Powiat Policki

Świdwie Sanctus wygrywa!

Opublikowane

w dniu

[lead]Film Świdwie Sanctus, którego twórcami są mieszkańcy Tanowa został zwycięzcą prestiżowego Szczecin Film Festival w kategorii Szczecińskie Shorty! Film artystyczny Świdwie Sanctus powstał na bazie unikalnej muzyki, połączonej z zdjęciami kręconymi w rezerwacie. Inspiracją do projektu były nagrania Rościsława Wysockiego, który od ponad 50 lat z mikrofonem reporterskim nagrywa głosy ptaków. [/lead]

Na filmie głównymi „solistami” są oczywiście ptaki, których uzupełniają ludzkie głosy i dźwięki instrumentów. W filmie nie ma dialogów, ani klasycznej akcji, są za to dźwięki i obrazy przyrody. A także ludzie – muzyczną opowieść snuje znakomity Lech Dyblik, któremu towarzyszy aktor młodego pokolenia Piotr Śnieguła, a scenach plenerowych grają amatorzy – głównie mieszkańcy leżącego w pobliżu Świdwia Tanowa, którzy działają na co dzień w lokalnym zespole wokalnym Tam i Owo. W filmie zagrali też członkowie polsko-niemieckiego chóru Horyzont z Brussow, który prowadzi Paweł Kornicz.
Nazwa „Świdwie Sanctus” nawiązuje do skomponowanej w 1972 r. przez Brytyjczyka Davida Fanshawe’a mszy „African Sanctus”, w której msza łacińska zestawiona została z nagraniami tradycyjnej afrykańskiej muzyki. Projekt inspirowany przyrodą rezerwatu rozpoczął się od połączenia dźwięków ptaków, nagrywanych przez kilkadziesiąt lat przez Rościsława Wysockiego, z nawiązującą do nich muzyką szczecińskich kompozytorów.

– Powstała płyta, kilka utworów chóralnych, kilka instrumentalnych; są różni kompozytorzy, różni wykonawcy, a to wszystko łączą dźwięki ptasie. Sprawia to, że płyta jest niezwykle spójna – i to mimo różnorodności gatunków, które się na niej znalazły – powiedział PAP kierownik muzyczny projektu, a także reżyser i scenarzysta filmu Piotr Biniek. Dodał, że pomysł na film narodził się jeszcze przed finałowym koncertem w szczecińskiej filharmonii w listopadzie ub.r.

Na czasie

Exit mobile version