Zachodniopomorskie

Starter dla uchodźcy od Terytorialsów

Kosmetyki, środki higieniczne, słodycze czy przybory szkolne znalazły się w paczkach dla uchodźców, którzy trafiają do centrum recepcyjnego w Szczecinie. Takie „startery”, dedykowane mężczyznom, kobietom i dzieciom przygotowali zachodniopomorscy Terytorialsi.

Opublikowane

w dniu

Pierwsze kilkadziesiąt „starterów” żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zawieźli na halę Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Sowińskiego w Szczecinie. To tutaj trafiają w pierwszej kolejności ukraińscy uchodźcy, którzy przyjeżdżają do Szczecina. Przede wszystkim ci, którzy nie mają rodzin czy znajomych, czyli miejsca, gdzie mogliby się zatrzyma. Zarządzane przez wojewodę zachodniopomorskiego centrum recepcyjne przy al. Piastów kieruje wówczas uchodźców do tymczasowych miejsc, takich jak hala przy ul. Sowińskiego czy ul. Narutowicza. To tutaj mogą przenocować, wykąpać się, zjeść i odpocząć, zanim trafią do ośrodków, w których będą mieszkali dłużej. Kilkadziesiąt takich miejsc znajduje się w różnych miejscowościach na Pomorzu Zachodnim.

Foto: 14 ZBOT

W hali przy ul. Sowińskiego od samego początku, tj. ponad trzech tygodni, służą pomocą żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostka utworzyła bowiem tzw. Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców (GWRU). To kilkudziesięciu żołnierzy i setka w tzw. odwodze, którzy są obecni m.in. na dworcu głównym w Szczecinie, hali sportowej czy transportują łóżka czy koce do ośrodków dla uchodźców. Żołnierze zwrócili uwagę, czego najbardziej potrzebują uciekające przed wojną w Ukrainie kobiety, dzieci czy starsi ludzie.

Najczęściej mają ze sobą jedną walizkę a w niej ubrania, często zresztą nieodpowiednie do tej pory roku – mówi szer. Terytorialnej Służby Wojskowej Małgorzata, jedna z kobiet-żołnierzy służących w hali dla uchodźców z Ukrainy. – Okazuje się jednak, że nie mają często nawet podstawowych rzeczy do higieny osobistej. Uciekali w pośpiechu, brali ze sobą tylko to, co mieli pod ręką.

Foto: 14 ZBOT

Żołnierze z czystej potrzeby serca zaproponowali, żeby zorganizować dla uchodźców tzw. „startery”. To paczki dedykowane z osobna kobietom, mężczyznom i dzieciom. Znajdują się w nich m.in. szczoteczka i pasta do zębów, artykuły higieniczne dla kobiet i mężczyzn, dla dzieci kredki, bloki rysunkowe czy słodycze.

Żołnierze sami postanowi zebrać „startery”. Do sztabu 14 ZBOT w Podjuchach znosili zakupione przez siebie produkty wg. ustalonej wcześniej listy, składając z nich dedykowane paczki dla uchodźców. W akcję włączyło się też Stowarzyszenie „Skolwin”, w którym działają żołnierze i parafia pw. Nawiedzenia NMP w Szczecinie-Dąbiu, gdzie w organizację pomocy dla uchodźców włączył się zespół „Caritas”.

Pierwszych kilkadziesiąt starterów już trafiło na halę przy ul. Sowińskiego. Wkrótce będą kolejne, bo zbierają je nadal żołnierze w 14 ZBOT.

Foto: 14 ZBOT

Dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk nie ukrywa dumy ze swoich żołnierzy.

Po raz kolejny podkreślam, że to wrażliwi ludzie. Co więcej, nie czekają na rozkaz z założonymi rękami, ale wykazują się własną inicjatywą. Nikt im nie kazał. To ich pomysł, ich inicjatywa, mogę tylko powiedzieć, że jestem z nich dumny – mówi płk Borowczyk. – Wstąpili do WOT z chęcią niesienia pomocy i wsparcia potrzebujących i to realizują.

Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą teraz udział w operacji „Silne Wsparcie”, wspomagając organizacje i instytucje niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zachodniopomorscy Terytorialsi do tej pory rozwieźli dziesiątki ton sprzętu dla uchodźców z magazynów Obrony Cywilnej zarządzanych przez wojewodę zachodniopomorskiego. Wspierali także organizację tzw. mostu powietrznego: kilka tysięcy obywateli z Ukrainy, których wojna zastała poza granicami ich ojczyzny, przyleciało specjalnymi samolotami na lotnisko w Goleniowie. Tak jak na hali przy ul. Sowińskiego przygotowują a potem wspierają działalność centr dla uchodźców i punkty recepcyjne. Działania GWRU w ramach operacji „Silne Wsparcie” wykonywane są na wniosek wojewody zachodniopomorskiego złożony do ministra obrony narodowej.

Foto: 14 ZBOT

Reklama

Zachodniopomorskie

Posadź drzewo z Prezydentem RP i leśnikami

Czwarta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 29 i 30 września. Na wielkie narodowe sadzenie drzew leśnicy przygotowali milion sadzonek. Będzie je można dostać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Opublikowane

w dniu

Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka – cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń. W ostatnie dwa dni września leśnicy znów zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

Po raz czwarty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w czwartek i piątek 29 i 30 września między 9.00 a 15.00.

Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Na stronie Banku Danych o Lasach, bdl.lasy.gov.pl można sprawdzić, gdzie znajdują się siedziby nadleśnictw. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Ultra Gryfus 2022 – 5. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego [FILM] [ZDJĘCIA]

W dniach 3 – 4 września 2022 roku odbył się Ultra Gryfus 2022 – 5. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, który został zorganizowany przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Wydarzenie odbyło się już po raz piąty i stało się jednym najważniejszych amatorskich wydarzeń rowerowych i kolarskich na Pomorzu Zachodnim. W rywalizacji wzięło udział ponad 200 zawodników z Polski oraz z Niemiec. Zawody przeprowadzili wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy ultramaratonu wystartowali z Łasztowni wcześnie rano w sobotę i pokonali około 250 kilometrów jadąc przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Zawodnicy starowali w grupach 10 osobowych. Kolarze mieli limit czasowy 17 godzin na pokonanie dystansu. Najlepszym objechanie Zalewu Szczecińskiego zajęło około 8 godzin. W tym roku zawodnikom podczas rywalizacji towarzyszył momentami silny wiatr, który utrudniał jazdę.

Ultramaraton sędziowali sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego. Zawody wygrał mieszkaniec Gminy Dobra – Marek Rupiński, który uzyskał czas 07:40:18 a wśród pań najlepsza była Joanna Balawajder z czasem 08:03:39. Uroczysta dekoracja odbyła się w niedzielę na Łasztwoni. Wyścig odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zaprosili zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których była to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Zawody miały na celu popularyzację kolarstwa oraz turystyki rowerowej, ale przede wszystkim promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego.

W niedzielę odbyła się dekoracja zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Bezpośrednio po dekoracji odbyły się zawody dla dzieci – Ultra Gryfus Kids 2022.

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od samorządów, instytucji oraz firm.

Wydarzenie było współfinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie jako Partnera w ramach projektu INT147 „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego – wspólna tożsamość pogranicza” finansowanego z Programu Współpracy Interreg VA. Organizatorzy pozyskali także dotację z budżetu Gminy Miasto Szczecin. Wydarzenie wsparły także firmy: Tryskacze, Demant Polska, Berlin Döner Kebap, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, Grupa Gezet, Cisowianka i Ksero Contakt Spółka Jawna. Organizatorzy wyrazili wdzięczność wszystkim dobroczyńcom.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Zakaz korzystania z wód Odry przedłużony do odwołania. Zakaz nie dotyczy Zalewu Szczecińskiego

Wojewoda Zbigniew Bogucki w związku z zanieczyszczeniem Odry na terenie województwa zachodniopomorskiego, przedłużył do odwołania zakaz bezpośredniego kontaktu z wszystkimi wodami Odry, w tym Odry Wschodniej i Odry Zachodniej wraz z łączącymi kanałami oraz z wodami Jeziora Dąbie i wszystkimi innymi zbiornikami wodnymi przez które Odra przepływa, na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego, a także korzystania z tych wód.

Opublikowane

w dniu

Zakaz dotyczyspożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów ryb, spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wszystkimi wodami Odry.

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych, żeglugi i dezaktywacji narzędzi pułapkowych, żaków i wontonów.

Zakaz obowiązuje do odwołania i wszedł w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego (tj. 25 sierpnia 2022 r.). W zależności od rozwoju sytuacji na wszystkich wodach Odry zakaz może zostać skrócony lub wydłużony. Prosimy śledzić komunikaty.

Podstawa Prawna: art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie