Powiat Policki

Urodziny Świdwia. 60-lat Rezerwatu Przyrody

Wczoraj, 20 lutego minęła 60. rocznica uznania Rezerwatu Przyrody Świdwie, rezerwatu faunistycznego (ornitologicznego), ujętego w konwencji z Ramsar.

Opublikowane

w dniu

Rezerwat był powołany dla ochrony licznej populacji żurawia, ale w jego rejonie stwierdzono do tej pory obecność około 165 lęgowych gatunków ptaków, co stanowi około 70% całego bogactwa awifauny lęgowej w naszym kraju, co jest bardzo wysoką wartością i świadczy o unikatowej wartości tego obszaru ochrony przyrody.

Zdjęcia przedstawiają: parę lęgową żurawi, które powróciły do Zalesia już 6 lutego oraz bielika, który często poluje w Rezerwacie Świdwie.

Tekst i zdjęcia: dr Tadeusz Leśnik

 

CZASY „SZERYFA’

W pierwszej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku nad jeziorem Świdwie pojawiła się grupa studentów -leśników z Poznania. Dokonywali oni rekonesansu przyrodniczego Puszczy Wkrzańskiej. W trakcie prac dostrzeżono wartość przyrodniczą terenów dzisiejszego rezerwatu Świdwie. Szczególną uwagę zwrócono na ornitofaunę, czyli ptaki. Jeden z badaczy, Jerzy Noskiewicz powrócił wkrótce nad jezioro, skupił wokół siebie grono zapaleńców, amatorów ornitologii. Koledzy nazwali go Szeryfem i tak już pozostało. Wkrótce powołano Szczecińskie Koło Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.

Pierwszą siedzibą Koła i jednocześnie mieszkaniem Szeryfa był stary barakowóz ustawiony nad Gunicą, w miejscu gdzie obecnie stoi wieża obserwacyjna. Buda ogrzewana była tzw „kozą”, na której zresztą też gotowano. Wodę brano z Gunicy, a prądu elektrycznego doczekano się po kilku latach. Szeryf utrzymywał się z dorywczej pracy w lesie. Pozostawiana na łasce boskiej buda była od czasu do czasu podpalana przez okolicznych kłusowników dbających o monopol na eksploatację jeziora.

Mimo spartańskich warunków, „banda oszołomów”, przygotowała i złożyła w 1958 roku pełny wniosek o powołanie rezerwatu przyrody. Już po pięciu latach w 1963 roku stosowny minister raczył powołać rezerwat „Jezioro Świdwie”, który miał powierzchnię 382 ha, a głównym celem była ochrona lęgowisk żurawi.

Współpracowano ze Stacją Ornitologiczną PAN w Górkach Wschodnich; badano szlaki wędrówek ptaków, co pozwoliło zakwalifikować ten teren jako ważny przystanek w ich corocznych podróżach. Dopiero w 1974r. uznano Stację Ornitologiczną Świdwie za jednostkę prawną, co oznaczało, że od tej pory będzie utrzymywana z budżetu państwa, a nie jak dotąd z prywatnych kieszeni grupy zapaleńców.
Szeryfowi i jego współpracownikom naczelnik gminy Police przyznał nową siedzibę, najmniej zdewastowane gospodarstwo w opuszczonej przez ludzi wsi Bolków. De facto Bolków leży w gminie Dobra, ale to drobny szczegół. Za luksus trzeba zapłacić i wszyscy zakasali rękawy i wzięli się do remontu. Szeryf z ornitologa stał się : murarzem, dekarzem, stolarzem, zdunem?., lepiej lub gorzej opanował wszystkie zawody budowlane.
Nowy obiekt zaczął pełnić rolę bazy dla przyrodników badających rezerwat i stał się miejscem gdzie o każdej porze można było dostać kubek gorącej herbaty ( czasami bez cukru , bo kartki ) i ciepły kąt do spania. Stację odwiedzali różni ludzie i jeszcze teraz spotykamy się z wypowiedzią … „byłam/byłem tu 30 lat temu…i pamiętam?…. Oprócz „przelotnych ptaków”, wiele osób związało się ze stacją na długie lata. Jedni prowadzili tu badania, inni po prostu pomagali w pracy, jeszcze inni dokumentowali przyrodę i czas. Ciekawe dlaczego bardzo nielicznie zachowały się fotografie obrazujące zwykłą, codzienną pracę a jak stosunkowo wieloma zapisano w pamięci nieliczne bądź co bądź przyjęcia lub bale sylwestrowe.?
Oczywiście nie przerywano badań naukowych a nawet rozszerzono ich zakres m.in. badając sukces lęgowy bielików gniazdujących na całym Pomorzu Zachodnim i Ziemi Gorzowskiej.
W 1988 roku znacznie rozszerzono tereny objęte ochroną, bo aż do 891 ha. Dzięki temu łatwiej można zachować różnorodne środowiska. Rezerwat Świdwie został nobilitowany zgłoszeniem do międzynarodowej Konwencji „Ramsar”.
17 kwietnia 1989 roku Jerzy Noskiewicz zmarł.
Późniejsza szybka rotacja mecenasów i „szeryfków” doprowadziła do upadku Stacji. Obecnie Stacja oczekuje na remont kapitalny i wszystko wskazuje że wkrótce zostanie rozpoczęta jej odbudowa.
Źródło: www.swidwie.pl

Powiat Policki

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Powiatu Polickiego

W niedzielnych wyborach samorządowych w powiecie polickim przewagę zdobyła Koalicja Obywatelska, która uzyskała największą ilość mandatów. Spośród 19 miejsc w Radzie Powiatu w Policach, aż 9 zajmą przedstawiciele tego ugrupowania.

Opublikowane

w dniu

Zgodnie z ostatecznymi wynikami wyborów, Koalicja Obywatelska, której liderem jest Donald Tusk, będzie miała decydujący wpływ na kierunki działań samorządu. Na dalszych pozycjach znalazło się Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Gryf XXI z sześcioma mandatami oraz Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało trzech radnych. Niepokojącą nowością jest pojawienie się w radzie reprezentanta partii Trzecia Droga, co może świadczyć o rosnącej dywersyfikacji politycznej na lokalnym poziomie.

W składzie rady odnajdziemy takie osobistości jak Shivan Fate, Dorota Krzywicka, Jacek Jekiel, Marek Kaczyński, Paulina Pietras-Lewicka, Janusz Szwyd, Marek Arendt, Danuta Chylewska-Kęsy oraz Zbigniew Pokrzywiński reprezentujących Koalicję Obywatelską. Z ramienia Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI znaleźli się Izabela Wesołowska-Kośmider, Teresa Dera, Jacek Fabisiak, Andrzej Bednarek, Beata Chmielewska i Adam Pacholik. Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentowała trójka radnych: Jerzy Okopny, Jolanta Pisarska i Grzegorz Kruszkowski. Ostatnie miejsce w radzie zajął Tomasz Czubara z Trzeciej Drogi.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powołano nowy skład Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach

W związku z zakończeniem kadencji Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach we wtorek 19 lutego w Starostwie Powiatowym w Policach odbyło się ostatnie, uroczyste spotkanie Rady.

Opublikowane

w dniu

Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach została utworzona na mocy Zarządzenia Starosty Polickiego Nr 19/2020 z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie utworzenia Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach oraz powołania jej członków.

W jej składzie działali Emilia Raczkowska, Krystyna Ryszkiewicz, Benita Lewandowska, Anna Redlarska oraz Zbigniew Koguciuk.

Członkowie Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach otrzymali z rąk Starosty Polickiego Andrzeja Bednarka, Członka Zarządu Powiatu w Policach Beaty Chmielewskiej oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego podziękowania za profesjonalizm oraz zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków.

Dziękując za wkład włożony w  pomoc osobom niepełnosprawnym przedstawiciele Zarządu Powiatu w Policach oraz Rady Powiatu w Policach, złożyli wszystkim obecnym życzenia wielu radości i osiągnięć w dalszej pracy zawodowej, prospołecznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Następnie na mocy Zarządzenia Starosty Polickiego Nr 8/2024 z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie utworzenia Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach oraz powołania jej członków rozpoczęła się czteroletnia kadencja Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach. W skład ww. rady weszły następujące osoby:

  • Karolina Krzemińska– przedstawiciel Gminy Dobra, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrej;
  • Beata Kryger – przedstawiciel Gminy Nowe Warpno;
  • Anna Redlarska – przedstawiciel Gminy Kołbaskowo;
  • Krystyna Wełnicka – przedstawiciel Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Policach;
  • Emilia Raczkowska – przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach.

Podczas pierwszego posiedzenia Rady Starosta Policki Andrzej Bednarek, Członek Zarządu w Policach Beata Chmielewska oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski wręczyli nowym członkom akty powołania.

Członek Zarządu w Policach Beata Chmielewska omówiła kwestie organizacyjne, tryb działania Rady oraz przeprowadzono wybory. Przewodniczącą Rady została Emilia Raczkowska, wiceprzewodniczącą Karolina Krzemińska, a sekretarzem Rady Beata Kryger.

Mam nadzieję, że nasza współpraca z nowym składem Rady będzie owocna i będziemy realizować wiele cennych inicjatyw mających na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych w Powiecie Polickim – mówiła podczas pierwszego posiedzenia Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Do zakresu działalności Rady należy:
1) inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do:
integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
realizacja praw osób niepełnosprawnych,
2) opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
3) ocena realizacji programów,
4) opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Powiatu Polickiego pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych składa się z 5 osób, które powoływane są spośród przedstawicieli działających na terenie Powiatu Polickiego, organizacji pozarządowych i fundacji oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (powiatowych i gminnych).

Posiedzenia Rady odbywają się w miarę potrzeby. Podczas posiedzeń omawiane są w szczególności problemy dotyczące integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych.

Tekst: Beata Nowak/ Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Podpisano porozumienie z Akademią Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie

We wtorek 19 marca podpisano porozumienie pomiędzy Zespołem Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, a Akademią Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie. Porozumienie podpisały Dyrektor Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach Agata Jarymowicz i Prorektor – prof. ANS TWP dr Grażyna Leśniewska w obecności Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego i Członka Zarządu Powiatu w Policach Beaty Chmielewskiej.

Opublikowane

w dniu

Porozumienie określa zasady współpracy pomiędzy ANS TWP w Szczecinie, a Zespołem Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, dotyczące działalności informacyjnej, edukacyjnej, kulturalnej, badawczo-naukowej i promocyjnej poprzez między innymi:

  • organizowanie konferencji, wykładów, spotkań otwartych, seminariów, warsztatów,
  • organizowanie studenckich praktyk zawodowych,
  • przygotowywanie, opracowywanie i prowadzenie wspólnych projektów badawczych,
  • opracowanie wspólnych projektów i przygotowanie wspólnych wniosków mających na celu pozyskania środków finansowych z różnych źródeł,
  • pomoc w realizacji procesu nauczania praktycznego,
  • tworzenie i opiniowanie programów studiów realizowanych w ANS TWP w Szczecinie,
  • wizyty studyjne studentów ANS TWP,
  • umożliwienie studentom oraz uczelnianym kołom naukowym uczestniczenia w wybranych działaniach realizowanych przez Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach,
  • przygotowywanie dla studentów uczestniczących w działaniach partnera odpowiednich zaświadczeń o zakresie i sposobie wykonania powierzonych obowiązków,
  • promowanie ANS TWP w szkołach, w których Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach realizuje szkolenia i kursy, w tym szczególnie w szkołach ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego,
  • promocję w postaci umieszczania logo Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach w materiałach promocyjnych, na stronie internetowej i w komunikatach o wspólnych działaniach.

To kolejne porozumienie, które zostało zawarte przez Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Fotogaleria

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie