Gmina Police

Uniemyśl: Ratuję bo umiem

Stowarzyszenie Strefa Pozytywnych Zmian w ramach programu grantowego Fundacji Orlen „Moje miejsce na ziemi” zrealizowało w Uniemyślu projekt pod nazwą „Ratuję bo umiem”.

Opublikowane

w dniu

Celem projektu było przekazanie wiedzy mieszkańcom poprzez szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W bezpłatnym szkoleniu uczestniczyły zarówno dzieci, jak i dorośli. Zainteresowanie przewyższyło nasze oczekiwania, z tego względu zmuszeni zostaliśmy do zrealizowania szkolenia w dwóch turach. Szkolenia skierowane do mieszkańców przy czynnej współpracy z Sołtysem i Radą Sołecką odbyły się 11 i 18 marca w świetlicy wiejskiej w Uniemyślu.

Sołectwo Uniemyśl leży w znacznym oddaleniu od najbliższej stacji pogotowia ratunkowego, dojazd służb medycznych zajmuje zazwyczaj do 15 – 20 minut. Dojazd pomocy medycznej zajmuje cenny czas, podczas którego świadkowie – najczęściej mieszkańcy, sąsiedzi mogą uratować życie poszkodowanego. Od momentu zatrzymania oddechu, a w rezultacie krążenia u poszkodowanego, człowiek ma tylko ok. 4 minut na reakcję, bez właściwej pomocy ze strony świadków zdarzenia – poszkodowany, szczególnie nieprzytomny lub ciężko ranny ma znikome szanse na przeżycie.

Mieszkańcy często nie mają podstawowej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, nie wiedzą jak mogą pomóc, w jaki sposób poprawnie zareagować, boją się czy nie zaszkodzą bardziej, nie mają wiedzy, jak rozpoznać podstawowe stany nagłe, będące najczęstszą przyczyną śmierci Polaków np. zawał, udar, zakrztuszenie, nie wiedzą jak postąpić, aby utrzymać osobę poszkodowaną przy życiu do momentu przyjazdu służb ratunkowych.

Realizacja warsztatów z zakresu ratownictwa i pierwszej pomocy przedmedycznej zostało podzielone na bloki tematyczne:

  • Omówienie znaczenia krwi w organizmie, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, zasady obsługi defibrylatorów AED, tamowania krwotoków zagrażających życiu, teoria oraz ćwiczenia z fantomem.

  • Omówienie postępowania w przypadku upadków, urazów kręgosłupa, postępowanie w przypadku utonięć, złamań oraz hipotermii.

  • Omówienie rozpoznawania i postępowania w przypadku udarów, zawałów serca, wstrząsów, odwodnień, zatorów, poznanie zasad zabezpieczania poszkodowanych w pozycji bezpiecznej i przeciwwstrząsowej.

  • Omówienie postępowania w przypadku wypadków komunikacyjnych, zasad ewakuacji z pojazdów i miejsc niebezpiecznych

Efektem szkolenia będzie na pewno wzrost zaangażowania mieszkańców w czynne akcje ratunkowe przed przyjazdem pogotowia, dzięki nabyciu przez uczestników odpowiednich i adekwatnych nawyków w przypadku zdarzeń nagłych czy wypadków.

Zakupione w ramach projektu urządzenia służące do ćwiczeń po zakończeniu projektu będą stanowić bazę do ciągłego doskonalenia umiejętności dzieci, młodzieży oraz wszystkich chętnych pragnących zdobyć wiedzę, w jaki sposób ratować innych. Będą udostępniane mieszkańcom podczas spotkań i zajęć w świetlicy wiejskiej czy wiejskich festynów.

Szkolenie zostało sfinansowane ze środków Fundacji Orlen, która wspiera organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe z całej Polski w realizacji działań w swoich małych ojczyznach.

Prezes Stowarzyszenia

Strefa Pozytywnych Zmian

Radosław Maćkowiak

Sfinansowano ze środków Fundacji Orlen

Gmina Police

Kolejny seans kina pod chmurką już w sierpniu na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Tym razem w ramach letniego kina plenerowego zapraszamy na seans „Masz ci los!” – polską komedię w gwiazdorskiej obsadzie, która dostarczy widzom emocjonujących wrażeń i sporej dawki dobrego humoru! Zasiądźcie więc wygodnie w leżakach i spędźcie wakacyjny wieczór, rozkoszując się seansem na świeżym powietrzu!

Opublikowane

w dniu

Masz ci los!” to nowa nieobliczalna komedia twórców „Planety Singli” i „Juliusza”, w której w zaskakujących rolach zobaczymy m.in. Izabelę Kunę, Piotra Głowackiego, Sonię Bohosiewicz, Rafała Rutkowskiego, Roberta Wabicha i Mariana Dziędziela, a także utalentowanych aktorów młodego pokolenia: Michała Sikorskiego i Wiktorię Kruszczyńską.

Podczas stypy po pogrzebie kochanego dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi dziadek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz…

Do gry niespodziewanie wkracza także ksiądz okolicznej parafii, który doskonale wie co knują krewni i sam chętnie odświeżyłby kościół (i nie tylko) przy pomocy pieniędzy z wygranej. Zaczyna się wyścig na pomysły, intrygi i podstępy. Najlepiej takie, żeby fortuną podzielić się z możliwie najmniejszą liczbą pozostałych. A najchętniej z nikim. Człowiek jest ludzki… ale nie gdy chodzi o rodzinę i wielkie pieniądze!*

*Opis dystrybutora filmu

Kiedy? 09.08.2024 r., godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Police

Rozpoczyna się remont Urzędu Stanu Cywilnego w Policach

Mieszkańcy Polic  powinni przygotować się na tymczasowe utrudnienia związane z remontem Urzędu Stanu Cywilnego w Policach. Prace rozpoczną się 29 lipca i mają potrwać do końca września. W związku z remontem, bieżąca obsługa interesantów będzie realizowana w ograniczonym zakresie. Władze zapewniają, że pomimo prowadzonych prac, uroczystości zaślubin będą odbywały się zgodnie z planem, bez zakłóceń.

Opublikowane

w dniu

Z uwagi na prace remontowe, wynika konieczność adaptacji pomieszczeń sali ślubów na parterze na tymczasowe miejsce obsługi. Dla załatwienia najpilniejszych spraw urząd przygotował dwa stanowiska, które mają zapewniać kontynuację najważniejszych usług. Mieszkańcy mogą oczekiwać, że ich wizyta w urzędzie może potrwać dłużej niż zwykle.
Urzędnicy pragną przypomnieć, że wiele spraw można załatwić elektronicznie, co pozwoli na ograniczenie konieczności osobistej wizyty. Wszystkim interesantom radzi się planowanie swoich wizyt w urzędzie z większym wyprzedzeniem i śledzenie komunikatów na stronie internetowej, a także zachowanie cierpliwości i wyrozumiałości w tym wyjątkowym okresie.

Czytaj dalej

Gmina Police

60. Etapowe Regaty Turystyczne – Trzebież w rytmie szant

Już w najbliższy piątek, 19 lipca, w malowniczej Trzebieży rozpoczną się wyjątkowe 60. Etapowe Regaty Turystyczne. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na godzinę 11 przy głównym maszcie trzebieskiej mariny, a wśród uczestników znajdzie się blisko 270 żeglarzy na 76 jachtach. Uczniów tętniącego życiem wolnym harmonogramem weekendu będzie koncert szantowy w sobotni wieczór oraz uroczyste zakończenie regat w niedzielę.

Opublikowane

w dniu

Konkurencja startuje w Trzebieży, a pierwszy etap zakończy się w Nowym Warpnie. Podczas regat żeglarze przemierzą wody Zalewu Szczecińskiego, docierając do Stepskich z metą w Trzebieży 27 lipca, gdzie na triumfatorów czekać będzie Puchar Burmistrza Polic. Trasa zarysowuje malowniczą pętlę po zalewie, co sprawia, iż zawody te stają się prawdziwym testem nawigacyjnym i żeglarskim.

Gmina Police tradycyjnie wspiera wydarzenie, co dodatkowo podkreśla lokalny patriotyzm i zaangażowanie w rozwój sportów wodnych. Wieczorem po zmaganiach, atmosferę podgrzeje koncert szanty, w czasie którego usłyszymy znane i lubiane „Ryczące Dwudziestki”, a także „4 Refy” oraz „Zemsta Księżnej Anny”.

Z racji jubileuszu, szczególnym punktem programu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej kapitana Andrzeja Mendygrała. Uroczystość nabierze wyjątkowego charakteru dzięki pamięci tego wybitnego żeglarza i pedagoga.

Organizatorzy, w tym Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, przygotowali kompleksową agendę zarówno dla zawodników, jak i dopingujących kibiców. Szerokie żagle, słońce nad horyzontem i szanty w tle – to wszystko czeka na uczestników i sympatyków żeglarstwa podczas 60. Etapowych Regat Turystycznych w powiecie polickim.

Fot. Piotr Jurszo

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie