Sport

Trener oskarżony o mobbing

Opublikowane

w dniu

[lead]Po aferze z porzuceniem polickiego klubu przez Magdalenę Stysiak doczekaliśmy się kolejnego bardzo nieprzyjemnego zdarzenia związane z siatkarskim Chemikiem. Po meczu z Budowlanymi Łódź menedżer Andrzej Grzyb oskarżył trenera Marcello Abbondanzę o stosowanie mobbingu wobec siatkarki Martyny Łukasik. Agent wnioskował o karę dla Włocha i odsunięcie go od zespołu, straszył także rozwiązaniem umowy Łukasik z klubem. O tej bulwersującej sprawie jako pierwszy napisał portal „Sportowe fakty”.[/lead]

Według opublikowanego przez Grzyba listu, włoski szkoleniowiec podczas spotkania zachował się wobec młodej atakującej „wulgarnie, nieprofesjonalnie, niepedagogicznie i chamsko” i w ten sposób doprowadził ją do płaczu na oczach widzów na trybunach oraz osób oglądających mecz w telewizji.

Oto fragmenty listu Andrzeja Grzyba do prezesa Chemika Police Pawła Frankowskiego: 

Szanowny Panie Prezesie

Wyrażam głębokie ubolewanie i protestuję przeciwko zachowaniu trenera Marcello Abbondanza podczas meczu Waszej drużyny z Budowlanymi Łódź w dniu 15.02.2019 r.

Trener zachowywała się wulgarnie, nieprofesjonalnie, niepedagogicznie i chamsko w stosunku do Zawodniczki Martyny Łukasik. Jako Klub profesjonalny jesteście zobowiązani do ścisłego przestrzegania zarówno zasad etycznych jak i Regulaminu PLS, przepisów licencyjnych PZPS, a także Prawa Pracy.

W związku z karygodnym zachowaniem trenera Marcello Abbondanzy wnioskuję o ukaranie go karą finansową i odsunięciem od prowadzenia zespołu siatkarek.

W ramach przepisów Prawa Pracy zachowanie trenera jest mobbingiem. W związku z tym, w przypadku nie zastosowania kary przez Zarząd Klubu, zostanie skierowane pismo do Inspekcji Pracy. (…)

Sytuacja ta trwa już od miesięcy, ale ostatni mecz, pokazywany w telewizji POLSAT, przelał czarę goryczy jak i równocześnie został udokumentowany. Przed napisaniem tego listu pozwoliłem sobie zadzwonić do kilku bezpośrednich obserwatorów tego meczu, którzy mogą poświadczyć (oprócz zapisu telewizyjnego) zachowanie Abbondanzy – niegodne zachowania człowieka zwanego trenerem. To doprowadziło Zawodniczkę do płaczu w obecności publiczności na Sali jak i publiczności przed telewizorami. (…)

Informuję Pana, że równolegle zwrócę się o ukaranie do PLS, Komisji Dyscyplinarnej PZPS, oraz do Komisji Licencji, o pozbawienie Abbonanzy licencji trenera na ten sezon rozgrywek. (…)”.

W internetowej sondzie opublikowanej na portalu sportowefakty.pl na pytanie czy zgadzasz się z zarzutami stawianymi Marcello Abbondanzie pozytywnie odpowiedziało 78% internautów. W tym gronie na pewno nie było jednak działaczy Chemika, którzy stanowczo odżegnują się od zarzutów stawianych trenerowi.

[subtitle]Burza w szklance wody?[/subtitle]

Działacze Chemika na zarzuty menedżera odpowiedzieli oświadczeniem na oficjalnej klubowej stronie.

„Do dnia 15 lutego 2019 roku Martyna Łukasik nie zgłaszała jakichkolwiek uwag czy zastrzeżeń do pracy lub zachowania trenera (ani członkom sztabu, ani kapitanowi drużyny lub prezesowi).

Po otrzymaniu listu od pana Grzyba zareagowaliśmy natychmiastowo i jeszcze tego samego dnia zorganizowaliśmy spotkanie wewnątrz klubu.

 Na spotkaniu w dniu 18 lutego 2019 roku, którego przedmiotem było wyjaśnienie sytuacji spowodowanej listem od pana Grzyba, Martyna Łukasik zdecydowanie zaprzeczyła, aby trener kiedykolwiek ją obraził. Zawodniczka także zdecydowanie zaprzeczyła, aby dochodziło w klubie do mobbingu. Taką samą ocenę wskazanego przez pana Grzyba meczu z dnia 15 lutego 2018 roku przedstawił pan Antonio Tome del Olmo, klubowy fizjoterapeuta, który był najbliżej całej sytuacji meczowej (siedział obok, był bezpośrednim świadkiem). 

W trakcie spotkania wewnątrzklubowego (18.02.) Martyna Łukasik stwierdziła, że pan Grzyb wystosował list bez jej wiedzy. 

Klub podkreśla, że mobbing jest działaniem sprzecznym z etyką sportową, z polityką klubu oraz jego głównego sponsora i nigdy w naszym klubie takie działania nie będą tolerowane. Podkreślamy z całą stanowczością, że w ocenie klubu nie ma jakichkolwiek podstaw do rozwiązania umów łączących zawodniczkę z klubem.”

Czy na tym sprawę można uznać za zamkniętą? Raczej nie, a sytuacja wydaje się być rozwojowa. Po meczu z Budowlanymi siatkarki Chemika udały się do Rumunii na kolejny mecz Ligi Mistrzyń. Najbardziej zainteresowana, czyli Martyna Łukasik nie zajęła jeszcze oficjalnego stanowiska. Jedno jest pewne. Cała ta sytuacja fatalnie odbija się na wizerunku naszego klubu. Ostatnio, zamiast o sportowych sukcesach Chemika, w mediach częściej pisze się o mających w nim miejsce personalnych zawirowaniach.

[signature]DJ

[/signature]

Reklama

Sport

LOTTO Chemik Police musi uznać wyższość MOYA Radomki Radom mimo ambitnej walki

W ostatnim spotkaniu LOTTO Chemik Police podejmował na własnym terenie zespół MOYA Radomka Radom. Mimo zaciętej rywalizacji i momentów, kiedy wszystko zdawało się odwracać na korzyść gospodyń, to zawodniczki z Radomia triumfowały, wygrywając 3:1.

Opublikowane

w dniu

Od samego startu drużyna Radomki narzuciła szybkie tempo gry, które pozwoliło im wypracować niewielką przewagę, pomimo ambitnej postawy Martyny Grajber-Nowakowskiej. Chwilowe ożywienie Chemika, dzięki dobrym atakom Julii Hewelt i asom Grajber-Nowakowskiej, dało nadzieję na równorzędną walkę. Niestety, błędy własne i konsekwentna gra przyjezdnych w bloku, nie pozwoliły na odzyskanie inicjatywy przez gospodynie. Pierwszy set zakończył się wynikiem 25:15 dla Radomki.

Napięcie wzrosło w drugim secie, gdzie każda akcja była walką punkt za punkt. Wpływ na wynik miały przede wszystkim długo utrzymujące się wymiany i silna obrona radomianek. Pomimo iż gospodynie, dzięki postawie Anny Fiedorowicz, miały momenty dominacji, to przeciwniczki nie dawały za wygraną, o czym świadczył wynik końcowy seta – 28:26 dla Radomki.

LOTTO Chemik Police pokazał charakter w trzeciej partii, przede wszystkim dzięki konsekwentnej grze w obronie, co pozwoliło zdobyć kilkupunktową przewagę. Jednak błędy własne i skuteczne kontry rywalek sprawiły, że ten set również stał pod znakiem równorzędnej walki, a ostatecznie został wygrany przez gospodynie 29:27.

Ostatnia partia była kontynuacją zaciętej rywalizacji, gdzie obie drużyny wymieniały się prowadzeniem. Decydujące punkty padły po błędach siatkarek LOTTO Chemik i skutecznym ataku przeciwniczek, kładąc kres spotkaniu z wynikiem 25:20 dla MOYA Radomki Radom.

Spotkanie pokazało, że choć LOTTO Chemik Police miał chwile dominacji, to zabrakło stabilizacji i skuteczności, którą konsekwentnie prezentowały siatkarki z Radomia.

 

Czytaj dalej

Sport

Sukces drugiej edycji Szkolnej Ligi Przełajowej w Policach

W sobotni poranek, mieszkańcy Polic mieli okazję śledzić sportowe emocje, jakie dostarczyła druga edycja Szkolnej Ligi Przełajowej. Wydarzenie to skupiło przedszkolaki oraz uczniów szkół podstawowych z Polic, którzy rywalizowali w biegach przełajowych. Organizatorem zmagań była Gmina Police przy ścisłej współpracy z Uczniowskim Klubem Lekkoatletycznym „Ósemka” w Policach.

Opublikowane

w dniu

Impreza odbyła się na malowniczej polanie usytuowanej tuż za Szkołą Podstawową nr 8, gdzie zielone tereny doskonale sprawdziły się jako tło dla sportowego ducha młodych zawodników. Dzieci i młodzież stanęły na starcie, aby w zdrowej rywalizacji sprawdzić swoje siły w biegu przez naturalne tereny, co bynajmniej nie umniejszało rangi zawodów.

Zawody przebiegały w atmosferze sportowego fair play, a zainteresowanie lokalnej społeczności było wyraźnym wsparciem dla młodych sportowców. Organizatorzy dokonali starannej organizacji wydarzenia, dbając o bezpieczeństwo uczestników oraz przygotowanie odpowiednich tras biegowych odpowiadających wiekowi i umiejętnościom biegaczy.

Drugą edycję Szkolnej Ligi Przełajowej można uznać za sukces, który nie tylko promuje zdrowy tryb życia wśród dzieci i młodzieży, ale także integruje lokalną społeczność wokół pozytywnych inicjatyw sportowych.

Czytaj dalej

Sport

44. Ogólnopolski Ćwierćmaraton Policki

44. Ogólnopolski Ćwierćmaraton Policki zgromadził na linii startu ponad 70 entuzjastów biegania, którzy z pasją i zaangażowaniem mierzyli się z dystansem 10 kilometrów. Dynamiczne starcie uczestników rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10:00, a organizatorem wydarzenia był Uczniowski Klub Lekkoatletyczny „Ósemka” Police.

Opublikowane

w dniu

Wśród mężczyzn za rekordzistę trasy został Jacek Stadnik, który z czasem 33:33 minuty zdobył podium Natomiast wśród kobiet, Paula Wasielewska z czasem 39:07 minut okazała się niepokonana.

Atmosfera podczas biegu była elektryzująca. Ryk dopingującego tłumu, rytmiczne tupoty setek stóp na asfalcie i emocjonujące przepychanki o czołowe pozycje – to wszystko tworzyło spektakl sportowy, który na długo zostanie w pamięci uczestników i kibiców. Był to dzień pełen sportowego ducha i rywalizacji, lecz również wspólnoty i radości z własnych osiągnięć.

44. Ogólnopolski Ćwierćmaraton Policki to przede wszystkim święto zdrowego trybu życia oraz pasji do biegania, które rokrocznie gromadzi w Policach zarówno doświadczonych maratończyków, jak i amatorów chcących zmierzyć się z własnymi możliwościami.

Zdjęcia: Urząd Miejski w Policach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie