Zachodniopomorskie

W drodze na wakacje uważaj na przejazdach

Kolej na bezpieczne wakacje. Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozpoczęli dodatkowe akcje na przejazdach kolejowo-drogowych. Tym razem także w pobliżu szkół. We wszystkie wakacyjne piątki będą apele i przypomnienia, aby nie ignorować znaku stop, czerwonego światła i nie omijać rogatek. W sytuacji zagrożenia skorzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie.

Opublikowane

w dniu

Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozpoczęli dziś wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych, aby wyjazdy i powroty z wypoczynku były bezpieczne. Wraz z zakończeniem roku szkolnego, kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei są obecni także na przejazdach blisko szkół, aby przypomnieć o bezpieczeństwie w trakcie wolnych dni. Prowadzone są dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów oraz edukacja i wskazywanie, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach.

„Bezpieczne piątki” to cykliczny projekt PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”. Dziś akcje pracowników PLK i Straży Ochrony Kolei były zorganizowane na przejazdach m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Białymstoku, Ostródzie, Nowej Iwicznej i Radomsku.

Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii.

#ŻółtaNaklejkaPLK – ważna także w trakcie wakacji

W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. W sytuacji wypadku lub zagrożenia wypadkiem należy zadzwonić na numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu z naklejki. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach. Więcej o projekcie na https:/bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/

Kolejarze konsekwentnie przypominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i zasadach pokonywania torów. Kierowcy powinni pamiętać, że:

  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  • Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Reklama

Zachodniopomorskie

Ruszyły zapisy na Ultra Gryfus 2023 – 6. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego! [FILM]

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus rozpoczął zapisy na tegoroczną edycję Ultra Gryfusa. Ultra Gryfus 2023, czyli 6. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego odbędzie się w dniach 2 – 3 września 2023 roku.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie, które odbędzie się już po raz szósty, stało się jednym najważniejszych amatorskich wydarzeń rowerowych i kolarskich na Pomorzu Zachodnim. W rywalizacji może wziąć udział maksymalnie 250 zawodników. Zawody przeprowadzą wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a partnerem wydarzenia będzie Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Uczestnicy ultramaratonu wystartują z Łasztowni wcześnie rano w sobotę i pokonają około 275 kilometrów jadąc przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Uczestnicy zawodów będą starowali w grupach 10 osobowych, a na pokonanie dystansu będą mieli limit czasowy 17 godzin dla trasy szosowej oraz 20 godzin dla trasy gravelowej.

Podczas poprzednich edycji zawodów najszybszym kolarzom objechanie Zalewu Szczecińskiego zajmowało około 8 godzin. W ubiegłym roku zawodnikom podczas rywalizacji towarzyszył momentami silny wiatr, który utrudniał jazdję. Ultramaraton sędziowali sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego. Zawody rok temu wygrał mieszkaniec Gminy Dobra – Marek Rupiński, który uzyskał czas 07:40:18 a wśród pań najlepsza była Joanna Balawajder z czasem 08:03:39.

Wyścig odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zapraszają zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których będzie to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Zawody mają na celu popularyzację kolarstwa i turystyki rowerowej oraz promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie będzie mogło się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od samorządów, instytucji oraz firm.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

25-lecie aquaparku LAGUNA w Gryfinie

W niedzielę 21 maja aquapark Laguna w Gryfinie będzie obchodzić swoje 25-lecie! Z tej okazji na obiekcie przygotowano szereg atrakcji dla klientów. Impreza urodzinowa odbędzie się w godzinach od 11.00 do 16.00.

Opublikowane

w dniu

Na basenie rekreacyjnym najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach i animacjach wodnych ze szkołą pływania Aktywnie.

Paraszkółka zaprezentuje jak uczy się pływania niemowlęta i małe dzieci i czym jest aquaterapia watsu.
Na basenie sportowym szkoła pływania Aktywnie zaprosi na Aqua Aerobik, a UKP Marlin Gryfino zrobi pokaz umiejętności pływania, po którym będzie można spróbować własnych sił i zapytać o wskazówki. Będzie można dowiedzieć się czym jest waterpolo, a może nawet samemu spróbować.
GKS DELF przygotuje dla chętnych wspólny trening i ćwiczenia w wodzie.
W tych atrakcjach na basenach można uczestniczyć w ramach promocyjnego w tym dniu BILETU! 2 godziny w cenie jednej godziny!

Ale to nie koniec niespodzianek!

Przed obiektem, na świeżym powietrzu będą kolejne atrakcje na które wstęp jest wolny.
W strefie animacji przygotowane będą zabawy ruchowe i zabawki plenerowe.
Dzieci, jeśli będą chciały, mogą zajrzeć na stanowiska malowania buziek i kreacji balonowych.
Będzie też stanowisko Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego z nauką udzielania pierwszej pomocy.

Chętne osoby, które będą miały ochotę zajrzeć w zakamarki Laguny mogą udać się na zwiedzanie podbasenia!
Zwiedzanie będzie bezpłatne ale obowiązują ZAPISY, które już ruszyły (pod nr telefonu: 789 035 121 lub osobiście w Centrum Informacji Turystycznej na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie, w godzinach 9:00-17:00).
Liczba miejsc ograniczona!

No i najważniejsze! Jak urodziny to musi być TORT! I będzie!
Będzie też basenowa maskotka LAGUŚ! Można szykować aparaty do wspólnych zdjęć i dłonie do przybijania piątek!

Tego dnia wszystkie atrakcje szykują Ci, którzy na co dzień pracują na obiekcie i znają go od podszewki. To okazja by ich poznać!

REGULAMIN imprezy na: https://www.csir.gryfino.pl/images/aktualnosci/2023/2023-05-21_urodziny_laguny/regulamin_imprezy.pdf

Do wspólnego świętowania zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino i Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie

W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie w dniach w dniach 11 – 15 maja 2023 roku odbędzie się na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany przez wolontariuszy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus. Będzie to już siódma edycja wydarzenia mającego na celu pogłębianie więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego i Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii i Kopenhagi do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego oraz miłośnicy turystyki z innych regionów Polski i Niemiec.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę: Demant Polska, Grupa Gezet oraz Geobike.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie