Region

Takich ferii nie przeżyjesz nigdzie. Terytorialsi zapraszają

Wojsko zapowiada: będzie intensywnie, ale bardzo atrakcyjnie, nauczymy cię czegoś, czego w cywilu nie poznasz. Studenci, pełnoletni uczniowie i nauczyciele – to głowni adresaci „Ferii z WOT”, które w czasie ferii zimowych w Zachodniopomorskiem zorganizują żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Opublikowane

w dniu

Ferie z WOT” to projekt realizowany w 14 ZBOT już po raz trzeci i – podobnie jak „Wakacje z WOT” cieszy się dużym zainteresowaniem. To 16 dniowe wojskowe szkolenie podstawowe przygotowane jest przede wszystkim dla studentów, pełnoletnich uczniów szkół średnich i nauczycieli. – Te osoby, ze względu na naukę i pracę nie mogą najczęściej skorzystać ze szkoleń organizowanych w innych terminach w ciągu roku, dlatego im dedykujemy ferie zimowe – wyjaśnia zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Tomasz Rejczak.

Zachodniopomorscy Terytorialsi zapowiadają, że „Ferie z WOT” będą atrakcyjne, a do tego pozwolą posiąść wiele umiejętności niedostępnych w cywilnym życiu.

Ferie z WOT potrwają 16 dni. Rozpoczną się już w sobotę, 11 lutego a zakończą 26, w niedzielę. Zorganizowane będą w oparciu o 141 batalion lekkiej piechoty w Choszcznie. Okolice tego miasta obfitują w tereny, na których odbywać się będą zajęcia wojskowe.

Każdy z przybyłych do jednostki zostanie umundurowany i wyposażony we wszelki sprzęt, który będziemy mu potrzebny w czasie szkolenia i dalszej służby, w tym oczywiście zimową odzież i bieliznę oraz buty. Uczestnicy „Ferii z WOT” zostaną zakwaterowani w koszarach wojskowych, trzy razy dziennie na wojskowej stołówce będą otrzymywać posiłki. Prowadzący szkolenie zapowiadają bardzo intensywny program.

– Wstanie rano. I zaraz po śniadaniu zajęcia przez cały dzień, a czasem nawet w nocy – mówi por. Paweł Kondela, który przygotowuje program „Ferii z WOT” i będzie odpowiadał za ich przebieg. Wymienia elementy programu: – Przede wszystkim wojskowa taktyka, czyli uczymy poruszać się w terenie w sekcjach, współpracując z innymi kolegami, porozumiewając się ze sobą często za pomocą znaków, nie słów. Do tego elementy zimowego surwiwalu: jak przetrwać w nieznanym terenie, rozpalić ogień, wybudować schronienie, uzdatnić do picia wodę – zapowiada por. Kondela.

Oprócz tego szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy, orientacji w terenie, topografii i oczywiście strzelanie.

– Nikt nie będzie ani na chwilę rozstawał się z powierzoną mu bronią – mówi por. Kondela. – Chodzi o to, by się do niej przyzwyczai, nauczyć jej, pozna, bezpiecznie się nią posługiwa. Trochę jak na filmach o wojsku, z bronią nawet się śpi.

Żołnierze podkreślają, że przy okazji szkolenia typowo wojskowego, uczestnicy podciągną się w umiejętnościach potrzebnych w życiu codziennym: pracy czy nauce. To m.in. umiejętność gospodarowania czasem, współpracy w zespole, prostego a precyzyjnego komunikowania się, umiejętność korzystania z informacji czy zajęcia ze sprawności fizycznej.

Widać różnicę pomiędzy uczniami, którzy przeszli przeszkolenie a tymi, którzy z takiej możliwości nie skorzystali – mówi chor. Radosław Gołczyński, nauczyciel z Zespołu Szkół w Policach a jednocześnie żołnierz 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

On i jego uczniowie ukończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe a teraz spotykają się na codzień w szkole a raz w miesiącu na weekendowym szkoleniu wojskowym a sam namówił do służby w WOT innych nauczycieli.

„Ferie z WOT” to okazja, by w czasie wolnym, zamiast patrzeć się w monitor komputera, podnieść swoje umiejętności, wyszkolić się w podstawowych wojskowych dziedzinach, a przy okazji poznać nowych ludzi – podkreśla.

Zakończeniem „Ferii z WOT” będzie przysięga wojskowa, którą w niedzielę, 26 lutego złożą w Choszcznie ci, którzy ukończą szkolenie. Do uczestnictwa w tej uroczystości zaproszeni zostaną rodzice, najbliżsi czy koledzy przysięgających.

Kto może zgłosić się na „Ferie z WOT”? Praktycznie każdy. Wystarczy ukończony 18 rok życia, polskie obywatelstwo, niekaralność, zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jak się zapisać? Można zgłosić się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skontaktować się z rekruterem 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ten odpowie na każde pytanie i wyjaśni każdą wątpliwość i „za rękę” przeprowadzi przez procedurę rekrutacyjną.

Rekrutera najłatwiej znaleźć na specjalnej stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Udział w „Feriach z WOT” jest oczywiście bezpłatny.

Region

W ramach obchodów Dni Skandynawskich, szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi [FILM]

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie. Wydarzenie, na które organizatorzy rozpoczynają zapisy, odbędzie się w dniach 11 – 15 maja 2023 roku. Będzie to już siódmy rajd zorganizowany przez wolontariuszy Gryfusa w ramach pogłębiania więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego, a Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Impreza stałą się już wydarzeniem cyklicznym. Organizatorzy zapraszają serdecznie do udziału w tym wydarzeniu.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę.

Link do zapisów: https://gryfus.szczecin.pl/skandynawia2023

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1672674833165630

Czytaj dalej

Region

Rośliny do domu i ogrodu – nowość na targach Bud-Gryf & Home

Rośliny doniczkowe, krzewy iglaste i liściaste czy cebulki kwiatowe – to tylko część ofert wystawców Mini Targów Zieleni, które zaplanowano podczas targów Bud-Gryf & Home w hali Netto Arena w Szczecinie od 17 do 19 marca br. Na odwiedzających targi będą czekały także szczecińskie pamiątki i wyroby artystyczne.

Opublikowane

w dniu

Mini Targi Zieleni goszczą na targach Bud-Gryf & Home po raz pierwszy. Wystawcy przygotowali ciekawą ofertę roślin do domu i ogrodu. Pojawią się tam m.in. kwiaty rabatowe i balkonowe, krzewy iglaste i liściaste, drzewa, trawy rośliny wrzosowate, byliny, a nawet palmy. Rośliny to oczywiście główna atrakcja Mini Targów Zieleni, ale nie jedyna; odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć i zakupić fontanny ogrodowe.

Podczas targów będzie można kupić także wyroby artystyczne i użytkowe, szczecińskie pamiątki i miody. Zmęczeni i głodni goście targów znajdą chwilę wytchnienia w strefie gastronomicznej.

Więcej informacji dotyczących Mini Targów Zieleni, a także targów Bud-Gryf & Home dostępnych jest pod adresem: https://zstw.szczecin.pl/pl/wydarzenia/2023/bud-gryf-home-2023/informacje-o-wydarzen

Organizatorem Bud-Gryf & Home jest Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia Sp. z o.o. Targi rozpoczną się 17 marca br. w hali Netto Arena w Szczecinie i potrwają do 19 marca. W piątek hala zostanie otwarta dla uczestników o godz. 12:00, koniec pierwszego dnia imprezy zaplanowano o godz. 17:00, w sobotę i niedzielę natomiast hala dostępna będzie od godz. 10:00 do godz. 17:00. Wejście na imprezę i parking przy hali są bezpłatne. W tym roku targi odbywają się po raz trzydziesty. Już po raz drugi wydarzenie odbędzie się w hali przy ul. Szafera.

Czytaj dalej

Region

Dron Arena 2023 – Whoop of Poland – Wyścigi mikro dronów ponownie w Szczecinie!

18 Marca 2023 r. między godzinami 12:00 – 20:00 w Szczecinie zmierzą się najlepsi zawodnicy z całej Polski, a ich zmagania będzie można obserwować zarówno na miejscu (wstęp bezpłatny dla publiczności), czyli w sali kinowej INKU przy Al. Wojska Polskiego 90 jak i online dzięki transmisji na żywo.

Opublikowane

w dniu

 Zapraszamy ponownie do stolicy Pomorza Zachodniego wszystkich tych, którzy lubią połączenie zdrowej sportowej rywalizacji i nowych technologii. Jednym z głównych wydarzeń w ramach odlotowej 12 rocznicy działalności Fundacji Kamienica1 oraz Whoop Of Poland (cyklu wydarzeń organizowanego w różnych miastach na terenie Polski) – są wyścigi mikro dronów! – zaprasza Paulina Pojawis z Fundacji Kamienica1.

 Na miejscu będzie mnóstwo atrakcji dla publiczności – można będzie podziwiać zmagania zawodników na dużym ekranie w sali kinowej, założyć specjalne gogle by sprawdzić co widzi zawodnik podczas sterowania swoim mikro dronem w czasie wyścigu na żywo tzw. system FPV (First Person View), obserwować przelatujące wokół drony, poznać i porozmawiać osobiście z uczestnikami oraz utytułowanymi zawodnikami w Polsce (w tym m. in.: znany na arenie międzynarodowej Paweł Phobos Stefański. Czy zeszłoroczny wicemistrz Polski “dużych” dronów wyścigowych Antoni Admovie Daczka). Podczas przerwy technicznej dla zawodników między godzinami 16:00 – 17:00 osoby z publiczności będą mogły osobiście spróbować pilotażu wirtualnym dronem za pomocą symulatora lotów dronów wyścigowych. Jeżeli ktoś nie będzie mógł być z nami na miejscu tego dnia – to może zobaczyć przebieg wyścigów online 

– Jeżeli ktoś sam chciałby wystartować i zmierzyć się z innymi w wyścigu mikro dronów – to jest jeszcze taka możliwość, albowiem rejestracja zostanie zamknięta o godzinie 23:59 dnia 10.03.2023 r., – udział bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona! – dodaje Paulina.

Więcej informacji na temat wydarzenia (m.in.: szczegółowy program wydarzenia, formularz rejestracyjny): https://www.facebook.com/events/875853767028107

Wspomniane wyścigi mikro dronów zostaną zrealizowane jako jedno z kolejnych wydarzeń pod nazwą Dronowo, czyli bezpłatnych cyklicznych spotkań miłośników dronów w Szczecinie, które odbywają się całorocznie w każdy czwartek między godzinami: 18:00 – 21:00 – więcej informacji na dedykowanej grupie:

https://www.facebook.com/groups/Dronowo.

Więcej informacji na temat dronów w Szczecinie na stronie na Facebook: https://www.facebook.com/DronowoOfficial

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie