Między Nami

Uniemyśl. Z Bosmanem robimy wiochę na 102!

Mieszkańcy Uniemyśla, dzięki wsparciu programu „Bosman dla Regionu” od kilku miesięcy wspólnie pracują na rzecz wsi, uczestniczą w warsztatach, a także… wymyślili wiejski oficjalny symbol wsi. Zdaniem mieszkańców Uniemyśla został nim sympatyczny bóbr, który może i obecnie jest bardziej dokuczliwym sąsiadem, ale nie można odmówić mu dobrej pracy i sympatycznego wyglądu.

Opublikowane

w dniu

Głównym problemem małych społeczności wiejskich jest trudność we wspólnej integracji mieszkańców – mówi Radosław Maćkowiak, mieszkaniec Uniemyśla oraz inicjator całej akcji. Oddalenie ośrodków kulturalnych, trudności z dojazdem do większej aglomeracji powodują, że mieszkańcy nie uczestniczą w życiu społecznym. Taki problem został zdefiniowany także w sołectwie Uniemyśl liczącym ok. 380 mieszkańców. Mieszkańcy widząc problem, a zarazem potencjał drzemiący w sołectwie zaproponowali działania mające na celu zaangażowanie mieszkańców w celu aktywizacji ukrytych zasobów, pomysłów, wykorzystując istniejącą infrastrukturę oraz historię miejscowości.

W ramach projektu został wyłoniony w konkursie wiejskim oficjalny i rozpoznawalny symbol wsi, z którym identyfikować się będą mieszkańcy, który umieszczany będzie na elementach architektury wiejskiej. Już wiadomo, że symbolem wsi będzie bóbr, którego spotkać można w pobliskiej rzeczce Karpince. Zwycięzca konkursu zostanie nagrodzony atrakcyjną nagrodą rzeczową podczas Biesiady z okazji zakończenia projektu, która odbędzie się w sobotę, 3 października br. w Uniemyślu. Wykorzystując zadrzewiony obszar w centrum wsi w ramach działań integrujących społeczność wiejską mieszkańcy przygotowali w ramach prac społecznych ogólnodostępne miejsce wspólnych spotkań na świeżym powietrzu poprzez uprzątnięcie terenu, zakup i złożenie wiatki edukacyjno – rekreacyjnej wraz ze stołami piknikowymi. Na terenie tym, który przed drugą wojną światową stanowił cmentarz zostanie przygotowana tablica informacyjno – turystyczna o historii tego miejsca. W centrum wsi mieszkańcy zabudowali na stałe trzy maszty flagowe z flagami Polski, Unii Europejskiej oraz Gminy Police.

Mieszkańcy w ramach wzajemnej współpracy pragną na stałe upiększyć swoje otoczenie poprzez nasadzenie wieloletniej roślinności w przestrzeni publicznej wsi, zakup donic, skrzyń oraz narzędzi ogrodniczych w celu utrzymania zieleni – mówi Agnieszka Maciuszonek, sołtys Uniemyśla.

W ramach zbliżenia międzypokoleniowego w sołectwie został zorganizowany cykl dwóch warsztatów rękodzieła, które poprowadzone zostały przez mieszkańców wsi pasjonujących się tą sztuką. W warsztatach udział wzięło ok. 20 osób. Spotkania te pozwoliły na międzypokoleniową wymianę wiedzy i umiejętności artystycznych mieszkańców. Dzięki uprzejmości Pani Sołtys warsztaty zorganizowano wietlicy wiejskiej w Uniemyślu z zachowaniem dystansu społecznego.

Na zakończenie projektu w ramach jego podsumowania planowana jest wspólna wiejska biesiada połączona z wystawą artystyczną przygotowanych przez mieszkańców prac rękodzieła – dodaje Radosław Maćkowiak. W ramach biesiady zorganizowany zostanie poczęstunek oraz przygotowane ognisko dla wszystkich mieszkańców Uniemyśla.

Trwałość zrealizowanego projektu zawiera się nie tylko w jego twardych rezultatach – także w symbolu rozpoznawalności wsi wśród całego powiatu polickiego, który będzie cieszył oko każdego mieszkańca, czy turystę. Fotografie, nowy symbol wsi i prace rękodzieła pozwolą na utworzenie stałej galerii w świetlicy wiejskiej. Utworzone miejsce spotkań mieszkańców przysłuży się zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym Uniemyśl w pieszych lub rowerowych wycieczkach nad Zalew Szczeciński, a zakupiony sprzęt będzie służył mieszkańcom w celach dalszej integracji także po zakończeniu realizacji tego projektu.

Rady Sołeckie Uniemyśla, Niekłończycy, Dębostrowa i Drogoradza, „Sama Rama” i OSiR Police zapraszają na 2. Rowerowy Rajd Szlakiem Sołeckim po Gminie Police, który odbędzie się w sobotę, 3 października br. Spotykamy się o godz. 10.00 przed pomnikiem Jana Pawła II gdzie z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły zapalimy znicze i złożymy wiązankę kwiatów. Potem ruszamy ścieżką rowerową przez Jasienicę , Dębostrów, Niekłończycę do Uniemyśla. Tu przy lapidarium na terenie poniemieckiego cmentarza o godz. 12.00 Burmistrz Polic uroczyście odda do użytku wiatę-schronienie dla turystów. Dalsza część rajdu to przejazd krajoznawczy przez tereny poszczególnych sołectw. Zakończenie i poczęstunek odbędzie się tym razem na placu rekreacyjnym przy Świetlicy Rady Sołeckiej w Uniemyślu. Oczywiście, że wszyscy zgłoszeni uczestnicy imprezy otrzymają okolicznościowe znaczki. Należy pamiętać, że impreza organizowana jest w czasie pandemii i dlatego możemy przyjąć tylko ograniczoną ilość osób. W związku z tym zgłoszenia na imprezę proszę przesyłać na adres: wgaw@wp.pl jak zwykle decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w imprezie bezpłatny. Wszyscy uczestnicy powinni posiadać maseczki.

Projekt finansowany w ramach Programu „Bosman dla Regionu”

Na czasie

Exit mobile version