Powiat Policki

Starosta Bednarek: Nie mamy 5 mln zł na tę drogę

Opublikowane

w dniu

[lead]Po ogłoszeniu listy dofinansowań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych rozpoczęło się w samorządach gorączkowe poszukiwanie środków na realizację zwycięskich inwestycji. O ile gmina Kołbaskowo z pewnością poradzi sobie z zebraniem środków na wkład własny do budowy drogi łączącej DK13 z ul. Floriana Krygiera. To z pewnością nie lada kłopot ma Starostwo Powiatowe w Policach, które otrzymało 60% dofinansowania na remont drogi od ul. Okulickiego w Szczecinie do Stobna.[/lead]

Głównym tematem prawie godzinnej dyskusji na wczorajszej sesji było wystąpienie starosty polickiego Andrzej Bednarka. Nakreślił on obecną sytuację finansową budżetu starostwa oraz kosztów i terminów realizacji nowej inwestycji drogowej, na którą Starostwo Powiatowe otrzymało dofinansowanie. Całość inwestycji od ul. Okulickiego w Szczecinie do Stobna, wraz z dodatkową ścieżką rowerową opiewa aż na 14 mln zł. Jednak kasa w Policach jest pusta, a nawet zadłużona.

Po pierwsze nie mamy pięciu milionów złotych – mówił na sesji w Kołbaskowie starosta Andrzej Bednarek. Dla powiatu ta kwota jest całkowicie nieakceptowalna z punktu widzenia możliwości budżetowych. 6 września zgłosiliśmy do wojewody gotowość do przeprowadzenia inwestycji, co nie jest obligatoryjnym zobowiązaniem się do jej przeprowadzenia. Na pewno trzeba było to zrobić, bo wtedy kto inny weźmie pieniądze. Teraz w przeciągu miesiąca lub półtorej, służby Pana Wojewody będą przedstawiali umowy do podpisania i tu już sprawa robi się poważna, bo umowa to zagwarantowanie pieniędzy, ale jednoczesna deklaracja o rozpoczęciu inwestycji.

W kolejnych słowach starosta Andrzej Bednarek próbował nakreślić jak obecnie jest trudna sytuacja finansowa powiatu i dlaczego od lat nie przeprowadzane są inwestycje drogowe. Musimy być świadomi jaka jest nasza sytuacja finansowana. Jesteśmy w trakcie spłaty zobowiązań poprzedniego zarządu. Niezakończona sprawa zwrotu 4 mln zł subwencji oświatowej, która została niezgodnie, jak to określiła Izba Skarbowa, przez powiat wzięta. Jesteśmy w trakcie spłaty 6,5 mln pożyczki, którą zaciągnął Zarząd Powiatu z Nowym Warpnem na budowę drogi. Musimy spłacać 2 mln zaciągnięte na modernizację dróg w Policach oraz nowa sprawa – zobowiązania na rzecz Lasów Państwowych szacowane na około 1 mln zł. To wszystko co musimy oddać – musi znaleźć się w budżecie – dodaje A. Bednarek.

– Czyli Wojewoda i Marszałek dają razem 9 mln złotych – wylicza Zbigniew Szczuplak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kołbaskowo. A gdzie jest w tym wszystkim powiat? Pamiętam jak z poprzednim zarządem powiatu i jeszcze wcześniej z Panem Guździołem, mimo takich czy innych sytuacji, zawsze te 50% brakujących środków znajdowało się, apeluję do Pana Starosty, do całej Rady. Dogadajmy się, aby te pieniądze nie przepadły.

– Jeśli mogę wybiec negocjacje, uczciwa propozycja 50/50 wkładu własnego wydaje mi się jest dość sensowna i realna – mówi Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo. My się nigdy nie odżegnujemy od pomocy, my tą zawsze pomocną rękę podajemy, bo nam zależy na tym aby mieszkańcy jeździli po bezpiecznych drogach.

Droga od ul. Okulickiego do Stobna to jedna z najgorszych dróg powiatowych na naszym terenie. Nie pomagają remonty cząstkowe, nie pomaga łatanie dziur. Fragment drogi w okolicach Przylepu jest tak pofałdowany, że kierowcy jadą lewym pasem, aby nie urwać zawieszenia. Dziś zabrzmiał ostatni dzwonek, aby ją wyremontować. W przeciwnym wypadku niedługo okaże się, że drogę trzeba będzie zamknąć.

[signature]G.S.
przeclaw24.pl

[/signature]

Reklama

Gmina Dobra

Kto w tym roku zostanie najlepszym sołtysem na Pomorzu Zachodnim?

Potrafią słuchać mieszkańców swoich miejscowości i motywować ich do działania, są najbliżej ich trosk i problemów, to oni dbają o rozwój swoich małych ojczyzn. Mowa tu o zachodniopomorskich sołtysach, których aktywne działania mogą zostać docenione w konkursie „Sołtys Roku” 2023.

Opublikowane

w dniu

Zgłoszenia przyjmowane są do 27 marca 2023r.

Na przestrzeni dziesięciu lat, spośród setek nadesłanych do konkursu zgłoszeń, wybranych zostało trzydziestu wyróżniających się sołtysów z Pomorza Zachodniego, którzy odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu wizerunku i tradycji wsi.  Zachęcam do zgłaszania kolejnych kandydatur takich wyjątkowych osób w jedenastej już edycji konkursu – mówi wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Sołtysi integrują mieszkańców, sprawiają, że miejscowości tętnią życiem każdego dnia. „Sołtys Roku” 2023 to doskonała okazja do zaprezentowania wyjątkowych osób zaangażowanych w życie małych ojczyzn.

Na laureatów oprócz tytułu, czekają trzy nagrody finansowe, każda w wysokości 6 000 zł

Dodatkowo na 20 sołtysów czekają wyróżnienia, każde w kwocie 500 zł

Konkurs ma charakter otwarty. Kandydata z obszaru województwa zachodniopomorskiego do tytułu „Sołtys Roku” 2023 mogą zgłaszać: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa (co najmniej 10 osób), rady parafialne, organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, stowarzyszenia sołtysów oraz przedstawiciele władzy samorządowej.

Zgłoszenia należy przesyłać do 27 marca br. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin z dopiskiem KONKURS „SOŁTYS ROKU” 2023.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego WZ: http://www.wrir.wzp.pl, w zakładce „Sołtys Roku”.

W załączeniu: regulamin konkursu wraz z załącznikami

Załącznik nr 7 do Regulaminu konkursu Sołtys Roku 2023 – klauzula RODO

Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu Sołtys Roku 2023 – Oświadczenie zdjęcia

Załącznik nr 2 do Regulaminu konkursu Sołtys Roku 2023 – oświadczenie w sprawie przetwarzania danych osobowych

Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu Sołtys Roku 2023- karta zgłoszeniowa

Załącznik do Uchwały – Regulamin konkursu Sołtys Roku 2023

Czytaj dalej

Powiat Policki

Rządowy Fundusz Polski Ład i Rządowy Program Odbudowy Zabytków

W Starostwie Powiatowym w Policach odbyło się spotkanie informacyjne połączone z warsztatami na temat Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych i Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Opublikowane

w dniu

W spotkaniu zainicjowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego wzięli udział między innymi przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Policach, gmin Powiatu Polickiego oraz Gminy Miasto Szczecin i Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Szczegółowe informacje na temat programów znajdują się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia!

Życzy Redakcja PowiatPolicki.info

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie