Gmina Police

Uniemyśl: Ratuję bo umiem

Stowarzyszenie Strefa Pozytywnych Zmian w ramach programu grantowego Fundacji Orlen „Moje miejsce na ziemi” zrealizowało w Uniemyślu projekt pod nazwą „Ratuję bo umiem”.

Opublikowane

w dniu

Celem projektu było przekazanie wiedzy mieszkańcom poprzez szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W bezpłatnym szkoleniu uczestniczyły zarówno dzieci, jak i dorośli. Zainteresowanie przewyższyło nasze oczekiwania, z tego względu zmuszeni zostaliśmy do zrealizowania szkolenia w dwóch turach. Szkolenia skierowane do mieszkańców przy czynnej współpracy z Sołtysem i Radą Sołecką odbyły się 11 i 18 marca w świetlicy wiejskiej w Uniemyślu.

Sołectwo Uniemyśl leży w znacznym oddaleniu od najbliższej stacji pogotowia ratunkowego, dojazd służb medycznych zajmuje zazwyczaj do 15 – 20 minut. Dojazd pomocy medycznej zajmuje cenny czas, podczas którego świadkowie – najczęściej mieszkańcy, sąsiedzi mogą uratować życie poszkodowanego. Od momentu zatrzymania oddechu, a w rezultacie krążenia u poszkodowanego, człowiek ma tylko ok. 4 minut na reakcję, bez właściwej pomocy ze strony świadków zdarzenia – poszkodowany, szczególnie nieprzytomny lub ciężko ranny ma znikome szanse na przeżycie.

Mieszkańcy często nie mają podstawowej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, nie wiedzą jak mogą pomóc, w jaki sposób poprawnie zareagować, boją się czy nie zaszkodzą bardziej, nie mają wiedzy, jak rozpoznać podstawowe stany nagłe, będące najczęstszą przyczyną śmierci Polaków np. zawał, udar, zakrztuszenie, nie wiedzą jak postąpić, aby utrzymać osobę poszkodowaną przy życiu do momentu przyjazdu służb ratunkowych.

Realizacja warsztatów z zakresu ratownictwa i pierwszej pomocy przedmedycznej zostało podzielone na bloki tematyczne:

  • Omówienie znaczenia krwi w organizmie, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, zasady obsługi defibrylatorów AED, tamowania krwotoków zagrażających życiu, teoria oraz ćwiczenia z fantomem.

  • Omówienie postępowania w przypadku upadków, urazów kręgosłupa, postępowanie w przypadku utonięć, złamań oraz hipotermii.

  • Omówienie rozpoznawania i postępowania w przypadku udarów, zawałów serca, wstrząsów, odwodnień, zatorów, poznanie zasad zabezpieczania poszkodowanych w pozycji bezpiecznej i przeciwwstrząsowej.

  • Omówienie postępowania w przypadku wypadków komunikacyjnych, zasad ewakuacji z pojazdów i miejsc niebezpiecznych

Efektem szkolenia będzie na pewno wzrost zaangażowania mieszkańców w czynne akcje ratunkowe przed przyjazdem pogotowia, dzięki nabyciu przez uczestników odpowiednich i adekwatnych nawyków w przypadku zdarzeń nagłych czy wypadków.

Zakupione w ramach projektu urządzenia służące do ćwiczeń po zakończeniu projektu będą stanowić bazę do ciągłego doskonalenia umiejętności dzieci, młodzieży oraz wszystkich chętnych pragnących zdobyć wiedzę, w jaki sposób ratować innych. Będą udostępniane mieszkańcom podczas spotkań i zajęć w świetlicy wiejskiej czy wiejskich festynów.

Szkolenie zostało sfinansowane ze środków Fundacji Orlen, która wspiera organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe z całej Polski w realizacji działań w swoich małych ojczyznach.

Prezes Stowarzyszenia

Strefa Pozytywnych Zmian

Radosław Maćkowiak

Sfinansowano ze środków Fundacji Orlen

Gmina Police

Uroczyste otwarcie terenów wypoczynkowych nad Łarpią

We wtorek 18 lipca burmistrz Polic wraz z zaproszonymi gośćmi uroczyście otworzył tereny rekreacyjne nad Łarpią.

Opublikowane

w dniu

W bezpośrednim sąsiedztwie starówki ze zrewitalizowaną zabudową zabytkową rozbudowano i zagospodarowano tereny nadwodne z miejscami cumowania kajaków. Atrakcyjne przyrodniczo tereny z dostępem do wody, połączono ciągami pieszymi i rowerowymi wraz z miejscami rekreacji w sposób zapewniający integracyjne miejsca wypoczynku i rekreacji, organizacji wspólnych imprez zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów.

Obiekt, który dzisiaj oficjalnie otwieramy, jest kolejnym etapem realizacji rewitalizacji Starego Miasta oraz zwieńczeniem ponad 20-letniej współpracy z miastem Pasewalk – powiedział burmistrz Polic Władysław Diakun.

Czytaj dalej

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie