Kultura

SŁOWOBRAZY. Słowem i obrazem ukazujemy siebie i świat.

Opublikowane

w dniu

[lead]Filia Nova Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie przygotowała kolejny projekt edukacyjny, który realizowany będzie od grudnia 2018 r. do kwietnia 2019 r. przy współpracy Janusza Majchera oraz Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach.[/lead]

Przypomnijmy, że poprzedni projekt „W poszukiwaniu dobra, przyjaznej dłoni, szczęścia i nadziei…” cieszył się bardzo dużym powodzeniem i przyniósł wiele korzyści, między innymi kilkadziesiąt egzemplarzy „Kronik Saltamontes” Moniki Marin, które znalazły miejsce w szkolnej bibliotece SP nr 8. Pomysł na realizację projektu „SŁOWOBRAZY… słowem i obrazem ukazujemy siebie i świat…” zrodził się w momencie organizacji wernisażu wystawy obrazów policzanina – Janusza Majchera. Główne cele przedsięwzięcia to: popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży (przede wszystkim literatury popularnonaukowej), promocja twórczości Janusza Majchera, kształcenie umiejętności odbioru i opisu dzieła malarskiego, kształtowanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni dzieci i młodzieży oraz popularyzowanie jej twórczości.

Uczniowie klasy 4h zmierzą się z kilkoma projektowymi zadaniami. Zapoznali się już z twórczością Janusza Majchera oraz obejrzeli wystawę obrazów dostępną w Filii Novej. I właśnie o tym spotkaniu z twórczością artysty słów kilka. Miało ono miejsce 20.12.2018 r. Rozpoczęło się krótką rozmową na temat samego projektu i jego tematu. Dlaczego „SŁOWOBRAZY” ? Bo to połączenie wyrazów SŁOWO i OBRAZ. Dzięki słowom wyrażamy swoje myśli, potrafimy przekazać emocje, odczucia, wrażenia, możemy również wyrazić opinię na jakiś temat. A obrazy? Dzięki nim autor pokazuje nam – odbiorcom, w jaki sposób patrzy na świat, jak odbiera rzeczywistość, jakie emocje mu towarzyszą. Tak więc, zarówno dzięki słowom jak i obrazom ukazujemy siebie i otaczający świat. Nasz projekt ma wyzwolić energię, dzięki której powstanie obraz świata takiego, jakim my go widzimy lub chcielibyśmy, aby był. Podczas spotkania Uczniowie klasy 4h zapoznali się bliżej z sylwetką Autora obrazów, w czym pomogła prezentacja materiału TV Police udostępnionego na kanale YouTube oraz tekst na temat wernisażu opublikowany na stronie www.biblioteka.police.pl .

Dzieci dowiedziały się również, czym charakteryzuje się literatura popularnonaukowa i poznały niektóre tytuły związane z malarstwem. Głównym punktem spotkania było obejrzenie wystawy obrazów Janusza Majchera i wyrażenie przez dzieci wrażeń i opinii na jej temat. Dlatego też po uważnym przyjrzeniu się dziełom, każdy w ciszy i skupieniu zapisał to, co chciał przekazać. Forma tego zapisu jest niecodzienna, bowiem najpierw na kartce wszyscy odrysowali swoje profile (pomagając sobie wzajemnie), które symbolizowały każde dziecko, i na tych profilach wpisali tekst w oparciu o konkretny układ, którego centralnym ogniwem było słowo OBRAZ. Po zakończeniu pracy własnej chętni podzielili się ze wszystkimi swoimi myślami przelanymi na papier. Jedno ze zdań, które napisała Hania, szczególnie utkwiło nam w pamięci. Oto cały zapis, a wspomniane zdanie zostało powiększone i wytłuszczone:

Obejrzałam wystawę i jestem zachwycona tym, co może zrobić ludzka ręka. Bardzo mi się podoba, bo są piękne kolory i bardzo rzeczywiste. ZRozumiałam, że kiedy ktoś chce, to może wszystko.
JAnusz Majcher to wybitny malarz.
ObraZy to świetna technika, aby wyrazić swoje uczucia.

Przed nami jeszcze cztery zadania: zredagowanie opowiadania zainspirowanego jednym z obrazów w ramach konkursu literackiego, spotkanie z autorem obrazów i wspólne (klasowe) napisanie sprawozdania/relacji ze spotkania, przygotowanie przez uczestników projektu własnej wystawy obrazów, podsumowanie projektu – zaproszenie Janusza Majchera na wernisaż wystawy twórczości uczniów.

Czekamy więc na wyniki twórczej pracy i obiecujemy, że jej efekty prezentować będziemy na naszej stronie:) Dziękujemy Januszowi Majcherowi, polonistkom Bogusi Markwas oraz Izie Cebuli a także Uczniom klasy 4h za chęć udziału w projekcie, za energię, uśmiech i zaangażowanie! I pamiętajmy: „…że kiedy ktoś chce, to może wszystko”.

[signature]
Katarzyna Ługiewicz
Biblioteka w Policach
[/signature]

Reklama

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej

Kultura

Wiosenne Prezentacje Taneczne

Młodzi adepci sztuki baletowej będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu finałowego Wiosennych Prezentacji Tanecznych, które w tym roku ponownie odbędą się w międzynarodowym gronie.

Opublikowane

w dniu

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne to cykliczne wydarzenie artystyczne, które na stałe wpisało się już w harmonogram polickich imprez kulturalnych. Tym razem, po raz pierwszy, zostanie zrealizowane w edycji wiosennej, a młodzi tancerze będą mogli zaprezentować przed publicznością efekty swojej niemal całorocznej pracy nad doskonaleniem warsztatu artystycznego. Podczas koncertu finałowego, który w tym roku w związku z przebudową siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury wyjątkowo odbędzie się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, zaprezentują się zespoły baletowe zaproszone do współpracy przez Companię Baletową: zespoły skupione przy Szkole Kinder-&Jugendtanzensemble w Neuenhagen oraz działające na terenie Szczecina Państwowe Ognisko Baletowe, Fundacja Balet i zespół „Efekt” z Pałacu Młodzieży.

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne połączone z warsztatami obejmującymi różnorodne techniki tańca to przedsięwzięcie realizowane z sukcesami od ponad 20 lat, które z każdym kolejnym rokiem przynosi swoim uczestnikom korzyści w zakresie umiejętności nie tylko tanecznych, ale również interpersonalnych. Podczas projektu – realizowanego przy wsparciu finansowym z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz lokalnych przedsiębiorstw – odbywa się szereg warsztatów tanecznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, podczas których uczestnicy uczą się nowych form tańca, współpracują przy tworzeniu prostych choreografii i czerpią od siebie nawzajem artystyczne inspiracje. W tym roku młodzi tancerze będą mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie tańca klasycznego, współczesnego oraz burleski. Poznają również podstawowe pozycje jogi, dzięki którym ich ciało będzie jeszcze lepiej przygotowane do wykonywania skomplikowanych pas baletowych.

Zwieńczeniem pracy uczestników projektu będzie koncert finałowy, który dla młodych tancerzy bedzię wyjątkową okazją do zaprezentowania warsztatu tanecznego i wyrazu artystycznego, a także szansą na wyrażenie, jak bardzo rozwinęli swoją wrażliwość i otworzyli się na przekazywanie emocji ruchem. Tancerze pokażą na scenie swoją ogromną świadomość artystyczną, ale przede wszystkim pasję i wielką miłość do tańca, więc podczas koncertu z pewnością nie zabraknie wzruszeń i wielkich emocji.

Projekt Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Taneczne realizowany jest w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Sponsorami wydarzenia są również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Policach, Folwark Podkowa, P.U.P.”TRANS-NET” S.A.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie