Powiat Policki

Urodziny Świdwia. 60-lat Rezerwatu Przyrody

Wczoraj, 20 lutego minęła 60. rocznica uznania Rezerwatu Przyrody Świdwie, rezerwatu faunistycznego (ornitologicznego), ujętego w konwencji z Ramsar.

Opublikowane

w dniu

Rezerwat był powołany dla ochrony licznej populacji żurawia, ale w jego rejonie stwierdzono do tej pory obecność około 165 lęgowych gatunków ptaków, co stanowi około 70% całego bogactwa awifauny lęgowej w naszym kraju, co jest bardzo wysoką wartością i świadczy o unikatowej wartości tego obszaru ochrony przyrody.

Zdjęcia przedstawiają: parę lęgową żurawi, które powróciły do Zalesia już 6 lutego oraz bielika, który często poluje w Rezerwacie Świdwie.

Tekst i zdjęcia: dr Tadeusz Leśnik

 

CZASY „SZERYFA’

W pierwszej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku nad jeziorem Świdwie pojawiła się grupa studentów -leśników z Poznania. Dokonywali oni rekonesansu przyrodniczego Puszczy Wkrzańskiej. W trakcie prac dostrzeżono wartość przyrodniczą terenów dzisiejszego rezerwatu Świdwie. Szczególną uwagę zwrócono na ornitofaunę, czyli ptaki. Jeden z badaczy, Jerzy Noskiewicz powrócił wkrótce nad jezioro, skupił wokół siebie grono zapaleńców, amatorów ornitologii. Koledzy nazwali go Szeryfem i tak już pozostało. Wkrótce powołano Szczecińskie Koło Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.

Pierwszą siedzibą Koła i jednocześnie mieszkaniem Szeryfa był stary barakowóz ustawiony nad Gunicą, w miejscu gdzie obecnie stoi wieża obserwacyjna. Buda ogrzewana była tzw „kozą”, na której zresztą też gotowano. Wodę brano z Gunicy, a prądu elektrycznego doczekano się po kilku latach. Szeryf utrzymywał się z dorywczej pracy w lesie. Pozostawiana na łasce boskiej buda była od czasu do czasu podpalana przez okolicznych kłusowników dbających o monopol na eksploatację jeziora.

Mimo spartańskich warunków, „banda oszołomów”, przygotowała i złożyła w 1958 roku pełny wniosek o powołanie rezerwatu przyrody. Już po pięciu latach w 1963 roku stosowny minister raczył powołać rezerwat „Jezioro Świdwie”, który miał powierzchnię 382 ha, a głównym celem była ochrona lęgowisk żurawi.

Współpracowano ze Stacją Ornitologiczną PAN w Górkach Wschodnich; badano szlaki wędrówek ptaków, co pozwoliło zakwalifikować ten teren jako ważny przystanek w ich corocznych podróżach. Dopiero w 1974r. uznano Stację Ornitologiczną Świdwie za jednostkę prawną, co oznaczało, że od tej pory będzie utrzymywana z budżetu państwa, a nie jak dotąd z prywatnych kieszeni grupy zapaleńców.
Szeryfowi i jego współpracownikom naczelnik gminy Police przyznał nową siedzibę, najmniej zdewastowane gospodarstwo w opuszczonej przez ludzi wsi Bolków. De facto Bolków leży w gminie Dobra, ale to drobny szczegół. Za luksus trzeba zapłacić i wszyscy zakasali rękawy i wzięli się do remontu. Szeryf z ornitologa stał się : murarzem, dekarzem, stolarzem, zdunem?., lepiej lub gorzej opanował wszystkie zawody budowlane.
Nowy obiekt zaczął pełnić rolę bazy dla przyrodników badających rezerwat i stał się miejscem gdzie o każdej porze można było dostać kubek gorącej herbaty ( czasami bez cukru , bo kartki ) i ciepły kąt do spania. Stację odwiedzali różni ludzie i jeszcze teraz spotykamy się z wypowiedzią … „byłam/byłem tu 30 lat temu…i pamiętam?…. Oprócz „przelotnych ptaków”, wiele osób związało się ze stacją na długie lata. Jedni prowadzili tu badania, inni po prostu pomagali w pracy, jeszcze inni dokumentowali przyrodę i czas. Ciekawe dlaczego bardzo nielicznie zachowały się fotografie obrazujące zwykłą, codzienną pracę a jak stosunkowo wieloma zapisano w pamięci nieliczne bądź co bądź przyjęcia lub bale sylwestrowe.?
Oczywiście nie przerywano badań naukowych a nawet rozszerzono ich zakres m.in. badając sukces lęgowy bielików gniazdujących na całym Pomorzu Zachodnim i Ziemi Gorzowskiej.
W 1988 roku znacznie rozszerzono tereny objęte ochroną, bo aż do 891 ha. Dzięki temu łatwiej można zachować różnorodne środowiska. Rezerwat Świdwie został nobilitowany zgłoszeniem do międzynarodowej Konwencji „Ramsar”.
17 kwietnia 1989 roku Jerzy Noskiewicz zmarł.
Późniejsza szybka rotacja mecenasów i „szeryfków” doprowadziła do upadku Stacji. Obecnie Stacja oczekuje na remont kapitalny i wszystko wskazuje że wkrótce zostanie rozpoczęta jej odbudowa.
Źródło: www.swidwie.pl

Gmina Dobra

Powtarzające się akty wandalizmu przy zbiorniku retencyjnym w Bezrzeczu

W ostatnim czasie zauważono nasilające się zdarzenia o charakterze wandalizmu w okolicach zbiornika retencyjnego znajdującego się przy ulicy Miodowej na Bezrzeczu. Dokonywane zniszczenia, w tym wrzucanie elementów ogrodzenia oraz betonowych kostek ze zjazdu do zbiornika, powodują zanieczyszczenie oraz zaburzenie jego prawidłowego funkcjonowania.

Opublikowane

w dniu

Ten retencyjny obiekt jest własnością Gminy Dobra, ale w czasie realizacji niedawno zakończonej inwestycji był zarządzany przez Starostwo Powiatowe. Modernizacja, która miała na celu przebudowę całej ulicy Miodowej, została ukończona i oficjalnie odebrana w czwartek, 3 października.

Starostwo Powiatowe informuje, że uszkodzenia ogrodzenia i samego zjazdu zbiornika wcześniej były kilkakrotnie reperowane w czasie trwania prac. Obecne zniszczenia, o których z Gminą Dobra dyskutowano od tygodnia, zostaną naprawione przez firmę wykonawczą. Choć taka firma nie ponosi odpowiedzialności za skutki aktów wandalizmu, zobowiązała się do naprawy zjazdu oraz renowacji ogrodzenia w ciągu najbliższych dni. Zaplanowano także wymianę barierek w ciągu tygodnia.

Zbiornik retencyjny stanowi istotny element ochrony przed powodziami dla mieszkańców Bezrzecza. Władze apelują o dbanie o wspólne dobro i proszą mieszkańców o czujność. W przypadku zaobserwowania wandalizmu lub innych podejrzanych działań związanych ze zbiornikiem, należy niezwłocznie kontaktować się z lokalną Strażą Gminną bądź Policją.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Konsultacje społeczne dotyczące przebudowy drogi powiatowej w Sławoszewie

Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło konsultacje społeczne odnośnie projektu przebudowy drogi powiatowej łączącej Dobrą z Bartoszewem, przechodzącej przez miejscowość Sławoszewo. Celem spotkania jest zaprezentowanie zakresu planowanej inwestycji oraz zebranie opinii i uwag od lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 3 października o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej w Grzepnicy. Wśród obecnych będzie obecny projektant, który szczegółowo omówi założenia projektu budowlanego, a także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania zebranych. To świetna okazja dla mieszkańców, aby wyrazić swoje spostrzeżenia i włączyć się w proces decyzyjny dotyczący ważnej inwestycji, mającej bezpośredni wpływ na jakość ich codziennego życia.

Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach i wykorzystania szansy na wpłynięcie na finalny kształt projektu. Przebudowa drogi wszak nie tylko zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu, ale również wpłynie na poprawę komunikacji i estetyki lokalnej infrastruktury.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Rekordowy wynik Trashmageddonu w Policach: ponad 13 ton odpadów wydobytych z lasu

Piąta edycja Trashmageddonu przyniosła rekordowe wyniki w sprzątaniu terenów leśnych w okolicy byłej fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie Wywrotka zgromadziła ponad 65 uczestników z całej Polski, a także z zagranicy. W wydarzeniu wzięli udział lokalni działacze, w tym Zastępca Burmistrza Polic Grzegorz Ufniarz, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Police Artur Echaust oraz Pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. ochrony środowiska i Radny Stargardu Mieczysław Skawiński.

Opublikowane

w dniu

Zawody polegały na zebraniu jak największej ilości śmieci w ciągu trzech godzin. Uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem wydobycia odpadów, w tym starych opon, które niekiedy wymagało użycia kotwicy w kanałach technicznych. Ogólna liczba zebranych śmieci osiągnęła 13235 kg, bijąc tym samym poprzedni rekord Trashmageddonu.

Radosław Pasternak, mieszkaniec Szczecina, zdobył tytuł zwycięzcy w męskiej kategorii, przynosząc na metę imponującą ilość 1180,70 kg odpadów i ustanawiając nowy rekord zawodów. Wśród kobiet najlepszą wynikiem mogła pochwalić się Maria Wolska-Rajchel z Polic, która zebrała 320 kg odpadów.

Trashmageddon to oryginalny projekt Stowarzyszenia Wywrotka, który od 2020 roku zyskuje coraz większą popularność. Zawody łączą elementy biegów, konkurencji siłowych i wytrzymałościowych ze sprzątaniem lasów. Inicjatywa ta została doceniona nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Zachodniopomorski Lider NGO 2022 oraz finale konkursu “DNA – bo pomaganie mamy w genach 2023” w ramach Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Wywrotka

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie