Powiat Policki

Szczeciński Marsz Niepodległości

Opublikowane

w dniu

[lead]W tym roku Szczeciński Marsz Niepodległości idzie pod hasłem „Rodzina siłą narodu”. Marsz rozpocznie się 11 listopada br. o godz. 12:00 na pl. Solidarności. Organizatorem wydarzenia jest Porozumienie Środowisk Patriotycznych.[/lead]

Wyborem hasła chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt, że gwarantem pomyślności naszego narodu są silne więzi rodzinne. Jasne wzorce przekazywane przez rodziców są podstawowymi elementami patriotycznego wychowania młodych Polek i Polaków.

Gdy uświadomimy sobie rolę rodziny w życiu naszego Państwa, nie możemy pominąć faktu, iż rodzina podlega rozkładowi. Nasz region jest bardzo wysoko w liczbie tzw. eurosierot, tzn. w liczbie dzieci, których co najmniej jedno z rodziców pracuje za granicą. Podobnie jest z liczbą rozwodów – wg danych GUS-u za zeszły rok zawarto w Polsce 192 tys. związków małżeńskich, a udzielono 63 tys. rozwodów. Niemal co roku liczba rozbitych rodzin powiększa się o właśnie ok. 60 tys. Najgorzej jest w miastach pow. 100 tys. mieszkańców.

Jest to powód do poważnego niepokoju, gdyż skutkiem rozwodu rodziców są poranione dzieci, którym w przyszłości jeszcze trudniej będzie utworzyć szczęśliwe ogniska domowe, a to oznacza jeszcze niższy przyrost naturalny i zwijanie się naszego narodu.

Chcielibyśmy również zauważyć, że ojcowie naszej niepodległości pochodzili z rodzin, które miały różne losy, ale zawsze były w nich żywe historie o minionych powstaniach i o Rzeczypospolitej. To rodziny posyłały ich na kursy języka polskiego, który miał być wytrzebiony na rzecz mowy niemieckiej i rosyjskiej. Dlatego wdzięczni winnyśmy być również rodzinom wskrzesicieli naszej państwowości.

Pragniemy, by uczestnicy marszu wrócili do domów z przeświadczeniem, że będąc dobrymi rodzicami wzmacniają Polskę, że ich rodzicielstwo wydaje bezcenny owoc, który tworzy naszą wspólną przyszłość. Mamy również nadzieję, iż nasze przesłanie będzie okazją do refleksji dla osób decyzyjnych w państwie: czy znaczenie rodziny i małżeństwa nie jest obecnie pomniejszane, czy państwo wystarczająco pomaga rodzicom nie tylko materialnie, ale przede wszystkim również poprzez wsparcie w wychowaniu dziecka? Czy nie oddaje rodziny na pastwę wielkich korporacji, pozwalając na stosowanie przymusu ekonomicznego względem rodziców (nacisk na szybki powrót do pracy kosztem wychowania dziecka)?

Mamy nadzieję, że uda nam się z tym przekazem dotrzeć do szczecinian, a za pośrednictwem Państwa redakcji do reszty Polaków.

Więcej informacji uzyskają Państwo w tygodniu poprzedzającym Narodowy Dzień Niepodległości. Tymczasem pozostawiam swój nr tel. do kontaktu: 512-765-742

Reklama

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie