Region

Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności

Na początku czerwca w Nowym Domu Poselskim w Warszawie miało miejsce niezwykłe wydarzenie zorganizowane przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich, Ogólnopolską Sieć Uniwersytetów Ludowych oraz Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Konferencji nadano tytuł „Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności”.

Opublikowane

w dniu

Uniwersytety ludowe to wielki dorobek, wspaniały typ instytucji, która łączy wiele bardzo ważnych dla nas wszystkich elementów – oddolność, inicjatywę, znajomość lokalności, połączenie z refleksją aksjologiczną wyższego rzędu. Jest to na tyle cenne, że jako państwo polskie wspieramy te działania. – powiedział podczas konferencji Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. dr hab. Piotr Gliński.

Wicepremier zadeklarował potrzebę dalszego rozwijania programu, na który obecnie przeznaczone jest niecałe 10 mln zł rocznie.

Myślę, że więcej środków publicznych powinno być przeznaczane na te cele, ale też krok po kroku, bo w tej chwili budujemy nowe instytucje. 2/3 polskich uniwersytetów ludowych, które funkcjonują w tym programie, to są nowe instytucje, więc jest to dość duży obszar. Ale jednocześnie jest to materia, która musi się rozwijać, kształtować – zaznaczył minister kultury.

Odnosząc się do przyszłości uniwersytetów ludowych w Polsce i wyzwań, jakie przed nimi stoją wicepremier wyraził nadzieję na ich dalszy, prężny rozwój.

Marzyłoby mi się, żeby za pięć lat w Polsce nie były 33, a 333 uniwersytety ludowe. Mamy dostatecznie prężne społeczeństwo wiejskie i w każdej gminie polskiej powinien być uniwersytet ludowy. One mogą być przecież bardzo różne – to jest formuła otwarta i ciekawa, formuła łącząca pokolenia – podkreślił prof. Piotr Gliński.

W poszczególnych sesjach wzięło udział kilkunastu przedstawicieli uniwersytetów ludowych z całej Polski. Wśród prelegentów znalazła się Prezes Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego Angelika Felska, która wygłosiła referat pod tytułem: „W odpowiedzi na współczesne wyzwania społeczne”. Prelekcja mała na celu przedstawienie tego przed jakimi w obliczu współczesnych problemów społecznych jak np. pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie stanęły polskie uniwersytety ludowe.

Przed wybuchem pandemii COVID-19 nie potrafiliśmy sobie wyobrazić działalności UL w sieci, jednak sytuacja zmusiła nas do podjęcia tego wyzwania i dziś wiemy, że jest to trudne ale możliwe – mówiła w swoim wystąpieniu Angelika Felska. Także szybkie zaangażowanie się w naukę języka polskiego przez wiele uniwersytetów ludowych po raz kolejny pokazało, że są to placówki bardzo szybko dostosowujące się do aktualnych problemów społecznych i skutecznie pomagać swoim odbiorcą. Jestem przekonana, że dzięki tej elastyczności UL-e nigdy nie zginęły z kart placówek edukacji pozaformalnej dla człowieka dorosłego i działają nieprzerwanie od 101 lat.

Na czasie

Exit mobile version