Kultura

Styczniowy repertuar kina w Policach

Opublikowane

w dniu

16:00

W 80 dni dookoła świata

Reż. Samuel Tourneux

Prod. Francja, Belgia 2021,  82 min

Obieżyświat to sympatyczny nastoletni małpiszon, który marzy o wielkich przygodach i dalekich podróżach. Na co dzień jednak słucha się mamy, chodzi do szkoły i wiedzie raczej spokojne życie. Wszystko odmieni jednak spotkanie z nieco postrzeloną żabą o imieniu Phileas, która zaproponuje Obieżyświatowi udział w szalonym zakładzie: jeśli uda im się objechać świat w 80 dni, zgarną pokaźną nagrodę i zyskają sławę. Mimo sprzeciwu mamy i zaskoczeniu przyjaciół młody małpiszon wyrusza wraz z Phileasem w pełną wyzwań i niebezpieczeństw podróż przez świat, którego wcale nie zna.

17:50

Kogel Mogel 4

Reż. Anna Wieczór-Bluszcz

Wyk.: Grażyna Błęcka-Kolska, Zdzisław Wardejn, Aleksandra Hamkało, Nikodem Rozbicki, Katarzyna Łaniewska, Katarzyna Skrzynecka

Prod. Polska 2022, 106 min

Miłość Agnieszki i Marcina rozkwita, podobnie jak Kasi i profesora Wolańskiego. Babcia Solska marzy już tylko o ślubie jedynego wnusia. Jednak na drodze do szczęścia młodego Zawady staje Bożenka. Wolańska postanawia radykalnie odmienić swoje życie i zamiast na seks, tym razem stawia na celibat. Spokój Piotrusia i Marlenki burzy nieoczekiwana wizyta. A kiedy wszyscy bohaterowie spotkają się w jednym miejscu nastąpi tytułowy koniec świata.

20:00

Dom Gucci

Reż. Ridley Scott

Wyk.: Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jeremy Irons

Prod. USA, Kanada, 158 min

Dom Gucci inspirowany jest szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium stojącego za włoskim domem mody Gucci. Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone w końcu morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną.

Bilety:

20 zł normalny

18 zł ulgowy

16 zł dla grup zorganizowanych

Repertuar i bilety

Kultura

Program wydarzeń Domu Kultury „13 Muz”

Opublikowane

w dniu

Zbiórka dla uchodźców z Ukrainy

W Domu Kultury „13 Muz” prowadzona jest zbiórka dla uchodźców z Ukrainy – kontener na zbierane artykuły znajduje się w holu głównym.

25.05.2022 środa g. 19:00 – „Człowiek z natury jest miłością” – program grupy poetyckiej „Ars Poetica” z SAS DK „13 Muz”

Człowiek z natury jest miłością” to program artystyczny przygotowany przez poetów z Grupy Poetyckiej Ars Poetica i aktorów z Salonu Artystycznego Seniorów z Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.

Inspiracją do powstania programu poetyckiego stały się ponadczasowe myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które pojawią się w programie jako „złote myśli” i które będą łączyły ze sobą autorskie utwory naszych poetów poruszające tematy miłości, człowieczeństwa, wiary, odpowiedzialności i dobra.

Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Funkcję prymasa Polski pełnił w latach 1948 – 1981. Zwany jest Prymasem Tysiąclecia, określany niekiedy jako mąż stanu i postrzegany jako obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Błogosławiony Kościoła katolickiego.

Występują: Poeci z Grupy Poetyckiej SAS i aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS.

Opieka artystyczna: Janusz Janiszewski

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

26.05.2022 czwartek g. 19:00 – Anna Frajlich „Przeszczep/Powroty” / Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 78

Spotkanie z Anną Frajlich w ramach premiery i promocji 1. i 2. tomu wierszy zebranych: „Przeszczep” i „Powroty”.

Prowadzenie: Piotr Michałowski

Przeszczep”

1. tom wierszy zebranych zawiera niepublikowane w żadnej książce wiersze młodzieńcze oraz tomy: „Aby wiatr namalować”, „Tylko ziemia”, „Indian Summer”.

Powroty”

2. tom wierszy zebranych zawiera tomy: „Który las”, „Ogrodem i ogrodzeniem”, „W słońcu listopada”, „Znów szuka mnie wiatr”.

Obie książki z posłowiami Wojciecha Ligęzy

Książki wydane w kooperacji z Polskim Funduszem Wydawniczym w Kanadzie.

Anna Frajlich – poetka, prozaiczka, literaturoznawczyni, doktor slawistyki. W 1969 r. wyemigrowała z Polski. Mieszka w Nowym Jorku. W latach 1982-2015 wykładała język polski oraz polską literaturę na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1980), Nagrody Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (2003), Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za całokształt twórczości (2015). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2002). Uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina (2008) oraz Wybitnego Polaka w USA w dziedzinie kultury (2017). Wydała tomy wierszy: „Aby wiatr namalować” (1978, 2016), „Tylko ziemia” (1979, 2016), „Indian Summer” (1982, 2018), „Który las” (1986, 2018), „Ogrodem i ogrodzeniem” (1993), „Jeszcze w drodze” (1994), „W słońcu listopada” (2000), „Znów szuka mnie wiatr” (2001, wersja francuska – „Le vent, à nouveau me cherche”, 2003, 2012), „Łodzią jest i jest przystanią” (Forma 2013), „W pośpiechu rzeka płynie” (DK „13 Muz” / Forma 2020); arkusz poetycki: „Drzewo za oknem” (1990); wybory wierszy: „Between Dawn and the Wind” („Pomiędzy świtem i wiatrem”, 1991, 2006), „Oceano tra di noi” („Ocean między nami”, 2018); zbiór opowiadań: „Laboratorium” (Forma 2010, 2018); zbiór esejów: „Czesław Miłosz. Lekcje” (Forma 2011) oraz monografię: „The Legacy Of Ancient Rome In The Russian Silver Age” (2007) obrazującą dziedzictwo starożytnego Rzymu w srebrnym wieku rosyjskiej poezji.

Miejsce: Sala Kominkowa

27.05.2022 piątek g. 19:00 – „Kobieta zmienną jest” – koncert zespołu wokalnego „Srebra na obcasach”

Zespół wokalny „Srebra na obcasach” działa w Domu Kultury „13 Muz”.

Wielu z nas zastanawiało się, ile twarzy może mieć kobieta? Jedna osoba, a tak zmienna. Ta sama kobieta jest zarówno córką, matką, żoną, kochanką… Jednego dnia może mieć humor wyśmienity, kolejnego dnia lepiej nie wchodzić jej w drogę. Rano w papilotach i podomce, wieczorem w sukni balowej.

Podczas koncertu usłyszymy znane piosenki o tematyce bliskiej płci pięknej, m.in. „Małgośka” M. Rodowicz, „Wielka dama tańczy sama” A. Jantar, czy „Sex appeal” E. Bodo. Wykonają je, przy akompaniamencie fortepianu, wokalistki zespołu „Srebra na Obcasach”. Ale o tym, czy Panie wystąpią w papilotach czy w sukniach balowych, muszą się Państwo przekonać sami.

Srebra na obcasach”:

Jolanta Janus

Brygida Laska

Danuta Miechowicz

Teresa Nowak-Misarko

Halina Wojtczak

Gościnnie wystąpi Ewa Nowak – szczecińska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

Kierownikiem artystycznym zespołu jest Pauline Lemańska – pianistka, trener wokalny, chórmistrzyni.

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: normalny 20 zł / ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy) 15 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

28.05.2022 sobota g. 11:00 (3-5 lat), g. 12:10 (6-8 lat), g. 13:20 (3-5 lat), g. 14:30 (6-8 lat) – „LED play” – światłem malowany plac zabaw dla dzieci

Niezwykły, niesamowity, zaskakujący i efektowny, świetlny plac zabaw dla dzieci w trakcie, którego animatorzy zabiorą widzów do bajkowego świata pełnego podświetlanych bajkowych postaci, przejdą z nimi przez ścieżkę pełną laserów i wykonają świetlne misje niczym „Mission Impossible” po to by na końcu zatańczyć z bajkowymi hologramami. Inspirowana popularnymi grami komputerowymi, pełna elektronicznego uroku animacja wypełniona zabawami ruchowymi i z elementami LED zachwyci widzów w każdym wieku!

Wydarzenie realizowane przez szczecińskich animatorów ze „Światłogień Kids”.

Udział dziecka do 5 lat w warsztatach możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Udział w wydarzeniu odbywa się bez butów (dzieci i dorośli).

Czas trwania: 45 min

Miejsce: Sala Lustrzana

Bilety: dziecko 20 zł / opiekun 20 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

29.05.2022 niedziela g. 14:00 – „Kamyk i Patyk” – familijny spektakl dla dzieci od 4 lat

Kamyk żongler i Patyk iluzjonista – Kamil Malecki i Patryk Kowalski.

Kamyk – żongler i Patyk – iluzjonista na tej samej scenie. Jeden wszystkim podrzuca, drugiemu niespodziewanie wszystko znika.

Iluzja i żonglerka – obie te dziedziny bazują na precyzji, opanowaniu rekwizytu i nie lada pracy włożonej w opanowanie danej dziedziny. Obie spotykają się na scenach, festiwalach ulicy, jednak często nie idą w parze.

Są różne od siebie, a każda ma swoje tajemnice i arkana schowane przed wzrokiem publiczności. Mezalians – wydarzenie to powstało przez przypadkowe spotkanie dwóch doświadczonych szczecińskich performerów na scenie, gdzie wspólnymi siłami stworzyli program przeznaczony także dla dorosłych. Główną osią naszej opowieści są różne ujęcia naszego fachu scenicznego i zbadanie jak wyglądało to kiedyś. Czy historia się lubi powtarzać? Zapraszamy, aby poznać niezwykłą odpowiedź.

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: dziecko 25 zł / opiekun 30 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

30.05.2022 poniedziałek g. 19:00 – Szczecińskie Wierszogranie – Bez Jacka

Nazwa grupy powstała w 1983 roku, ale korzenie zespołu sięgają początku lat siedemdziesiątych, kiedy to trzej bracia Stefańscy: Zbyszek, Jasiu i Jacek, oraz przyjaciel Max Ziętek zakładają na kielecczyźnie zespół Kant. Kant zdobywa wiele nagród na festiwalach poezji śpiewanej, Młodych Talentów w Toruniu i Muzykujących Rodzin we Wrocławiu. Występuje w telewizyjnej „Szansonadzie”, „Siódemce” i u mistrza Aleksandra Bardiniego. W 1983 roku w „nieznanych okolicznościach” w Gdańsku, zostaje brutalnie zamordowany najmłodszy z braci- flecista, Jacek Stefański. Tak powstaje zespół Bez Jacka.

Grupa uprawia muzykę tzw. „środka”, pisząc muzykę do poezji Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Gałczyńskiego, Tuwima, Wołka, Kubiaka, a przede wszystkim do tekstów lidera tej grupy Zbigniewa Stefańskiego.

Zespół zdobył sławę i uznanie, zwłaszcza w środowisku studenckim, zdobywając nagrody na niemalże wszystkich festiwalach tego gatunku: „Festiwal Piosenki Studenckiej” – Kraków, „Yapa” – Łódź, „Bazuna” – Gdańsk, „Giełda Piosenki” – Szklarska Poręba, „Śpiewające Żagle” – Szczecin, „Fama” – Świnoujście, „Włóczęga” – Zielona Góra oraz wielu innych.

W ciągu wielu lat istnienia zespołu Bez Jacka grało w nim wielu znanych i wspaniałych muzyków: Wojtek Czemplik, Grzegorz Klecha, Stefan Błaszczyński, Jacek Wolski, Waldek Wiśniewski, Marek Majewski, Krzysztof Górski, a w szczególności nieodżałowany Janek Stefański (14.02.1996 r. odszedł od nas na zawsze), jeden z założycieli i liderów tej grupy.

Charakterystyczne brzmienie „Bez Jacka” to niesamowity tembr głosu Zbyszka, poezja najwyższego lotu w towarzystwie gitary dwunastostrunowej i liryczny flet.

Skład zespołu:

Zbigniew Stefański – gitara, śpiew, lider

Jarosław Horacy Chrząstek – flet, menadżer

Wojciech Sokołowski – gitara basowa

Mariusz „Mario” Wilke – gitara

Oficjalna strona zespołu: www.bezjacka.art.pl

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 40 zł / 50 zł (w dniu koncertu) / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

1.06.2022 środa g. 18:00 – Spektakl „Mama bajkę opowie”

Spektakl „Teatru Uśmiechu” i zespołu wokalnego „Srebra na obcasach”, działającego przy Domu Kultury „13 Muz”.

Każdy lubi bajki. Dzięki nim możemy przeżyć wspaniałą przygodę, nie ruszając się z ulubionego fotela. A kto potrafi lepiej opowiada bajki, niż mama?

Zapraszamy wszystkie dzieci, te małe i te już dorosłe, w podróż do krain bliższych i dalszych. Posłuchamy historii opowiedzianych przez matki z różnych stron świata. Odwiedzimy kraj kwitnącej wiśni – Japonię, Włochy – pachnące pizzą, wielobarwne Indie.

W ten wyjątkowy dzień muzyka spotka się z teatrem, ponieważ spektakl tworzy „Teatr Uśmiechu” oraz zespół wokalny „Srebra na obcasach” z Domu Kultury „13 Muz”. Usłyszymy więc także piosenki m.in o matce: „List do matki” z rep. Violetty Villas, „Nie ma jak u mamy” z rep. Wojciecha Młynarskiego.

Kierownikiem artystycznym obu zespołów, reżyserem i scenarzystką jest Pauline Lemańska. Z wykształcenia pianistka, chórmistrzyni, wokalistka i logopeda. Z pasji reżyser spektakli musicalowych i teatralnych.

Srebra na obcasach”:

Jolanta Janus

Brygida Laska

Danuta Miechowicz

Teresa Nowak-Misarko

Halina Wojtczak

Teatr Uśmiechu”

Bożena Adamowicz

Nina Domańska-Górecka

Urszula Olechnowicz

Danuta Szydło

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: normalny 20 zł / ulgowy 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Czytaj dalej

Kultura

Co autor miał na myśli? Zapytaj go sam

Józef Baran, wybitny poeta i eseista, autor m.in. wiersza „Najkrótsza definicja życia”, który był tematem tegorocznej matury z języka polskiego, będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Szczeciński Salon Poezji.

Opublikowane

w dniu

Na spotkanie z Józefem Baranem Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza już w najbliższy czwartek 26 maja. Początek o godz. 17.30 w sali Kina Zamek.

Mieszkający i tworzący w Krakowie Józef Baran, poeta, eseista, autor dzienników i podróżnik, jest laureatem licznych nagród literackich i kulturalnych, m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (Genewa, 1980), wyróżnienia amerykańskiego PEN West za tom polsko-angielski „In a Flash” (Los Angeles 2001), Nagrody Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (Kraków 2006).

Jego wiersze tłumaczone były na ponad 20 języków, w tym angielski, niemiecki, hiszpański, szwedzki i hebrajski. Stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów – Hanny Banaszak, Elżbiety Adamiak, Mirosława Czyżykiewicza, zespołu Stare Dobre Małżeństwo i innych.

W 1989 r. jego twórczość trafiła do programów szkolnych. Już dwukrotnie wiersze tego poety znalazły się w zestawie tematów maturalnych z języka polskiego. W 2005 r. uczniowie interpretowali dedykowany Tadeuszowi Różewiczowi i nawiązujący do „Ocalonego” wiersz Józefa Barana „Mam dwadzieścia pięć lat”. W tym roku jednym z maturalnych tematów był utwór „Najkrótsza definicja życia” z tomiku „Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy”.

Józef Baran ma na koncie blisko 40 książek, głównie tomików poetyckich, z których ostatni „W wieku odlotowym” zdobył nagrodę Orfeusz Czytelników 2021. Ważną częścią w jego dorobku są również dzienniki (dotąd pięć tomów), choćby „Podróże z tej i nie z tej ziemi” – poetyckie impresje z wypraw do różnych miejsc świata, np. Australii, Ameryki, Brazylii czy Singapuru.

W 2014 r. wydany został fascynujący „Scenopis od wieczności” – zapis dialogu, jaki poprzez kilkuletnią korespondencję toczył się pomiędzy twórcami różnych generacji – żyjącym w Polsce Józefem Baranem i przebywającym na emigracji w Paryżu Sławomirem Mrożkiem. Choć obaj urodzili się w małopolskim Borzęcinie, nie znali się, a poznawali dopiero poprzez listy. Słynny dramatopisarz korespondował z Józefem Baranem, wówczas nauczycielem w małym miasteczku i poetą debiutującym, ale obiecującym i od razu docenionym przez znanego krytyka Artura Sandauera.

Za debiutancki tomik w 1975 r. Józef Baran zdobył Nagrodę im. Andrzeja Bursy. Artur Sandauer z czasem stał się jego mistrzem i „intelektualnym ojcem”. Swoistym hołdem dla słynnego krytyka literackiego była wydana trzy lata po jego śmierci praca „Śnił mi się Artur Sandauer” pod redakcją Józefa Barana.

Szczeciński Salon Poezji przybliży część z bogatego dorobku poetyckiego Józefa Barana, także wiersze jeszcze niepublikowane, ale zaplanowane do mającego się wkrótce ukazać kolejnego zbioru. Czytać je będą sam Autor oraz znana Aktorka Joanna Matuszak z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Wybór wierszy oraz prowadzenie spotkania – Michał J. Kawecki – twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

Szczeciński Salon Poezji

Pokój i wojna”

Wiersze Józefa Barana czyta sam Autor oraz Joanna Matuszak, Aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Gospodarz spotkania : Michał J. Kawecki

Oprawa muzyczna: Oleg Wolański (minirecital akordeonowy)

26.05.2022. (czwartek), godz.17:30, sala Kina Zamek (wejście A, I piętro)

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety: 10 zł

Bilety w kasach Zamku oraz online bilety.zamek.szczecin.pl

 

Czytaj dalej

Kultura

Program wydarzeń Domu Kultury „13 Muz”

Opublikowane

w dniu

19.05.2022 czwartek g. 18:00 – Pokaz etiud Filmowych i zbiórka funduszy dla Ukrainy wraz z wydarzeniami towarzyszącymi

Zapraszamy na wydarzenie, którego celem będzie zebranie funduszy na apteczkę żołnierską (fundusze będą zebrane podczas wydarzenia), która zostanie zakupiona dla żołnierzy walczących o wolność Ukrainy (koszt jednej apteczki 890 zł). Może dzięki nam zostanie uratowane życie jakiegoś żołnierza.

Wojna działa na różne sposoby, wyzwala nowe siły, by bronić własnego narodu, ale też obezwładnia i paraliżuje. I o tym będą dwie etiudy filmowe „Pokój” i „Rodzina”. Filmy są efektem pracy dzieci i młodzieży, uczniów Szkoły Sobotnio-Niedzielnej działającej przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie, uczestniczącej w 2021 roku w letnich warsztatach filmowych. Podczas spotkania dowiemy się również jak radzić sobie z negatywnymi emocjami w czasie kryzysu wojennego, posłuchamy wiersza będącego protestem przeciwko wojnie oraz występu muzycznego.

W programie wydarzenia:

1. Etiudy filmowe „Pokój” i „Rodzina”

2. Prelekcja psychologa na temat wpływu kryzysu wojennego na zdrowie psychiczne

3. Wypowiedzi uczestników

4. Wiersz członka Stowarzyszenia „Więź” Mariusza Krówki „Stop wojnie”

5. Występ muzyczny Liliany Kostrzewy

6. Poczęstunek: kawa lub herbata i ciastko

Opis Filmów

„Pokój” to liryczna historia walki odważnej Agaty z zespołem stresu pourazowego. Kiedyś Agata była młodą i ambitną kobietą, a jej życie było kolorowe i szczęśliwe. Miała córeczkę, ukochanego męża, wierną koleżankę i miłość dla całego świata. Jednak wszystkie te kolory odebrała wojna, pozostawiając po sobie tylko szarą rutynę oraz ogromny stres. Każdy dźwięk, każdy obraz, każde wspomnienie wywołują w Agacie silne napięcia lękowe. Została sama i obwinia się za wszystko, co się wydarzyło. Czy Agata będzie w stanie pogodzić się z przeszłością i poradzić sobie z „Drugim ja”, na które nakłada poczucie winy? Film zdobył główną nagrodę, statuetkę „Adama” na I Odeskim Młodzieżowym Festiwalu Filmów „Wszystko dla Polski”.

„Rodzina” to film o tym, jak wojna zmienia życie rodzin, synowie i córki idą na front i nie zawsze wracają. To opowieść o sile kobiet, młodych dziewcząt walczących na frontach II wojny światowej, ramię w ramię z mężczyznami. O dzielnych pielęgniarkach, które często z narażaniem własnego życia ratują rannych, niosąc pomoc potrzebującym.

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” powstało z inicjatywy członków rodzin osób z niepełnosprawnością psychiczną, przy wsparciu zaprzyjaźnionych ludzi dobrej woli. Do Krajowego Rejestru Sądowego zostało wpisane 8 stycznia 2004 r. Świadczy szeroką pomoc w rehabilitacji osób po kryzysach psychicznych i ich rodzin. Daje im wsparcie i nadzieję na lepsze jutro.

Koordynator wydarzenia: Maciej Korpuliński

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans – „Więź”

Dom Kultury „13 Muz”

Partner: ZPU Oddział im. A Mickiewicza w Odessie

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

20.05.2022 piątek g. 19:00 – Miłość – w świecie opery i filmu

Zapraszamy na wiosenny koncert, który przeniesie Państwa do świata oper, operetek, filmu i musicali.

W koncercie wystąpi kwartet Golden Star z gościnnym udziałem Joanny Sinkiewicz, sopranistki, laureatki Nagrody Fryderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku 2018”.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć kompozycje F. Chopina, W. Kilara, F. Lehara, J. Straussa, A. L. Webbera i innych wybitnych kompozytorów. Zabierzemy Państwa w podróż po melodiach sentymentalnych, które skrywają się w sercach każdego z nas, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Utwory zabrzmią w aranżacjach na kwartet smyczkowy.

Kwartet Golden Star w składzie:

Stella Karalis – skrzypce

Maria Bieleninik – skrzypce

Gabriela Świdrów – altówka

Katarzyna Kupny – wiolonczela

Joanna Sinkiewicz – sopran

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 25 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

21.05.2022 sobota g. 18:00 – „RÓŻA, historia nie lubi się powtarzać” – spektakl teatralny grupy TeART na Raz

Amatorska grupa teatralna pod kierownictwem Marka Brzezińskiego „TeART na Raz” przedstawi spektakl inspirowany historią hrabiny Elizabeth von Arnim, przybyłej ponad sto lat temu z Berlina do Nassenheide (dzisiejsze Rzędziny). Tam w małej podszczecińskiej wiosce odnalazła spokój ducha i miłość swojego życia.

Co Rozalia Sokół tytułowa „Róża” odnajdzie w Rzędzinach gdzie wraz z mężem pojawia się na początku XXI wieku? Czy historia rzeczywiście nie lubi się powtarzać? Na czym polega magia miejsca, magia przedmiotu? Między innymi takie pytania zadaje autor scenariusza – Andrzej Klepadło.

Premiera spektaklu „Róża” miała miejsce w październiku 2021 roku w ramach piątej edycji wydarzenia kulturalnego „Mistrz i uczeń”.

Obsada :

Róża – Elżbieta Kolczewska

Luiza – Krystyna Wawrych

Teresa – Grażyna Lupa / Brygida Małyska

Ted Krents – Marek Brzeziński

Jerzy – Andrzej Klepadło

Janusz – Marek Lupa

Współpraca: Elżbieta Olszewska, Dorota Katarzyna Klepadło

„TeART na raz” powstał z inicjatywy Marka Brzezińskiego w 2017 r. w oparciu o absolwentów jednej klasy Liceum Plastycznego w Szczecinie (rocznik 1978 – 83). Debiutanckie przedstawienie „Następni do raju” zakwalifikowało się na Przegląd Teatrów Amatorskich w Świdwinie, a w 2018 roku „Radio Szarlatanów” zostało laureatem Przeglądu. W 2019 w „13 Muzach” odbyła się premiera ostatniego przedstawienia „Rysy” – wg scenariusza Diederika Ebbinge’a „Mattehorn”.

Czas trwania: 50 min

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 10 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

23.05.2022 poniedziałek g. 18:00 – Prelekcja i wystawa „Rola Lajosa Kossutha w niepodległościowej walce Węgrów”

Stowarzyszenie Eko-Spol zaprasza na prelekcję poświęconą rewolucji 1848-1849 na Węgrzech i jej przywódcy Lajosowi Kossuthowi, bohaterowi narodowemu Madziarów. Kossuth początkowo domagał się od Habsburgów nadania konstytucji. Po odmowie stał się zwolennikiem otwartej konfrontacji z Austrią. Powstanie węgierskie odnosiło nie lada sukcesy. Zostało zduszone dopiero przez rosyjską interwencję – na Węgry wtargnął korpus pod dowództwem gen. Paskiewicza. Po upadku powstania Kossuth udał się na emigrację, gdzie zmarł.

Prelekcję wygłosi dr Wojciech Lizak – prawnik, historyk i historyk sztuki. Zajmuje się m.in. historią Węgier.

Prelekcja z wystawą odbędą się w ramach XI Szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. Projekt jest współfinansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Organizatorem prelekcji i wystawy jest Stowarzyszenie Eko-Spol.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

25.05.2022 środa g. 19:00 – „Człowiek z natury jest miłością” – program grupy poetyckiej „Ars Poetica” z SAS DK „13 Muz”

„Człowiek z natury jest miłością” to program artystyczny przygotowany przez poetów z Grupy Poetyckiej Ars Poetica i aktorów z Salonu Artystycznego Seniorów z Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.

Inspiracją do powstania programu poetyckiego stały się ponadczasowe myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które pojawią się w programie jako „złote myśli” i które będą łączyły ze sobą autorskie utwory naszych poetów poruszające tematy miłości, człowieczeństwa, wiary, odpowiedzialności i dobra.

Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Funkcję prymasa Polski pełnił w latach 1948 – 1981. Zwany jest Prymasem Tysiąclecia, określany niekiedy jako mąż stanu i postrzegany jako obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Błogosławiony Kościoła katolickiego.

Wybrane myśli Stefana Wyszyńskiego:

„Doznawana miłość jest mocą odmieniającą serce ludzkie. Każdy człowiek, który doznaje miłości, jest przez nią w pewnym stopniu zwyciężany, pozyskiwany i zdobywany.”

„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem.”

„Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!”

„Uprzejme spojrzenie i uśmiech znaczą często więcej, niż udana rozmowa.”

Występują: Poeci z Grupy Poetyckiej SAS i aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS.

Opieka artystyczna: Janusz Janiszewski

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

26.05.2022 czwartek g. 19:00 – Anna Frajlich „Przeszczep/Powroty” / Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 78

Spotkanie z Anną Frajlich w ramach premiery i promocji 1. i 2. tomu wierszy zebranych: „Przeszczep” i „Powroty”.

Prowadzenie: Piotr Michałowski

„Przeszczep”

1. tom wierszy zebranych zawiera niepublikowane w żadnej książce wiersze młodzieńcze oraz tomy: „Aby wiatr namalować”, „Tylko ziemia”, „Indian Summer”.

„Powroty”

2. tom wierszy zebranych zawiera tomy: „Który las”, „Ogrodem i ogrodzeniem”, „W słońcu listopada”, „Znów szuka mnie wiatr”.

Obie książki z posłowiami Wojciecha Ligęzy

Książki wydane w kooperacji z Polskim Funduszem Wydawniczym w Kanadzie.

Anna Frajlich – poetka, prozaiczka, literaturoznawczyni, doktor slawistyki. W 1969 r. wyemigrowała z Polski. Mieszka w Nowym Jorku. W latach 1982-2015 wykładała język polski oraz polską literaturę na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1980), Nagrody Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (2003), Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za całokształt twórczości (2015). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2002). Uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina (2008) oraz Wybitnego Polaka w USA w dziedzinie kultury (2017). Wydała tomy wierszy: „Aby wiatr namalować” (1978, 2016), „Tylko ziemia” (1979, 2016), „Indian Summer” (1982, 2018), „Który las” (1986, 2018), „Ogrodem i ogrodzeniem” (1993), „Jeszcze w drodze” (1994), „W słońcu listopada” (2000), „Znów szuka mnie wiatr” (2001, wersja francuska – „Le vent, à nouveau me cherche”, 2003, 2012), „Łodzią jest i jest przystanią” (Forma 2013), „W pośpiechu rzeka płynie” (DK „13 Muz” / Forma 2020); arkusz poetycki: „Drzewo za oknem” (1990); wybory wierszy: „Between Dawn and the Wind” („Pomiędzy świtem i wiatrem”, 1991, 2006), „Oceano tra di noi” („Ocean między nami”, 2018); zbiór opowiadań: „Laboratorium” (Forma 2010, 2018); zbiór esejów: „Czesław Miłosz. Lekcje” (Forma 2011) oraz monografię: „The Legacy Of Ancient Rome In The Russian Silver Age” (2007) obrazującą dziedzictwo starożytnego Rzymu w srebrnym wieku rosyjskiej poezji.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie