Gmina Police

Trzebież wraca do łask żeglarzy

Opublikowane

w dniu

[lead]Trwają prace modernizacyjne Portu Jachtowego w Trzebieży. W związku z tym, Urząd Morski w Szczecinie pozytywnie rozpatrzył wniosek Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, dotyczący oznakowania nawigacyjnego na podejściu północnym do portu w Trzebieży.[/lead]

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Żeglarskiego, w związku z przychyleniem się Urzędu Morskiego do wniosku wyżej wymienionych instytucji, od sezonu letniego bieżącego roku, będą dodatkowo wystawione 3 pławy (urządzenie pływające zakotwiczone za pomocą martwej kotwicy lub swobodnie dryfujące) dzienne lewej strony toru (czerwone), zlokalizowane na wschodniej krawędzi toru na wysokości pław TN-C, TN-D i TN-E. Ze względu na dodatkowe oznakowanie drugiej strony toru wodnego, ma zostać zmieniona również nazwa dotychczasowych pław, zgodnie z zasadami IALA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Służb Oznakowania Nawigacyjnego).

Dokładniejsze informacje dotyczące nowych pław, ich pozycji oraz nowej nazwie mają ukazać się w „Wiadomościach Żeglarskich” BHMW (Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej RP) i ostrzeżeniach nawigacyjnych UMS (Urząd Morski w Szczecinie).

Decyzja Urzędu Morskiego w Szczecinie to kolejny krok do odbudowy kultowej mariny oraz ośrodka szkoleniowego w Polsce. Przez wiele lat był to najważniejszy i bardzo ceniony ośrodek w kraju– czytamy na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego.

Umowę na modernizację Portu Jachtowego w Trzebieży podpisano 19 stycznia 2018 roku. Od tamtego czasu, udało się wykonać kawał dobrej roboty. Każdego dnia można zaobserwować zaangażowanie i wielką pracę Polskiego Związku Żeglarskiego i Fundacji Port Jachtowy Trzebież.

W rok udało się wyremontować i ocieplić cały budynek Mariny. Położono nowy dach, odtworzono zgniłe i spróchniałe dźwigary więźby. Wyremontowano również łazienki i korytarze. Udało się również wybudować nowe łazienki dla osób z niepełnosprawnościami. Przygotowano także większość dróg i placów postojowych dla jachtów. Na ukończeniu jest budowa altany i miejsc gospodarczych do obsługi żeglarzy i jachtów. Wyremontowano również dźwig, wybudowano od nowa schody i szlaki komunikacyjne. Podniesiono rzędną terenu, co pomoże przeciwdziałać słynnym trzebieskim cofkom. Co najważniejsze zakupiono wszystkie pomosty (z prądem i wodą) i rozpoczęto zabezpieczenie nabrzeża północnego oraz przygotowano już wszystko do pogłębiania portu do głębokości minimum 2,5 m. 

[signature]Adam Balcerzak
Fot. Marina Trzebież Facebook
Żródło: Polski Związek Żeglarski[/signature]

Na czasie

Exit mobile version