Żywotnikach Mazurkiewicza, zaznaczonych na planie – dodaje Marek Łuczak. Proszę zabrać z sobą sztyce saperskie, pręty, szpadle i inne nieskomplikowane narzędzia umożliwiające poszukiwania kamieni. Na końcu planujemy zrobić małe ognisko poza lasem niedaleko miejsca poszukiwań.

Czytaj dalej

Region

Takich ferii nie przeżyjesz nigdzie. Terytorialsi zapraszają

Wojsko zapowiada: będzie intensywnie, ale bardzo atrakcyjnie, nauczymy cię czegoś, czego w cywilu nie poznasz. Studenci, pełnoletni uczniowie i nauczyciele – to głowni adresaci „Ferii z WOT”, które w czasie ferii zimowych w Zachodniopomorskiem zorganizują żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Opublikowane

w dniu

Ferie z WOT” to projekt realizowany w 14 ZBOT już po raz trzeci i – podobnie jak „Wakacje z WOT” cieszy się dużym zainteresowaniem. To 16 dniowe wojskowe szkolenie podstawowe przygotowane jest przede wszystkim dla studentów, pełnoletnich uczniów szkół średnich i nauczycieli. – Te osoby, ze względu na naukę i pracę nie mogą najczęściej skorzystać ze szkoleń organizowanych w innych terminach w ciągu roku, dlatego im dedykujemy ferie zimowe – wyjaśnia zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Tomasz Rejczak.

Zachodniopomorscy Terytorialsi zapowiadają, że „Ferie z WOT” będą atrakcyjne, a do tego pozwolą posiąść wiele umiejętności niedostępnych w cywilnym życiu.

Ferie z WOT potrwają 16 dni. Rozpoczną się już w sobotę, 11 lutego a zakończą 26, w niedzielę. Zorganizowane będą w oparciu o 141 batalion lekkiej piechoty w Choszcznie. Okolice tego miasta obfitują w tereny, na których odbywać się będą zajęcia wojskowe.

Każdy z przybyłych do jednostki zostanie umundurowany i wyposażony we wszelki sprzęt, który będziemy mu potrzebny w czasie szkolenia i dalszej służby, w tym oczywiście zimową odzież i bieliznę oraz buty. Uczestnicy „Ferii z WOT” zostaną zakwaterowani w koszarach wojskowych, trzy razy dziennie na wojskowej stołówce będą otrzymywać posiłki. Prowadzący szkolenie zapowiadają bardzo intensywny program.

– Wstanie rano. I zaraz po śniadaniu zajęcia przez cały dzień, a czasem nawet w nocy – mówi por. Paweł Kondela, który przygotowuje program „Ferii z WOT” i będzie odpowiadał za ich przebieg. Wymienia elementy programu: – Przede wszystkim wojskowa taktyka, czyli uczymy poruszać się w terenie w sekcjach, współpracując z innymi kolegami, porozumiewając się ze sobą często za pomocą znaków, nie słów. Do tego elementy zimowego surwiwalu: jak przetrwać w nieznanym terenie, rozpalić ogień, wybudować schronienie, uzdatnić do picia wodę – zapowiada por. Kondela.

Oprócz tego szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy, orientacji w terenie, topografii i oczywiście strzelanie.

– Nikt nie będzie ani na chwilę rozstawał się z powierzoną mu bronią – mówi por. Kondela. – Chodzi o to, by się do niej przyzwyczai, nauczyć jej, pozna, bezpiecznie się nią posługiwa. Trochę jak na filmach o wojsku, z bronią nawet się śpi.

Żołnierze podkreślają, że przy okazji szkolenia typowo wojskowego, uczestnicy podciągną się w umiejętnościach potrzebnych w życiu codziennym: pracy czy nauce. To m.in. umiejętność gospodarowania czasem, współpracy w zespole, prostego a precyzyjnego komunikowania się, umiejętność korzystania z informacji czy zajęcia ze sprawności fizycznej.

Widać różnicę pomiędzy uczniami, którzy przeszli przeszkolenie a tymi, którzy z takiej możliwości nie skorzystali – mówi chor. Radosław Gołczyński, nauczyciel z Zespołu Szkół w Policach a jednocześnie żołnierz 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

On i jego uczniowie ukończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe a teraz spotykają się na codzień w szkole a raz w miesiącu na weekendowym szkoleniu wojskowym a sam namówił do służby w WOT innych nauczycieli.

„Ferie z WOT” to okazja, by w czasie wolnym, zamiast patrzeć się w monitor komputera, podnieść swoje umiejętności, wyszkolić się w podstawowych wojskowych dziedzinach, a przy okazji poznać nowych ludzi – podkreśla.

Zakończeniem „Ferii z WOT” będzie przysięga wojskowa, którą w niedzielę, 26 lutego złożą w Choszcznie ci, którzy ukończą szkolenie. Do uczestnictwa w tej uroczystości zaproszeni zostaną rodzice, najbliżsi czy koledzy przysięgających.

Kto może zgłosić się na „Ferie z WOT”? Praktycznie każdy. Wystarczy ukończony 18 rok życia, polskie obywatelstwo, niekaralność, zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jak się zapisać? Można zgłosić się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skontaktować się z rekruterem 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ten odpowie na każde pytanie i wyjaśni każdą wątpliwość i „za rękę” przeprowadzi przez procedurę rekrutacyjną.

Rekrutera najłatwiej znaleźć na specjalnej stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Udział w „Feriach z WOT” jest oczywiście bezpłatny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie