Kultura

SŁOWOBRAZY. Słowem i obrazem ukazujemy siebie i świat.

Opublikowane

w dniu

[lead]Filia Nova Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie przygotowała kolejny projekt edukacyjny, który realizowany będzie od grudnia 2018 r. do kwietnia 2019 r. przy współpracy Janusza Majchera oraz Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach.[/lead]

Przypomnijmy, że poprzedni projekt „W poszukiwaniu dobra, przyjaznej dłoni, szczęścia i nadziei…” cieszył się bardzo dużym powodzeniem i przyniósł wiele korzyści, między innymi kilkadziesiąt egzemplarzy „Kronik Saltamontes” Moniki Marin, które znalazły miejsce w szkolnej bibliotece SP nr 8. Pomysł na realizację projektu „SŁOWOBRAZY… słowem i obrazem ukazujemy siebie i świat…” zrodził się w momencie organizacji wernisażu wystawy obrazów policzanina – Janusza Majchera. Główne cele przedsięwzięcia to: popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży (przede wszystkim literatury popularnonaukowej), promocja twórczości Janusza Majchera, kształcenie umiejętności odbioru i opisu dzieła malarskiego, kształtowanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni dzieci i młodzieży oraz popularyzowanie jej twórczości.

Uczniowie klasy 4h zmierzą się z kilkoma projektowymi zadaniami. Zapoznali się już z twórczością Janusza Majchera oraz obejrzeli wystawę obrazów dostępną w Filii Novej. I właśnie o tym spotkaniu z twórczością artysty słów kilka. Miało ono miejsce 20.12.2018 r. Rozpoczęło się krótką rozmową na temat samego projektu i jego tematu. Dlaczego „SŁOWOBRAZY” ? Bo to połączenie wyrazów SŁOWO i OBRAZ. Dzięki słowom wyrażamy swoje myśli, potrafimy przekazać emocje, odczucia, wrażenia, możemy również wyrazić opinię na jakiś temat. A obrazy? Dzięki nim autor pokazuje nam – odbiorcom, w jaki sposób patrzy na świat, jak odbiera rzeczywistość, jakie emocje mu towarzyszą. Tak więc, zarówno dzięki słowom jak i obrazom ukazujemy siebie i otaczający świat. Nasz projekt ma wyzwolić energię, dzięki której powstanie obraz świata takiego, jakim my go widzimy lub chcielibyśmy, aby był. Podczas spotkania Uczniowie klasy 4h zapoznali się bliżej z sylwetką Autora obrazów, w czym pomogła prezentacja materiału TV Police udostępnionego na kanale YouTube oraz tekst na temat wernisażu opublikowany na stronie www.biblioteka.police.pl .

Dzieci dowiedziały się również, czym charakteryzuje się literatura popularnonaukowa i poznały niektóre tytuły związane z malarstwem. Głównym punktem spotkania było obejrzenie wystawy obrazów Janusza Majchera i wyrażenie przez dzieci wrażeń i opinii na jej temat. Dlatego też po uważnym przyjrzeniu się dziełom, każdy w ciszy i skupieniu zapisał to, co chciał przekazać. Forma tego zapisu jest niecodzienna, bowiem najpierw na kartce wszyscy odrysowali swoje profile (pomagając sobie wzajemnie), które symbolizowały każde dziecko, i na tych profilach wpisali tekst w oparciu o konkretny układ, którego centralnym ogniwem było słowo OBRAZ. Po zakończeniu pracy własnej chętni podzielili się ze wszystkimi swoimi myślami przelanymi na papier. Jedno ze zdań, które napisała Hania, szczególnie utkwiło nam w pamięci. Oto cały zapis, a wspomniane zdanie zostało powiększone i wytłuszczone:

Obejrzałam wystawę i jestem zachwycona tym, co może zrobić ludzka ręka. Bardzo mi się podoba, bo są piękne kolory i bardzo rzeczywiste. ZRozumiałam, że kiedy ktoś chce, to może wszystko.
JAnusz Majcher to wybitny malarz.
ObraZy to świetna technika, aby wyrazić swoje uczucia.

Przed nami jeszcze cztery zadania: zredagowanie opowiadania zainspirowanego jednym z obrazów w ramach konkursu literackiego, spotkanie z autorem obrazów i wspólne (klasowe) napisanie sprawozdania/relacji ze spotkania, przygotowanie przez uczestników projektu własnej wystawy obrazów, podsumowanie projektu – zaproszenie Janusza Majchera na wernisaż wystawy twórczości uczniów.

Czekamy więc na wyniki twórczej pracy i obiecujemy, że jej efekty prezentować będziemy na naszej stronie:) Dziękujemy Januszowi Majcherowi, polonistkom Bogusi Markwas oraz Izie Cebuli a także Uczniom klasy 4h za chęć udziału w projekcie, za energię, uśmiech i zaangażowanie! I pamiętajmy: „…że kiedy ktoś chce, to może wszystko”.

[signature]
Katarzyna Ługiewicz
Biblioteka w Policach
[/signature]

Reklama

Kultura

Wzrost czytelnictwa w Polsce: Autorzy dostrzegani przez czytelników

W najnowszym sprawozdaniu Biblioteki Narodowej zarysowany został obraz współczesnego czytelnictwa w Polsce, który ukazuje istotne tendencje. Z raportu wynika, że czytelnictwo w kraju zanotowało pozytywne zmiany: w ostatnim roku odsetek osób sięgających po książki wzrósł o dziewięć procent, osiągając poziom czterdziestu trzech procent populacji. Dane te rzucają światło na zmieniające się nawyki kulturalne Polaków.

Opublikowane

w dniu

Popularyzacja literatury wśród odbiorców ma kilka wymiarów. Okazuje się, że kluczowe dla sprzedaży są adaptacje filmowe oparte na literackich pierwowzorach oraz międzynarodowe triumfy autorów na polu nagrody tak prestiżowej, jak Nobel. Obecnie na szczycie listy popularnych pisarzy znajdują się Remigiusz Mróz, specjalizujący się w kryminałach i thrillerach prawniczych, Katarzyna Bonda, uznana za królową polskiego kryminału, oraz laureatka Nagrody Nobla – Olga Tokarczuk, której twórczość nie wymaga szerokiej eksplikacji.

Wyraźnie zaznacza się również rozbieżność płciowa w statystykach czytelnictwa. Co druga kobieta w Polsce sięga po książki, w przeciwieństwie do jednego na trzech mężczyzn. Ten fakt koreluje ze stwierdzeniem, że kobiety wykazują się wyższym poziomem wykształcenia. Konstatacja ta może służyć jako bodziec dla mężczyzn do narodowej refleksji nad własnymi nawykami czytelniczymi.

Czytaj dalej

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie