Gmina Police

Skwer Ryszarda Kaczorowskiego

Opublikowane

w dniu

[lead]Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie będzie miał swój skwer w Policach. Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy skwerowi w Policach imieniem Ryszarda Kaczorowskiego trafi pod obrady najbliższej sesji Rady Miasta.[/lead]

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową i działał w harcerstwie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 roku, tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Za działalność konspiracyjną w ZHP w czasie okupacji sowieckiej, sąd w Mińsku skazał go w 1940 roku na karę śmierci przez rozstrzelanie. W celi śmierci spędził 100 dni. Wyrok zamieniono na 10 lat łagru. Karę odbywał nad Kołymą w kopalni złota Duskanja nazywanej Doliną Śmierci. Wypuszczony z obozu, w marcu 1942 roku zasilił szeregi Armii Polskiej tworzonej przez gen. Władysława Andersa.

Walczył w kampanii włoskiej, m.in. pod Monte Cassino. W 1947 roku osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta w grudniu 1990 roku, Ryszard Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień,między innymi został mianowany przez królową Elżbietę II brytyjskim Orderem św. Michała i św. Jerzego za wybitne zasługi dla Polonii Brytyjskiej oraz został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Piusa IX przez Jana Pawła II. Panu Ryszardowi Kaczorowskiemu przyznano w 1999 roku tytuł „Honorowego obywatela Gminy Police”. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Na czasie

Exit mobile version