Powiat Policki

Spór o budynek

Opublikowane

w dniu

[lead]Stowarzyszenie „SOS dla Rodziny” działa w Policach od czterech lat. Prowadzi restaurację „Włoski Ogród”, hostel i Centrum Integracji Społecznej. Robi to na użyczonych na 10 lat nieruchomościach powiatowych. Powiat umowę ze Stowarzyszeniem chce rozwiązać, bo ma inne plany wobec części użyczanego majątku. Ma inny plan na część hotelową – chce tam stworzyć Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Pozyskał na to ponad 6 milionów złotych.[/lead]

Tyle, że o tych planach nie powiadomił Stowarzyszenia, które … również aplikowało o środki zewnętrzne na utworzenie w tym samy miejscu dodatkowej działalności na przecz osób potrzebujących. – Realizujemy różne programy i musimy zapewnić ich trwałość – mówi Tomasz Piechowiak, przezes Stowarzyszenia SOS dla Rodziny. Jeśli w projekcie było urządzenie pracowni, to ona ma funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem co najmniej przez wskazany czas. Ryzykujemy nie tylko cofnięciem dotacji. Zabezpieczeniem w projektach są także weksle. Dlatego w grudniu, w ostatnim możliwym terminie, złożyliśmy do sądu wniosek o zabezpieczenie umowy. Sąd postanowił zgodnie z nim.

– Nie ma konfliktu pomiędzy Stowarzyszeniem SOS dla Rodziny a Starostwem Powiatowym – mówi Starosta Policki, Andrzej Bednarek. Nieruchomości, które były przedmiotem użyczenia Stowarzyszeniu przez SOSW Nr 1, pozostają w trwałym zarządzie placówki. Umowa użyczenia obiektów zawarta przez SOSW Nr 1 w 2014 r. za zgodą Zarządu Powiatu, została wypowiedziana w czerwcu 2018 r., zgodnie z zawartymi w niej zapisami, z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Zarząd Powiatu i SOSW Nr 1 wykazywały w tym czasie dużą otwartość względem Stowarzyszenia, którego przedstawiciele byli w ostatnim półroczu 2018 r. kilkukrotnie zapraszani do siedziby Powiatu, w celu wspólnego wypracowania najlepszego, kompromisowego rozwiązania sytuacji. Zarząd Powiatu podjął rozmowy z przedstawicielami Stowarzyszenia wykazując wolę wsparcia działań SOS dla Rodzinny, od których to rozmów, bez podania przyczyny, jednostronnie odstąpiło samo Stowarzyszenie, rezygnując z proponowanego kompromisu i propozycji pomocy.

Stowarzyszenie „SOS dla Rodziny” wystąpiło do sądu o wstrzymanie rozwiązania umowy użyczenia nieruchomości należących do powiatu polickiego. Sąd przychylił się do wniosku organizacji. Postanowieniem z dnia 28 grudnia 2018 r. zabezpieczono Stowarzyszenie przed ewentualnymi negatywnymi skutkami wypowiedzenia przez SOSW Nr 1 umowy użyczenia nieruchomości,  pod warunkiem jednak złożenia w terminie 14 dni pozwu precyzującego roszczenia Stowarzyszenia. – Jednak pozew, jak wskazano powyżej, nie wpłynął, więc otwartą kwestią pozostaje również ewentualny upadek zabezpieczenia – dodaje starosta Bednarek. Postanowienie o zabezpieczeniu nie jest prawomocne i zostało zaskarżone przez zobowiązanego (SOSW Nr 1). Obecnie strony oczekują na jego rozpoznanie przez Sąd II instancji.

– Upoważniliśmy dyrektora SOSW nr 1 w Policach do zawarcia nowej umowy ze Stowarzyszeniem „SOS dla Rodziny” – mówi starosta Andrzej Bednarek. – I przez 10 lat mogą dalej działać. Ale stowarzyszenie wystąpiło do sądu o wstrzymanie wypowiedzenia wcześniejszej umowy. To stawia pod znakiem zapytania realizację jednego z naszych ważniejszych projektów: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, bo ta renegocjowana umowa ze Stowarzyszeniem zakładała oddanie części hotelowej. Tam miało być tworzone Centrum. To niedobra wiadomość. Za miesiąc lub dwa może być sytuacja, że nie uruchomimy tych 6,5 mln, i nie będziemy mogli zrealizować tego, co zamierzaliśmy.

Prezes Stowarzyszenia „SOS dla Rodziny” zapewnia, że decyzja o wystąpieniu do sądu nie była łatwa. Ale też zwraca uwagę, że powiat zaplanował przedsięwzięcie w części nieruchomości, która jest objęta umową użyczenia na rzecz organizacji jeszcze przez 6 lat.

– To były nierówne negocjacje – mówi Piechowiak. Byliśmy w roli petenta, który mógł tylko przyjąć to, co proponuje powiat. A to oznaczałoby bankructwo naszej organizacji. To, co wypracowuje restauracja i hotel, musi być w całości przeznaczane na działalność statutową, czyli m.in. na utrzymanie Centrum Integracji Społecznej, które świadczy usługi na rzecz osób będących w trudnej sytuacji życiowej. Mamy umowę na 10 lat, ważną jeszcze 6. Ona była m.in. podstawą do występowania o środki w różnych projektach. W niektórych projektach zaplecze restauracyjne i hotelowe jest naszym wkładem własnym. Jak je stracimy, to musimy wyłożyć pieniądze. Nie mamy ich, bo my każdy rok rozpoczynamy od zera. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, nie wypracowujemy zysku. Liczymy na równe negocjacje. Rozumiemy, że będziemy musieli opuścić Police, ale potrzebujemy na to czasu.
– Procedury uruchomienia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Policach są realizowane zgodnie z planem – dodaje Bednarek Obecnie prowadzone są działania, które nie wymagają wykorzystania siedziby. Jednak wkrótce podejmowane będą decyzje w kwestii zagospodarowania siedziby placówki.

W kwestii budynków będących obecnie w posiadaniu SOS dla Rodziny, Zarząd Powiatu zakłada, że sprawa wyjaśni się pozytywnie dla SOSW Nr 1 i będzie można wykorzystać budynek na planowane cele statutowe placówki, w tym na utworzenie nowoczesnych i wyspecjalizowanych pracowni oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w których będzie można organizować kształcenia zawodowe kolejnych pokoleń młodzieży i dorosłych.

Reklama

Powiat Policki

XVII edycja „Wierszomanii” wzbudziła emocje wśród najmłodszych

W czwartkowy dzień, 18 kwietnia, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach była świadkiem kreatywności i entuzjazmu, jaki wzbudziła XVII edycja „Wierszomanii”. Impreza zgromadziła młodych pasjonatów poezji pod hasłem „Z ust dziecięcych radość płynie – Wierszomania z tego słynie”, stając się świętem słowa mówionego w wykonaniu najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Starosty Polickiego oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie, co podkreśliło znaczenie konkursu na kulturalnej mapie regionu. Nagrody i wyróżnienia wręczali Członek Zarządu Powiatu w Policach, Beata Chmielewska, oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego, Danuta Chylewska-Kęsy.

Do udziału w „Wierszomanii” stanęły dzieci z 21 lokalnych przedszkoli, w tym placówek w Przecławiu, Tanowie, Trzebieży oraz Szkół Podstawowych nr 6 i w Dołujach. Szczególne wrażenie zrobili na zgromadzonej publiczności młodzi recytatorzy z SOSW nr 1 w Policach, Colin Przybyła i Ernest Stankiewicz, którzy gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności.

Jury konkursowe kierowane przez przewodniczącą Tamarę Wacholc, złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie literatury i logopedii, miało niełatwe zadanie wyłonić najlepszych młodych poetów. W składzie jury znaleźli się Małgorzata Hrycaj – ceniona szczecińska poetka, Anna Pasierb – inicjatorka „Wierszomanii” oraz Renata Gniewosz – logopeda z poradni.

Dodatkową atrakcją było wystąpienie Klauna – Andzi Kuleczki i jej towarzysza Dziczka, którzy swoimi zabawami i dowcipami sprawili, że na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy, a trema przed występem została pokonana.

Małgorzata Hrycaj, chwaląc uczestników, podkreśliła, jak ważne są tego typu wydarzenia dla rozwoju dzieci, ich wyobraźni i umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę.

Laureaci „Wierszomanii” odebrali nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz liczne wyróżnienia, a doniosłość wydarzenia zaznaczyła obecność ważnych osobistości lokalnej sceny edukacyjnej i kulturalnej.

Oto zwycięzcy XVII edycji „Wierszomanii”:
I miejsce zajęły ex aequo:
  • Maria Szafran z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
  • Marcelina Cybak z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
II miejsce zdobyli ex aequo:
  • Emilia Łagódka z Przedszkola Publicznego nr 8 w Policach
  • Miłosz Jędrzejewski z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
III miejsce zajęła:
  • Aniela Chełminiak z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
Wyróżnienia zdobyli:
  • Izabela Grocholewska z Przedszkola Publicznego w Trzebieży
  • Łucja Czeszejko z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
  • Borys Borkowski z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
Nagrodę szczególną, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach Haliny Michalak, otrzymała Emilia Łagódka za recytację wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner. Nagrodą tą był bon o wartości 300 zł przeznaczony na lody dla całej grupy przedszkolnej Emilii.
Zdjęcie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kaliscy uczniowie zwyciężają w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Policach

W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbył się kolejny, emocjonujący Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Inicjatywa, zorganizowana przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w Szczecinie, zgromadziła dziewięć drużyn reprezentujących szkoły z różnych miast regionu.

Opublikowane

w dniu

Na przegląd zjechali uczniowie ze Szczecina, Polic, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Trzebiatowa, Chojny oraz Nowogardu. Wszystkie drużyny rywalizowały w dwóch głównych kategoriach: prezentacji musztry zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz w programie dowolnym, który umożliwił poszczególnym drużynom wykazanie się kreatywnością.

Zmagania oceniało jury składające się z ekspertów w dziedzinie musztry i kształcenia mundurowego, biorąc pod uwagę precyzję ruchów, synchroniczność zespołu i ogólny poziom wykonania. Najwyższym podium cieszyć mogli się tegoroczni laureaci – uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Drugie miejsce przypadło gospodarzom przeglądu, czyli uczniom Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, zaś na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

Wydarzenie to nie tylko pokaz kompetencji uczniów w dziedzinie musztry wojskowej, ale także istotna okazja do promowania wartości patriotycznych oraz dyscypliny wśród młodzieży, a także umożliwienie spotkania z kulturą i tradycją wojskową Polski.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Powiatu Polickiego

W niedzielnych wyborach samorządowych w powiecie polickim przewagę zdobyła Koalicja Obywatelska, która uzyskała największą ilość mandatów. Spośród 19 miejsc w Radzie Powiatu w Policach, aż 9 zajmą przedstawiciele tego ugrupowania.

Opublikowane

w dniu

Zgodnie z ostatecznymi wynikami wyborów, Koalicja Obywatelska, której liderem jest Donald Tusk, będzie miała decydujący wpływ na kierunki działań samorządu. Na dalszych pozycjach znalazło się Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Gryf XXI z sześcioma mandatami oraz Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało trzech radnych. Niepokojącą nowością jest pojawienie się w radzie reprezentanta partii Trzecia Droga, co może świadczyć o rosnącej dywersyfikacji politycznej na lokalnym poziomie.

W składzie rady odnajdziemy takie osobistości jak Shivan Fate, Dorota Krzywicka, Jacek Jekiel, Marek Kaczyński, Paulina Pietras-Lewicka, Janusz Szwyd, Marek Arendt, Danuta Chylewska-Kęsy oraz Zbigniew Pokrzywiński reprezentujących Koalicję Obywatelską. Z ramienia Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI znaleźli się Izabela Wesołowska-Kośmider, Teresa Dera, Jacek Fabisiak, Andrzej Bednarek, Beata Chmielewska i Adam Pacholik. Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentowała trójka radnych: Jerzy Okopny, Jolanta Pisarska i Grzegorz Kruszkowski. Ostatnie miejsce w radzie zajął Tomasz Czubara z Trzeciej Drogi.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie