Sport

Te rozgrywki rozwijają nie tylko dzieci, ale także trenerów i nauczycieli. Trwają zapisy do XXIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy Turniej dziecięcy w Europie. Uczestniczą w nim tysiące chłopców i dziewczynek z całej Polski w wieku do 8, 10 i 12 lat, ale także ich nauczyciele i trenerzy. Choć wielokrotnie starsi od swoich podopiecznych – udział w Turnieju przeżywają tak samo, jak dzieci, a ponadto jest dla nich ważnym doświadczeniem zawodowym. Trwają zapisy do XXIII edycji rozgrywek.  

Opublikowane

w dniu

Nauczyciele czy trenerzy są często pierwszymi osobami, które zarażają dzieci i młodzież miłością do uprawiania sportu. To właśnie oni wykuwają piłkarskie talenty  i prowadzą je za rękę drogą do spełnienia dziecięcych marzeń. Choć w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to rozwój dzieci jest najważniejszy, mówiąc o rozgrywkach nie sposób nie wspomnieć o korzyściach, które wyciągają z niego ich opiekunowie. Szczególnie, że z uwagi na skalę Turnieju jest to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, nieporównywalne z uczestnictwem w lokalnych rozgrywkach międzyszkolnych czy ligowych.
– Skłamałbym mówiąc, że nie było to dla mnie ważne wydarzenie w życiu – mówi Adam Gołaszewski, trener drużyny Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Łodzi. Jego podopieczni zajęli w XXII edycji Turnieju drugie miejsce w kategorii U-10 chłopców. – Szczególny był udział w finale na stadionie PGE Narodowym. Nigdy na nim nie zagrałem jako piłkarz, ale mogłem przynajmniej wziąć udział w meczu jako trener. To było dla mnie naprawdę ogromne przeżycie.
Perspektywa poprowadzenia zawodników i zawodniczek na płycie stadionu PGE Narodowego robi wrażenie, ale to nie jedyny czynnik motywujący, który Turniej oferuje trenerom i nauczycielom. Gra toczy się o nagrodę główną, którą jest spotkanie z piłkarzami i trenerami reprezentacji Polski – zarówno dla zawodników i zawodniczek, jak i ich opiekunów. Co więcej, po zakończeniu Turnieju wybierany jest najlepszy trener i najlepsza trenerka, którzy otrzymują zaproszenie na obóz Akademii Młodych Orłów. To wyjazd szkoleniowy dla najbardziej utalentowanych chłopców i dziewczynek w Polsce w wieku do 13 lat.
W czasie obozu opiekunowie mogą podglądać w pracy i uczyć się od najlepszych szkoleniowców w kraju. Turniej oferuje jednak każdemu trenerowi i nauczycielowi dużo więcej – pozwala zebrać unikatowe, cenne doświadczenie i rozwinąć swój warsztat.
– Dzięki Turniejowi mogłem poznać świetnych trenerów z różnych części Polski. Wymienialiśmy się doświadczeniami, poglądami na piłkę nożną. Dowiedziałem się co warto zmienić w mojej pracy, na przykład w kwestii prowadzenia zajęć. Sam udział w meczach pozwolił mi również lepiej zrozumieć jakie wartości, cechy jako trener powinienem w sobie rozwijać. Poznałem również problemy, z jakimi mierzą się opiekunowie grup młodzieżowych w różnych częściach kraju, to bardzo cenna nauka – mówi Adam Gubała, trener Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem. Jego drużyna w XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” dotarła do Finału Ogólnopolskiego.
Gołaszewski dodaje:
– Turniej trwa kilka miesięcy, dlatego jedną z najważniejszych umiejętności, jakie zyskałem w kwestii prowadzenia drużyny, jest zarządzanie czasem i zawodnikami. Dużą lekcję wyciągnąłem również z obserwacji dzieci, ich podejścia do tak dużego turnieju, mentalności. Nauczyłem się jak mogę ich lepiej motywować do dalszej nauki.  Moja drużyna przegrała w finale, a porażka zawsze jest bodźcem, który pcha nas do pracy. Chwilę po ostatnim meczu spisałem całą kartkę wniosków na temat tego, co mogę poprawić w mojej pracy. Chcę to wcielić w życie w następnej, XXIII edycji rozgrywek.
Kamila Niemiec, trenerka, która prowadziła w XXII edycji zespół GKS Kamień, zwraca uwagę na cenne znajomości, które można nawiązać biorąc udział w rozgrywkach.
– Poznałam osoby pracujące z dziećmi z różnych środowisk, z różnych części kraju. Choć Turniej już dawno się skończył, z niektórymi nadal utrzymuję stały kontakt. Spotykamy się nie tylko na turniejach, ale także jeździmy do siebie na mecze towarzyskie. Lubimy się i cenimy – opowiada.
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Turniejem o ogólnopolskim zasięgu. Dociera do każdej gminy i powiatu. Droga przez etapy lokalne i wojewódzkie wiedzie na stadion PGE Narodowy. Dotarcie do finałów krajowych, a nawet wojewódzkich, jest wielkim wydarzeniem dla każdego zespołu. Szczególnie dla drużyn z mniejszych ośrodków, w których tego typu sukces nie umyka uwadze lokalnej społeczności.
– Nasza drużyna została wyróżniona przez lokalną gazetę, powstał o nas artykuł, mieliśmy sesję zdjęciową jak profesjonalni piłkarze. Zaistnieliśmy lokalnie, dzięki czemu pojawili się nowi sponsorzy sekcji dziewczynek oraz, co najważniejsze, same dziewczynki, które chcą uczyć się gry w piłkę – zdradza Kamila Niemiec. – Awans do finału był olbrzymią reklamą dla szkoły i całego naszego środowiska piłkarskiego w województwie. Spłynęły do nas gratulacje z wielu stron. To było bardzo miłe, budujące i motywujące do dalszej pracy – dodaje Adam Gołaszewski.
W tym roku do rywalizacji w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” mogą przystąpić wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zapisy trwają do 31 stycznia 2023 r.  na stronie internetowej: www.zpodworkanastadion.pl, na której dostępny będzie także szczegółowy harmonogram rozgrywek. Pierwszy etap rywalizacji najmłodsi piłkarze i piłkarki rozpoczną w marcu 2023 r. Za udział każdej drużyny w rozgrywkach trener otrzyma piłkarski upominek.
Zawody rozpoczną się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym (od 1 marca do 30 kwietnia 2023 r.), a zwycięzcy awansują do rundy wojewódzkiej (od 1 do 31 maja 2023). Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu – w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym.

O Turnieju:

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Turnieju jest marka Tymbark. Turniej jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce, oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Patronem Honorowym Turnieju, tak jak w latach ubiegłych został Prezydent RP Andrzej Duda. W Komitecie Honorowym   XXIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia. Więcej informacji na stronie rozgrywek: www.zpodworkanastadion.pl

Gmina Kołbaskowo

Ćwierćmaraton Bielika – sportowe emocje w sercu natury!

Niezapomniane emocje, rywalizacja na pięknej trasie i aktywność w harmonii z naturą – Ćwierćmaraton Bielika już niebawem przyciągnie tłumy mieszkańców oraz gości powiatu polickiego! Gmina Kołbaskowo ma zaszczyt być organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 25 maja 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Start płynący malowniczym pejzażem nad Odrą w Siadle Dolnym to obietnica biegu w scenerii, która zapiera dech. Meta usytuowana na zielonym boisku w Pargowie czeka, by uwieńczyć sportowe dokonania uczestników po około 11 kilometrach zmagania z trasą Szlakiem Bielika. W programie czeka mnóstwo atrakcji: od tradycyjnego biegu, przez marsz nordic-walking, aż po rekreacyjny rajd rowerowy i spływ kajakowy.
Urozmaicona topografia trasy, upstrzona dużymi i małymi wzniesieniami, gwarantuje nie tylko test kondycyjny dla zawodników, ale również wizualną ucztę dla oczu. Przygotowania już trwają, a emocje rosną z każdym dniem. Ćwierćmaraton Bielika nie jest tylko wyzwaniem fizycznym, ale przede wszystkim świętem sportu, przyrody oraz lokalnej społeczności. Dołącz do nas i bądź częścią tej wyjątkowej przygody!

  • Zgłoszenia

Zgłoszeń uczestnictwa w XIII Ćwierćmaratonie Bielika należy dokonywać w formie elektronicznej od dnia 12.04.2024 r. od godziny 12:00 do dnia 13.05.2024 r. do godz. 00:00 poprzez link na stronie www.kolbaskowo.pl lub bezpośrednio na stronie: www.protiming24.pl – https://www.protiming24.pl/startmeta/ev/cwiercmaraton-bielika

Prawo startu w biegu i marszu nordic-walking mają osoby, które do dnia 25.05.2024 r. ukończą 18 lat.

Dla uczestników rekreacyjnego rajdu rowerowego i rekreacyjnego spływu kajakowego nie ma ograniczeń wiekowych, jednak osoby niepełnoletnie udział w Zawodach mogą wziąć wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.

  • Limity

Limit zgłoszeń:
a) bieg – 300 uczestników,
b) marsz NW – 150 uczestników
c) rekreacyjny rajd rowerowy – 100 uczestników.
d) rekreacyjny spływ kajakowy – 50 osób (w zespołach dwuosobowych).

  • Opłata startowa

Ustala się następujące stawki opłat:

  • Dla konkurencji bieg i marsz nordic walking:

– 70 zł – wyłącznie osoby posiadające Kołbaskowską Kartę Mieszkańca, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 100 zł – pozostałe osoby, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,

  • Dla konkurencji rekreacyjny rajd rowerowy:

 35 zł – wyłącznie pełnoletnie osoby posiadające Kołbaskowską Kartę Mieszkańca, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 0 zł – wyłącznie dzieci do 18 rż. posiadające Kołbaskowską Kartę Mieszkańca, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 50 zł – pozostałe osoby, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 0 zł – dzieci do 18 rż, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,

  • Dla konkurencji rekreacyjny spływ kajakowy:

– 30 zł – za zespół dwuosobowy, które dokona zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,

Osoby urodzone w roku 1959 lub wcześniej, zwolnieni są z opłaty startowej (wymagany kontakt mailowy z organizatorem na adres e-mail: beata.sypniewska@kolbaskowo.pl po dokowaniu zapisu).

  • Pamiątkowa koszulka techniczna

Wszyscy dorośli uczestnicy mają możliwość dokupienia do dnia 29.04.2024 r. JEDNEJ pamiątkowej koszulki technicznej z XIII Ćwierćmaratonu Bielika w cenie 40,00 zł za sztukęPosiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca są zwolnieni z opłaty z koszulkę. 

Rozmiar koszulki wybierany jest na etapie rejestracji. Zmiana rozmiaru możliwa jest w ciągu 7 dni od dokonania rejestracji poprzez kontakt z organizatorem (e-mail: beata.sypniewska@kolbaskowo.pl), jednak nie później niż do dnia 29.04.2024 r.  Wyboru koszulek dokonuje się spośród rozmiarów damskich od XS do 2XL, spośród rozmiarów męskich od S do 2XL.

Tabela rozmiarów Koszulka XIII Ćwierćmaratonu Bielika

  • Terminy startu poszczególnych konkurencji (25 maja 2024 roku, sobota):

– godz. 10:00 start uczestników rekreacyjnego rajdu rowerowego,
– godz. 10:15 start uczestników rekreacyjnego spływu kajakowego,
– godz. 10:30 start uczestników biegu,
– godz. 10:45 start uczestników marszu nordic-walking,

  • Biuro zawodów

Biuro zawodów będzie działało w dniach 22-24.05.2024 r.  Szczegółowe godziny pracy biura zawodów podane zostaną w późniejszym terminie.
W dniu 25.05.2024 r. (sobota) biuro zawodów XIII Ćwierćmaratonu Bielika zlokalizowane będzie w Siadle Dolnym.

Szczegóły w regulaminie. 

Impreza, jak co roku, ma charakter rodzinnego pikniku sportowego, dlatego zapraszamy nie tylko sportowców, ale wszystkich. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Czytaj dalej

Sport

Pogoń Szczecin vs. Wisła Kraków do zobaczenia w Strefie Kibica Netto Arena

2 maja na Stadionie Narodowym Pogoń Szczecin powalczy z Wisłą Kraków o Puchar Polski. Mecz ten będzie można zobaczyć w Strefie Kibica Netto Arena.

Opublikowane

w dniu

Pogoń Szczecin zagra w finale Pucharu Polski po raz czwarty w historii, ostatni raz w 2010 roku. Tysiące kibiców zdecydowało się na wyjazd do Warszawy, a na tych którzy zostaną w Szczecinie czekać będzie Strefa Kibica Netto Arena. Wejście do Strefy będzie bezpłatne, parking również.

Strefa Kibica Netto Arena umożliwi wspólne kibicowanie nawet 2 tys. osób. Bramki będą otwarte już od godz. 14.30. Finałowy mecz rozpocznie się o godz. 16.00. Na miejscu pojawią się stoiska gastronomiczne oraz strefa zabaw dla dzieci, w której będą organizowane konkursy i animacje.

Strefa Kibica Neto Arena organizowana jest we współpracy z klubem sportowym Pogoń Szczecin.

Czytaj dalej

Sport

Losy Chemika Police w zawieszeniu – walka o przyszłość mistrzyń Polski

Niepewność o przyszłości charakteryzują obecny stan klubu siatkarek Grupa Azoty Chemik Police, który niedawno zdobył tytuł mistrza Polski. W obliczu finansowej burzy, drużyna stanęła przed wyzwaniem, które zmusza do walki o środki na utrzymanie się na siatkarskiej mapie Tauron Ligi w następnym sezonie.

Opublikowane

w dniu

Za bezprecedensową postawą drużyny, która pomimo trudności sięgnęła po złote medale, stoi silna wola i determinacja. Dalsze losy klubu otoczone są jednak mgiełką niepewności. Głównym wyzwaniem jest zapewnienie finansowania, które umożliwiłoby zachowanie statusu wśród siatkarskiej elity oraz terminową wypłatę zawodniczek.

Radosław Anioł, obecnie pełniący obowiązki prezesa, wyraził ogromne przywiązanie do dalszego funkcjonowania klubu. W rozmowie z serwisem sport.pl podkreślił, że priorytetem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości i zabezpieczenie kontraktów zawodniczek. Jednak zmagania z finansami nie ułatwiają zaplanowania przyszłości ani pozyskiwania nowych zawodniczek – kierownictwo stoi przed problemem związanym z brakiem budżetu, co komplikuje rozmowy z potencjalnymi trenerami oraz zawodniczkami.

Problemem jest również stanowisko szkoleniowca, a spekulacje na temat przyszłości Marco Fenoglio, dotychczasowego trenera, tylko pogłębiają napięcie wokół klubu. Mimo tych wszystkich przeciwności, Radosław Anioł deklaruje, że klub koncentruje się na utrzymaniu się w Tauron Lidze i nie rozważa scenariusza gry na zapleczu.

Siatkarki – Iga Wasilewska, Martyna Grajber i Dominika Pierzchała – to filary drużyny, które pozostają wiernie przy boku klubu. Wszyscy sympatycy i miłośnicy siatkówki z Polic i nie tylko obserwują rozwój sytuacji z wypiekami na twarzy, mając nadzieję na pozytywne zakończenie tej sportowej sagi.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie