Powiat Policki

Spór o budynek

Opublikowane

w dniu

[lead]Stowarzyszenie „SOS dla Rodziny” działa w Policach od czterech lat. Prowadzi restaurację „Włoski Ogród”, hostel i Centrum Integracji Społecznej. Robi to na użyczonych na 10 lat nieruchomościach powiatowych. Powiat umowę ze Stowarzyszeniem chce rozwiązać, bo ma inne plany wobec części użyczanego majątku. Ma inny plan na część hotelową – chce tam stworzyć Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Pozyskał na to ponad 6 milionów złotych.[/lead]

Tyle, że o tych planach nie powiadomił Stowarzyszenia, które … również aplikowało o środki zewnętrzne na utworzenie w tym samy miejscu dodatkowej działalności na przecz osób potrzebujących. – Realizujemy różne programy i musimy zapewnić ich trwałość – mówi Tomasz Piechowiak, przezes Stowarzyszenia SOS dla Rodziny. Jeśli w projekcie było urządzenie pracowni, to ona ma funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem co najmniej przez wskazany czas. Ryzykujemy nie tylko cofnięciem dotacji. Zabezpieczeniem w projektach są także weksle. Dlatego w grudniu, w ostatnim możliwym terminie, złożyliśmy do sądu wniosek o zabezpieczenie umowy. Sąd postanowił zgodnie z nim.

– Nie ma konfliktu pomiędzy Stowarzyszeniem SOS dla Rodziny a Starostwem Powiatowym – mówi Starosta Policki, Andrzej Bednarek. Nieruchomości, które były przedmiotem użyczenia Stowarzyszeniu przez SOSW Nr 1, pozostają w trwałym zarządzie placówki. Umowa użyczenia obiektów zawarta przez SOSW Nr 1 w 2014 r. za zgodą Zarządu Powiatu, została wypowiedziana w czerwcu 2018 r., zgodnie z zawartymi w niej zapisami, z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Zarząd Powiatu i SOSW Nr 1 wykazywały w tym czasie dużą otwartość względem Stowarzyszenia, którego przedstawiciele byli w ostatnim półroczu 2018 r. kilkukrotnie zapraszani do siedziby Powiatu, w celu wspólnego wypracowania najlepszego, kompromisowego rozwiązania sytuacji. Zarząd Powiatu podjął rozmowy z przedstawicielami Stowarzyszenia wykazując wolę wsparcia działań SOS dla Rodzinny, od których to rozmów, bez podania przyczyny, jednostronnie odstąpiło samo Stowarzyszenie, rezygnując z proponowanego kompromisu i propozycji pomocy.

Stowarzyszenie „SOS dla Rodziny” wystąpiło do sądu o wstrzymanie rozwiązania umowy użyczenia nieruchomości należących do powiatu polickiego. Sąd przychylił się do wniosku organizacji. Postanowieniem z dnia 28 grudnia 2018 r. zabezpieczono Stowarzyszenie przed ewentualnymi negatywnymi skutkami wypowiedzenia przez SOSW Nr 1 umowy użyczenia nieruchomości,  pod warunkiem jednak złożenia w terminie 14 dni pozwu precyzującego roszczenia Stowarzyszenia. – Jednak pozew, jak wskazano powyżej, nie wpłynął, więc otwartą kwestią pozostaje również ewentualny upadek zabezpieczenia – dodaje starosta Bednarek. Postanowienie o zabezpieczeniu nie jest prawomocne i zostało zaskarżone przez zobowiązanego (SOSW Nr 1). Obecnie strony oczekują na jego rozpoznanie przez Sąd II instancji.

– Upoważniliśmy dyrektora SOSW nr 1 w Policach do zawarcia nowej umowy ze Stowarzyszeniem „SOS dla Rodziny” – mówi starosta Andrzej Bednarek. – I przez 10 lat mogą dalej działać. Ale stowarzyszenie wystąpiło do sądu o wstrzymanie wypowiedzenia wcześniejszej umowy. To stawia pod znakiem zapytania realizację jednego z naszych ważniejszych projektów: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, bo ta renegocjowana umowa ze Stowarzyszeniem zakładała oddanie części hotelowej. Tam miało być tworzone Centrum. To niedobra wiadomość. Za miesiąc lub dwa może być sytuacja, że nie uruchomimy tych 6,5 mln, i nie będziemy mogli zrealizować tego, co zamierzaliśmy.

Prezes Stowarzyszenia „SOS dla Rodziny” zapewnia, że decyzja o wystąpieniu do sądu nie była łatwa. Ale też zwraca uwagę, że powiat zaplanował przedsięwzięcie w części nieruchomości, która jest objęta umową użyczenia na rzecz organizacji jeszcze przez 6 lat.

– To były nierówne negocjacje – mówi Piechowiak. Byliśmy w roli petenta, który mógł tylko przyjąć to, co proponuje powiat. A to oznaczałoby bankructwo naszej organizacji. To, co wypracowuje restauracja i hotel, musi być w całości przeznaczane na działalność statutową, czyli m.in. na utrzymanie Centrum Integracji Społecznej, które świadczy usługi na rzecz osób będących w trudnej sytuacji życiowej. Mamy umowę na 10 lat, ważną jeszcze 6. Ona była m.in. podstawą do występowania o środki w różnych projektach. W niektórych projektach zaplecze restauracyjne i hotelowe jest naszym wkładem własnym. Jak je stracimy, to musimy wyłożyć pieniądze. Nie mamy ich, bo my każdy rok rozpoczynamy od zera. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, nie wypracowujemy zysku. Liczymy na równe negocjacje. Rozumiemy, że będziemy musieli opuścić Police, ale potrzebujemy na to czasu.
– Procedury uruchomienia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Policach są realizowane zgodnie z planem – dodaje Bednarek Obecnie prowadzone są działania, które nie wymagają wykorzystania siedziby. Jednak wkrótce podejmowane będą decyzje w kwestii zagospodarowania siedziby placówki.

W kwestii budynków będących obecnie w posiadaniu SOS dla Rodziny, Zarząd Powiatu zakłada, że sprawa wyjaśni się pozytywnie dla SOSW Nr 1 i będzie można wykorzystać budynek na planowane cele statutowe placówki, w tym na utworzenie nowoczesnych i wyspecjalizowanych pracowni oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w których będzie można organizować kształcenia zawodowe kolejnych pokoleń młodzieży i dorosłych.

Reklama

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie