Powiat Policki

Starosta Bednarek: Nie mamy 5 mln zł na tę drogę

Opublikowane

w dniu

[lead]Po ogłoszeniu listy dofinansowań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych rozpoczęło się w samorządach gorączkowe poszukiwanie środków na realizację zwycięskich inwestycji. O ile gmina Kołbaskowo z pewnością poradzi sobie z zebraniem środków na wkład własny do budowy drogi łączącej DK13 z ul. Floriana Krygiera. To z pewnością nie lada kłopot ma Starostwo Powiatowe w Policach, które otrzymało 60% dofinansowania na remont drogi od ul. Okulickiego w Szczecinie do Stobna.[/lead]

Głównym tematem prawie godzinnej dyskusji na wczorajszej sesji było wystąpienie starosty polickiego Andrzej Bednarka. Nakreślił on obecną sytuację finansową budżetu starostwa oraz kosztów i terminów realizacji nowej inwestycji drogowej, na którą Starostwo Powiatowe otrzymało dofinansowanie. Całość inwestycji od ul. Okulickiego w Szczecinie do Stobna, wraz z dodatkową ścieżką rowerową opiewa aż na 14 mln zł. Jednak kasa w Policach jest pusta, a nawet zadłużona.

Po pierwsze nie mamy pięciu milionów złotych – mówił na sesji w Kołbaskowie starosta Andrzej Bednarek. Dla powiatu ta kwota jest całkowicie nieakceptowalna z punktu widzenia możliwości budżetowych. 6 września zgłosiliśmy do wojewody gotowość do przeprowadzenia inwestycji, co nie jest obligatoryjnym zobowiązaniem się do jej przeprowadzenia. Na pewno trzeba było to zrobić, bo wtedy kto inny weźmie pieniądze. Teraz w przeciągu miesiąca lub półtorej, służby Pana Wojewody będą przedstawiali umowy do podpisania i tu już sprawa robi się poważna, bo umowa to zagwarantowanie pieniędzy, ale jednoczesna deklaracja o rozpoczęciu inwestycji.

W kolejnych słowach starosta Andrzej Bednarek próbował nakreślić jak obecnie jest trudna sytuacja finansowa powiatu i dlaczego od lat nie przeprowadzane są inwestycje drogowe. Musimy być świadomi jaka jest nasza sytuacja finansowana. Jesteśmy w trakcie spłaty zobowiązań poprzedniego zarządu. Niezakończona sprawa zwrotu 4 mln zł subwencji oświatowej, która została niezgodnie, jak to określiła Izba Skarbowa, przez powiat wzięta. Jesteśmy w trakcie spłaty 6,5 mln pożyczki, którą zaciągnął Zarząd Powiatu z Nowym Warpnem na budowę drogi. Musimy spłacać 2 mln zaciągnięte na modernizację dróg w Policach oraz nowa sprawa – zobowiązania na rzecz Lasów Państwowych szacowane na około 1 mln zł. To wszystko co musimy oddać – musi znaleźć się w budżecie – dodaje A. Bednarek.

– Czyli Wojewoda i Marszałek dają razem 9 mln złotych – wylicza Zbigniew Szczuplak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kołbaskowo. A gdzie jest w tym wszystkim powiat? Pamiętam jak z poprzednim zarządem powiatu i jeszcze wcześniej z Panem Guździołem, mimo takich czy innych sytuacji, zawsze te 50% brakujących środków znajdowało się, apeluję do Pana Starosty, do całej Rady. Dogadajmy się, aby te pieniądze nie przepadły.

– Jeśli mogę wybiec negocjacje, uczciwa propozycja 50/50 wkładu własnego wydaje mi się jest dość sensowna i realna – mówi Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo. My się nigdy nie odżegnujemy od pomocy, my tą zawsze pomocną rękę podajemy, bo nam zależy na tym aby mieszkańcy jeździli po bezpiecznych drogach.

Droga od ul. Okulickiego do Stobna to jedna z najgorszych dróg powiatowych na naszym terenie. Nie pomagają remonty cząstkowe, nie pomaga łatanie dziur. Fragment drogi w okolicach Przylepu jest tak pofałdowany, że kierowcy jadą lewym pasem, aby nie urwać zawieszenia. Dziś zabrzmiał ostatni dzwonek, aby ją wyremontować. W przeciwnym wypadku niedługo okaże się, że drogę trzeba będzie zamknąć.

[signature]G.S.
przeclaw24.pl

[/signature]

Reklama

Powiat Policki

Nowe władze Rady Powiatu w Policach. Shivan Fate nowym starostą polickim

W dniu 7 maja odbyła się inauguracyjna sesja Rady Powiatu w Policach, rozpoczynająca nową kadencję na lata 2024-2029. Uroczyste otwarcie pierwszego spotkania prowadził Janusz Szwyd, pełniący funkcję Radnego Seniora. W pierwszej kolejności nowo wybrani radni odebrali zaświadczenia potwierdzające ich wybór oraz złożyli ślubowanie.

Opublikowane

w dniu

W dalszej części obrad skoncentrowano się na formowaniu składu organów rady, rozpoczynając od wyboru przewodniczącego. Do tego stanowiska jednomyślnie wybrany został Janusz Szwyd, który w poprzedniej kadencji zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego. Kandydaturę przewodniczącego poparło 18 członków rady w trakcie tajnego głosowania.

Kolejnym punktem sesji było wyłonienie wiceprzewodniczących. Po zgłoszeniu trzech kandydatów – Danuty Chylewskiej-Kęsy, Adama Pacholika i Jolanty Pisarskiej – mandat wiceprzewodniczących uzyskali Danuta Chylewska-Kęsy oraz Adam Pacholik, co zostało ustalone w rezultacie tajnego głosowania.

I sesja Rady Powiatu w Policach przyniosła również wybór Zarządu Powiatu. Na urząd Starosty Polickiego z jedną zgłoszoną kandydaturą Shivana Fate, zgromadzenie poparło kandydata 17 głosami. Tym samym Shivana Fate została nowym Starostą Polickim.

Dodatkowo, na posiedzeniu zatwierdzono skład pozostałych członków zarządu. Damian Walczak otrzymał nominację na stanowisko Wicestarosty Polickiego, otrzymując 17 głosów ZA i jednocześnie 1 głos PRZECIW. Natomiast Jacek Fabisiak został wybrany na Członka Zarządu Powiatu w Policach z wynikiem 15 głosów ZA przy 2 głosach PRZECIW. Obydwa wybory były przeprowadzone przez zgromadzenie radnych metodą tajnego głosowania.

Czytaj dalej

Powiat Policki

XVII edycja „Wierszomanii” wzbudziła emocje wśród najmłodszych

W czwartkowy dzień, 18 kwietnia, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach była świadkiem kreatywności i entuzjazmu, jaki wzbudziła XVII edycja „Wierszomanii”. Impreza zgromadziła młodych pasjonatów poezji pod hasłem „Z ust dziecięcych radość płynie – Wierszomania z tego słynie”, stając się świętem słowa mówionego w wykonaniu najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Starosty Polickiego oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie, co podkreśliło znaczenie konkursu na kulturalnej mapie regionu. Nagrody i wyróżnienia wręczali Członek Zarządu Powiatu w Policach, Beata Chmielewska, oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego, Danuta Chylewska-Kęsy.

Do udziału w „Wierszomanii” stanęły dzieci z 21 lokalnych przedszkoli, w tym placówek w Przecławiu, Tanowie, Trzebieży oraz Szkół Podstawowych nr 6 i w Dołujach. Szczególne wrażenie zrobili na zgromadzonej publiczności młodzi recytatorzy z SOSW nr 1 w Policach, Colin Przybyła i Ernest Stankiewicz, którzy gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności.

Jury konkursowe kierowane przez przewodniczącą Tamarę Wacholc, złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie literatury i logopedii, miało niełatwe zadanie wyłonić najlepszych młodych poetów. W składzie jury znaleźli się Małgorzata Hrycaj – ceniona szczecińska poetka, Anna Pasierb – inicjatorka „Wierszomanii” oraz Renata Gniewosz – logopeda z poradni.

Dodatkową atrakcją było wystąpienie Klauna – Andzi Kuleczki i jej towarzysza Dziczka, którzy swoimi zabawami i dowcipami sprawili, że na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy, a trema przed występem została pokonana.

Małgorzata Hrycaj, chwaląc uczestników, podkreśliła, jak ważne są tego typu wydarzenia dla rozwoju dzieci, ich wyobraźni i umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę.

Laureaci „Wierszomanii” odebrali nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz liczne wyróżnienia, a doniosłość wydarzenia zaznaczyła obecność ważnych osobistości lokalnej sceny edukacyjnej i kulturalnej.

Oto zwycięzcy XVII edycji „Wierszomanii”:
I miejsce zajęły ex aequo:
  • Maria Szafran z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
  • Marcelina Cybak z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
II miejsce zdobyli ex aequo:
  • Emilia Łagódka z Przedszkola Publicznego nr 8 w Policach
  • Miłosz Jędrzejewski z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
III miejsce zajęła:
  • Aniela Chełminiak z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
Wyróżnienia zdobyli:
  • Izabela Grocholewska z Przedszkola Publicznego w Trzebieży
  • Łucja Czeszejko z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
  • Borys Borkowski z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
Nagrodę szczególną, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach Haliny Michalak, otrzymała Emilia Łagódka za recytację wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner. Nagrodą tą był bon o wartości 300 zł przeznaczony na lody dla całej grupy przedszkolnej Emilii.
Zdjęcie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kaliscy uczniowie zwyciężają w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Policach

W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbył się kolejny, emocjonujący Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Inicjatywa, zorganizowana przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w Szczecinie, zgromadziła dziewięć drużyn reprezentujących szkoły z różnych miast regionu.

Opublikowane

w dniu

Na przegląd zjechali uczniowie ze Szczecina, Polic, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Trzebiatowa, Chojny oraz Nowogardu. Wszystkie drużyny rywalizowały w dwóch głównych kategoriach: prezentacji musztry zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz w programie dowolnym, który umożliwił poszczególnym drużynom wykazanie się kreatywnością.

Zmagania oceniało jury składające się z ekspertów w dziedzinie musztry i kształcenia mundurowego, biorąc pod uwagę precyzję ruchów, synchroniczność zespołu i ogólny poziom wykonania. Najwyższym podium cieszyć mogli się tegoroczni laureaci – uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Drugie miejsce przypadło gospodarzom przeglądu, czyli uczniom Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, zaś na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

Wydarzenie to nie tylko pokaz kompetencji uczniów w dziedzinie musztry wojskowej, ale także istotna okazja do promowania wartości patriotycznych oraz dyscypliny wśród młodzieży, a także umożliwienie spotkania z kulturą i tradycją wojskową Polski.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie