Zachodniopomorskie

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Uczynić zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem

10 października na całym globie obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym roku jego hasłem przewodnim było uczynienie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dla wszystkich globalnym priorytetem. Potrzeby w tym zakresie pozostają ogromne.

Opublikowane

w dniu

O tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne i komfort z nim związany, w ostatnich latach mógł się przekonać każdy z nas. Był to czas ogromnych wyzwań, naznaczony pandemią koronawirusa, wojną oraz wielopłaszczyznowymi skutkami, jakie one za sobą przyniosły. Dramatycznym tego odzwierciedleniem są rosnące z roku na rok liczby osób podejmujących próby samobójcze oraz osób wymagających pomocy psychiatrów, psychoterapeutów czy psychologów.

W ostatnim czasie obserwujemy istotny wzrost zachorowań związanych z zaburzeniami adaptacyjnymi i lękowymi. Po wybuchu pandemii COVID-19 w ludziach obudziły się nasilone obawy – przed zachorowaniem, śmiercią, przed utratą bliskiej osoby czy pracy. Wybuch wojny w Ukrainie i jej następstwa dodatkowo te stany lękowe u wielu nasiliły. To znacznie pogorszyło funkcjonowanie osób, które wcześniej nie cierpiały na żadne zaburzenia psychiczne, a jednocześnie pogłębiło objawy choroby u pacjentów już leczonych – mówi dr Marek Mokosa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa psychiatrycznego szpitala „Zdroje” w Szczecinie.

Szacuje się, że w Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi ok. 8 mln. dorosłych Polaków. Wśród nich najpowszechniejsza jest depresja, określana mianem epidemii XXI wieku. To ona zgodnie z prognozami WHO w 2030 roku może się stać najbardziej powszechną dolegliwością zdrowotną na świecie. Jednak choroby psychiczne to nie tylko zaburzenia nastroju. To także szerokie spektrum zaburzeń psychotycznych, chorób afektywnych i zaburzeń osobowości oraz choroby związane z uzależnieniem od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, takich jak narkotyki czy środki uspokajające. Specjalistyczną pomoc we wszystkich tych zakresach pacjenci otrzymują m.in. w szpitalu „Zdroje”. Placówka jest największym ośrodkiem psychiatrycznym w województwie zachodniopomorskim. Każdego roku na oddziałach dziennych i całodobowych pionu psychiatrycznego leczonych jest ponad 4,5 tysiąca pacjentów, a w specjalistycznych poradniach przyszpitalnych lekarze rocznie udzielają ponad 60 tys. porad. W ramach świadczeń psychiatrycznych w szpitalu działa również Zespół Opieki Środowiskowej.

Opieka środowiskowa uznawana jest za przyszłość psychiatrii. W jej ramach psychiatra, psycholog lub terapeuta dociera do miejsca zamieszkania pacjenta i tam, na miejscu, wspiera jego funkcjonowanie, weryfikuje i ewentualnie koryguje zachowania chorego. – wyjaśnia dr Marek Mokosa – Celem tego rodzaju opieki jest minimalizowanie konieczności hospitalizacji. Jak wykazują wyniki wieloletnich badań to bardzo pozytywnie oddziałuje na chorego i na przebieg procesu leczenia. Dodatkowo pacjenci, którzy mają na miejscu wsparcie rodziny i bliskich znaczenie rzadziej trafiają na leczenie psychiatryczne do szpitala, nawet gdy cierpią na choroby psychiczne, które są nieuleczalne – dodaje psychiatra.

Dla chorych ważne jest nie tylko wsparcie najbliższych. Równie istotna jest akceptacja społeczna, a jej nadal brakuje.

Trzeba zaznaczyć, że w tym wymiarze z roku na rok, z dekady na dekadę sytuacja się stopniowo poprawia. Nadal jednak pozostaje wiele do zrobienia. – przyznaje dr Marek Mokosa – W naszym społeczeństwie chorujący psychicznie wciąż są stygmatyzowani, dyskryminowani. Ciągle jeszcze funkcjonują krzywdzące stereotypy które powodują, że wielu z nich wstydzi się szukać pomocy u specjalistów. A tak być nie powinno – dodaje specjalista.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest doskonałą okazją, by z tematem chorób psychicznych „oswoić” społeczeństwo oraz by pokazać, jak ogromnej rzeszy Polaków takie problemy dotyczą. Każdy z nas może odegrać swoją rolę w zwiększaniu świadomości na temat zdrowia psychicznego – dziś jest sposobność, by zrobić to wspólnie. Okażmy, że także dla nas zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie są ważnymi życiowymi priorytetami, a jednocześnie problemy, z jakimi na co dzień muszą się mierzyć osoby chorujące – nie pozostają nam obojętne.

Obszar ochrony zdrowia psychicznego wymaga też podjęcia pilnych działań przez rząd oraz podmioty i instytucje, które kształtują system opieki nad chorymi.

Od lat w przestrzeni publicznej prowadzona jest dyskusja o zapaści w psychiatrii. – mówi dr n. med. Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje” – Niedobory kadrowe i braki wśród specjalistów, potrzeba gruntownej reformy systemu, urealnienie wyceny procedur z tego zakresu tak, by pieniądze płacone przez NFZ pokrywały rzeczywiste koszty leczenia pacjentów, a nie ich niewielką część – to priorytety, które wymagają pilnej reakcji rządzących i podjęcia przez nich stosownych działań zmierzających do uzdrowienia systemu. – dodaje dyrektor.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest od 30 lat. Zainicjowała go w 1992 roku Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest promowanie edukacji w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, zwiększanie świadomości oraz wspieranie walki z dyskryminacją i stygmatyzacją społeczną osób dotkniętych chorobą.

W szpitalu „Zdroje” w ramach tegorocznych obchodów święta zorganizowana została wystawa prac pacjentów oddziałów psychiatrycznych – zarówno dorosłych, jak również młodych pacjentów z jedynego w województwie zachodniopomorskim Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej. Przez cały tydzień w holu głównym pawilonu 20. będzie można oglądać obrazy, rękodzieła oraz inne prace wykonane przez chorych podczas warsztatów terapii zajęciowej oraz arteterapii.

Tego dnia pacjenci mogli również wysłuchać pogadanki na temat wpływu ruchu oraz diety na zdrowie psychiczne, a także wziąć udział w spotkaniu z dr Teresą Zalewską – psychiatrą i artystką, która na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym Ogólnym zaprezentowała swoje prace malarskie i podzieliła się z pacjentami swoimi doświadczeniami związanymi z ich tworzeniem.

Reklama

Zachodniopomorskie

Ruszył konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

Rozpoczęły się kulinarne zmagania o tytuł najlepszego regionalnego produktu. Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, z wieloletnią tradycją, już po raz kolejny stanie się areną prezentacji lokalnych wyrobów charakterystycznych dla kultury gastronomicznej zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Zgłoszenia przyjmuje Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego do dnia 8 sierpnia 2024 roku. Konkurs stanowi wyjątkową okazję do promocji tradycyjnych metod produkcji oraz specyficznych smaków, które są nieodłącznym elementem dziedzictwa kulinarnego powiatu polickiego i całego województwa.

Uczestnicy konkursu zostaną podzieleni na cztery główne kategorie: produkty pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, napoje regionalne oraz inne produkty regionalne. Każda kategoria zostanie oceniona przez komisję konkursową, mającą na celu wyłonić najwyżej jakościowe produkty, które idealnie oddają charakter określonej lokalności.

Decydująca rozgrywka odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku w malowniczej przestrzeni Ogrodów Przelewice. Tamtejsze Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej stanie się domem dla finału wojewódzkiego, gdzie komisja przyzna główne nagrody w każdej podkategorii, a także wyróżnienia dla dwóch produktów z każdej kategorii. Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej zodr.pl.

 

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszportowa sobota – 29 czerwca

Po raz kolejny w tym roku w sobotę. 29 czerwca  w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i Delegaturze ZUW w Koszalinie będą czynne stanowiska paszportowe od 8:00 do 15:00. Aby złożyć wniosek o paszport lub odebrać gotowy dokument nie musimy rezerwować wizyty.

Opublikowane

w dniu

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby pełnoletniej składamy osobiście. Gotowy paszport odbieramy również osobiście. Przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka powyżej 5 roku życia konieczna jest również jego obecność.

 

Co należy przygotować

Ważny paszport lub ważny dowód osobisty, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, zgodnie z wymogami zdjęć do paszportu oraz dowód opłaty paszportowej.

Paszport dla dziecka również przez internet

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka do 12 roku życia można złożyć także online: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka

Ile kosztuje wyrobienie paszportu

Opłata za paszport dla osoby dorosłej wynosi 140 zł. 50-procentowe ulgi przysługują m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom z niepełnosprawnościami, żołnierzom i strażakom ratownikom OSP oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Za paszport nie płacą osoby które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Jak bezpiecznie jechać na wakacje – poradnik

Opublikowane

w dniu

Jednak powstaje pytanie jak przygotować się do bezpiecznej drogi na wakacje? W czasie wyjazdu często towarzyszy nam zdenerwowanie, bo trzeba być w kilku miejscach w ciągu jednego dnia. Kierowca zdenerwowany to zły i niebezpieczny człowiek na drodze.

Emila z Niechorza przekonuje, że kuchnia nad morzem należy do smacznych i nie trzeba jeść fastfoodów.

Warto zaplanować drogę dzień wcześniej. Dla osób jadących w dalszą trasę warto rozważyć wyjazd dzień wcześniej i zatrzymać się w hotelu. To pozwoli na uniknięcie stresu z powodu korków lub pogarszających się warunków na drodze. Warto zadbać o komfort podróży dla całej rodziny. Przy obecnych cenach paliw warto jechać wolniej, na pewno będzie bezpieczniej – mówi Filip Grega, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie możemy zapomnieć o dobrze wyczyszczonej szybie i przejrzeniu czy nie ma na niej drobnych odprysków czy pęknięć. Małe uszkodzenia (do średnicy monety 5 – złotowej) da się szybko naprawić a pęknięta szyba może oznaczać utratę dowodu rejestracyjnego samochodu. – Pęknięta szyba wpływa nie tylko na widoczność podczas jazdy. Jest istotnym elementem działania systemu poduszek powietrznych. Stanowi podparcie dla wybuchającej poduszki powietrznej.  Pamiętajmy, że koszt naprawy jest zdecydowanie niższy niż koszt wymiany szyby. Warto więc zareagować zanim drobny odprysk zamieni się w pęknięcie – mówi Anna Kucińska z Autoglass Polska.

Anna Kucińska apeluje o sprawdzenie stanu szyb przed wyjazdem na wakacje.

 1. stan auta
Jeśli jeździsz samochodem głównie po mieście a teraz musisz pojechać nim w trasę sprawdź jego stan. Pojedź do mechanika lub serwisu.
– Warto sprawdzić stan hamulców, czy działają światła, poziom płynów eksploatacyjnych, uzupełnić płyn do  spryskiwacza, zadbać także o wycieraczki. Warto zwrócić uwagę na czystość szyby, lusterek oraz świateł. Pamiętajmy o apteczce samochodowej – przekonuje diagnosta Mirosław Kupryjaniuk z Zieleniewa k. Kołobrzegu.

2. wyposażenie, które musi być na stanie
Gaśnica z ważnym badaniem, trójkąt to elementy, które w natłoku spraw łatwo przeoczyć. Warto również mieć ze sobą apteczkę, latarkę, kamizelkę odblaskową, a także lewarek, klucz i koło zapasowe. Przydatne mogą być także dodatkowe bezpieczniki i żarówki i zestaw naprawczy do opon. Do schowka warto włożyć oświadczenie sprawcy kolizji.
– W przypadku niewielkiej stłuczki zaoszczędzimy sobie nerwów i czasu, które musimy poświęcić na oczekiwanie na policję – przekonuje Krzysztof Targoński, wcześniej policjant a dziś wykładowca akademicki.

3. bezpieczne bagaże
Wyruszając w drogę warto poświęcić czas na rozmieszczenie bagażu. Ważne jest to, by jak najmniej przedmiotów było luźnych w przedziale pasażerskim. Trzeba wszystko poukładać w bagażniku w szczególności: zabawki, buty, parasolki czy parawany. Takie drobne rzeczy w przypadku stłuczki mogą być jak pędzący pocisk i doprowadzić do tragicznych sytuacji.

4. zaplanuj trasę
Dziś do planowania przejazdu można wykorzystać nowoczesne technologie oferowane przez operatorów sieci komórkowych lub portale internetowe. Warunki na drodze można też sprawdzić na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie takich utrudnień jest ponad 400, a nie wszystkie są widoczne na mapach internetowych. Warto rozważyć kupno mapy, na wypadek gdyby telefonia komórkowa przestała działać.

Trasy alternatywne z kierunku Zielona Góra (Gorzów Wlkp.) droga S-3:
Do miejscowości Dziwnówek, Pobierowo:
– zjazd na Węźle Myślibórz na drogę wojewódzką nr 119 przez m. Pyrzyce, dalej droga nr 106 m. Stargard, Nowogard, Golczewo a następnie kierunek na Świnoujście (DW 108) lub Kamień Pomorski (DW 106),

Do miejscowości Międzywodzie, Wisełka, Dziwnów:
– zjazd z drogi ekspresowej S-3/S-6 na Węźle Goleniów Zachód lub Południe na drogę wojewódzką nr 111 do m. Stepnica, a następnie w kierunku na Recław do m. Wolin.

Trasy alternatywne z kierunku Bydgoszcz droga krajowa nr 25:
Do miejscowości Mielno, Darłowo:
– w miejscowości Biały Bór zjazd na drogę krajową nr 20, a następnie w m. Miastko zjazd na drogę wojewódzką nr 206 do m. Koszalin.

Trasy alternatywne z kierunku Poznań (Piła) droga krajowa nr 11:
Do miejscowości Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Dźwirzyno:
– zjazd z drogi ekspresowej nr S-11 w m. Szczecinek na drogę wojewódzką nr 172 do m. Połczyn Zdrój, następnie zjazd na drogę wojewódzką nr 163 do m. Białogard, Karlino, Dygowo.

5. rób przerwy w drodze
Nie róbmy pokazów swoich wytrzymałości na siłę przed współpodróżnymi. Warto zaplanować postoje co 2 godziny na kwadrans i wymianę pomiędzy kierowcami, jeśli jest taka możliwość. W czasie drogi warto zadbać o posiłki. Jedzenie w czasie jazdy może być niebezpieczne: od oblania się gorącym napojem po kapiącą musztardę.

Częste spożycie kawy czy napojów energetycznych, pomoże lecz tylko krótkotrwale. Zbyt duże spożycie ich może powodować odwodnienie, objawiające się zaburzeniem koncentracji, bólami głowy czy rozkojarzeniem. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach: na śniadanie warto zjeść omlet, na drogę zabrać wodę do picia, po drodze zjeść lekkostrawny obiad. Warto pomyśleć o małych przekąskach w postaci orzechów lub owoców” – mówi Natalia Malak, dietetyk sportowy, ekspert w programie edukacyjnym „Zdrowa Woda” organizowanym przez Wodociągi Zachodniopomorskie.

Akcja „Zdrowa Woda” promuje picie wody z kranu. Do szkół w Stepnicy, Mierzynie k. Dobrej, Baniach, Brzesku koło Pyrzyc i Grzędzicach k. Stargardu trafiły poidełka. – Dzięki nim zmniejszyła się ilość zużywanych plastikowych butelek po napojach – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich.

 6. rozsądek
Nie jedź szybko, bądź rozsądny i przewiduj sytuacje na drodze. To pozwoli bezpiecznie pojechać i wrócić do domu razem z rodziną. Na terenie lasów na parkingach leśnych można odpocząć w otoczeniu drzew. Ważne by przestrzegać bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

7. A elektryk?

Warto sięgnąć po aplikację i zobaczyć, gdzie znajdują się punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Patrząc na mapę możemy dokładnie zaplanować podróż, sprawdzić, gdzie zrobimy przystanek i naładujemy auto. Wiele osób, które korzystają  Coraz więcej obiektów hotelowych, które są położone nad morzem zapewnia punkty ładowania pojazdów elektrycznych. W ten sposób każdy kierowca może szybko naładować pojazd – mówi Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w Zielonej Górze. W Gryficach są dwie stacje: przy PKS Gryfice oraz ZEG Gryfice.

Warto przed wyjazdem sprawdzić czy mamy zakręconą wodę w kranach, czy pralka jest wyłączona? Po powrocie do domu z urlopu przed użyciem wody odkręćmy krany by mogła zastana woda spłynęła z wodociągu. W czasie naszego urlopu mogła nastąpić awaria na sieci – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.

Anna Kucińska apeluje o sprawdzenie stanu szyb przed wyjazdem na wakacje.

Emila z Niechorza przekonuje, że kuchnia nad morzem należy do smacznych i nie trzeba jeść fastfoodów.

Krzysztof Burda mówi, że ładowarek dla aut jest coraz więcej a informacje o nich można sprawdzić w sieci.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie