[lead]Filia Nova Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie przygotowała kolejny projekt edukacyjny, który realizowany będzie od grudnia 2018 r. do kwietnia 2019 r. przy współpracy Janusza Majchera oraz Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach.[/lead]
Przypomnijmy, że poprzedni projekt „W poszukiwaniu dobra, przyjaznej dłoni, szczęścia i nadziei…” cieszył się bardzo dużym powodzeniem i przyniósł wiele korzyści, między innymi kilkadziesiąt egzemplarzy „Kronik Saltamontes” Moniki Marin, które znalazły miejsce w szkolnej bibliotece SP nr 8. Pomysł na realizację projektu „SŁOWOBRAZY… słowem i obrazem ukazujemy siebie i świat…” zrodził się w momencie organizacji wernisażu wystawy obrazów policzanina – Janusza Majchera. Główne cele przedsięwzięcia to: popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży (przede wszystkim literatury popularnonaukowej), promocja twórczości Janusza Majchera, kształcenie umiejętności odbioru i opisu dzieła malarskiego, kształtowanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni dzieci i młodzieży oraz popularyzowanie jej twórczości.
Uczniowie klasy 4h zmierzą się z kilkoma projektowymi zadaniami. Zapoznali się już z twórczością Janusza Majchera oraz obejrzeli wystawę obrazów dostępną w Filii Novej. I właśnie o tym spotkaniu z twórczością artysty słów kilka. Miało ono miejsce 20.12.2018 r. Rozpoczęło się krótką rozmową na temat samego projektu i jego tematu. Dlaczego „SŁOWOBRAZY” ? Bo to połączenie wyrazów SŁOWO i OBRAZ. Dzięki słowom wyrażamy swoje myśli, potrafimy przekazać emocje, odczucia, wrażenia, możemy również wyrazić opinię na jakiś temat. A obrazy? Dzięki nim autor pokazuje nam – odbiorcom, w jaki sposób patrzy na świat, jak odbiera rzeczywistość, jakie emocje mu towarzyszą. Tak więc, zarówno dzięki słowom jak i obrazom ukazujemy siebie i otaczający świat. Nasz projekt ma wyzwolić energię, dzięki której powstanie obraz świata takiego, jakim my go widzimy lub chcielibyśmy, aby był. Podczas spotkania Uczniowie klasy 4h zapoznali się bliżej z sylwetką Autora obrazów, w czym pomogła prezentacja materiału TV Police udostępnionego na kanale YouTube oraz tekst na temat wernisażu opublikowany na stronie www.biblioteka.police.pl .
Dzieci dowiedziały się również, czym charakteryzuje się literatura popularnonaukowa i poznały niektóre tytuły związane z malarstwem. Głównym punktem spotkania było obejrzenie wystawy obrazów Janusza Majchera i wyrażenie przez dzieci wrażeń i opinii na jej temat. Dlatego też po uważnym przyjrzeniu się dziełom, każdy w ciszy i skupieniu zapisał to, co chciał przekazać. Forma tego zapisu jest niecodzienna, bowiem najpierw na kartce wszyscy odrysowali swoje profile (pomagając sobie wzajemnie), które symbolizowały każde dziecko, i na tych profilach wpisali tekst w oparciu o konkretny układ, którego centralnym ogniwem było słowo OBRAZ. Po zakończeniu pracy własnej chętni podzielili się ze wszystkimi swoimi myślami przelanymi na papier. Jedno ze zdań, które napisała Hania, szczególnie utkwiło nam w pamięci. Oto cały zapis, a wspomniane zdanie zostało powiększone i wytłuszczone:
Obejrzałam wystawę i jestem zachwycona tym, co może zrobić ludzka ręka. Bardzo mi się podoba, bo są piękne kolory i bardzo rzeczywiste. ZRozumiałam, że kiedy ktoś chce, to może wszystko. JAnusz Majcher to wybitny malarz. ObraZy to świetna technika, aby wyrazić swoje uczucia.
Przed nami jeszcze cztery zadania: zredagowanie opowiadania zainspirowanego jednym z obrazów w ramach konkursu literackiego, spotkanie z autorem obrazów i wspólne (klasowe) napisanie sprawozdania/relacji ze spotkania, przygotowanie przez uczestników projektu własnej wystawy obrazów, podsumowanie projektu – zaproszenie Janusza Majchera na wernisaż wystawy twórczości uczniów.
Czekamy więc na wyniki twórczej pracy i obiecujemy, że jej efekty prezentować będziemy na naszej stronie:) Dziękujemy Januszowi Majcherowi, polonistkom Bogusi Markwas oraz Izie Cebuli a także Uczniom klasy 4h za chęć udziału w projekcie, za energię, uśmiech i zaangażowanie! I pamiętajmy: „…że kiedy ktoś chce, to może wszystko”.
[signature] Katarzyna Ługiewicz Biblioteka w Policach [/signature]