Gmina Police

Skwer Ryszarda Kaczorowskiego

Opublikowane

w dniu

[lead]Radni Rady Miejskiej w Policach, podczas ostatniej sesji, podjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego skwerowi położonemu pomiędzy ulicami Józefa Piłsudskiego i Asfaltową w Policach. Stosowny projekt uchwały w tej sprawie złożył burmistrz Polic Władysław Diakun. Radni Rady Miejskiej w Policach jednogłośnie zagłosowali nad przyjęciem uchwały.[/lead]

Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Grzegorz Ufniarz ogłosił przerwę w obchodach, aby radni i zaproszeni goście mogli udać się na wspomniany skwer, gdzie odbyła się uroczystość nadania mu imienia Ryszarda Kaczorowskiego.

[subtitle]Kim był Ryszard Kaczorowski?[/subtitle]

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową i działał w harcerstwie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 roku tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Za działalność konspiracyjną w ZHP w czasie okupacji sowieckiej, sąd w Mińsku skazał go w 1940 roku na karę śmierci przez rozstrzelanie. W celi śmierci spędził 100 dni. Wyrok zamieniono na 10 lat łagru. Karę odbywał nad Kołymą w kopalni złota Duskanja nazywanej Doliną Śmierci. Wypuszczony z obozu, w marcu 1942 roku zasilił szeregi Armii Polskiej tworzonej przez gen. Władysława Andersa.

Walczył w kampanii włoskiej, m.in. pod Monte Cassino. W 1947 roku osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta RP w grudniu 1990 roku, Ryszard Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, między innymi został mianowany przez królową Elżbietę II brytyjskim Orderem św. Michała i św. Jerzego za wybitne zasługi dla Polonii Brytyjskiej oraz został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Piusa IX przez Jana Pawła II. Ryszardowi Kaczorowskiemu przyznano w 1999 roku tytuł „Honorowego obywatela Gminy Police”. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Reklama

Gmina Police

Uroczyste otwarcie terenów wypoczynkowych nad Łarpią

We wtorek 18 lipca burmistrz Polic wraz z zaproszonymi gośćmi uroczyście otworzył tereny rekreacyjne nad Łarpią.

Opublikowane

w dniu

W bezpośrednim sąsiedztwie starówki ze zrewitalizowaną zabudową zabytkową rozbudowano i zagospodarowano tereny nadwodne z miejscami cumowania kajaków. Atrakcyjne przyrodniczo tereny z dostępem do wody, połączono ciągami pieszymi i rowerowymi wraz z miejscami rekreacji w sposób zapewniający integracyjne miejsca wypoczynku i rekreacji, organizacji wspólnych imprez zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów.

Obiekt, który dzisiaj oficjalnie otwieramy, jest kolejnym etapem realizacji rewitalizacji Starego Miasta oraz zwieńczeniem ponad 20-letniej współpracy z miastem Pasewalk – powiedział burmistrz Polic Władysław Diakun.

Czytaj dalej

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie