Gmina Kołbaskowo

Siadło Górne. Odnaleziono szczątki niemieckich policjantów

W czasie prac porządkowych na cmentarzu natrafiono na niemal odsłonięte szczątki ludzkie. Istotne jest by zawsze reagować w takiej sytuacji. W przypadku odnalezienia kości ludzkich niezbędne jest natychmiastowe powiadomienie policji o okolicznościach i miejscu ich odnalezienia. W tym przypadku szczątki pochodziły z okresu II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Szczeciński policjant-historyk prowadził prace ewidencyjno-poszukiwawcze na cmentarzu w Siadle Górnym, gdzie poszukiwano zabytkowych płyt nagrobnych. Prace prowadzone były za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, gdyż obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Ewidencjonowano rozbite płyty nagrobne z marblitu. Po złożeniu, opisaniu i sfotografowaniu zgodnie z dyspozycją zostały ukryte w pod ziemią w miejscu ich odnalezienia.

Po zakończonych pracach w trakcie porządkowania terenu, w części wschodniej cmentarza natrafiono, na głębokości 8 cm natrafiono grabiami na pochówek żołnierza w hełmie niemieckim w okresu II wojny światowej.

Zgodnie z obowiązującym trybem, natychmiast powiadomiono właściwy rejonowo Komisariat Policji w Mierzynie. Na miejsce oprócz policjantów, przyjechał wezwany zespół patologów z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Zespół dr. hab. n. med. Andrzeja Ossowskiego z PUM przy wsparciu grupy nadkom. dr Marka Łuczaka ekshumował dwa niekompletne szkielety żołnierzy. Żołnierze należeli prawdopodobnie do 8 pułku policyjnego ze składu 1 Policyjnej Brygady Strzeleckiej, broniącej południowej strony Szczecina w 1945 roku. Żołnierze po oględzinach przedmiotów osobistych i próbie ustalenia tożsamości trafią na cmentarz wojenny w Glinnej.

W przypadku odnalezienia kości ludzkich niezbędne jest natychmiastowe powiadomienie policji o okolicznościach i miejscu ich odnalezienia. Policjanci po konsultacjach z medykami muszą ustalić czy jest to pochówek wojenny czy tez ma związek z przestępstwem lub zaginięciem osoby. Istotne jest by zawsze reagować w przypadku odnalezienia szczątków ludzkich.

Gmina Kołbaskowo

Aleja Śliwkowa przejdzie w zarząd Gminy Kołbaskowo – poprawa stanu drogi na horyzoncie

Mieszkańcy Warzymic oraz Przecławia, a także osoby korzystające z Alei Śliwkowej, mogą wkrótce spodziewać się znaczącej poprawy stanu tej drogi. Przechodzi ona bowiem w zarząd Gminy Kołbaskowo, jak ogłoszono podczas sesji rady gminy w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu.

Opublikowane

w dniu

Aleja Śliwkowa stanowiła od dłuższego czasu przedmiot licznych skarg ze strony kierowców. Pokryta licznymi wyrwami – określanymi metaforycznie jako „kratery” – i stopniowo zwężającymi się poboczami, znacząco obniżała komfort i bezpieczeństwo podróżujących tą trasą. Mimo iż Gmina Kołbaskowo sygnalizowała potrzebę generalnego remontu alei Starostwu Powiatowemu w Policach, odpowiedź za każdym razem była taka sama – brak funduszy na tak szeroko zakrojone prace. Tymczasowe łatanie nawierzchni po zimie nie przynosiło oczekiwanych rezultatów.

 Chciałam poinformować, że rozmawiałam panem starostą, Andrzejem Bednarkiem, na temat alei Śliwkowej – powiedziała w czasie sesji Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – Droga jest w katastrofalnym stanie. Porusza się nią bardzo dużo osób. Pan starosta mówi, że na tę drogę środków nie ma i w związku z tym szybko ona nie będzie remontowana. Dlatego od jakiegoś czasu, wraz z panią przewodniczącą Rady Gminy Kołbaskowo Dorotą Trzebińską, prowadzimy rozmowy z panem starostą o przejęciu drogi, żeby wyremontować ją szybko.

Przejęcie zarządu nad Aleją Śliwkową przez Gminę Kołbaskowo otwiera nowe możliwości inwestycyjne w jej infrastrukturę. Istnieje nadzieja, iż dzięki zmianie zarządcy uda się niebawem znaleźć niezbędne środki i przeprowadzić kompleksowy remont. Lokalne władze już teraz zapowiadają, że kwestia tej drogi stoi wysoko na ich liście priorytetów.

Dalsze działania w tej sprawie oraz ewentualny harmonogram remontu będą przedmiotem nadchodzących dyskusji i planów gminy. Restrukturyzacja tej kluczowej infrastruktury z pewnością wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców oraz zadowolenie z codziennej komunikacji w regionie.

Jak teraz będzie wyglądał proces przejęcia alei Śliwkowej przez Gminę Kołbaskowo?

Na najbliższej sesja Rady Gminy Kołbaskowo radni podejmą stosowną uchwałę i natychmiast przystąpimy do sporządzenia projektu na remont tej drogi – wyjaśnia Małgorzata Schwarz. – Jest to jedyny sposób, by rozwiązać ten problem – dodała pani wójt.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Wymagająca poprawy nawierzchnia przy przejeździe kolejowym wzbudza niezadowolenie

Problem uszkodzonej nawierzchni drogi w okolicach przejazdu kolejowego między miejscowościami Ostoja a Rajkowo stał się powodem do licznych skarg ze strony mieszkańców i kierowców. Zgłoszone niedogodności dotyczą znacznych ubytków w nawierzchni, które zmuszają do znacznego zmniejszenia prędkości i manewru slalomem, aby uniknąć uszkodzenia pojazdów.

Opublikowane

w dniu

Po przeprowadzeniu analizy sytuacji okazało się, że omawiany odcinek drogi nie jest administrowany przez Polskie Linie Kolejowe, a odpowiedzialność za jego stan leży po stronie Starostwa Powiatowego w Policach. Sprawa stanu nawierzchni wzbudza dużą emocję wśród użytkowników drogi, którzy oczekują natychmiastowych działań mających na celu przywrócenie bezpieczeństwa i komfortu podróżowania.

Obecnie trwają rozmowy pomiędzy mieszkańcami a władzami powiatowymi, które mają ustalić harmonogram prac remontowych. Starostwo Powiatowe wyraziło chęć pilnego zająć się problemem i zapowiedziało przeprowadzenie niezbędnych napraw w najbliższym czasie.

W zaistniałej sytuacji konieczne jest szybkie działanie, aby zapobiec potencjalnym wypadkom i zwiększyć jakość życia obywateli oraz przyczynić się do poprawy infrastruktury powiatu polickiego.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Wsparcie dla społeczności: Koła Gospodyń Wiejskich i Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo z dotacjami na projekty lokalne

Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Kołbaskowo oraz Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo otrzymały istotne wsparcie finansowe na realizację inicjatyw skierowanych do mieszkańców. Łączna suma dotacji wyniosła 45 tysięcy złotych i została przyznana przez Fundację Orlen oraz Program Społecznik.

Opublikowane

w dniu

Jeden z flagowych projektów, „Sportowe zmagania w Ostoi”, został dofinansowany kwotą 15 tysięcy złotych z programu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen. Inicjatywa ta ma za zadanie wspieranie integracji oraz aktywizacji mieszkańców Gminy Kołbaskowo poprzez organizację wydarzeń sportowych. W ramach projektu zaplanowano marsz nordic walking oraz inaugurację pierwszego Biegu na Orientację. Areną zmagań będzie malowniczy park pałacowy w Ostoi, który stanie się miejscem sportowej rywalizacji i przyjaznego spotkania członków społeczności.

Natomiast dotacje z Programu Społecznik, w wysokości 5 tys. zł każda, przeznaczone zostaną na sześć projektów:
1. Projekt „Obiektyw na naturę – fotografia ekologiczna” – Koło Gospodyń Wiejskich „Wysokie Sady” w Siadle Górnym – warsztaty fotograficzne i pouringu.
2. Projekt „Eko legowisko w trosce o środowisko” – Koło Gospodyń Wiejskich „Wysokie Sady” w Siadle Górnym –ekologiczne warsztaty tapicerskie z myślą o zwierzętach.
3. Projekt „Zielone Eko-donice” – Koło Gospody Wiejskich w Stobnie, warsztaty tworzenia ekologicznych donic, wystawa i ognisko.
4. Projekt „Drugie życie dżinsowej katany” – Koło Gospodyń Wiejskich w Stobnie – warsztaty upcyklingu dżinsowej katany i happening ekologiczny, podczas którego wspólnie posadzone zostaną nowe rośliny.
5. Projekt „Tworzymy żółwi azyl w Ostoi” – Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo – warsztaty dla maluchów i stworzenie mobilnej ścieżki edukacyjnej, poświęconej żółwiom czerwonolicym, które od kilkunastu lat zamieszkują w stawie w Parku w Ostoi.
6. Projekt „Mebel Twój, Planeta Nasza – Ekotapicerstwo w praktyce” – Koło Gospodyń Wiejskich Przecław – ekologiczne warsztaty tapicerskie.
Wszystkie projekty przewidują aktywne zaangażowanie i integrację społeczności lokalnej oraz dbanie o ekologię w Gminie Kołbaskowo. Współorganizatorem jest Pałac w Ostoi.
Informacje o terminach warsztatów będzie można znaleźć m.in. na profilu Gminy Kołbaskowo na fejsbuku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie