Kultura

SŁOWOBRAZY. Słowem i obrazem ukazujemy siebie i świat.

Opublikowane

w dniu

[lead]Filia Nova Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie przygotowała kolejny projekt edukacyjny, który realizowany będzie od grudnia 2018 r. do kwietnia 2019 r. przy współpracy Janusza Majchera oraz Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach.[/lead]

Przypomnijmy, że poprzedni projekt „W poszukiwaniu dobra, przyjaznej dłoni, szczęścia i nadziei…” cieszył się bardzo dużym powodzeniem i przyniósł wiele korzyści, między innymi kilkadziesiąt egzemplarzy „Kronik Saltamontes” Moniki Marin, które znalazły miejsce w szkolnej bibliotece SP nr 8. Pomysł na realizację projektu „SŁOWOBRAZY… słowem i obrazem ukazujemy siebie i świat…” zrodził się w momencie organizacji wernisażu wystawy obrazów policzanina – Janusza Majchera. Główne cele przedsięwzięcia to: popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży (przede wszystkim literatury popularnonaukowej), promocja twórczości Janusza Majchera, kształcenie umiejętności odbioru i opisu dzieła malarskiego, kształtowanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni dzieci i młodzieży oraz popularyzowanie jej twórczości.

Uczniowie klasy 4h zmierzą się z kilkoma projektowymi zadaniami. Zapoznali się już z twórczością Janusza Majchera oraz obejrzeli wystawę obrazów dostępną w Filii Novej. I właśnie o tym spotkaniu z twórczością artysty słów kilka. Miało ono miejsce 20.12.2018 r. Rozpoczęło się krótką rozmową na temat samego projektu i jego tematu. Dlaczego „SŁOWOBRAZY” ? Bo to połączenie wyrazów SŁOWO i OBRAZ. Dzięki słowom wyrażamy swoje myśli, potrafimy przekazać emocje, odczucia, wrażenia, możemy również wyrazić opinię na jakiś temat. A obrazy? Dzięki nim autor pokazuje nam – odbiorcom, w jaki sposób patrzy na świat, jak odbiera rzeczywistość, jakie emocje mu towarzyszą. Tak więc, zarówno dzięki słowom jak i obrazom ukazujemy siebie i otaczający świat. Nasz projekt ma wyzwolić energię, dzięki której powstanie obraz świata takiego, jakim my go widzimy lub chcielibyśmy, aby był. Podczas spotkania Uczniowie klasy 4h zapoznali się bliżej z sylwetką Autora obrazów, w czym pomogła prezentacja materiału TV Police udostępnionego na kanale YouTube oraz tekst na temat wernisażu opublikowany na stronie www.biblioteka.police.pl .

Dzieci dowiedziały się również, czym charakteryzuje się literatura popularnonaukowa i poznały niektóre tytuły związane z malarstwem. Głównym punktem spotkania było obejrzenie wystawy obrazów Janusza Majchera i wyrażenie przez dzieci wrażeń i opinii na jej temat. Dlatego też po uważnym przyjrzeniu się dziełom, każdy w ciszy i skupieniu zapisał to, co chciał przekazać. Forma tego zapisu jest niecodzienna, bowiem najpierw na kartce wszyscy odrysowali swoje profile (pomagając sobie wzajemnie), które symbolizowały każde dziecko, i na tych profilach wpisali tekst w oparciu o konkretny układ, którego centralnym ogniwem było słowo OBRAZ. Po zakończeniu pracy własnej chętni podzielili się ze wszystkimi swoimi myślami przelanymi na papier. Jedno ze zdań, które napisała Hania, szczególnie utkwiło nam w pamięci. Oto cały zapis, a wspomniane zdanie zostało powiększone i wytłuszczone:

Obejrzałam wystawę i jestem zachwycona tym, co może zrobić ludzka ręka. Bardzo mi się podoba, bo są piękne kolory i bardzo rzeczywiste. ZRozumiałam, że kiedy ktoś chce, to może wszystko.
JAnusz Majcher to wybitny malarz.
ObraZy to świetna technika, aby wyrazić swoje uczucia.

Przed nami jeszcze cztery zadania: zredagowanie opowiadania zainspirowanego jednym z obrazów w ramach konkursu literackiego, spotkanie z autorem obrazów i wspólne (klasowe) napisanie sprawozdania/relacji ze spotkania, przygotowanie przez uczestników projektu własnej wystawy obrazów, podsumowanie projektu – zaproszenie Janusza Majchera na wernisaż wystawy twórczości uczniów.

Czekamy więc na wyniki twórczej pracy i obiecujemy, że jej efekty prezentować będziemy na naszej stronie:) Dziękujemy Januszowi Majcherowi, polonistkom Bogusi Markwas oraz Izie Cebuli a także Uczniom klasy 4h za chęć udziału w projekcie, za energię, uśmiech i zaangażowanie! I pamiętajmy: „…że kiedy ktoś chce, to może wszystko”.

[signature]
Katarzyna Ługiewicz
Biblioteka w Policach
[/signature]

Reklama

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej

Gmina Police

Letnie kino plenerowe już 20 lipca na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Zapraszamy, by rozsiąść się wygodnie na leżakach i zrelaksować podczas seansu, który z pewnością zapewni dużą dawkę dobrego humoru i pozytywnych emocji! Polska komedia „Miłość jak miód” to opowieść o dojrzałej przyjaźni i miłości, która przychodzi niespodziewanie i nie patrzy na metrykę.

Opublikowane

w dniu

Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zostaje nad morzem. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?*

*Opis dystrybutora

Kiedy? 20 lipca (sobota), godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie