Gmina Police

W Policach zastosowano nowe technologie spawania

Opublikowane

w dniu

[lead]W Grupie Azoty Police ruszyła po przerwie produkcja mocznika i amoniaku. Podczas standardowego rocznego remontu na instalacji przygotowania gazu Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego z Poznania wykryło nieciągłości spawów na kotłach wysokociśnieniowych. W związku z powyższym, policka spółka była zmuszona wstrzymać produkcję kluczowych produktów Jednostki Biznesowej Nitro.[/lead]

-Po dokładnym przeanalizowaniu zaistniałej sytuacji okazało się, że są to prawdopodobnie nieciągłości powstałe na etapie produkcji tych aparatów. Przed laty nie było tak precyzyjnego sprzętu diagnostycznego, więc tego typu usterek nie dało się wcześniej wykryć. Pracownicy szczecińskiego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego dokładnie przyjrzeli się kotłom i ze względów bezpieczeństwa zakazali ich dalszej eksploatacji. Obecnie jesteśmy po skutecznej naprawie kotła na instalacji do produkcji amoniaku. Linia B została uruchomiona i trwa obecnie etap jej dociążania. Pozostałe linie Jednostki Biznesowej Nitro też już działają. – mówi Piotr Jaworski szef produkcji JB Nitro.

Wykonanie nowych spawów na wysokociśnieniowych kotłach okazało się ekstremalnie trudnym wyzwaniem. Dlatego do pomocy zostały zaangażowane najtęższe umysły z branży spawalniczej w Polsce. Grupa Azoty ZCH Police zwróciła się o pomoc do Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach oraz do Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Dużego wsparcia udzielił również Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie pod kierownictwem dr Michała Kawiaka. Specjaliści opracowali nowe technologie spawania. Wsparcie fachowców z zewnątrz było konieczne gdyż dostępne, znane metody naprawy kotłów okazały się niewystarczające. Głównym pomysłodawcą i twórcą zastosowanej w Grupie Azoty Police technologii spawania był prof. Edmund Tasak, przyczynił się on do dopracowania i dostosowania nowych metod spawalniczych do obecnych przepisów.

Grupa Azoty Police jest między innymi producentem amoniaku, mocznika, oraz technicznych roztworów mocznika znanych kierowcom jako NOXy i AdBlue. Niedawno instalacje przeszły modernizację co pozwala na wyprodukowanie około 550 tys. ton amoniaku i 400 tys. ton mocznika rocznie. Z kolei na Jednostce Biznesowej Nitro prowadzona jest nowa inwestycja która pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych do około 200 tys. ton/rok NOXy i AdBlue.

Na czasie

Exit mobile version