Kultura

Sportowcy czytają dzieciom – spotkanie z Pauliną Woźniak

Opublikowane

w dniu

[lead]W Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach – Dziale Regionalnym odbyło się spotkanie z Pauliną Woźniak, polską niepełnosprawną pływaczką. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, pod hasłem: „SPORTOWCY CZYTAJĄ DZIECIOM. WYCHOWANIE PRZEZ SPORT I CZYTANIE”, corocznie organizowanym przez Fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”. Patronem honorowym są Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.[/lead]

Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 1 „Calineczka” w Policach. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Kacprzak, Lider kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Na początek spotkania uczestników przywitała piosenka kampanii, której słowa napisał Jacek Cygan, muzykę skomponował Romuald Lipko, a wykonawcami byli: Maryla Rodowicz, Majka Jeżowska, Ewelina Flinta, Piotr Fronczewski, Zbigniew Zamachowski, Mateusz Damięcki.

Paulina Woźniak rozpoczęła spotkanie od przeczytania dzieciom: „Lokomotywy” – Juliana Tuwima. Potem pani Paulina opowiedziała wszystkim czym się zajmuje, jak zrodziła się w niej pasja do pływania oraz jak trudną drogę trzeba pokonać, by odnosić sukcesy w sporcie.

Sportsmenka urodziła się w Szczecinie, a dorastała i mieszkała w Policach. W okresie nauki, była, m. in. czytelniczką polickiej biblioteki, obecnie mieszka poza granicami Polski. Jest reprezentantką Polski, zawodniczką Klubu Sportowego Inwalidów „Strat” w Szczecinie, a jej trenerem jest Grzegorz Musztafaga. W sporcie osiąga duże sukcesy, jest m.in.: srebrną medalistką Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie (2008 r.), brązową medalistką Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012 r.) oraz brązową medalistką Mistrzostw Świata w Rio (2009 r.). To nie wszystkie osiągnięcia pływaczki, ale z pewnością jedne z ważniejszych w jej karierze sportowej.

Pani Paulina, przez otwartość i bardzo przyjazny stosunek do otoczenia szybko zyskała sympatię odbiorców, którzy zasypali ją mnóstwem pytań. Pytania dotyczyły jej kariery sportowej, jak również życia z niepełnosprawnością. Zanim jednak odpowiedziała na nie wszystkie, pokazała i omówiła style pływackie i zaprezentowała swoje medale! Każdy mógł wziąć do ręki medal o dokładnie go obejrzeć.

Wiodącym elementem spotkania było czytanie, dlatego nie zabrakło również rozmów o książkach. Pani Paulina opowiedziała o tym, jak książki wpłynęły na jej wychowanie i kształtowanie zainteresowań, opowiedziała o swoich ulubionych bajkach Hansa Christiana Andersena, na których się wychowała. Oprócz tego, dzieci dowiedziały się, że skończyła studia, gdzie sztuka i architektura jest jej drugą zdolnością – jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku architektura wnętrz.

Spośród książek, które sportsmenka przywiozła na spotkanie, dzieci wybrały bajkę braci Grimm, pt.: „Czerwony Kapturek”, którą przeczytała, otrzymując za to duże brawa. Całe spotkanie odbyło się w atmosferze przyjaźni i otwartości, dzieci dowiedziały się wiele na temat wartości czytania, ale także jak wygląda codzienne życie osoby niepełnosprawnej. Była to wspaniała lekcja tolerancji!

Na zakończenie dzieci wręczyły pani Paulinie własnoręcznie wykonaną „Calineczkę” – symbol ich przedszkola.

[signature]Tekst: Elżbieta Kacprzak i Marta Juchnowicz
Fot: Marta Juchnowicz

[/signature]

Na czasie

Exit mobile version