Sport

Trener oskarżony o mobbing

Opublikowane

w dniu

[lead]Po aferze z porzuceniem polickiego klubu przez Magdalenę Stysiak doczekaliśmy się kolejnego bardzo nieprzyjemnego zdarzenia związane z siatkarskim Chemikiem. Po meczu z Budowlanymi Łódź menedżer Andrzej Grzyb oskarżył trenera Marcello Abbondanzę o stosowanie mobbingu wobec siatkarki Martyny Łukasik. Agent wnioskował o karę dla Włocha i odsunięcie go od zespołu, straszył także rozwiązaniem umowy Łukasik z klubem. O tej bulwersującej sprawie jako pierwszy napisał portal „Sportowe fakty”.[/lead]

Według opublikowanego przez Grzyba listu, włoski szkoleniowiec podczas spotkania zachował się wobec młodej atakującej „wulgarnie, nieprofesjonalnie, niepedagogicznie i chamsko” i w ten sposób doprowadził ją do płaczu na oczach widzów na trybunach oraz osób oglądających mecz w telewizji.

Oto fragmenty listu Andrzeja Grzyba do prezesa Chemika Police Pawła Frankowskiego: 

Szanowny Panie Prezesie

Wyrażam głębokie ubolewanie i protestuję przeciwko zachowaniu trenera Marcello Abbondanza podczas meczu Waszej drużyny z Budowlanymi Łódź w dniu 15.02.2019 r.

Trener zachowywała się wulgarnie, nieprofesjonalnie, niepedagogicznie i chamsko w stosunku do Zawodniczki Martyny Łukasik. Jako Klub profesjonalny jesteście zobowiązani do ścisłego przestrzegania zarówno zasad etycznych jak i Regulaminu PLS, przepisów licencyjnych PZPS, a także Prawa Pracy.

W związku z karygodnym zachowaniem trenera Marcello Abbondanzy wnioskuję o ukaranie go karą finansową i odsunięciem od prowadzenia zespołu siatkarek.

W ramach przepisów Prawa Pracy zachowanie trenera jest mobbingiem. W związku z tym, w przypadku nie zastosowania kary przez Zarząd Klubu, zostanie skierowane pismo do Inspekcji Pracy. (…)

Sytuacja ta trwa już od miesięcy, ale ostatni mecz, pokazywany w telewizji POLSAT, przelał czarę goryczy jak i równocześnie został udokumentowany. Przed napisaniem tego listu pozwoliłem sobie zadzwonić do kilku bezpośrednich obserwatorów tego meczu, którzy mogą poświadczyć (oprócz zapisu telewizyjnego) zachowanie Abbondanzy – niegodne zachowania człowieka zwanego trenerem. To doprowadziło Zawodniczkę do płaczu w obecności publiczności na Sali jak i publiczności przed telewizorami. (…)

Informuję Pana, że równolegle zwrócę się o ukaranie do PLS, Komisji Dyscyplinarnej PZPS, oraz do Komisji Licencji, o pozbawienie Abbonanzy licencji trenera na ten sezon rozgrywek. (…)”.

W internetowej sondzie opublikowanej na portalu sportowefakty.pl na pytanie czy zgadzasz się z zarzutami stawianymi Marcello Abbondanzie pozytywnie odpowiedziało 78% internautów. W tym gronie na pewno nie było jednak działaczy Chemika, którzy stanowczo odżegnują się od zarzutów stawianych trenerowi.

[subtitle]Burza w szklance wody?[/subtitle]

Działacze Chemika na zarzuty menedżera odpowiedzieli oświadczeniem na oficjalnej klubowej stronie.

„Do dnia 15 lutego 2019 roku Martyna Łukasik nie zgłaszała jakichkolwiek uwag czy zastrzeżeń do pracy lub zachowania trenera (ani członkom sztabu, ani kapitanowi drużyny lub prezesowi).

Po otrzymaniu listu od pana Grzyba zareagowaliśmy natychmiastowo i jeszcze tego samego dnia zorganizowaliśmy spotkanie wewnątrz klubu.

 Na spotkaniu w dniu 18 lutego 2019 roku, którego przedmiotem było wyjaśnienie sytuacji spowodowanej listem od pana Grzyba, Martyna Łukasik zdecydowanie zaprzeczyła, aby trener kiedykolwiek ją obraził. Zawodniczka także zdecydowanie zaprzeczyła, aby dochodziło w klubie do mobbingu. Taką samą ocenę wskazanego przez pana Grzyba meczu z dnia 15 lutego 2018 roku przedstawił pan Antonio Tome del Olmo, klubowy fizjoterapeuta, który był najbliżej całej sytuacji meczowej (siedział obok, był bezpośrednim świadkiem). 

W trakcie spotkania wewnątrzklubowego (18.02.) Martyna Łukasik stwierdziła, że pan Grzyb wystosował list bez jej wiedzy. 

Klub podkreśla, że mobbing jest działaniem sprzecznym z etyką sportową, z polityką klubu oraz jego głównego sponsora i nigdy w naszym klubie takie działania nie będą tolerowane. Podkreślamy z całą stanowczością, że w ocenie klubu nie ma jakichkolwiek podstaw do rozwiązania umów łączących zawodniczkę z klubem.”

Czy na tym sprawę można uznać za zamkniętą? Raczej nie, a sytuacja wydaje się być rozwojowa. Po meczu z Budowlanymi siatkarki Chemika udały się do Rumunii na kolejny mecz Ligi Mistrzyń. Najbardziej zainteresowana, czyli Martyna Łukasik nie zajęła jeszcze oficjalnego stanowiska. Jedno jest pewne. Cała ta sytuacja fatalnie odbija się na wizerunku naszego klubu. Ostatnio, zamiast o sportowych sukcesach Chemika, w mediach częściej pisze się o mających w nim miejsce personalnych zawirowaniach.

[signature]DJ

[/signature]

Reklama

Sport

Wyróżnienie dla UKS SMS Police w programie Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Wielki sukces młodych talentów siatkarskich z powiatu polickiego. UKS SMS Police Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach otrzymał prestiżową Brązową Odznakę Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS) dla Ośrodka Szkolenia Młodzieżowego. Tym samym, UKS SMS Police wykazuje się wysokim poziomem organizacji oraz efektywnością szkolenia w kategoriach U20 i U18, co zostało dostrzeżone przez ekspertów branżowych.

Opublikowane

w dniu

Polski Związek Piłki Siatkowej przeprowadził dogłębną ocenę dwudziestu dwóch aplikacji, wyróżniając najlepsze instytucje Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Odznakami. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie, mające na celu promocję i podnoszenie standardów kształcenia młodych siatkarzy oraz siatkarek w Polsce. Wyróżnienie, przyznawane oddzielnie dla dziewcząt i chłopców, podkreśla zaangażowanie i doskonałe wyniki w pracy trenerów z UKS SMS Police.

Projekt certyfikacji jest otwarty dla wszystkich klubów sportowych i jest szansą na dalszy rozwój. Ambicją PZPS jest również inspirowanie klubów oraz Jednostek Samorządu Terytorialnego do inwestowania w przyszłość polskiej siatkówki. Siatkarki z Polic już w sezonie 2024/2025 będą mogły dumnie prezentować odznakę na arenie krajowej, co bez wątpienia stanowi dodatkową motywację dla młodych zawodniczek.

Sebastian Świderski, prezes PZPS, objął honorowy patronat nad programem, zaznaczając tym samym jego znaczenie dla rozwoju siatkówki w Polsce.

Czytaj dalej

Sport

Kanonada Chemika Police! Rozgromili MKP Szczecinek aż 5:0!

W 28. kolejce spotkań Chemik Police pokazał klasę na własnej murawie, nie pozostawiając złudzeń rywalom z MKP Szczecinek. Wynik 5:0 mówi sam za siebie, a bohaterowie tego widowiska sportowego na długo zapiszą się w pamięci kibiców.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej rywalizacji, ale już po kwadransie gry, to żółtozieloni zaczęli dyktować warunki na boisku. Punkt zwrotny nastąpił w 29. minucie, kiedy to po faulu na Gracjanie Korzecu, sędzia podyktował jedenastkę. Pewnym strzałem z karnego popisał się Daniel Kowalczyk, dając przewagę gospodarzom. Niespełna dziesięć minut później nastąpiło podwojenie wyniku – akcję Kowalczyka wykończył z precyzją Dominik Lis.

Nie inaczej wyglądała gra po zmianie stron. Chemik utrzymał inicjatywę i stworzył sobie szereg klarownych okazji. W 62. minucie po kolejnym rzucie wolnym na listę strzelców wpisał się Jakub Pacyna, demonstrując swoje umiejętności w grze głową. W 68. minucie, to znów Korzec potwierdził swoją skuteczność w polu karnym, posyłając piłkę do siatki. Kończący ten wyjątkowy mecz akcent należał do Alana Kurka, który strzałem z dystansu ustalił wynik spotkania.

Wszystko to składa się na niezwykle emocjonujące widowisko dla kibiców, którzy mogli oglądać dominację i wysoką formę swojego zespołu na polickiej ziemi. Chemik Police zdecydowanie zaznaczył swoją obecność w rozgrywkach, a pięć zdobytych bramek to argument, który świadczy o ich znakomitej grze.

Chemik: Piekutowski – Dyczewski, Janicki, Pacyna, Bugara(46′ Kurek), Kamiński, Korzec, Dąbrowski( 75′ Figiel), Kowalczyk D.(46′ Kurzawa), Lis (49′ Zarembski), Mazanek(80′ Kowalski)

Bramki:

1:0 – 29 min Daniel Kowalczyk

2:0 -38 min Dominik Lis

3:0 – 62 min Jakub Pacyna

4:0 – 68 min Gracjan Korzec

5:0 – 88 min Alan Kurek

Widzów: 400

Czytaj dalej

Sport

V Bieg Korczaka w Policach za nami

To była sobota pełna sportowych emocji i inspirujących historii. Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Policach odbyła się piąta edycja Biegu Korczaka, honorującego pamięć wybitnego pedagoga Janusza Korczaka i promującego zdrowy tryb życia. Na starcie biegu głównego na 5 kilometrów ustawili się zarówno doświadczeni biegacze, jak i amatorzy ruchu na świeżym powietrzu. To właśnie Sebastian Łukaszewski okazał się najszybszy, przekraczając linię mety z imponującym czasem 21 minut i 11 sekund.

Opublikowane

w dniu

Wśród pań zwyciężyła Julia Śliż, która osiągnęła czas 26 minut i 46 sekund, wzbudzając podziw wśród zgromadzonych. W kategorii Nordic Walking najwięcej oklasków zgarnęli Artur Zdanuk i Katarzyna Zgraja, którzy pokonując trasę w prawie dokładnie 39 minut, udowodnili, że chód sportowy jest pełnowartościową i konkurencyjną dyscypliną.

Wyniki – Nordic Walking

Wyniki – Bieg Główny

Najmłodsi uczestnicy rywalizowali na dystansach 200, 400 i 600 metrów oraz w biegach dla osób niepełnosprawnych, pokazując, że sport to radość i pasja niezależna od wieku czy możliwości fizycznych. Impreza zyskała wsparcie wielu firm i instytucji, w tym Powiatu Polickiego. Przewodniczący Rady Powiatu w Policach, Cezary Arciszewski oraz Członek Zarządu Powiatu, Beata Chmielewska, osobiście zaangażowali się w promocję wydarzenia, podkreślając znaczenie biegania i aktywności fizycznej w codziennym życiu mieszkańców.

Organizacja V Biegu Korczaka pokazała, że idea Janusza Korczaka jest wciąż żywa i stanowi inspirację do promocji zdrowego trybu życia, zarówno wśród dorosłych, jak i młodszych pokoleń.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie