Region

Tarcza Antykryzysowa ma ochronić firmy i pracowników przed skutkami epidemii koronawirusa

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma służyć Tarcza Antykryzysowa o wartości 212 mld zł, którą rząd przygotował jako lekarstwo w związku z epidemią koronawirusa. Program ten zawiera rozwiązania dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych.

Opublikowane

w dniu

W czwartek, 19 marca br. Ministerstwo Finansów przedstawiło rozwiązania, które będzie chciało wprowadzić w celu uproszczeń rozliczeń podatkowych w czasie epidemii koronawirusa. Zaproponowało m.in., że CIT-8 później będą mogły złożyć tylko organizacje pozarządowe, a zaliczki na PIT za kwiecień będzie można zapłacić 1 czerwca, czyli 10 dni później. Zdaniem ekspertów, to stanowczo za mało.

Tzw. tarcza antykryzysowa, wprowadzona przez Rząd składa się pięciu filarów:

  • Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł;
  • Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł;
  • Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł;
  • Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł;
  • Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł.

O wsparcie lokalnych przedsiębiorców występują również policcy radni. Radni z Projekt Police zwrócili się z prośbą do Burmistrza Polic, o przeanalizowanie możliwości wsparcia lokalnych przedsiębiorców w związku z kwarantanną spowodowaną koronawirusem. „Zgodnie z obowiązującymi przepisami, czynię wszelkie starania w znalezieniu narzędzi prawnych umożliwiających niesienie pomocy przedsiębiorcom z terenu Gminy Police.” odpowiada w komunikacie burmistrz Władysław Diakun.

„W tych dniach decyzją rządu część z nich musiała całkowicie zamknąć swoje placówki, np. usługi kosmetyczne, gastronomia i wiele innych. Pozostałe podmioty boleśnie odczuwają spadek ruchu i popytu na ich usługi. Przedłużający się taki stan może w dłuższym okresie doprowadzić przedsiębiorców do konieczności zamykania swoich biznesów, co spowoduje również gorszą sytuację samej Gminy.” czytamy w interpelacji Kklubu Radnych Projekt Police

Radni proponują by działania dotyczyły m.in. takich dziedzin jak:

  • ograniczenie, lub zniesienie naliczania bądź wysokości opłat za dzierżawy gruntu (np. Targowisko Miejskie) bądź za najem lokali usługowych od Gminy,
  • zawieszenie opłaty za odbiór odpadów komunalnych od przedsiębiorców,
  • nienaliczania odsetek za opóźniania ze wskazanych okresów kwarantanny za pozostałe składniki opłat,
  • zwolnienia z podatków od środków transportowych, bądź nieruchomości.

„Oczywiście przy podejmowaniu decyzji Gmina powinna uwzględnić różną sytuację przedsiębiorców prowadzących odmienną działalność.” – piszą radni.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Na czasie

Exit mobile version