Powiat Policki

Urodziny Świdwia. 60-lat Rezerwatu Przyrody

Wczoraj, 20 lutego minęła 60. rocznica uznania Rezerwatu Przyrody Świdwie, rezerwatu faunistycznego (ornitologicznego), ujętego w konwencji z Ramsar.

Opublikowane

w dniu

Rezerwat był powołany dla ochrony licznej populacji żurawia, ale w jego rejonie stwierdzono do tej pory obecność około 165 lęgowych gatunków ptaków, co stanowi około 70% całego bogactwa awifauny lęgowej w naszym kraju, co jest bardzo wysoką wartością i świadczy o unikatowej wartości tego obszaru ochrony przyrody.

Zdjęcia przedstawiają: parę lęgową żurawi, które powróciły do Zalesia już 6 lutego oraz bielika, który często poluje w Rezerwacie Świdwie.

Tekst i zdjęcia: dr Tadeusz Leśnik

 

CZASY „SZERYFA’

W pierwszej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku nad jeziorem Świdwie pojawiła się grupa studentów -leśników z Poznania. Dokonywali oni rekonesansu przyrodniczego Puszczy Wkrzańskiej. W trakcie prac dostrzeżono wartość przyrodniczą terenów dzisiejszego rezerwatu Świdwie. Szczególną uwagę zwrócono na ornitofaunę, czyli ptaki. Jeden z badaczy, Jerzy Noskiewicz powrócił wkrótce nad jezioro, skupił wokół siebie grono zapaleńców, amatorów ornitologii. Koledzy nazwali go Szeryfem i tak już pozostało. Wkrótce powołano Szczecińskie Koło Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.

Pierwszą siedzibą Koła i jednocześnie mieszkaniem Szeryfa był stary barakowóz ustawiony nad Gunicą, w miejscu gdzie obecnie stoi wieża obserwacyjna. Buda ogrzewana była tzw „kozą”, na której zresztą też gotowano. Wodę brano z Gunicy, a prądu elektrycznego doczekano się po kilku latach. Szeryf utrzymywał się z dorywczej pracy w lesie. Pozostawiana na łasce boskiej buda była od czasu do czasu podpalana przez okolicznych kłusowników dbających o monopol na eksploatację jeziora.

Mimo spartańskich warunków, „banda oszołomów”, przygotowała i złożyła w 1958 roku pełny wniosek o powołanie rezerwatu przyrody. Już po pięciu latach w 1963 roku stosowny minister raczył powołać rezerwat „Jezioro Świdwie”, który miał powierzchnię 382 ha, a głównym celem była ochrona lęgowisk żurawi.

Współpracowano ze Stacją Ornitologiczną PAN w Górkach Wschodnich; badano szlaki wędrówek ptaków, co pozwoliło zakwalifikować ten teren jako ważny przystanek w ich corocznych podróżach. Dopiero w 1974r. uznano Stację Ornitologiczną Świdwie za jednostkę prawną, co oznaczało, że od tej pory będzie utrzymywana z budżetu państwa, a nie jak dotąd z prywatnych kieszeni grupy zapaleńców.
Szeryfowi i jego współpracownikom naczelnik gminy Police przyznał nową siedzibę, najmniej zdewastowane gospodarstwo w opuszczonej przez ludzi wsi Bolków. De facto Bolków leży w gminie Dobra, ale to drobny szczegół. Za luksus trzeba zapłacić i wszyscy zakasali rękawy i wzięli się do remontu. Szeryf z ornitologa stał się : murarzem, dekarzem, stolarzem, zdunem?., lepiej lub gorzej opanował wszystkie zawody budowlane.
Nowy obiekt zaczął pełnić rolę bazy dla przyrodników badających rezerwat i stał się miejscem gdzie o każdej porze można było dostać kubek gorącej herbaty ( czasami bez cukru , bo kartki ) i ciepły kąt do spania. Stację odwiedzali różni ludzie i jeszcze teraz spotykamy się z wypowiedzią … „byłam/byłem tu 30 lat temu…i pamiętam?…. Oprócz „przelotnych ptaków”, wiele osób związało się ze stacją na długie lata. Jedni prowadzili tu badania, inni po prostu pomagali w pracy, jeszcze inni dokumentowali przyrodę i czas. Ciekawe dlaczego bardzo nielicznie zachowały się fotografie obrazujące zwykłą, codzienną pracę a jak stosunkowo wieloma zapisano w pamięci nieliczne bądź co bądź przyjęcia lub bale sylwestrowe.?
Oczywiście nie przerywano badań naukowych a nawet rozszerzono ich zakres m.in. badając sukces lęgowy bielików gniazdujących na całym Pomorzu Zachodnim i Ziemi Gorzowskiej.
W 1988 roku znacznie rozszerzono tereny objęte ochroną, bo aż do 891 ha. Dzięki temu łatwiej można zachować różnorodne środowiska. Rezerwat Świdwie został nobilitowany zgłoszeniem do międzynarodowej Konwencji „Ramsar”.
17 kwietnia 1989 roku Jerzy Noskiewicz zmarł.
Późniejsza szybka rotacja mecenasów i „szeryfków” doprowadziła do upadku Stacji. Obecnie Stacja oczekuje na remont kapitalny i wszystko wskazuje że wkrótce zostanie rozpoczęta jej odbudowa.
Źródło: www.swidwie.pl

Powiat Policki

Umowa na przebudowę drogi w Ustowie podpisana. 

W Starostwie Powiatowym w Policach Shivan Fate, Starosta Policki, w obecności Małgorzaty Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, podpisał umowę z wykonawcą, firmą Strabag. Przekazanie placu budowy odbędzie się 7 listopada, a roboty, które potrwają 12 miesięcy, rozpoczną się po zatwierdzeniu czasowej organizacji ruchu na czas budowy.

Opublikowane

w dniu

To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia Gminy Kołbaskowo. Jestem szczęśliwy, że uda nam się ją doprowadzić do końca. Kosztuje ona prawie 11.5 mln złotych, w czym partycypuje także Gmina Kołbaskowo, za co bardzo dziękuję. – powiedział Shivan Fate, Starosta Policki.

Małgorzata Schwarz podkreślała, że jest to ukoronowanie dwunastoletnich zabiegów Gminy Kołbaskowo o realizację tej inwestycji.

Jest to jednocześnie zakończenie procesu inwestowania na tzw. przyodrzańskiej magistrali, myślę, że dzięki temu mieszkańcy Gminy Kołbaskowo będą poruszali się bezpiecznie, a sami mieszkańcy Ustowa poczują się, że są równie ważni, jak inni z Powiatu Polickiego. – powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Zakres tej inwestycji obejmuje przebudowę drogi na odcinku 1 km przez całą miejscowość Ustowo. Ma ona na celu zwiększenie komfortu mieszkańców i poprawy bezpieczeństwa oraz zapewnienia prawidłowego odwodnienia pasa drogowego. Na niniejszym odcinku istniejąca konstrukcja jezdni ma zły stan techniczny – posiada liczne spękania, ubytki, wyboje i zapadnięcia, brak ciągłości chodników oraz brak wymaganej szerokości zarówno jezdni jak i chodników.

Pełny zakres inwestycji obejmuje:

– przebudowę drogi powiatowej na odcinku 1 km (zaprojektowana szerokość jezdni wynosi 6,00 m)

– przebudowę zjazdów, skrzyżowań, zatoki autobusowej oraz przystanków autobusowych;

– regulację wysokościową istniejącej infrastruktury technicznej;

– usunięcie 6 szt. drzew będących w kolizji z inwestycją;

– budowę sieci kanalizacji deszczowej o długości ok. 943,8 m wraz z przyłączami, wpustami i studniami betonowymi;

– likwidację kolizji z siecią oświetlenia drogowego, siecią ENEA Operator Sp. z o.o. i Orange Polska S.A.

– budowę kanału technologicznego.

Łączna kwota przeznaczona na remont to 11,5 mln zł. Na przebudowę tego odcinka drogi Starostwo Powiatowe w Policach otrzymało 50% wartości inwestycji ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – umowa została zawarta w dniu 28 maja tego roku. Druga połowa to wkład własny Starostwa Powiatowego i gminy Kołbaskowo.

Podczas spotkania Starosta Policki podpisał też z Małgorzata Schwarz umowę w zakresie pomocy finansowej w formie dotacji celowej w kwocie 700 tys. zł na dofinansowanie inwestycji rozbudowy drogi powiatowej Szczecin – Warnik na odcinku Szczecin- Stobno.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zamknięcie odcinka drogi powiatowej w Stobnie na czas prac

Mieszkańcy Stobna muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym. Od poniedziałku, 21 października, na potrzeby przeprowadzenia prac bitumicznych zostanie zamknięty dla ruchu odcinek drogi powiatowej znajdujący się między ulicą Osiedle pod Lipami a miejscowością Stobno. Planowane prace dotyczą nie tylko wymienionego odcinka, ale i samej miejscowości Stobno, gdzie ruch pojazdów będzie odbywać się wahadłowo, kontrolowany przez sygnalizację świetlną.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcy robót drogowych przewidują, iż utrudnienia te potrwają blisko miesiąc. Kierowcom zaleca się korzystanie z alternatywnych tras, które wyznaczono przez Mierzyn, Skarbimierzyce, Dołuje, wracając na drogę w Stobnie. Zarówno drogi powiatowe, jak i droga krajowa zostały uwzględnione w oznakowanym objeździe. Lokalne władze proszą mieszkańców o wyrozumiałość i dostosowanie się do tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Poprawa bezpieczeństwa drogowego pomiędzy Warzymicami a Będargowem

Rozpoczynają się prace mające na celu wzmocnienie poboczy kruszywem na drodze łączącej miejscowości Warzymice i Będargowo. Zamierzone działania rozpoczną się i zakończą w listopadzie bieżącego roku, co jest odpowiedzią na liczne zgłoszenia i oczekiwania mieszkańców obszaru powiatu polickiego.

Opublikowane

w dniu

Prace te mają charakter tymczasowy, lecz ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z tego odcinka drogowego. Inicjatywa ta jest efektem aktywnych działań i dialogu pomiędzy władzami lokalnymi, radą rodziców szkoły znajdującej się w tej okolicy, przedstawicielami sołectwa, jak również samorządem gminy.

Równocześnie do działań związanych z utwardzaniem poboczy gmina przygotowuje pełny projekt budowlany, który ma zrewolucjonizować infrastrukturę drogową na ww. odcinku. Przedmiotowy plan inwestycji obejmuje kilka kluczowych elementów: przebudowę konstrukcji jezdnej, wprowadzenie kanalizacji deszczowej, stworzenie dróg dla ruchu pieszego i rowerzystów oraz budowę nowego chodnika. Starania o uzyskanie odpowiedniego finansowania są już w toku. Wszystkie działania są ukierunkowane na realizację remontu w kolejnym roku.

Zdj. Starostwo Powiatowe w Policach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie