Gmina Police

Ufniarz: Nie pozwólmy, by burmistrz odebrał mieszkańcom Polic budżet obywatelski!

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Policach, burmistrz Władysław Diakun poinformował radnych, że w tym roku nie odbędzie się głosowanie nad projektami budżetu obywatelskiego.  

Opublikowane

w dniu

Brak pieniędzy, to argument, zdaniem burmistrza Diakuna, który przeważył, by podjąć taką a nie inną decyzję.

Ale na pomniki, obeliski, skwery, podwyżki diet i wynagrodzeń pieniądze się jakoś znajdują – kontrargumentuje radny Ufniarz.

Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu terytorialnego, w ramach którego wyznaczona odgórnie kwota wydatków przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez społeczeństwo lokalne (indywidualnie lub przez odpowiednie organizacje). Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i współzarządzania.

Dzięki projektom zgłoszonym przez mieszkańców Polic udało się wykonać wiele inwestycji, w tym między innymi place rowerowe w przedszkolach, miejsca rekreacyjne w wielu sołectwach, obiektów sportowych(boisk, kortów tenisowych), remontów remiz strażackich, sygnalizacji świetlnej przy SP 8.

Grzegorz Ufniarz, radny miejski Stowarzyszenia Polska 2050, wystąpił z apelem do burmistrza Polic, Władysława Diakuna, by ten nie likwidował budżetu obywatelskiego.

Nie możemy pozwolić, by burmistrz odebrał mieszkańcom Polic budżet obywatelski! BO, to obecnie jedyne narzędzie dla mieszkańców Gminy Police, dzięki któremu możemy SAMI wpływać na zmianę naszego otoczenia, dzięki któremu możemy lokować w naszej gminie obiekty, których brakuje, których oczekujemy i które są nam potrzebne. Dlatego złożyłem wniosek radnego o to, by w TYM roku przeprowadzić procedury naboru projektów i głosowania nad projektami do realizacji w roku 2023. – napisał na swoim blogu radny Ufniarz.

WNIOSEK RADNEGO

Szanowny Panie Burmistrzu Zwracam się z wnioskiem o uruchomienie w roku 2022 procedury realizacji Polickiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 poprzez zorganizowanie konsultacji zasad, przeprowadzenie naboru wniosków od mieszkańców oraz przeprowadzenie głosowania nad wyborem zgłoszonych projektów do realizacji w roku 2023. Budżet Obywatelski jest narzędziem, które pozwala mieszkańcom bezpośrednio wpływać na zmianę ich otoczenia. Mieszkańcy, dzięki swojej kreatywności i aktywności mogą zmieniać, polepszać przestrzeń publiczną Gminy Police. Mogą też realizować takie zamierzenia, których nie oferują im władze samorządowe. Budżet obywatelski jest bardzo ważnym narzędziem wzmacniającym więź i poczucie uczestnictwa mieszkańców w rozwoju ich miasta i gminy. Uważam, że decyzja o rezygnacji z PBO i podnoszone dotychczas przez Pana argumenty o braku środków finansowych nie są dostatecznym usprawiedliwieniem dla zarzucania PBO, zwłaszcza porównując to z propozycjami innych wydatków inwestycyjnych zaplanowanych w Budżecie Gminy Police na rok 2022. Dlatego apeluję, wnioskuję i proszę, aby przeprowadzona została procedura PBO w Policach na rok 2023.

Grzegorz Ufniarz – radny Rady Miejskiej w Policach

Gmina Police

Rozpoczyna się remont Urzędu Stanu Cywilnego w Policach

Mieszkańcy Polic  powinni przygotować się na tymczasowe utrudnienia związane z remontem Urzędu Stanu Cywilnego w Policach. Prace rozpoczną się 29 lipca i mają potrwać do końca września. W związku z remontem, bieżąca obsługa interesantów będzie realizowana w ograniczonym zakresie. Władze zapewniają, że pomimo prowadzonych prac, uroczystości zaślubin będą odbywały się zgodnie z planem, bez zakłóceń.

Opublikowane

w dniu

Z uwagi na prace remontowe, wynika konieczność adaptacji pomieszczeń sali ślubów na parterze na tymczasowe miejsce obsługi. Dla załatwienia najpilniejszych spraw urząd przygotował dwa stanowiska, które mają zapewniać kontynuację najważniejszych usług. Mieszkańcy mogą oczekiwać, że ich wizyta w urzędzie może potrwać dłużej niż zwykle.
Urzędnicy pragną przypomnieć, że wiele spraw można załatwić elektronicznie, co pozwoli na ograniczenie konieczności osobistej wizyty. Wszystkim interesantom radzi się planowanie swoich wizyt w urzędzie z większym wyprzedzeniem i śledzenie komunikatów na stronie internetowej, a także zachowanie cierpliwości i wyrozumiałości w tym wyjątkowym okresie.

Czytaj dalej

Gmina Police

60. Etapowe Regaty Turystyczne – Trzebież w rytmie szant

Już w najbliższy piątek, 19 lipca, w malowniczej Trzebieży rozpoczną się wyjątkowe 60. Etapowe Regaty Turystyczne. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na godzinę 11 przy głównym maszcie trzebieskiej mariny, a wśród uczestników znajdzie się blisko 270 żeglarzy na 76 jachtach. Uczniów tętniącego życiem wolnym harmonogramem weekendu będzie koncert szantowy w sobotni wieczór oraz uroczyste zakończenie regat w niedzielę.

Opublikowane

w dniu

Konkurencja startuje w Trzebieży, a pierwszy etap zakończy się w Nowym Warpnie. Podczas regat żeglarze przemierzą wody Zalewu Szczecińskiego, docierając do Stepskich z metą w Trzebieży 27 lipca, gdzie na triumfatorów czekać będzie Puchar Burmistrza Polic. Trasa zarysowuje malowniczą pętlę po zalewie, co sprawia, iż zawody te stają się prawdziwym testem nawigacyjnym i żeglarskim.

Gmina Police tradycyjnie wspiera wydarzenie, co dodatkowo podkreśla lokalny patriotyzm i zaangażowanie w rozwój sportów wodnych. Wieczorem po zmaganiach, atmosferę podgrzeje koncert szanty, w czasie którego usłyszymy znane i lubiane „Ryczące Dwudziestki”, a także „4 Refy” oraz „Zemsta Księżnej Anny”.

Z racji jubileuszu, szczególnym punktem programu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej kapitana Andrzeja Mendygrała. Uroczystość nabierze wyjątkowego charakteru dzięki pamięci tego wybitnego żeglarza i pedagoga.

Organizatorzy, w tym Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, przygotowali kompleksową agendę zarówno dla zawodników, jak i dopingujących kibiców. Szerokie żagle, słońce nad horyzontem i szanty w tle – to wszystko czeka na uczestników i sympatyków żeglarstwa podczas 60. Etapowych Regat Turystycznych w powiecie polickim.

Fot. Piotr Jurszo

Czytaj dalej

Gmina Police

Wielomilionowe dofinansowanie dla Polic od marszałka województwa

Kilka dni temu doszło do spotkania pomiędzy burmistrzem Polic, Krystianem Kowalewskim, a marszałkiem województwa zachodniopomorskiego, Olgierdem Geblewiczem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kwestii form współpracy między władzami lokalnymi a samorządem wojewódzkim, co zaowocowało podpisaniem ważnych umów.

Opublikowane

w dniu

Podczas oficjalnej wizyty, zapadły decyzje o unijnym dofinansowaniu, które zostaną przeznaczone na modernizację infrastruktury edukacyjnej. Gminne przedszkola w Tanowie oraz Trzebieży otrzymają środki na niezbędne prace remontowe i modernizacyjne, jak również na wyposażenie gabinetów terapeutycznych. Kwota przeznaczona na te cele to niemalże 2 miliony złotych.

Dodatkowo, w ramach wsparcia dla ekologicznej edukacji, Police otrzymają dofinansowanie na organizację warsztatów i gier terenowych dla uczniów, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców. Programowo przedsięwzięcie ma zachęcać do lepszego zrozumienia wpływu, jaki człowiek ma na środowisko naturalne.

Spotkaniu obok burmistrza Polic i marszałka województwa towarzyszyła również Magdalena Sosnowska, zastępca burmistrza Polic, co podkreśla wagę i formalność owego wydarzenia.

Inwestycje te wpisują się w szeroko zakrojone działania samorządu na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz edukacji, z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie