Kultura

Trzecia edycja „Randki w ciemno z… Książką” już za nami

Ten dzień w Filii Novej minął jak jedna magiczna chwila. I oczywiście trwał za krótko, jak wszystko, co niesie z sobą radość.

Opublikowane

w dniu

Zdjęcia: A. Siebert, K. Ługiewicz
Reklama

Walentynkową randkę – niespodziankę – przygotowałyśmy z myślą o naszych Czytelnikach. Chciałyśmy wyrazić sympatię, jaką ich darzymy oraz podziękować za to, że są z nami każdego dnia. 

Podziękować za wszystkie radosne: „Dzień dobry” na powitanie i słowa: „Miłego dnia i spokojnej pracy” na pożegnanie. Podziękować za uśmiechy, za chwile rozmowy (niekoniecznie tylko o książkach), za życzliwość, za wsparcie, za udział w organizowanych przez nas przedsięwzięciach, za uznanie dla naszej pracy. A jaki prezent w ramach podziękowania mogą dać swoim Czytelnikom Bibliotekarki? Oczywiście – KSIĄŻKI 🙂 Książki w wyjątkowym wydaniu! Każda z nich wystąpiła 14 lutego „ubrana” w prezentowy papier (głównie z serduszkowymi i kwiatowymi motywami), więc nie było wiadomo, jaki jest jej tytuł ani kto ją napisał (stąd „randka w ciemno”). Na każdej z nich naklejona została karteczka z króciutkim opisem tego, czego dotyczy fabuła. Na tej podstawie nasi Czytelnicy decydowali, którą z nich zabiorą do domu i spędzą niezapomniane chwile, odkrywając ich strony nieznane (parafrazując tekst piosenki wykonywanejprzez Alicję Majewską). I każda z tych piękności liczyła na to, że to właśnie ją wybierze Czytelnik. Tak się też stało. Każda z nich trafiła w dobre ręce. Sto jedenaście książek (dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych) znalazło swoje nowe domy, z czego my – Bibliotekarki – niezmiernie się cieszymy! Bardzo się starałyśmy, by chwile spędzone w Bibliotece były wyjątkowe. Zadbałyśmy o to, by sala wypożyczeń przeniosła wszystkich do strefy, która kojarzy się z emocjami i wyłącznie przyjemnymi momentami. Scenerię tworzyły kwiaty, serduszka, podświetlane kule, czerwone kokardy, balony w kształcie serc… I ONA – DRABINA MIŁOŚCI, na której znalazły swoje miejsce książki, które opowiadają o przyjaźni i miłości… A na deser… słodkości w postaci pralinek…

I iskierki w oczach, uśmiechy na twarzach, życzliwe gesty i miłe słowa. To wszystko miało miejsce 14 lutego 2020 r. w Filii Novej. A na dowód, że to naprawdę się działo, kilka wpisów do naszej Kroniki:  

„Wspaniały klimat stworzony dzięki kreatywności Pań, które całym swoim sercem kochają nie tylko książki, ale też swoich czytelników – klientów tego czarującego miejsca. Dziękuję”, „Pięknie przekazana miłość do ludzi i książek”, „Wspaniale zorganizowana impreza – miłe i urocze Panie, aż chce się czytać”, „Jak co roku – sympatycznie, klimatycznie,  a wszystko to dzięki pomysłowości i ciepłej atmosferze, i przemiłym Paniom z Biblioteki, które sprawiają, że zawsze i chętnie odwiedzam progi mojej ulubionej Biblioteki. Dziękuję”, „Naszym najlepszym Królowom Biblioteki, kochającym swoich zaczytanych poddanych, wszystkiego dobrego w tym dniu. Z wyrazami miłości i wdzięczności”, „Wielka niespodzianka dla wszystkich odwiedzających:) Wspaniały pomysł, który sprawi, że każdy z zaciekawieniem sięgnie do lektury. Dziękujemy za przemiłą niespodziankę… Gratulujemy inicjatywy! Przemiłe Panie!!! Do następnego roku.”

Dziękujemy za Wasze wpisy, dziękujemy za ten dzień i za wszystkie, które jest nam dane z Wami spędzać! Kolejna Randka za rok! Ale już dziś zapraszamy do Filii Novej!

Tekst: Katarzyna Ługiewicz

Reklama

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie