Powiat Policki

VII Powiatowa Gala Wolontariatu i Aktywności Społecznej za nami

Powiat Policki już po raz siódmy zorganizował Galę Wolontariatu i Aktywności Społecznej. W tym roku wręczono nagrody w trzech kategoriach – wszystko to w ramach konkursu „Razem Możemy Więcej. Edycja 2024”.

Opublikowane

w dniu

Tegoroczna Gala Wolontariatu i Aktywności Społecznej była okazją do wyróżnienia osób i instytucji za działalność w roku 2022 i 2023. Uroczystość odbyła się w Międzygminnym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Dobrej.

Gospodarzem Powiatowej Gali Wolontariatu i Aktywności Społecznej był Starosta Policki Andrzej Bednarek.

W konkursie „Razem Możemy Więcej. Edycja 2024” złożono ponad 80 wniosków. Kapituła konkursu pracowała pod przewodnictwem Członka Zarządu Powiatu w Policach Beaty Chmielewskiej i przyznała nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach:

  • I kategoria – Działania warte naśladowania
  • II kategoria – Osobowość roku
  • III kategoria – Działalność instytucji i placówek publicznych oraz podmiotów prywatnych w zakresie aktywności społecznej.

Głównym celem konkursu była promocja różnorodnych form zaangażowania społecznego, w tym działalności organizacji pozarządowych, wolontariuszy, grup nieformalnych oraz instytucji i podmiotów rozwijających aktywność społeczną w Powiecie Polickim.

Nagrody i wyróżnienia wręczali Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu Cezary Arciszewski, Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka i Członek Zarządu Powiatu Beata Chmielewska.

Lista laureatów konkursu:

Kategoria I: „Działania warte naśladowania”

I miejsce – Wolontariusze z Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach za Wolontariat „Biała Pomaga”

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Wtorki” w Dołujach – Rękodzieło na cele charytatywne

III miejsce – I Tanowska Drużyna Starszoharcerska RAROGI
Hufiec Police Związku Harcerstwa Polskiego – „Malowane sercem”

Wyróżnienie

  • Martyna i Paweł Krawczyk – Mikołajki w Domu Dziecka w Policach
  • Stowarzyszenie Polickie Amazonki z siedzibą w Policach – Edukacja prozdrowotna na rzecz Mieszkańców Powiatu Polickiego
  • Helena Szafran – Parafialny Zespół Caritas przy Parafii p.w. Św. Kazimierza w Policach – Współpraca organizacji pomocowej z instytucją pomocy społecznej
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Wołczkowie – „Drugie życie niepotrzebnych rzeczy”
  • Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii Społecznej z siedzibą w Policach – Działalność na rzecz zdrowia psychicznego
  • Aleksandra Korotkiewicz, Aneta Soprych, Ewa Chmielewska – Usewicz – Wsparcie organizacji pozarządowej w realizacji inwestycji
  • Koło Gospodyń Wiejskich Brzózki – Działalność na rzecz rozwoju społeczności wiejskiej

Kategoria II: „Osobowość roku”

I miejsce – Jolanta Szczepańska – Andrzejewska
Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów z siedzibą w Tanowie – Wolontariat hospicyjny

II miejsce – Monika Kołacz – „Historie Lokalne Bezrzecze i Gmina Dobra”

II miejsce – Grupa wolontariuszy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży – Działalność wolontariacka na rzecz Mieszkańców Powiatu Polickiego

III miejsce – Olga Tomczak – Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów z siedzibą w Tanowie – Wolontariat hospicyjny

Wyróżnienie

  • Katarzyna Bubiłek – Środowiskowy Dom Samopomocy
    Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Policach – Wieloletnia działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Jowita Toboła – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Warpnie – Animatorka i propagatorka rozwoju społeczno-kulturalnego w Nowym Warpnie

Kategoria III: „Działalność instytucji i placówek publicznych oraz podmiotów prywatnych w zakresie aktywności społecznej”

I miejsce – Szkolne Koło Wolontariatu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo im. Marii Grzegorzewskiej w Policach – Udział w projekcie „Młodzi wolontariusze z Seniorami i dla Seniorów”

II miejsce – Stowarzyszenie Kultury Fizycznej ZRYW KOŁBASKOWO – Akcja społeczna „Mamy poWODY do dumy”

II miejsce – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Policach – Całokształt działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną

III miejsce – Szkolna Grupa „Pomagacze” przy Szkole Podstawowej Nr 8 im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Policach – Wzmacnianie wzajemnych relacji w środowisku

III miejsce – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kołbaskowie – „Kawiarenki dla Seniorów”

Wyróżnienie

  • Anna Twarowska Druhna Hufca Police Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polickiego,
  • przedstawiciele Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
  • przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Mierzynie,
  • przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzózkach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Warpnie.

Gospodarze Gali podziękowali także kapitule konkursu za pracę przy wnioskach oraz osobom i instytucjom, które wsparły organizację VII Powiatowej Gali Wolontariatu i Aktywności Społecznej.

Ponadto przedstawiciele władz samorządowych gmin Powiatu Polickiego, wręczyli nagrody i wyróżnienia firmom i instytucjom działającym na swoim terenie.

Galę uświetnił występ zespołu Jackpot.

Fotogaleria

Powiat Policki

XVII edycja „Wierszomanii” wzbudziła emocje wśród najmłodszych

W czwartkowy dzień, 18 kwietnia, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach była świadkiem kreatywności i entuzjazmu, jaki wzbudziła XVII edycja „Wierszomanii”. Impreza zgromadziła młodych pasjonatów poezji pod hasłem „Z ust dziecięcych radość płynie – Wierszomania z tego słynie”, stając się świętem słowa mówionego w wykonaniu najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Starosty Polickiego oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie, co podkreśliło znaczenie konkursu na kulturalnej mapie regionu. Nagrody i wyróżnienia wręczali Członek Zarządu Powiatu w Policach, Beata Chmielewska, oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego, Danuta Chylewska-Kęsy.

Do udziału w „Wierszomanii” stanęły dzieci z 21 lokalnych przedszkoli, w tym placówek w Przecławiu, Tanowie, Trzebieży oraz Szkół Podstawowych nr 6 i w Dołujach. Szczególne wrażenie zrobili na zgromadzonej publiczności młodzi recytatorzy z SOSW nr 1 w Policach, Colin Przybyła i Ernest Stankiewicz, którzy gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności.

Jury konkursowe kierowane przez przewodniczącą Tamarę Wacholc, złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie literatury i logopedii, miało niełatwe zadanie wyłonić najlepszych młodych poetów. W składzie jury znaleźli się Małgorzata Hrycaj – ceniona szczecińska poetka, Anna Pasierb – inicjatorka „Wierszomanii” oraz Renata Gniewosz – logopeda z poradni.

Dodatkową atrakcją było wystąpienie Klauna – Andzi Kuleczki i jej towarzysza Dziczka, którzy swoimi zabawami i dowcipami sprawili, że na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy, a trema przed występem została pokonana.

Małgorzata Hrycaj, chwaląc uczestników, podkreśliła, jak ważne są tego typu wydarzenia dla rozwoju dzieci, ich wyobraźni i umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę.

Laureaci „Wierszomanii” odebrali nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz liczne wyróżnienia, a doniosłość wydarzenia zaznaczyła obecność ważnych osobistości lokalnej sceny edukacyjnej i kulturalnej.

Oto zwycięzcy XVII edycji „Wierszomanii”:
I miejsce zajęły ex aequo:
  • Maria Szafran z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
  • Marcelina Cybak z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
II miejsce zdobyli ex aequo:
  • Emilia Łagódka z Przedszkola Publicznego nr 8 w Policach
  • Miłosz Jędrzejewski z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
III miejsce zajęła:
  • Aniela Chełminiak z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
Wyróżnienia zdobyli:
  • Izabela Grocholewska z Przedszkola Publicznego w Trzebieży
  • Łucja Czeszejko z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
  • Borys Borkowski z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
Nagrodę szczególną, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach Haliny Michalak, otrzymała Emilia Łagódka za recytację wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner. Nagrodą tą był bon o wartości 300 zł przeznaczony na lody dla całej grupy przedszkolnej Emilii.
Zdjęcie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kaliscy uczniowie zwyciężają w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Policach

W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbył się kolejny, emocjonujący Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Inicjatywa, zorganizowana przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w Szczecinie, zgromadziła dziewięć drużyn reprezentujących szkoły z różnych miast regionu.

Opublikowane

w dniu

Na przegląd zjechali uczniowie ze Szczecina, Polic, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Trzebiatowa, Chojny oraz Nowogardu. Wszystkie drużyny rywalizowały w dwóch głównych kategoriach: prezentacji musztry zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz w programie dowolnym, który umożliwił poszczególnym drużynom wykazanie się kreatywnością.

Zmagania oceniało jury składające się z ekspertów w dziedzinie musztry i kształcenia mundurowego, biorąc pod uwagę precyzję ruchów, synchroniczność zespołu i ogólny poziom wykonania. Najwyższym podium cieszyć mogli się tegoroczni laureaci – uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Drugie miejsce przypadło gospodarzom przeglądu, czyli uczniom Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, zaś na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

Wydarzenie to nie tylko pokaz kompetencji uczniów w dziedzinie musztry wojskowej, ale także istotna okazja do promowania wartości patriotycznych oraz dyscypliny wśród młodzieży, a także umożliwienie spotkania z kulturą i tradycją wojskową Polski.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Powiatu Polickiego

W niedzielnych wyborach samorządowych w powiecie polickim przewagę zdobyła Koalicja Obywatelska, która uzyskała największą ilość mandatów. Spośród 19 miejsc w Radzie Powiatu w Policach, aż 9 zajmą przedstawiciele tego ugrupowania.

Opublikowane

w dniu

Zgodnie z ostatecznymi wynikami wyborów, Koalicja Obywatelska, której liderem jest Donald Tusk, będzie miała decydujący wpływ na kierunki działań samorządu. Na dalszych pozycjach znalazło się Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Gryf XXI z sześcioma mandatami oraz Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało trzech radnych. Niepokojącą nowością jest pojawienie się w radzie reprezentanta partii Trzecia Droga, co może świadczyć o rosnącej dywersyfikacji politycznej na lokalnym poziomie.

W składzie rady odnajdziemy takie osobistości jak Shivan Fate, Dorota Krzywicka, Jacek Jekiel, Marek Kaczyński, Paulina Pietras-Lewicka, Janusz Szwyd, Marek Arendt, Danuta Chylewska-Kęsy oraz Zbigniew Pokrzywiński reprezentujących Koalicję Obywatelską. Z ramienia Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI znaleźli się Izabela Wesołowska-Kośmider, Teresa Dera, Jacek Fabisiak, Andrzej Bednarek, Beata Chmielewska i Adam Pacholik. Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentowała trójka radnych: Jerzy Okopny, Jolanta Pisarska i Grzegorz Kruszkowski. Ostatnie miejsce w radzie zajął Tomasz Czubara z Trzeciej Drogi.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie