Sport

Te rozgrywki rozwijają nie tylko dzieci, ale także trenerów i nauczycieli. Trwają zapisy do XXIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy Turniej dziecięcy w Europie. Uczestniczą w nim tysiące chłopców i dziewczynek z całej Polski w wieku do 8, 10 i 12 lat, ale także ich nauczyciele i trenerzy. Choć wielokrotnie starsi od swoich podopiecznych – udział w Turnieju przeżywają tak samo, jak dzieci, a ponadto jest dla nich ważnym doświadczeniem zawodowym. Trwają zapisy do XXIII edycji rozgrywek.  

Opublikowane

w dniu

Nauczyciele czy trenerzy są często pierwszymi osobami, które zarażają dzieci i młodzież miłością do uprawiania sportu. To właśnie oni wykuwają piłkarskie talenty  i prowadzą je za rękę drogą do spełnienia dziecięcych marzeń. Choć w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to rozwój dzieci jest najważniejszy, mówiąc o rozgrywkach nie sposób nie wspomnieć o korzyściach, które wyciągają z niego ich opiekunowie. Szczególnie, że z uwagi na skalę Turnieju jest to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, nieporównywalne z uczestnictwem w lokalnych rozgrywkach międzyszkolnych czy ligowych.
– Skłamałbym mówiąc, że nie było to dla mnie ważne wydarzenie w życiu – mówi Adam Gołaszewski, trener drużyny Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Łodzi. Jego podopieczni zajęli w XXII edycji Turnieju drugie miejsce w kategorii U-10 chłopców. – Szczególny był udział w finale na stadionie PGE Narodowym. Nigdy na nim nie zagrałem jako piłkarz, ale mogłem przynajmniej wziąć udział w meczu jako trener. To było dla mnie naprawdę ogromne przeżycie.
Perspektywa poprowadzenia zawodników i zawodniczek na płycie stadionu PGE Narodowego robi wrażenie, ale to nie jedyny czynnik motywujący, który Turniej oferuje trenerom i nauczycielom. Gra toczy się o nagrodę główną, którą jest spotkanie z piłkarzami i trenerami reprezentacji Polski – zarówno dla zawodników i zawodniczek, jak i ich opiekunów. Co więcej, po zakończeniu Turnieju wybierany jest najlepszy trener i najlepsza trenerka, którzy otrzymują zaproszenie na obóz Akademii Młodych Orłów. To wyjazd szkoleniowy dla najbardziej utalentowanych chłopców i dziewczynek w Polsce w wieku do 13 lat.
W czasie obozu opiekunowie mogą podglądać w pracy i uczyć się od najlepszych szkoleniowców w kraju. Turniej oferuje jednak każdemu trenerowi i nauczycielowi dużo więcej – pozwala zebrać unikatowe, cenne doświadczenie i rozwinąć swój warsztat.
– Dzięki Turniejowi mogłem poznać świetnych trenerów z różnych części Polski. Wymienialiśmy się doświadczeniami, poglądami na piłkę nożną. Dowiedziałem się co warto zmienić w mojej pracy, na przykład w kwestii prowadzenia zajęć. Sam udział w meczach pozwolił mi również lepiej zrozumieć jakie wartości, cechy jako trener powinienem w sobie rozwijać. Poznałem również problemy, z jakimi mierzą się opiekunowie grup młodzieżowych w różnych częściach kraju, to bardzo cenna nauka – mówi Adam Gubała, trener Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem. Jego drużyna w XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” dotarła do Finału Ogólnopolskiego.
Gołaszewski dodaje:
– Turniej trwa kilka miesięcy, dlatego jedną z najważniejszych umiejętności, jakie zyskałem w kwestii prowadzenia drużyny, jest zarządzanie czasem i zawodnikami. Dużą lekcję wyciągnąłem również z obserwacji dzieci, ich podejścia do tak dużego turnieju, mentalności. Nauczyłem się jak mogę ich lepiej motywować do dalszej nauki.  Moja drużyna przegrała w finale, a porażka zawsze jest bodźcem, który pcha nas do pracy. Chwilę po ostatnim meczu spisałem całą kartkę wniosków na temat tego, co mogę poprawić w mojej pracy. Chcę to wcielić w życie w następnej, XXIII edycji rozgrywek.
Kamila Niemiec, trenerka, która prowadziła w XXII edycji zespół GKS Kamień, zwraca uwagę na cenne znajomości, które można nawiązać biorąc udział w rozgrywkach.
– Poznałam osoby pracujące z dziećmi z różnych środowisk, z różnych części kraju. Choć Turniej już dawno się skończył, z niektórymi nadal utrzymuję stały kontakt. Spotykamy się nie tylko na turniejach, ale także jeździmy do siebie na mecze towarzyskie. Lubimy się i cenimy – opowiada.
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Turniejem o ogólnopolskim zasięgu. Dociera do każdej gminy i powiatu. Droga przez etapy lokalne i wojewódzkie wiedzie na stadion PGE Narodowy. Dotarcie do finałów krajowych, a nawet wojewódzkich, jest wielkim wydarzeniem dla każdego zespołu. Szczególnie dla drużyn z mniejszych ośrodków, w których tego typu sukces nie umyka uwadze lokalnej społeczności.
– Nasza drużyna została wyróżniona przez lokalną gazetę, powstał o nas artykuł, mieliśmy sesję zdjęciową jak profesjonalni piłkarze. Zaistnieliśmy lokalnie, dzięki czemu pojawili się nowi sponsorzy sekcji dziewczynek oraz, co najważniejsze, same dziewczynki, które chcą uczyć się gry w piłkę – zdradza Kamila Niemiec. – Awans do finału był olbrzymią reklamą dla szkoły i całego naszego środowiska piłkarskiego w województwie. Spłynęły do nas gratulacje z wielu stron. To było bardzo miłe, budujące i motywujące do dalszej pracy – dodaje Adam Gołaszewski.
W tym roku do rywalizacji w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” mogą przystąpić wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zapisy trwają do 31 stycznia 2023 r.  na stronie internetowej: www.zpodworkanastadion.pl, na której dostępny będzie także szczegółowy harmonogram rozgrywek. Pierwszy etap rywalizacji najmłodsi piłkarze i piłkarki rozpoczną w marcu 2023 r. Za udział każdej drużyny w rozgrywkach trener otrzyma piłkarski upominek.
Zawody rozpoczną się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym (od 1 marca do 30 kwietnia 2023 r.), a zwycięzcy awansują do rundy wojewódzkiej (od 1 do 31 maja 2023). Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu – w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym.

O Turnieju:

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Turnieju jest marka Tymbark. Turniej jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce, oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Patronem Honorowym Turnieju, tak jak w latach ubiegłych został Prezydent RP Andrzej Duda. W Komitecie Honorowym   XXIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia. Więcej informacji na stronie rozgrywek: www.zpodworkanastadion.pl

Gmina Police

Emocje i sportowa rywalizacja na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polic

W dniach 7-8 lutego, miłośnicy lekkoatletyki będą mieli wyjątkową okazję śledzić zmagania zawodników podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Polic. Wydarzenie skupi lokalnych sportowców w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSiR) w Policach, przy ul. Siedleckiej 2b.

Opublikowane

w dniu

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polic to wydarzenie z bogatą tradycją, cieszące się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i kibiców. Burmistrz Polic, Władysław Diakun, który od lat patronuje mistrzostwom, wyraził swoje zadowolenie z poziomu i rosnącej popularności zawodów.

Mistrzostwa rozpoczną się o godzinie 10:00 i potrwają do 13:15, co pozwoli publiczności na doświadczenie emocji sportowych przez cały poranek i początek popołudnia. Zawody odbędą się w nowoczesnej hali sportowej, która zapewni doskonałe warunki dla zawodników. Nad bezpieczeństwem uczestników i sprawnym przebiegiem zawodów czuwać będą wykwalifikowani sędziowie i obsługa techniczna.

Kibice mogą oczekiwać elektryzujących biegów, skoków i rzutów. To doskonała okazja, by zobaczyć w akcji przyszłe gwiazdy lekkiej atletyki, a także wsparcie dla rodzimego sportu. Zapraszamy więc wszystkich entuzjastów sportowych wyzwań na to szczególne wydarzenie

Czytaj dalej

Sport

Wciąż masz szansę zagrać na PGE Narodowym – Puchar Tymbarku wydłuża zapisy do 6 marca

Zapisy do XXIV edycji Pucharu Tymbarku zyskały ogromną popularność – tylko w ostatnim tygodniu stycznia gotowość do udziału w turnieju zgłosiło prawie 2,5 tys. drużyn. W związku z tak dużym zainteresowaniem oraz feriami w niektórych województwach termin zapisów został wydłużony do 6 marca 2024 r.

Opublikowane

w dniu

Jesteśmy dumni, że XXIV edycja Pucharu Tymbarku już teraz wzbudziła tak duże zainteresowanie wśród dzieci, rodziców i nauczycieli. Wierzymy, że udział w turnieju będzie dla wszystkich uczestników niezwykłym przeżyciem. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy znaczący wzrost liczby zapisujących się drużyn, z drugiej strony docierały do nas prośby od dyrektorów szkół o wydłużenie terminu zgłoszeń ze względu na trwające w niektórych województwach ferie zimowe. Z tego też względu podjęliśmy decyzję o wydłużeniu zapisów do 6 marca – tak, aby każda szkoła w Polsce miała równą szasnę w dołączeniu do Pucharu Tymbarku – mówi wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adam Kaźmierczak.

Turniej wielu szans

Puchar Tymbarku to festiwal piłki nożnej, a także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, nauki zasad fair play i gry zespołowej. To również pielęgnacja zdrowych nawyków, nawiązywania nowych znajomości oraz możliwość spełnienia piłkarskich marzeń. Przygodę z futbolem w ramach rozgrywek zaczynali, m.in. Paulina Dudek, Ewa Pajor, Arkadiusz Milik, Adam Buksa, Patryk Peda, Sebastian Szymański, Krzysztof Piątek czy Piotr Zieliński.

Na najlepsze drużyny XXIV edycji Pucharu Tymbarku czekają również niezapominane i pełne piłkarskich emocji nagrody. Zwycięzcy nie tylko rozegrają spotkanie finałowe na PGE Narodowym oraz zostaną zaproszeni na mecz reprezentacji Polski, ale też będą mieli możliwość zadania pytań swoim idolom podczas specjalnego spotkania z zawodnikami kadry. Dodatkowo, nagrody i medale przewidziane są również na wcześniejszych etapach rozgrywek. Drużyny mogą też wziąć udział nie tylko w rywalizacji sportowej, ale także w konkursach na kreatywność – najlepszą nazwę i logotyp zespołu – w których do wygrania są bony o wartości 5 tys. zł.

W poszukiwaniu Pajor i Lewandowskich

Od 24 lat za organizację turnieju odpowiada Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem generalnym od 2007 r. jest marka Tymbark.

– Co roku obserwujemy, jak kolejni uczestnicy Pucharu Tymbarku sięgają po marzenia grając na PGE Narodowym, czy też poznając swoich idoli. Zauważamy również, jak duże znaczenie ma dla nich turniej oraz możliwość poznania nowych osób i sprawdzenia swoich umiejętności. Jesteśmy dumni, że coraz więcej nowych szkół zgłasza swoje zespoły, a turniej jest znakomitym środowiskiem dla młodych zawodników do zaprezentowania i rozwoju talentu. Dla nas z kolei jest to okazja do skutecznej obserwacji i dalszego monitoringu potencjalnych reprezentantów Polski. Pośród dzisiejszych młodzieżowych reprezentantów Polski obserwować można wiele dziewcząt i chłopców z doświadczeniem udziału w Turnieju – mówi Marcin Dorna, dyrektor sportowy PZPN.

Co istotne, w kadrze U-17 mężczyzn, która wywalczyła 3. miejsce na Mistrzostwach Europy, blisko 70% zespołu stanowili uczestnicy Pucharu Tymbarku. Podobnie było w kadrze U-17 kobiet, która na mistrzostwach starego kontynentu wywalczyła 5. miejsce – 86 proc. tego zespołu to byłe uczestniczki Pucharu Tymbarku.

Puchar Tymbarku czeka na Twoją drużynę

Do udziału w turnieju mogą zgłosić się drużyny szkolne dziewcząt i chłopców z całej Polski w trzech kategoriach wiekowych: U-8 (rocznik 2016 i 2017), U-10 (rocznik 2014 i 2015) oraz U-12 (rocznik 2012 i 2013). Zgłoszenia mogą dokonać nauczyciele, trenerzy oraz opiekunowie (np. rodzice za pisemną zgodą dyrektora szkoły), wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie https://www.laczynaspilka.pl/puchartymbarku. Termin zgłaszania zespołów został wydłużony do 6 marca 2024 r.

Zespoły dziewcząt i chłopców rywalizują w oddzielnych kategoriach, jednak istnieje również możliwość stworzenia drużyn mieszanych, w których do zespołów chłopców dołączają dziewczynki. Co więcej, w zespołach w kategorii U-10 i U-12 może wystąpić dwóch zawodników z młodszych roczników. Drużyny w kategorii U-8 powinny liczyć od minimum 5 do maksimum 10 zawodników, natomiast w kategoriach U-10 i U-12 – od minimum 6 do maksimum 10 zawodników. Co szczególnie ważne dla szkół z mniejszych miejscowości, placówki z jednej gminy mają możliwość zgłoszenia jednej wspólnej drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych, pod warunkiem, że wszystkie podmioty mają łącznie nie więcej niż 350 uczniów w rocznikach 2012-2017.

XXIV edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, natomiast w Komitecie Honorowym znajduje się Minister Edukacji i Minister Zdrowia.

***

O TURNIEJU

Od 24 lat Polski Związek Piłki Nożnej organizuje największy w Europie turniej piłkarski dzieci, realizowany w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Do tej pory w rozgrywkach udział wzięło wiele piłkarek i piłkarzy grających dziś w najlepszych klubach europejskich oraz reprezentacji Polski. Od 2007 r. Sponsorem generalnym wydarzenia jest marka Tymbark. Więcej informacji nt. Pucharu Tymbarku: www.zpodworkanastadion.pl.

Czytaj dalej

Sport

Nie spać – biegać! Startują zapisy na 5. Szczeciński Bieg Nocny

Do biegu, gotowi, start! Ruszyły zapisy do 5. edycji Szczecińskiego Biegu Nocnego. Im szybciej się na to zdecydujecie, tym lepiej, bo ceny pakietów rosną wraz z upływem czasu.

Opublikowane

w dniu

5. edycja szczecińskiego Biegu Nocnego odbędzie się w nocy z 10 na 11 maja. Zawodnicy pod osłoną nocy pokonają 5-cio lub 10-cio kilometrową trasę, która będzie wiodła przez ścisłe centrum naszego miasta.

Ale zacznijmy od początku. Bieg rozpocznie się na Jasnych Błoniach, gdzie będzie też ulokowane nasze miasteczko biegowe. Tam w świetle gwiazd i kolorowych neonów biegacze będą mogli przygotować się do startu, rozgrzać, zostawić swoje rzeczy i po zakończeniu zawodów je odebrać. Bo w tym samym miejscu bieg się zakończy. Zawodnicy będą mieli do pokonania 5-cio kilometrową pętlę, która przebiegnie przez centrum Szczecina. Ci, którzy wybiorą 10 km, przebiegną ją dwa razy. Na trasie pojawią się punkty nawodnienia, pomiar czasu oraz świetlne aranżacje. Nocą miasto wygląda zupełnie inaczej.

Biegacze, którzy chcieliby wziąć udział w 5. edycji biegu muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod linkiem DO:ST:AR:TU (domtel-sport.pl). W wydarzeniu może wziąć udział łącznie 1500 zawodników. W pierwszej puli zapisów, która trwa do 18 lutego, można zdobyć pakiet startowy już za 75 zł, jest też wariant z okazjonalną koszulką za 125 zł! Im później, tym drożej. Pakiety startowe będzie można odebrać już dzień wcześniej w wyznaczonym przez organizatora biurze zawodów oraz w dniu zawodów na terenie miasteczka biegowego.

Po więcej szczegółów zapraszamy na nasze wydarzenie na Facebooku 5. Szczeciński Bieg Nocny oraz na stronę internetową www.zstw.szczecin.pl.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie