„Tarcza antykryzysowa dla biznesu” to tytuł tegorocznego kolejnego cyklu wspólnych konferencji dla przedsiębiorców Ministerstwa Rozwoju i PARP, który w tym roku ze względu na epidemię COVID-19 odbędzie się on-line.
Partnerami cyklu jest dziesięć instytucji, odpowiedzialnych za wybrane obszary tarczy. W ich gronie znajduje się Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Eksperci z zakresu m.in. prawa pracy, finansów, ekonomii i zamówień publicznych będą rozmawiali o przygotowanych przez rząd rozwiązaniach osłonowych dla przedsiębiorców poszczególnych branż i podmiotów, które wprowadziła tarcza, a także o instrumentach, które mają być impulsem dla rozwoju gospodarki osłabionej pandemią.
Pierwsza z 20. zaplanowanych wideokonferencji–którą zainauguruje Ministerstwo Rozwoju – będzie dotyczyła wsparcia dla branży turystycznej.
– Ten projekt bardzo mnie cieszy, nie tylko dlatego, że ułatwi przedsiębiorcom korzystanie z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej, ale także, dlatego, że jest przykładem świetnej współpracy publicznych organizacji w jednym celu – pomocy polskim przedsiębiorcom. Jestem przekonana, że nasza wspólna inicjatywa zapewni kompleksową wiedzę i ułatwi korzystanie z rozwiązań przewidzianych w tarczy – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.
Podczas wirtualnych spotkań eksperci poruszą m.in. poniższe zagadnienia:
- rozwiązania i instrumenty finansowe z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej;
- tarcza samorządowa, która wesprze lokalne budżety istotnie uszczuplone w związku z pandemią;
- zmiany w Prawie zamówień publicznych, których celem jest przeciwdziałanie skutkom epidemii oraz nowe PZP, wchodzące w życie od 2021 r., które ma być impulsem dla gospodarki;
- pakiet mieszkaniowy oraz zmiany w procesie inwestycyjno-budowlanym, które przyczynią się do tego, że budownictwo mieszkaniowe będzie jednym z kluczowych czynników rozwoju gospodarki osłabionej wskutek pandemii.
Od początku pandemii staramy się odpowiadać także na związane z nią potrzeby polskich przedsiębiorców. Cykl wideokonferencji da możliwość zadawania pytań o wybrane najważniejsze formy wsparcia. W tak szerokim wachlarzu tematów odpowiedź na nurtujące pytania znajdą zarówno przedsiębiorcy, samorządowcy, pracownicy sektora publicznego i wszyscy, którzy w swojej codziennej pracy współpracują z biznesem– mówi Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Cykl konferencji on-line rozpocznie się 26 maja br. Dodatkowo, po każdym wydarzeniu w czasie dyżurów eksperci będą odpowiadali na pytania przedsiębiorców. Więcej informacji: www.parp.gov.pl/tarcza.